ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Diyafram Nefes Egzersizleri

"Rahat ve Kolay Dışkılama için..."

      Vücudumuzdaki karın boşluğunun tavanında diyafram, tabanında pelvik taban, ön ve yan duvarlarında ise karın kasları bulunur. Nefes alıp verme sırasında tüm bu kaslar uyum içerisinde kasılıp gevşeyerek karın boşluğuna, dolayısıyla da pelvik taban kaslarına hareketlilik sağlar. Makat kaslarını da içeren pelvik taban kaslarındaki bu hareketliliğin hem abdest tutma/erteleme hem de dışkılama işlevine katkısı yadsınamaz.

      Pelvik taban kasları; normalde, yani tuvalet dışı dönemlerde “hamak” misali belli bir gerginliğe (tonusu) sahip olacak şekilde, yani yarı kasılı vaziyette bulunur. Bu gerginlik sayesinde hem karın boşluğunda yer alan organları alttan desteklenir hem de kontrolsüz gaz ve dışkı kaçakları engellenir. Hatta tuvalete ulaşana kadarki abdest tutma/erteleme dahi pelvik taban kasların kasılmasıyla belirginleşen gerginlik artışıyla mümkün olur.

      Diğer taraftan, tuvalette uygun pozisyon alındıktan sonra dışkı çıkış yolunu aralayıp gereksiz ıkınmalardan kaçınmak için öncelikle birkaç defa diyafram nefesi alınıp verilir. Bu sayede hem pelvik taban kaslarındaki gerginliğin azaltılması, yani gevşeyip rahatlaması hem de dışkının makat ağzına iyice gelmesi, yani dışkılama ihtiyacının tavan yapması sağlanır. Müteakiben diyafram nefeslerine devam edilir. Bu süreçte diyafram kasılıyken gevşeyen karın kasları; gazı köklemek yerine “ara gazı” mahiyetinde kasılır. Böylece hem yeterli itici güce ulaşılması hem de pelvik tabandaki gevşemenin yeterli seviyeye çıkması sağlanır. Dolayısıyla pelvik taban kasları dışkılamada da önemli rol oynar.

NEDEN DİYAFRAM NEFESİ?
      Diyafram nefes eşliğinde gerçekleşen normal dışkılamada; diyafram, karın ve pelvik taban kasları belli bir uyum içerisinde kasılıp gevşer. Bu uyum sayesinde dışkı çıkışı sırasında pelvik tabanın yeterince gevşeyip alçalması (2-4cm), makatın ise yeterince gevşeyip açılması (>15mm) mümkün olur. Ayrıca karın kasları da "ara gazı" olarak kullanıldığı için “mermiyi namluya ver ama namludan sen çıkarma” misali, gereksiz ıkınmalardan uzak, rahat ve kolay dışkılama gerçekleşir. (Bknz: Normal Dışkılama)

      Ancak yıllar içerisinde gerek “hijyen” veya “ayıptır” öğretilerinin gerekse sosyopsikolojik çevresel faktörlerin etkisiyle abdest tutmaya, dolayısıyla pelvik taban kaslarını gereğinden fazla kasmaya veya sıkmaya odaklanılır. Bu durum; ister istemez diyafram, karın ve pelvik taban kasları arasındaki uyumda aksamaya yol açar. Yani dışkılama sırasında pelvik taban ile makatta gevşeme ve açılma yetersizliği veya aşırı kasılma ile karakterize dışkılamayı güçlüğü yaşanmaya başlar. Fakat bu durum; sıklıkla beslenme değişiklikleriyle ve/veya “ıhhlaa da çıkar” öğretilerinin etkisi altında, “mermiyi namludan da çıkarma” tarzı gereksiz ıkınmalarla ve farkına varılmadan geçiştirilir. Tabii ki bir yere kadar…

      Devam eden bu kullanıcı hataları nedeniyle zamanla gelişen ve/veya belirginleşen (Spastik Pelvik Taban (Anismus), Rektal Hiposensitivite, Rektosel, Rektal Intussusception, Pelvik Taban Düşüklüğü, Anal Spazm, Anal Fissür, Hemoroid, Anal Apse-Fistül gibi) hastalıkların etkisiyle, gün gelir ve sıkıntılar geçiştirilemez hale dönüşür.

Yani kabızlık başta olmak üzere belirginleşen makatta ağrı, kanama, şişlik, akıntı ve kirlenme gibi sıkıntılar; yaşam konforunun da içine edecek şekilde baş belası olur veya tekrarlayıcı hale gelir.

      Yapılan muayene ve incelemeler (Defekografi, Anal Manometri, 3D EAUS gibi) sonucu birçok hastanın kabızlık ve kabızlık temelinde makat sorunların yaşadığı saptanır. Sıklıkla diyafram nefesini kullanmayı bilmedikleri, hatta dışkılama sırasında karınlarını sıkarken farkında olmadan pelvik taban kaslarını da sıktıkları veya yeterince gevşetemedikleri, dolayısıyla da gereksiz ıkınmaları alışkanlık haline getirdiği gözlenir.

