ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Kolon Transit(Geçiş) Zamanı Filmi

COLON TRANSİT TİME

      Yemek borusu, mide, ince ve kalın barsak gibi organlardaki kasılmaların etkisiyle yutulan gıdaların hem karışması hem ilerlemesi hem de bu süreçte farklı sindirim işlevlerine maruz kalması sağlanır. Hatta bu kasılmalar sayesinde atıklar da dışkı olarak anüse (makata) yönlenir. Dolayısıyla yutulan gıda artıklarının dışkı olarak makattan çıkma süresi 24 ile 72 saat arasında değişir. Bu sürecin zaman olarak sadece onda biri mide ve ince barsaklarda geçer.

      Dolayısıyla tüm bu sistemin çalışma düzeni hakkında fikir edinebilmek için; Kolon-->Rektum-->Anüs şeklinde devam eden kalın barsaktaki sürecin zamanı belirlenir. Bu amaçla "Kalın Barsak (Kolon) Geçiş Zamanı" adı verilen test kullanılır. Bu tetkik; hem barsak çalışması (Kolon motilitesi) hem de dışkılama işlevi (Anorektal fonksiyon) hakkında bilgi verir. Özellikle dışkılama sıklığı 5-10 gün arasında bir olan veya dışkı yumuşatıcıların (laksatiflerin) etkili olmadığı hastalarda tercih edilir.
Kapsül içine yerleştirilmiş radyoopak halkalar(marker-pallet)

      Kolon geçiş zamanı ölçmek için; yan etkisi olmayıp kullanımı kolay ve ucuz olan hap (kapsül) içine yerleştirilmiş radyoopak halkalar(marker-pallet) kullanılır. Bir kapsülde bulunan halka sayısı üretici firmaya göre 10, 20 veya 24 adet olabilir.

Bu teste başlamadan önce bir hafta kadar, başladıktan sonra ise test bitene kadar dışkı yumuşatıci ilaç, yiyecek, bitkisel ürün veya lavman kullanılmamalıdır. Hastalar, bu hususta özellikle uyarılmalıdır.

      Teste başlama günü (0. gün); sabah kahvaltıdan önce veya sonra, dışkılama ihtiyacı giderildikten sonra 1-2 adet kapsül (20-24 adet halka) bol su ile yutulur. Müteakiben günlük 3 öğün olacak şekilde normal beslenmeye devam edilir. Dışkılama ihtiyacını gidermiş olarak 72 saat sonra, yani üçüncü günü sabahı röntgen (ayakta düz karın) filmi çekilir. Çekilen bu filmde, halkalar aranır ve sayılır. Filmde halkaların hiçbiri görülmüyor ve %20'den azı görülüyorsa  test sonlandırılır ve kolon geçiş süresi <3 gün veya Normal (-1-) olarak değerlendirilir.

      Üçüncü gün çekilen röntgen filminde halkarıın %80'i görülüyorsa teste devam edilir ve 5. günün sabahı (120 saat sonrası) için tekrar çağrılır. Beşinci gün çekilen filmde halkaların %20'sinden azı görülüyorsa yine kolon geçiş süresi <5 gün veya Normal (-1-) olarak değerlendirilir. Kronik kabızlık şikayeti olan birçok hastada kolon geçiş zamanı ve dışkılama sayısı normaldir.


 
      Ancak %20'sinden fazlası görülüyorsa kolon geçiş süresi >5 gün veya Anormal kabul edilir. Bu durumda kalan halkaların kolondaki dağılımlarına bakılır. Eğer kalan halkalar tüm kolonda yaygın olarak dağılmışlarsa Kolon Motilitesi azalmıştır ve Barsak Tembelliği (Kolonik inersiya) (-2-) olarak adlandırılır. Eğer halkalar sigmoid ve rektum dediğimiz kolonun son bölümlerinde toplanmışlarsa; buraya kadar gelmeleri (Kolon Motilitesi) normaldir. Ancak çıkışta sorun vardır ve atılım geçikmiştir. Bu durum Anorektal fonksiyon bozukluğu yani Dışkı Çıkış güçlüğü (-3-) olarak adlandırılır. Altta sıklıkla rektosel(bayan) ve internal mukozal prolaps(erkek) veya Anismus, Perineal Descent, Rektal Hiposensitivite gibi gereksiz ıkınmaların belirginleştiği hastalıklar yatar.

      Dolayısıyla dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıkların aynı zamanda kolon geçiş zamanında da gecikmeye (uzamaya) veya Anormal sonuçlara yol açması kaçınılmazdır. Bu nedenle barsak tembelliğinden şüphelenilen hastaların; öncelikle dışkılama güçlüğü yönünden detaylı bir şekilde sorgulanması ve muayene edilmesi gerekir. Hatta altta yatan ve dışkılama güçlüğüne yol açan hastalık(lar) düzeltilmeden kolon transit zamanı incelemesine geçilmemesi tavsiye edilir. Özellikle Anismus saptanan hastalarda....

10/2016
« « Tetkikler--> Anorektal(Anal) Manometri  Tetkikler--> Baryumlu(İlaçlı) Kolon Grafisi » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.