ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Ben de var mı? Nasıl Anlarım?

Gizli gerçeklerimizle yüzleşelim...?!

      Hayatımızda hiç yeri olmayan, önemsemediğimiz, hatta farkına bile varmadığımız dışkılama işlemi; gün gelir, sıkıntılı olmaya başlayabilir. Makatta, dışkılama işlevi nedeniyle sorun(lar) oluştuğunda...
Sıklıkla;
      "Aslında basur beni rahatsız etmiyor. Tek rahatsız eden kısmı kanama..." ya da "Ağrılarım oluyor ama çok nadir. Zaten olduğunda da hafif oluyor." ya da "Arada bir şişiyor, ama bir iki gün içinde kendiliğinden geçiyor." şeklinde küçümseyici, önemsemez veya geçiştirir tarzda hasta ifadeleriyle karşılaşılır.
Halbuki;
      "ister her gün, ister ayda, isterse yılda birkaç kez..." veya "ister az veya hafif, isterse şiddetli..." veya "ister kanama, ister şişlik, ister ağrı, isterse akıntı-kirlenme..." şeklinde olsun; bu detayların hiç bir önemi yoktur!..

      Hem hasta hem de hekim açısından asıl önemli olan; “Sorun var mı? Yok mu?” sorusuna verilecek cevaptır. Sorun varsa ve bu sorun(lar); adı, şiddeti ve sıklığı ne olursa olsun, bir şekilde sağlıklı yaşam konfor ve kalitesini  etkileyeceğinden önemsenmeli ve bir şekilde hasta-hekim buluşması gerçekleşmelidir.

      Çünkü sorun(lar) yaşanmaya başladıysa; "Çözüm, sorunun içinde gizlidir" mantığıyla hareket edip öncelikle "sorun" tespitini yaptırmak gerekir. Rastgele bir şeyler yapmaya çalışmak, sağdan soldan teşhis almak; yarardan çok zarar verecektir. Mademki biliyordunuz(?), o halde "niye bu hale geldiniz?" diye sormazlar mı?

      Özellikle de “yemek yemezsem” veya “sulu yiyecekler yersem, daha rahat ederim" mantığı yanlıştır. Hele doktor teşhisi olmadan “basurum var” demek, çok ama çok yanlıştır. Çünkü makatta, benzer sıkıntılara neden olan birçok hastalık vardır. Ama nedense bilinen sadece BASUR’ dur.

      Hemoroidal hastalık(Basur)ta belirtilerin hepsi bir arada görülmeyebilir. Yıllar içersinde asıcı bağlarda gelişen elastikiyet kaybı ile  belirginleşen ve dışkılama sırasındaki IKINMANIN  şiddeti ile tetiklenen hemoroid yastıkçıklarındaki büyüme ve sarkma; farklı zamanlarda, farklı derecelerde, farklı şekillerde olur. Dolayısıyla da farklı şiddet ve türde farklı belirtiler; dolayısıyla farklı hastalar ortaya çıkar.

      Bayan olarak sayfamızı dolaşıyor ve makatınızda basur(?) olduğunu düşünüyorsanız; öncelikle Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI ve buna bağlı gelişen REKTOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR? sayfamızı da gözden geçirmenizi öneririm.

Çünkü sonradan, bir vesile ile Rektosel teşhisi alan bayanların büyük bir çoğunluğunda; geçirilmiş Hemoroid (Basur) ve/veya Anal Fissür (Çatlak) tedavilerinin/ameliyatlarının saptanması, tesadüf olmaz?!..

      Erkek olarak sayfamızı dolaşıyor ve makatınızda basur(?) olduğunu düşünüyorsanız; öncelikle Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI sayfamızı gözden geçirmenizi ve İnternal Mukozal Prolaps (Gizli Makat Sarkması) açısından dikkatli olmanızı öneririm.

      Ve unutmadan, makatınıza "meme var mı?" diye bakmayı düşünüyorsanız; bir ayna yardımıyla tuvalette dışkılama sırasındaki gibi çömelip ıkınırken yapmalısınız... Sütyenli sütyensiz meme farkı gibi…

      “Basur Nasıl Oluşur?” adlı sayfamızda detaylandırdığımız gibi yıllardır devam eden hatalı beslenme ve dışkılama alışkanlıkları temelinde artan ıkınmalar sonucu hemoroid yastıkçıklarında gelişen büyüme ve sarkmaların derecesine(evresine) bağlı olarak sorun(lar) yaşanmaya başlanır. Ki bu sorun(lar); “bir bardağın yavaş yavaş dolması…” misali yavaş yavaş olgunlaşır. Ama gün gelir ve taşar. İşte o zaman kişi bu sorunu yaşamaya başladığını anlar. O yüzden “ Yaa.. Benim hiçbir sorunum yoktu. İki gün/hafta/ay önce başladı!..” denir.