      Sonuç olarak da normal dışkılamayı (mıçmayı) bilmedikleri için zamanla kendi kuyularını kazdıkları ortaya çıkar. Ama nedense hiçbir hasta bunu kabullenmek istemez!.. O yüzden hastaların öncelikle; “öğrenmenin yaşı yoktur” düşüncesiyle yola çıkmaları ve dışkılamaya ait “doğru/normal” diye bildikleri her şeyi, sil baştan yapıp unutmaları gerekir. Fakat yanlış da olsa yılların getirdiği bu kullanıcı hatalarından (alışkanlıklardan) vazgeçmek hiç kolay değildir.

     İşte bu nedenle kabızlık ve kabızlık temelinde makat sorunları yaşayan birçok hastaya, tedavi adına öncelikle Diyafram nefes egzersizleri önerilir. Bu sayede bir taşla iki kuş vurulmaya çalışılır. Nasıl mı? Tabii ki hem diyafram nefes eşliğinde ve gereksiz ıkınmalardan uzak, rahat ve kolay dışkılama hem de makattaki zorlama azaltılarak şikâyetlerde hafifleme hedeflenir.

Özellikle Spastik Pelvik Taban (Anismus) gibi uyum bozukluğunun ön planda olduğu hastalarda; Pelvik Tabanı gevşetmeye yönelik Biofeedback Terapinin temelini oluşturur.
Ayrıca Pelvik Taban Düşüklüğünün eşlik ettiği hastalarda; Pelvik Taban kaslarının kuvvetlendirmeye yönelik Kegel Egzersizine ilave olarak Diyafram Nefes Egzersizleri önerilir.

     Günlük hayatımızda nefes alıp verme (solunum); göğüs ve karın (diyafram) tipi olmak üzere iki şekilde yapılır. Her bebek doğumla birlikte karın tipi solunum yapar. Ancak ilerleyen yıllarda, sıklıkla göğüs tipi solunuma geçilir. Diyafram nefes Egzersizlerinin asıl amacı karın tipi solunumu öğretip alışkanlık haline gelmesini ve dışkılama sırasında kullanılmasını sağlamaktır.

      Ancak bu sayede kullanıcı hataları temelinde belirginleşen dışkılama güçlüğü kökenli sıkıntılardan kurtulmak mümkün olabilir. Yani hem gereksiz ıkınmalardan hem de makattaki aşırı kasılmalardan uzak, rahat ve kolay (sorunsuz) dışkılama için diyafram nefesi gerekir.

DİYAFRAM NEFES EGZERSİZLERİ NASIL YAPILIR?
      Diyafram nefes egzersizlerine başlamadan önce kişinin kendi solunum tipini belirlemesi gerekir. Bunu belirlemenin basit bir yolu vardır. Sırtınız dik bir şekilde oturun ve bir elinizi göğsünüze bir elinizi de karnınıza koyun. Birkaç defa derin nefes alıp verin. Bu esnada göğsünüzdeki elin hiç hareket etmemesi gerekir. Eğer hareket ediyorsa karnınızdan nefes alıp vermeyi, yani diyafram nefesini öğrenmeye ve geliştirmeye ihtiyacınız var demektir.

A.) Uygun ortam ve pozisyon alınır. Bunun için önce 15-20 dk kadar rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortam seçilir ve uygun pozisyon alınır. Diyafram nefes egzersizleri farklı pozisyonlarda yapılabilir.

• Otururken; Dizler birbirine paralel ve arasında en az 20cm mesafe olacak şekilde bir sandalye veya klozete; sırt düz(dik) ve öne hafifçe eğilerek oturulur. Ayakların altına en az 15cm yüksekliğinde bir tabure yerleştirilir.
• Yatarken; Sırt üstü yatılır ve ayak tabanları yere değecek şekilde dizler karna doğru bükülür.

B.) Egzersize başlanır.
► Bir el göğse diğer el ise karına yerleştirilir.
► Yavaş tempoda ve yaklaşık 3-5 saniye sürecek şekilde derin nefes alınır. Bu sırada karnınızdaki elin dışarıya doğru hareketlendiği (karnın şiştiği) hissedilir. Göğüs üzerindeki elde hareketlenme olmamasına dikkat edilir.
► Müteakiben birkaç saniye kadar nefes tutulur.
► Karından derin nefes alma ve tutma sırasında makat bölgesinde oluşan hareketlenme ve gevşeme hissedilir. (Ki diafram nefesinin asıl amacı budur)
► Sonra 6-10sn lik bir süreçte ve yavaşça nefes verilerek karın indirilir.
► Tekrar başa dönmeden önce 15-20 sn kadar normal nefes alıp verilerek dinlenilir.
► Dışkılama sırasında diyafram nefesleri tekrarlanır ve “Mermiyi namluya verme” adına ara gazı olarak da karın kaslarıyla desteklenir.

C.) Tekrarlardan oluşan her seansın en az 15-20 dk. kadar sürmesi gerekir. Hatta 15-20 dk lık bu seanslardan günde en az üç defa yapılması önerilir. Tabii ki ne kadar fazla yapılırsa o kadar iyidir. Mükemmelleşerek alışkanlık haline dönüşür.

2016/03
« « Sigmoidoskopi  

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.