ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Hemoroidal Hastalık (Basur)


  • Korktuğum,
  • Utandığım,
  • Kimseyle paylaşamadığım,
  • Yıllar boyu sıkıntılarını yaşadığım,
  • Hatta, bir o kadar da espri konusu yaptığım,
" G i z l i " Gerçeğim... B A S U R U M !

      Başta BASUR olmak üzere, sıkıntılarına son derece yaygın olarak rastladığımız anüsün(makatın); hayatınızdaki yerini ve önemini hiç düşündünüz mü? Dışkılama sıklığı ve dışkı şekli haricinde Dışkılama işlevini nasıl gerçekleştirdiğinize, yaparken ki ıkınma derecenize hiç dikkat ettiniz mi?

      Tabii ki, hayır!. Dışkılama ihtiyacı geldiğinde; tuvalete gider ve hiç düşünmeden yapar(?) çıkarız. Ama dışkıyı çıkarmanın da bir yolu, yordamı olabileceğini hiç düşünmeyiz. Zamanla oluşan ufak tefek sorunları da, marifetmiş gibi önemsemez veya geçiştiririz. (Bknz: Normal Dışkılama)

      Normalde her bebek, aynı kaşı gözü gibi makatında da hemoroid memeleriyle (yastıkçıklarıyla) birlikte doğar. Ancak vücudumuzdaki tüm organ ve dokularda olduğu gibi; kullanım (dışkılama) derecesine bağlı olarak zamanla hemoroid memelerinde (yastıkçıklarında) de deformasyon (büyüme-sarkma) veya yıpranma/hasar oluşması kaçınılmazdır. Bu deformasyonu daha iyi anlayabilmek için bayan memelerini göz önüne getirin. Nasıl mı?

Hemoroid/basur oluşumu...
      Bayan memelerinde zamanla deformasyon geliştiği (sarktığı) hepimizin bildiği bir gerçektir. Hatta gebelik ve emzirme olmadığı sürece belirgin bir deformasyon oluşması çok uzun yıllar alır. Ama emzirme olduğu sürece memelerde çok daha kısa süreçte deformasyon oluşur. Neyse ki sütyen sayesinde kamufle olur. Buna rağmen sütyen çıkarıldığı zaman memelerin gerçek hali, yani sarkma olup olmadığı belli olur.

      Yıllar geçtikçe benzer bir şekilde, makattaki hemoroid memelerinde de bir deformasyon gelişir. Fakat Normal Beslenme ve Normal Dışkılama alışkanlıklarına dikkat edildiği sürece Hemoroid memelerinde gelişen deformasyon;  yaşam konfor ve kalitesini bozacak düzeylere ulaşamaz. Sıklıkla da insan ömrü buna yetmez.
 
      Ancak dikkat edilmezse veya tam tersi, çocukluk yıllarında başlayan hatalı dışkılama alışkanlıkları nedeniyle yirmili veya otuzlu yaşlarında bile yaşam konfor ve kalitesini bozacak düzeyde deformasyonlara rastlanmaya başlar. Sıklıkla KULLANICI HATASI kökenli gelişen bu deformasyonun derecesine bağlı olarak makatta kanama, akıntı-kaşıntı, şişlik-meme ve ağrı gibi sıkıntılar yaşanır. Ama yaşanan bu sıkıntıların sıklık ve şiddeti; devam eden hatalı kullanımlara (gereksiz ıkınmalara) bağlı olarak dalgalanma gösterir.

   İşte her hastada farklı olmak üzere
Makatta değişen sıklık ve şiddette yaşanan sıkıntılar topluluğuna;
HEMOROİDAL HASTALIK,
halk deyimi ile de
BASUR, MAYASIL, HEMOROİT gibi tanımlamalar yapılır.

Müdür koltuğu...
      Böylece önemsenmeyen, geçiştirilen, çoğu kez ikinci hatta üçüncü plana ertelenen ve sonuçta artan ıkınmalarla seyreden hatalı dışkılama işlevi (Müdür) yıllar geçtikçe kendini hatırlatmaya, meyvelerini(sıkıntılar) vermeye başlar. Ve doğal olarak bu sıkıntılar; zamanla çeşitlenmeye, sıklaşmaya ve hatta şiddetlenmeye başlar. Ki artık tuvalet; iş sandalyesinin dahi yerini alacak kadar hayatın her anına girmiş olur. “Aklı kıçında yaşamak!..” diye buna dense gerek…

      Makatta kanama, ağrı ve meme gibi sıkıntılarla karşılaşmaya başladığımızda teşhisi hemen koyar ve “Basur olmuşum!..” deriz. Çünkü sıklıkla bildiğimiz veya çevremizin de verdiği bilgi bu yönde olur. Evet, teşhis etmek ve ne olduğunu bilmek önemlidir. Ancak, ne(ler) olmadığını bilmek, çok daha önemlidir. Bu aşamada; Tıp eğitimi almış dahi olsanız durmalısınız. Çünkü makatta, benzer sıkıntı ve şikâyetlerle seyreden birçok hastalık vardır. En kötüsü ise makat veya barsak kanserlerinde de kanama ve ağrı gibi benzer şikâyetler oluşur.

