ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Hemoroid Nedir? - Ne İşe Yarar?

Basur_Sindirim_Sistemi

    Vücudumuzun bir parçası olan ve “Hemoroid” adı verilen yastıkçıkların ne işe yaradığını anlamak için öncelikle yapısal ve işlevsel özelliklerini bilmek gerekir. Sindirim sisteminin giriş kapısını ağız ve dişler, çıkış kapısını ise anal kanal ve anüs oluşturur.

    Kabul edilebilir yer ve zamanlarda, kullanıcı kontrolünde sağlanan dışkı ve gaz çıkışı; hemoroid yastıkçıklarının da yer aldığı bu anal kanal ve anüs tarafından sağlanır.

      Makatın taharet temizliği yapılan ve “akordion” misali açılıp kapanmaya elverişli olan dışa açılım noktasına anüs adı verilir. Buradan içeri girildiğinde ise yaklaşık 4 cm’lik bölüme anal kanal denir.
Basur_Anal Kanal

      Anal kanal, dişli çizgi (dentate line) adı verilen yapı ile tam ortadan iki bölüme ayrılır. Girişte, anüsü de içine alan ilk 2 cm’lik bölümü; çepeçevre içeriye doğru incelerek devam eden deri (anoderm-kılsız deri) sarar. Daha içerdeki son 2 cm’lik bölümünü ise mukoza sarar. Hem anodermin hem de mukozanın çevresi makat iç ve dış kasları tarafından sarılır.

      ***Hastalar için Anal kanal anatomisi AĞRI açısından önemlidir. Çünkü anal kanalın dış ağza yakın ilk 2cm'lik bölümü ağrı sinirleri açısından daha duyarlı iken, içerde kalan ikinci 2cm'lik bölümü ise daha az duyarlıdır. Dolayısıyla girişteki ilk 2cm'lik bölümde oluşan hemoroid tahrişlerinini, fissürlerin (çatlakların) veya bu bölümdeki cerrahi/cerrahi dışı tedavilerin yol açtığı ağrı ve sızılar daha fazla hissedilir. ***

Evet, anal kanal hakkındaki bu kısa anatomik bilgiden sonra gelelim hemoroidlere...

[Gerçekte Hemoroid Nedir?]

      Vücudumuzdaki tüm doku ve organları saran bir damar ağı bulunur. Dolayısıyla anal kanalda hem mukozanın hem de derinin (anodermin) altında damar ağı bulunur. Anal kanalda dişli çizginin hemen üstündeki mukozanın altında yer alan damar ağı; sağ ön, sağ arka ve sol yan gibi 3 bölgede ayrıca öbeklenme yapar. İşte anal kanal içinde, bu 3 bölgede oluşan yumaklara iç hemoroid yastıkçıkları denir. Makatın dışında ve Anodermin altında yer alan damarlar ise herhangi bir öbeklenme yapmadan dağılım gösterir ve dış hemoroid yastıkçıkları olarak adlandırılır.
İç ve Dış hemoroid Yastıkçıklarıİç hemoroid yastıkçıklarının yerleşimleriİstirahat halinde makattaki iç conta oluşumu
      "Hemoroid" derken çoğunlukla kastedilen iç hemoroid yastıkçıklarıdır.. Makatta yerleşmiş, damar yumağı yapısındaki iç ve dış hemoroid yastıkçıkları; atar ve toplardamarlar ile bu damarları çevreleyen elastik bağ dokularından (kas lifleri ve asıcı bağlardan) oluşur. Bu yastıkçıklar; mukozal kabartılar, katlantılar veya kısaca makatta yerleşmiş “gizli” memeler olarak da tariflenebilir.

[Hemoroidlerin Görevi Nedir?-Ne İşe Yararlar?]

      Makatta yer alan hemoroid yastıkçıkları; hem dışkının vücuttan uzaklaştırılması (dışkılama) hem de kontrolsüz kaçaklarının engellenmesi (abdest tutma) işlevlerine katkıda bulunur. Nasıl mı?

