ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Hemoroidal Hastalık (Basur)


  • Korktuğum,
  • Utandığım,
  • Kimseyle paylaşamadığım,
  • Yıllar boyu sıkıntılarını yaşadığım,
  • Hatta, bir o kadar da espri konusu yaptığım,
" G i z l i " Gerçeğim... B A S U R U M !

      Başta BASUR olmak üzere, sıkıntılarına son derece yaygın olarak rastladığımız anüsün(makatın); hayatınızdaki yerini ve önemini hiç düşündünüz mü? Dışkılama sıklığı ve dışkı şekli haricinde Dışkılama işlevini nasıl gerçekleştirdiğinize, yaparken ki ıkınma derecenize hiç dikkat ettiniz mi?

      Tabii ki, hayır!. Dışkılama ihtiyacı geldiğinde; tuvalete gider ve hiç düşünmeden yapar(?) çıkarız. Ama dışkıyı çıkarmanın da bir yolu, yordamı olabileceğini hiç düşünmeyiz. Zamanla oluşan ufak tefek sorunları da, marifetmiş gibi "basur" deyip önemsemez ve geçiştiririz. (Bknz: Normal Dışkılama)

      Aynı kaşı gözü gibi normalde her bebek, makatında da hemoroid memeleriyle (yastıkçıklarıyla) birlikte doğar. Ancak vücudumuzdaki tüm organ ve dokularda olduğu gibi; kullanım (dışkılama) derecesine bağlı olarak zamanla hemoroid memelerinde (yastıkçıklarında) de bir deformasyon (büyüme-sarkma) veya yıpranma/hasar oluşması kaçınılmazdır. Bu deformasyonu daha iyi anlayabilmek için bayan memelerini göz önüne getirin. Nasıl mı?

Hemoroid/basur oluşumu...
      Bayan memelerinde zamanla deformasyon geliştiği (sarktığı) hepimizin bildiği bir gerçektir. Hatta gebelik ve emzirme olmadığı sürece belirgin bir deformasyon oluşması çok uzun yıllar alır. Ama emzirme olduğu sürece memelerde çok daha kısa süreçte deformasyon oluşur. Neyse ki sütyen sayesinde kamufle olur. Buna rağmen sütyen çıkarıldığı zaman memelerin gerçek hali, yani sarkma olup olmadığı belli olur.

      Yıllar geçtikçe benzer bir şekilde, makattaki hemoroid memelerinde de bir deformasyon gelişir. Fakat Normal Beslenme ve Normal Dışkılama alışkanlıklarına dikkat edildiği sürece Hemoroid memelerinde gelişen deformasyon;  yaşam konfor ve kalitesini bozacak düzeylere ulaşamaz. Sıklıkla da insan ömrü buna yetmez.
 
      Ancak dikkat edilmezse yirmili veya otuzlu yaşlarda bile yaşam konfor ve kalitesisin bozacak seviyede deformasyonlar oluşur. Sıklıkla KULLANICI HATASI kökenli gelişen bu deformasyonların derecesine bağlı olarak makatta kanama, akıntı-kaşıntı, şişlik-meme ve ağrı gibi sıkıntılar yaşanır. Ama yaşanan sıkıntıların sıklık ve şiddeti; devam eden hatalı kullanımlara (gereksiz ıkınmalara) bağlı olarak dalgalanma gösterir. (Bknz:Normal Beslenme ve Normal Dışkılama)

   İşte her hastanın kullanım farklılığı nedeniyle makatta farklı sıklık ve şiddette yaşanan sıkıntılara genel olarak;
HEMOROİDAL HASTALIK,
halk deyimi ile de
BASUR, MAYASIL, HEMOROİT adı verilir.

Müdür koltuğu...
      Basur adıyla önemsenmeyen, geçiştirilen ve çoğu kez ikinci hatta üçüncü plana ertelenen sıkıntılar; zamanla devam eden hatalı dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak Müdür'ü unutturmaz. Hatta doğal olarak zamanla sıkıntılar çeşitlenmeye, sıklaşmaya ve şiddetlenmeye başlar. Ki artık tuvalet; iş sandalyesinin dahi yerini alacak kadar hayatın her anına girmiş olur. “Aklı kıçında yaşamak!..” diye buna dense gerek…

      Makatta kanama, ağrı ve meme gibi sıkıntılarla karşılaşıldığında hem teşhis konur ve “Basur olmuşum!..” denir. Çünkü sıklıkla bilinen veya çevrenin de verdiği bilgi bu yönde olur. Evet, teşhis etmek ve ne olduğunu bilmek önemlidir. Ancak çok daha önemlisi; başka ne(ler) olabileceğini veya ne(kanser?) olmadığını bilmektir. Bu aşamada; Tıp eğitimi almış dahi olsanız durmalısınız. Çünkü makatta, benzer sıkıntı ve şikâyetlerle seyreden birçok hastalık vardır. En kötüsü ise makat veya barsak kanserlerinde de kanama ve ağrı gibi benzer şikâyetler oluşur.

      Tamam, basurunuz olabilir. Belli zamanlarda kanama da yapıyor olabilir. Hatta yıllar içinde doktora gitmiş, basur teşhisi alıp gerek kendinize özgü birtakım tedbirlerle gerekse ilaçlarla geçiştiriyor da olabilirsiniz. Ancak ilerleyen yıllarda “bak, bende basur vardı; ama kansere çevirdi. Tühh!. Vahh!.” demek yok...Çünkü,

Basur; kanser yapmaz, kansere de neden olmaz...

      Ancak, yıllar geçtikçe devam eden veya ara sıra da olsa tekrarlayan makat kanaması; sadece basurun kanadığını göstermez, garanti de edemez. Kedi(Basur), araba alarmını çaldırabilir (kanama). Araba alarmını her duyduğunuzda "Kedidir kedi...(basurdur, basur!..)" diyerek sallayabilirsiniz. Ama bir sabah uyandığınızda arabayı bulamadığınızda ne olacak? Kedi, hırsız mı? Yani basur, kansere mi dönüştü? Yapmayın, kedi hırsız olur mu? Kanseri yapan sizin ihmalkarlığınız.... İşte muayene olmanız ve alarmın niye çaldığını öğrenmek için düzenli kontrollere gitmenizi sağlayacak sebep...
Unutmayın ki
sorunun bir parçası olduğunuz sürece, her an yeni sorunlara gebe kalabilirsiniz.

      Hayattaki temel amacımız sağlığımızı koruyup konforlu bir şekilde idame ettirmek değil midir? Sağlıklı ve konforlu yaşayamadıktan sonra ayıp(!!?), utanma(!!?), çekinme(!!?), korku(!!?) gibi duygu ve düşüncelerle malum tabuların esiri olmak ne fayda...

Kısa bir anekdot;
Şair Ümit Yaşar OĞUZCAN'ı yakından tanıyanlar, ameliyat korkusu nedeniyle ölünceye kadar ızdırap çektiğini anlatır. Hastalığı ve çektiği ızdırabı "meme" şirinin dizelerinde sıralamıştır.

MÜDÜR'ü unutmayın!..
Unutsanız bile; gün gelir, o size kendini çok güzel hatırlatır... İhmale gelmez...
KANAMALAR!.. AĞRILAR!.. KANSER!..

MÜDÜR...
GÜCÜNÜN KANITI, YAŞAMA KATKISI...
ÂBAT DA EDER, BERBAT DA!..
DAYANILMAZ OLMADAN...


  Hemoroid Nedir? Ne İşe Yarar? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.