      Tamam, basurunuz olabilir. Belli zamanlarda kanamaya da neden oluyor olabilir. Hatta yıllar içinde doktora gitmiş, basur teşhisi de almış ve gerek kendinize özgü birtakım tedbirlerle gerekse ilaçlarla geçiştiriyor da olabilirsiniz. Ancak ilerleyen yıllarda “bak, bende basur vardı; ama kansere çevirdi. Tühh!. Vahh!.” demek yok...Çünkü,

Basur; kanser yapmaz, kansere neden olmaz...

      Ancak, yıllar geçtikçe devam eden her makat kanaması; sadece basurunuzun kanadığını göstermez, garanti de edemez. Kedi(Basur), araba alarmını çaldırabilir(kanama). Araba alarmını her duyduğunuzda "Kedidir kedi...(basurdur!..)" deyip geçiştirebilirsiniz Ama bir sabah uyandığınızda arabayı bulamadığınızda hırsız; kedi mi olacak? Yani basur mu kanser yaptı? Yapmayın, basuru yapan sizin ihmalkarlığınız.... İşte size, muayene olmanız ve düzenli kontrollere gitmeniz için bir sebep.
Unutmayın ki
sorunun bir parçası olduğunuz sürece, her an yeni sorunlara gebe kalabilirsiniz.

      Hayattaki temel amacımız sağlığımızı koruyup konforlu bir şekilde idame ettirmek değil midir? Sağlıklı ve konforlu yaşayamadıktan sonra ayıp(!!?), utanma(!!?), çekinme(!!?), korku(!!?) gibi duygu ve düşünceler ne kadar önemli olabilir ki?

Kısa bir anekdot;
Şair Ümit Yaşar OĞUZCAN'ı yakından tanıyanlar, ameliyat korkusu nedeniyle ölünceye kadar ızdırap çektiğini anlatırlar. Hastalığı ve çektiği ızdırabı "meme" şirinin dizelerinde sıralamıştır.

MÜDÜR'ü unutmayın!..
Unutsanız bile; gün gelir, o size kendini çok güzel hatırlatır... İhmale gelmez...
KANAMALAR!.. AĞRILAR!.. KANSER!..

GÜCÜNÜN KANITI, YAŞAMA KATKISI...
ÂBAT DA EDER, BERBAT DA!..
DAYANILMAZ OLMADAN...

      Tüm bu sebeplerden dolayı makat rahatsızlıklarında her zaman ve her seferinde, ilk adım muayene ile başlayan TANI ve AYIRICI TANI aşaması olmalıdır. Çünkü çıkışta (makatta) ne olduğunu bilmek kadar içerde (barsaklarda) ne olmadığını (kanser?) veya ilave neler daha olduğunu (Rektosel, Rektal Intussusception) bilmek de önemlidir.

      Sıklıkla “anal muayene” olarak bilinen TANI ve AYIRICI TANI aşaması; detaylı sorgulama ve anal muayene ile başlayan ve Sigmoidoskopi/Kolonoskopi, Defekografi, 3D EndoAnal USG, Kolon Transit Zamanı, Anal Manometri gibi görüntüleme/fizyolojik testlerle desteklenen bir süreçtir. Ancak bu sayede NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde; basuru tetikleyen temel unsur (Neden) ile oluşmuş olan basurun derecesi (Sonuç) tam olarak tespit edilebilir.

      Bu süreçler (en azından detaylı sorgulama ve anal muayene, Sigmoidoskopi/Kolonoskopi, Defekografi, EndoAnal USG) tamamlanmadan TEDAVİ aşamasına geçilmemelidir. Çünkü çözüm, sorunun içinde gizlidir.

      Yoksa basur tedavisi olmuş, ancak memnun olmamış, rahatlayamamış ve hatta "nüks etti, tekrarladı" diyen ya da "kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar" denilen hastalardan olunur.


  Hemoroid Nedir? Ne İşe Yarar? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.