ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Dışkılama Güçlüğü / Dışkı Çıkış Güçlüğü Tipi Kabızlık

      Dışkılama Güçlüğü; bozulan Anorektal Fonksiyon (Dışkılama İşlevi) nedeniyle belirginleşir ve kronik kabızlıkların %30-50’sini oluşturur. Ancak gerek normal veya yavaş geçişli kabızlıklara gerekse Reflü, İBS (Hassas Barsak), Hemoroid, Anal Fissür, Anal Apse-Fistül gibi hastalıklara eşlik eden dışkılama güçlüğü de hesaba katıldığında bu oran çok daha yükselir.

      Sebebi tam olarak bilinmese de kadınlarda, özellikle de orta ve ileri yaşlarda daha sık görülür. Neden olarak da hamilelik döneminde belirginleşen progesteron hormonu ile hamilelik ve doğum (vajinal) süreçlarinin tetiklediği pelvik taban hasarı düşünülmektedir. Bu arada Histerektomi (Rahim alınması) ameliyatı ile bayanlarda çok daha ön plana çıkan hijyen saplantısını da gözardı etmemek gerekir.

İşte hamilelikte ve hamilelik sonrası ile rahim ameliyatı sonrası bayanlarda belirginleşen kabızlık ve makat sorunlarının altında yatan gizli gerçek...

      Dışkılama Güçlüğünde, makat ağzına geldiği (bazen geç de olsa) hissedilir ama dışkıyı çıkarmakta güçlük yaşanır. Ya da tekrarlanan girişimlere rağmen tatmin edici düzeyde dışkı boşaltımı ve rahatlama elde edilemez. Dışkılama Bozukluğu (Defecatory Disorders), Dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlık, Tıkayıcı Dışkılama, Zor (Zorlanarak) Dışkılama, Obstruktif Defekasyon, Anorektal/Pelvik Outlet Obstrüksiyon gibi farklı adlarla da anılır.

      Tatmin edici düzeyde ve rahat bir dışkılama işlevi için, öncelikle normal sınırlarda sıkışma hissi (rektal duyum) gerekir. Müteakiben de dışkı çıkışını hem sağlayacak düzeyde itici güce hem de kolaylaştıracak düzeyde gevşemeye ihtiyaç vardır. Ancak yıllar içerisinde, genellikle çocukluktan veya sonradan kazanılan kullanıcı hatalarının etkisiyle, bu işlevselliğin gerçekleştiği tüm yapı ve reflekslerde, çeşitli hasarlar (hastalıklar) oluşur ve dışkılama bozulur. Ortaya çıkan bu hasarların (hastalıkların) türü ve şiddetine paralel olarak da Dışkılama Güçlüğü adı altında kronik kabızlık problemleri yaşanmaya başlar.

      Dışkılama işlevinde bozulmaya yol açan Yetişkin tip Hirchsprung Hastalığı, Multipl Sclerozis, Omurilik hasarı ile Pelvik bölge ve rektum tümörleri gibi nedenler ekarte edildikten sonra, dışkılama güçlüğüne yol açan hasarlar (hastalıklar); işlevsel (fonksiyonel) ve yapısal (mekanik) dışkılama bozuklukları olmak üzere iki ana başlıkta değerlendirilir.

1. İşlevsel Dışkılama Bozukluğu; Dissinerjik Defekasyon(Anismus), Rektal Hiposensitivite gibi hasarlarla,
2. Yapısal Dışkılama Bozukluğu; Cerrahi sonrası anal darlık, Rektal mukozal Prolaps & Rektal Intussusception & Rektal Prolaps, Rektosel, Perineal Descent, Enterosel & Sigmoidosel, Dilate Rektum, Redundant Rektosigmoid gibi hasarlarla gün yüzüne çıkar ve dışkılama güçlüğüne yol açar.
Normal Dışkılama Süreci...Dışkı Çıkış Güçlüğü eşlik eden hastalıklar..
      Yapısal ve İşlevsel dışkılama bozukluğu yapan bu hasarların (hastalıkların) herbiri, bir diğeri veya birden fazlası için tetikleyici rol oynar. Dolayısıyla yıllar geçtikçe Dışkılama Güçlüğüne yola açan hastalıkların hem sayısında hem de şiddetinde artış olur. Yani bu hasarlar(hastalıklar) asla tek başına olmaz. Aynı kişide ikisi, üçü hatta sıklıkla dördü, beşi bir arada olur.