     1. DIŞKILAMA/IKINMA SIRASINDA;
Ikınma (WC) Öncesi Ikınma öncesi hemoroid yastıkçıkları_basur Ikınma_basur
Kola turnike
Ikınma sonrası hemoroid yastıkçıkları_basur Ikınma (WC) Sırasında
      Kalpten makattaki hemoroid yastıkçıklarına gelen temiz kan; istirahat, yani tuvalet dışı dönemlerde tekrar geri döner. Bu nedenle de hemoroid yastıkçıklarının yapısında yer alan damar ağında bir birikim ve göllenme oluşmaz. Ancak “ıkınma” başta olmak üzere karın içi basıncının arttığı durumlarda; kola takılan turnike (lastik) misali, kanın kalbe geri dönüşü azalır.
Ikınma (WC)
Öncesi
İstirahat halinde hemoroid yastıkçıkları_basur Tuvalette dışkılama-ıkınma hali_basur Ikınma sonrası hemoroid yastıklarında belirginleşen büyüme_basur Ikınma (WC)
Sırasında
      Bu süreçte, hemoroid yastıkçıklarında yer alan damar ağında kan göllenmeye başlar. Dolayısıyla da çevre elastik bağ dokusunun izin verdiği ölçüde damarlarda genişleme olur. Damarlardaki bu genişlemeye paralel olarak da iç ve dış hemoroid yastıkçıklarında belirginleşme ve büyüme olur.

      •►Dışkılama sırasında büyüyen İç Hemoroid Yastıkçıklarının Görevi;
      Anal Kanalın etrafı, gevşeme ve kasılma yeteneğine sahip makat kaslarıyla sarılıdır. Dışkılama için “sıkışma” hissiyle birlikte tuvalete gidildiği takdirde; makat iç kaslarında refleks, dış kaslarda ise istemli olarak gevşeme olur. Bu sayede anal kanal; dışkı çıkışı için yeterli genişliğe kavuşur. Böylece dışkı çıkışının rahat olması sağlanır.  Ancak bu süreçte, ilave olarak büyüyen ve genişleyen iç hemoroid yastıkçıkları;
• Hem anal kanaldan geçen dışkının sürtünüp tahriş edeceği mukozadaki yüzey temas alanını azaltır,
• Hem de genişleyen yastıkçıkların amortisör özelliğiyle oluşan tahrişi en aza indirger.

      •► Dışkılama sırasında büyüyen Dış Hemoroid Yastıkçıklarının Görevi;
      Dışkılama sırasında anal kanal içerisinde mukozayı geçen dışkı ilerler ve makat ağzına gelir. Bu esnada makat ağzında anoderm altında bulunan dış hemoroid yastıkçıkları genişler ve makat ağzı, simit şeklinde dairesel olarak genişler. Dolayısıyla da bu genişleme; dışkının makat ağzından çıkarken makat dış derisine (Anoderm) zarar vermesini (sürtünmeyi, tahrişi) engelleyici amortisör görevi görür.

     2. ABDEST TUTMA/İSTİRAHAT DURUMUNDA;
Anal Kanal ve onu çevreleyen makat kasları_basurMakat kasları_musluk_basurContalar
      Dışkılama sırasında açılan anal kanal, dışkı çıkışı gerçekleştikten sonra otomatik olarak kapanmaya başlar. Makat dış kaslarının istemli olarak sıkılmasıyla da bu kapanma pekiştirilir ve abdest tutma moduna geçilir. Ancak istirahat halinde iken makat %100 kapanmaz. Çünkü makat kasları daireseldir ve daire, ancak sonsuzda sıfır kapanır. O yüzden de makatta 7-8mm lik bir açıklık kalır.
İç Conta İç hemoroid yastıkçıkları ve iç conta benzetmesi Dış hemoroid yastıkçıkları ve dış conta benzetmesi Dış Conta)
      Makat kaslarıyla kapanmayan bu 7-8mm lik açıklık; "musluktaki conta" misali, dışkılama bittikten sonra küçülen hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu katlantılar sayesinde kapatılır. İç hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu mukozal katlantılar iç contayı, dış hemoroid yastıklarının oluşturduğu cilt katlantıları ise dış contayı oluşturur. Bu iç ve dış contalar sayesinde ince ayar, yani sızdırmazlık sağlanır.

      SONUÇ OLARAK: Dışkılama sırasında, iç ve dış hemoroid yastıkçıklarındaki büyüme ve genişleme sayesinde dışkının, makatı en az tahriş ederek çıkması sağlanır. (Savunma Takviyesi). İstirahat halinde ise küçülen hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu katlantılar sayesinde abdest tutma işlevinin eksik kalan sızdırmazlık takviyesi (conta işlevi) sağlanır.

Güncelleme: Kasım 2016
« « Hemoroidal Hastalık (Basur)-Giriş Basur Nasıl Oluşur? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.