ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Beslenme ve Dışkı Zincirindeki NORMALLER...

Kolon Anatomisi
      Vücudumuzda yer alan tüm organ ve dokuların ENERJİ ve YAPI TAŞLARI’na ihtiyacı vardır. Sürdürülebilir yaşam için gerekli bu enerji ve yapı taşları da SİNDİRİM SİSTEMİ aracılığıyla sağlanır.

      Sindirim sistemi; kabaca ağızda başlayıp anüste (makatta) sonlanan yaklaşık 9 metrelik geçiş yoludur. Bu geçiş yolunun son 1,5 metrelik kısmını ise kalın barsak (kolon ve rektum) oluşturur. Kalın barsak; çekum, çıkan (ascenden) kolon, yatay (transvers) kolon, inen (descenden) kolon ve sigmoid kolon ile rektum olmak üzere farklı işlevsel bölümlerden oluşur.

      Ayrıca bu geçiş yolundaki işlevsellikte; Peristaltizm adı verilen ve etki–tepki mantığıyla otomatik çalışan barsaklardaki ritmik kasılma ve gevşemeler önemli rol oynar.
Kolondaki peristaltik kasılmalar
         Barsaklardaki ritmik kasılma ve gevşemeler (Peristaltizm) ;
  • Barsak içeriğini olduğu yerde yoğurup çalkalayarak sindirimde rol oynayan karıştırıcı (itici olmayan) kasılmalar
  • Barsak kaslarının birbiri ardınca kasılıp gevşemesiyle içeriğin ilerlemesini sağlayan ilerletici (itici) kasılmalar olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşir.

      Ağızda beslenme başlayan ve anüsde dışkı sonlanan sindirim sistemi; her ne kadar farklı yapı veya organlardan oluşsa da peristaltizm sayesinde işlevsel açıdan bir bütünsellikte çalışır. Dolayısıyla bu işlevsel bütünsellik; kalın barsaklarda da “dişli çarklar” misali birbirine bağımlı çalışan bir düzenekle devam eder. Bu sayede Kalın barsaklarda; “Kolon motilitesi” adı verilen dışkı oluşum ve depolama ile “Anorektal Fonksiyon” adı verilen dışkılama işlevleri gerçekleşir. Böylece devir daim pompası gibi beslenme sonucu kalın barsaklara gelen sindirilmiş gıda atıklarının; dışkı haline dönüşmesi, depolanması ve ihtiyacı karşılayacak şekilde vücuttan uzaklaşması sağlanır.

      Kalın barsaklarda gerçekleşen bu işlevsel bütünsellik, çeşitli noktalarda kullanıcı (kişi) bağımlıdır. “Doğru-normal” diye düşünerek veya farkında olmadan beslenme yetersizliği/düzensizliği, hareketsiz yaşam, hatalı dışkılama alışkanlıkları gibi kullanıcı bağımlı bir takım hatalar yapılabilir. Bunun sonucu olarak da devir daim pompası zamanla randımanlı çalışamaz hale dönüşür, zorlanır ve arıza vermeye başlar.

Kalın Barsaklar;

Mademki işlevsel bütünsellikte ve birbirine bağımlı “dişli çarklar“ misali çalışıyor?

Mademki kullanıcı bağımlı hatalar, KABIZLIK başta olmak üzere çeşitli sorunların oluşmasını tetikliyor?

O halde  hem doğru ve eksizksiz teşhis hem de uygun ve yeterli tedavi için öncelikle bu işlevlere ait "Gerçek Normaller" hakkında bilgilenmek, bilinçlenmek gerekir.


2015/12
« « Kabızlık (Giriş) Normal Beslenme Nasıl Olmalıdır?  » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.