Hatta bu nedenle dışkılama güçlüğü; yıllar geçtikçe idare edilebilir halden çıkıp dayanılmaz hale gelir ve Obstrüktif Defekasyon Sendromu olarak da adlandırılır.

Dışkılama Güçlüğünde...

• ► Hastaların tuvalete gitme sıklıkları değişkendir. Günlük tuvalet sayıları birden fazla olanlar kadar haftada bir iki defa tuvalete gidenler de bulunur.
• ► Sıklıkla her yerde çok rahat tuvalete gidemediklerini, bildikleri ve kendilerini rahat hissettikleri tuvaletleri tercih ettiklerini,
• ► Daha çok sesli gaz çıkarabildikleri, çoğunlukla hem yürüyüp hem gaz çıkaramadıkları, hatta sadece tuvalette yellenebildiklerini,
• ► Tuvalette, dışkı çıkışını kolaylaştırmak için özel pozisyon aldıklarını,
• ► Bazıları Alaturka tuvalette daha rahat ettiği, alaturka yoksa klozette yapamadığı bazıları ise tam tersi olduğu,
• ► Yaşadıkları makat sorunları nedeniyle Hemoroid, Anal Fissür ve Anal Apse-Fistül gibi hastalık tanıları aldıklarını, hatta bu süreçte geçirilmiş tedavi (ameliyat) veya nükslerin olduğu ifade edilir.

      Tüm bunlara ilave olarak da hastaların bazıları…

♦► Dışkının, yumuşak bile olsa karnını sıktıkça (gereksiz ıkınma ve zorlanmalarla) ve azar azar çıktığını,
♦► Tam boşalamama ve daha bitmemiş hissi nedeniyle tuvalette uzun kaldığını,
♦► Günlük dışkılama sıklığının arttığını hatta birkaç saat arayla peşpeşe tuvalete gittiğini,
♦► Dışkının tıkaç misali, ilk kısmının daha kıvamlı ve sert, peşinin ise normal olduğunu,
♦► Dışkılama sürecinin ağrılı veya ağrısız olabildiğini,
♦► Dışkılama sonrası ayağa kalkmakla makat bölgesinde dolgunluk ve ağrı oluştuğunu,
♦► Dışkılama sürecinde makatta kanama, şişlik veya sümüksü akıntı olabildiğini,
♦► Uygun taharet temizliğine rağmen makatta kaşıntı ile iç çamaşırda kirlenme olabildiğini,
♦► Rahat dışkılama için çeşitli bitkisel ürünler, çaylar ve ilaçlar kullanmak zorunda kaldığını,
♦► Dışkıyı ancak makat kenarlarından bastırarak veya makat içinden parmakla çıkarabildiğini belirtir.

Ancak yaşadığı tüm bu olası sıkıntılara rağmen...
düzenli olarak hergün tuvalete çıkabildiğini, dışkısı da "Normal(?)" olduğu için ısrarla ıkınmadığını belirtip KABIZ olmadığını düşünen hastalar da bulunur.

      Dışkılama güçlüğü yaşayan hastalar; dışkılama sıklığı ve dışkıya ilaveten dışkılamanın nasıl gerçekleştiği konusunda da detaylı sorgulanır. Sorgulama ve muayene bulgularından yola çıkarak daha objektif veriler elde etmek için Defekografi, Anorektal Manometri ve 3D EndoAnal Ultrasonografi (360°) gibi ileri fizyolojik tetkiklerden faydalanılır.

      Hemoroid ve Anal Fissür saptanan hastaların, öncelikle dışkılama güçlüğü yönünden ele alınması, hatta Defekografi, Anorektal Manometri, 3D Endoanal Ultrason gibi tetkiklerle de araştırılması gerekir. Ancak bu şekilde yetersiz tedavilerin veya tekrarlamaların önüne geçilebilir. (Kişisel düşüncem)

Dışkılama Güçlüğüne Yol Açan Başlıca Hastalıklar ve Tedavi Yaklaşımları...
Dissinerjik Defekasyon (Uyumsuz Dışkılama-Anismus)  »» Rektosel (Makat Fıtığı) Hastalığı  »»
Rektal Hiposensitivite /Dilate Rektum  »» Pelvik Taban Düşüklüğü (Perineal Descent)  »»
Rektal Intussusception/Prolaps   »»


2015/12
« « Kabızlıkta Detaylı Tanı ve Tedavi Anismus (Uyumsuz Dışkılama) » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.