ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Hemoroidal Hastalık (Basur)


  • Korktuğum,
  • Utandığım,
  • Kimseyle paylaşamadığım,
  • Yıllar boyu sıkıntılarını yaşadığım,
  • Hatta, bir o kadar da espri konusu yaptığım,
" G i z l i " Gerçeğim... B A S U R U M !

      Dışkılama ihtiyacı geldiğinde; tuvalete gider, hiç düşünmeden yapar(?) ve çıkarız. Ama dışkılamanın, yani dışkıyı çıkarmanın da bir yolu, yordamı olabileceğini akıl etmeyiz. Hatta yıllar içersinde pek farkında olmadan da olsa hatalı dışkılama bağımlı ufak tefek makat sorunlarını (ön habercileri?) da marifetmiş gibi önemsemez veya geçiştiririz. (Bknz: Normal Dışkılama)

      Normalde her bebek; aynı kaşı gözü gibi hemoroid memeleriyle (yastıkçıklarıyla) birlikte doğar. Ancak vücudumuzdaki tüm organ ve dokularda olduğu gibi makattaki hemoroid memelerinde (yastıkçıklarında) de zamanla deformasyon (büyüme-sarkma/esneme) veya yıpranma/hasar kaçınılmazdır. Bu kaçınılmaz sarkmayı daha iyi anlayabilmek için bayan memelerini göz önüne getirin. Nasıl mı?

Hemoroid/basur oluşumu...
      Bayanların göğüslerinde (memelerinde) zamanla deformasyon (sarkma) geliştiği hepimizin bildiği bir gerçektir. Hatta gebelik ve emzirme olmadığı sürece çok daha ileri yaşlarda memelerde sarkma gözlenir. Ancak erken yaşlarda başlayan emzirme sayısındaki artışa paralel olarak sarkma da artar ve çok daha erken yaşlarda belirginleşir. Neyse ki sütyen sayesinde gizlenir. Buna rağmen sütyen çıkarıldığında asıl gerçek ortaya çıkar. Ama bu durum; yaşam konfor ve kalitesini ne bozar mı?

      İşte benzer bir durum; makattaki hemoroid memelerinde de yıllar içersinde oluşur. Fakat Normal Beslenme ve Normal Dışkılama kurallarına dikkat edildiği sürece Hemoroidlerdeki kaçınılmaz esneme ve sarkma; yaşam konfor ve kalitesini bozacak düzeylere ulaşamaz. Zaten insan ömrü de buna yetmez.
 
      Ancak sıklıkla Normal beslenme ve dışkılama kurallarına dikkat edilmez. Hatta malum tabular ve öğretiler nedeniyle çocukluk yıllarında temelleri atılan hatalı dışkılama alışkanlıkları nedeniyle makat zorlanmaya, bu zorlanmaya paralel olarak da  yaşam konfor ve kalitesini bozacak düzeyde makattaki hemoroidlerde büyüme ve sarkma (deformasyon) oluşur. Dolayısıyla KULLANICI HATASI kökenli gelişen bu deformasyonların derecesine bağlı olarak; makatta kanama, akıntı-kaşıntı, şişlik-meme ve ağrı gibi sıkıntılar yaşanır. Ancak kullanıcı hatası temelinde başlayan ve zamanla yaşam konfor ve kalitesini bozan makattaki sıkıntıların sıklık ve şiddeti; kişiden kişiye değişir ve devam eden kullanıcı hataları nedeniyle de zamanla artar.

   İşte kullanıcı hataları nedeniyle zamanla dışkılama bağımlı olarak makatta
farklı sıklık ve şiddette oluşan sıkıntılar topluğuna;
HEMOROİDAL HASTALIK,
halk deyimi ile de
BASUR, MAYASIL, HEMOROİT adı verilir.

Müdür koltuğu...
      Yaşattığı sıkıntılara rağmen Hemoroidal Hastalık; sıklıkla “Herkeste var!” gibi düşüncelerle önemsenmez ve geçiştirilir. Hatta çoğu kez bu süreçte; “imam bildiğini okur” misali gereksiz (artan) ıkınmalarla seyreden hatalı dışkılama işlevlerine devam edilir. Ancak yıllar geçtikçe bu sıkıntılar; çeşitlenmeye, sıklaşmaya ve şiddetlenmeye başlar. Ki artık tuvalet; iş sandalyesinin dahi yerini alacak kadar hayatın her anına girmiş olur. “Aklı kıçında yaşamak!..” diye buna dense gerek… (Müdür kim?)

      Tamam, basurunuz olabilir. Belli zamanlarda kanama da yapıyor olabilir. Hatta yıllar içinde doktora gitmiş, basur teşhisi alıp gerek kendinize özgü birtakım tedbirlerle gerekse ilaçlarla geçiştiriyor da olabilirsiniz. Ancak ilerleyen yıllarda “bak, bende basur vardı; şimdi kansere çevirdi. Tühh!. Vahh!.” demek yok...Çünkü,

Basur; kanser yapmaz, kansere de neden olmaz...

      Hayattaki temel amacımız sağlığımızı koruyup konforlu bir şekilde idame ettirmektir. Sağlıklı ve konforlu yaşayamadıktan sonra ayıp(!!?), utanma(!!?), çekinme(!!?), korku(!!?) gibi duygu ve düşüncelerin ne faydası var ki? Hayata bir daha mı geleceksiniz?

Kısa bir anekdot;
Şair Ümit Yaşar OĞUZCAN'ı yakından tanıyanlar, ameliyat korkusu nedeniyle ölünceye kadar ızdırap çektiğini anlatır. Hastalığı ve çektiği ızdırabı "meme" şirinin dizelerinde sıralamıştır.

MÜDÜR'ü unutmayın!..
Unutsanız bile; gün gelir, o size kendini çok güzel hatırlatır... İhmale gelmez...
KANAMALAR!.. AĞRILAR!.. KANSER!..

MÜDÜR...
GÜCÜNÜN KANITI, YAŞAMA KATKISI...
ÂBAT DA EDER, BERBAT DA!..
DAYANILMAZ OLMADAN...

2015/10
  Hemoroid Nedir? Ne İşe Yarar? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.