ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Hemoroidal Hastalık (Basur)


  • Korktuğum,
  • Utandığım,
  • Kimseyle paylaşamadığım,
  • Yıllar boyu sıkıntılarını yaşadığım,
  • Hatta, bir o kadar da espri konusu yaptığım,
" G i z l i " Gerçeğim... B A S U R U M !

      Normalde her bebek; aynı kaşı gözü gibi hemoroid memeleriyle (yastıkçıklarıyla) birlikte doğar. Ancak makatta yerleşik hemoroid memelerinde, vücudumuzdaki diğer organ ve dokularda olduğu gibi zamanla deformasyon (büyüme-sarkma/esneme) veya yıpranma/hasar olur. Bu hasarın derecesi, bayanların göğüsleri gibi kullanıcıya göre değişkendir. Emzirme süresi ve sayısı arttıkça göğüsler daha fazla sarkar.

Hemoroid/basur oluşumu...

      Yıllar içerisinde pek farkında olmadan da olsa devam eden gereksiz ıkınmalar (kullanıcı hatası) nedeniyle makat zorlanmaya, bu zorlanmaya paralel olarak da makatta şişlik-meme, kanama, akıntı ve kaşıntı ile ağrı gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Kullanıcı hataları temelinde hemoroid yastıkçıklarında büyüme ve sarkmanın derecesine göre sıkıntılar belirginleşir.

İşte kullanıcı hataları nedeniyle zamanla dışkılama bağımlı olarak makatta farklı sıklık ve şiddette oluşan sıkıntılar topluğuna; HEMOROİDAL HASTALIK,
halk deyimi ile de
BASUR, MAYASIL, HEMOROİT

adı verilir.
Müdür koltuğu...

      Hemoroidal Hastalık, “Herkeste var!” düşüncesiyle, sıklıkla beslenmeyle geçiştirilir ve önemsenmez. Hatta çoğu kez, “imam bildiğini okur!” misali, kullanıcı hatalarına devam edilir. Dolayısıyla yaşanan sıkıntılar, zamanla çeşitlenmeye, sıklaşmaya ve hatta şiddetlenmeye başlar. Ki artık tuvalet; iş sandalyesinin dahi yerini alacak kadar hayatın her anına girmiş olur. “Aklı kıçında yaşamak!..” diye buna dense gerek… (Müdür kim?)

      Diğer taraftan, ara ara kanamalara yol açan bir basurunuz(?) olabilir. Başka sorunlara yol açmıyor da olabilir. Ama makatta kanamaya ve benzer sıkıntılara yol açan birçok hastalık vardır. O yüzden “tekrarlayan kanama” başta olmak üzere makatta tekrarlayan sorun(lar) yaşanması NORMAL değildir. Hatta yıllar içinde doktora gitmiş ve basur teşhisi almış dahi olsanız… Zaman zaman kontrol muayenesinden geçmek gerekir. Aksi takdirde, sonradan “bak, bende basur vardı; şimdi kansere çevirdi. Tühh!. Vahh!.” demek yok...Çünkü,

Basur; kanser yapmaz, kansere de neden olmaz...

      Hayattaki temel amacımız sağlığımızı koruyup konforlu bir şekilde idame ettirmektir. Sağlıklı ve konforlu yaşayamadıktan sonra ayıp(?), utanma(?), çekinme(?), korku(?) gibi duygu ve düşüncelerin ne faydası olabilir? Yaşanan eziyete değer mi? Hayata bir daha mı geleceksiniz?

Kısa bir anekdot;
Şair Ümit Yaşar OĞUZCAN'ı yakından tanıyanlar, ameliyat korkusu nedeniyle ölünceye kadar ızdırap çektiğini anlatır. Hastalığı ve çektiği ızdırabı "meme" şirinin dizelerinde sıralamıştır.

MÜDÜR'ü unutmayın!..
Unutsanız bile; gün gelir, o size kendini çok güzel hatırlatır... İhmale gelmez...
KANAMALAR!.. AĞRILAR!.. KANSER!..

"MÜDÜR" ve SAĞLIKLI DIŞKILAMA!..

GÜCÜNÜN KANITI, YAŞAMA KATKISI...
ÂBAT DA EDER, BERBAT DA!..
DAYANILMAZ OLMADAN...

Güncelleme: Kasım 2016
  Hemoroid Nedir? Ne İşe Yarar? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.