------ EVRE (I) ------
      Bardak dolmaya başlıyor, zaman zaman da bu dolmalar sırasındaki taşmalar oluyorsa Evre I olarak adlandırılır. Dışkı bu evrede anal kanaldan geçerken iç hemoroid yastıkçıklarındaki büyümeye bağlı olarak artan yüzey temas alanı ile karşılaşır ve sürtünme belirginleşir. Bu durum; dışkılama sırasında, bir taraftan ıkınmayı diğer taraftan da dışkının geçişi sırasındaki tahrişi artırır. Bu evredeki kişilerde; ıkınmayla tetiklenen tahrişin derecesine bağlı olarak; kırmızı renkte, tuvalet taşında, klozet içinde, dışkı üzerinde veya tuvalet kâğıdına bulaşmış olarak ağrısız kan görebiliriz. Ancak şart değildir.
      Zaman zaman da dışkının daha aşağıda, ağrılı bölgede(makat ağzında) yaratmış olduğu tahrişe bağlı olarak yanma-sızlama ya da tatlıdan tatlıya hafif bir kaşıntı hissedilebilir.
      Bu evrede hemoroid yastıklarındaki büyüme oldukları yer ile sınırlı olduğundan sarkma işin içine katılmaz. Dolayısıyla makat ağzında/dışında memeleşme olmaz.
      Çok farkında olunmasa da bu dönemde; dışkılama güçlüğüne ait tam boşalamama/yalancı tuvalet hissi nedeniyle rahatlayabilmek adına tuvalette daha uzun süre kalmalar ve artan ıkınmalar görülür. Ki makatı hor kullanma adına temeller atılmıştır.
      Sorun(lar) tuvalette dışkılama sırasında olur ve daha kalkmadan biter. Doğal olarak da pek önemsenmez… 20 yaş ve üstündeki herkes; bir şekilde yıllardır devam eden hatalı dışkılama alışkanlıkları nedeniyle zaten, en az Evre I'dedir.
NORMAL HALİ   WC'DE IKINMA HALİ
  Ikınmayla ortaya çıkan gizli gerçek... Ama bunu görme imkanınız yoktur.  
------ EVRE (II) ------
      Hatalı dışkılama alışkanlıkları temelinde devam eden ıkınmalara bağlı olarak hemoroid yastıkçıklarındaki büyüme devam eder. Bu büyüme; dışkının makat ağzına doğru olan itici gücünün etkisiyle ilerlemeye ve sarkma şeklinde makat dışında belirginleşme başlar. Bu durum; dışkılama sırasında makatın hemen ağzında memeleşme, istirahat halinde ise makat ağzı cilt kıvrımlarında artış olarak yansır. (Sütyensiz- Sütyenli hali..)
      Bir taraftan Hemoroid yastıkçıklarındaki büyüme paralel olarak dışkılama sırasında tahriş ve kanama sıklaşmaya ve şiddetlenmeye başlayabilir. Diğer taraftan eklenen sarkmaya paralel olarak ağrılı bölgenin de işin içine girmeye başlamasıyla yanma ve sızlamalara acıma tarzında ağrılar eklenmeye başlayabilir.
      Ayrıca Evre I ‘dekine nazaran daha belirginleşen yalancı tuvalet hissi nedeniyle, özellikle cıvık dışkılama dönemlerinde yanma sızlama olarak başlayan ağrılar tuvaletten sonra zonklayıcı hal almaya başlayabilir. Ki bu evrede; belirginleşmeye başlayan dışkılama güçlüğünü yenmek adına çoğunlukla günlük dışkılama sayısında artış gözlenmeye başlar.
      Yine hem belirginleşen dışkılama güçlüğüne hem de hemoroidlerdeki büyüme ve sarkma nedeniyle makatın istirahat halindeki conta işlevinde aksamalar olmaya başlar. Ki özellikle yumuşak-cıvık dışkılama günlerinde iç çamaşırda akıntı ve kirlenmeler ile makatta tatlı kaşıntılar oluşabilir.
      Sorun(lar) tuvalette dışkılama (artan ıkınma) ile başlar ve genellikle taharetlenme aşamasında iken geçer veya tuvaletten çıkarken popoda hafif dolgunluk-basınç-ağrı(memesiz) olarak biraz daha devam eder. Kısaca artık, sorunlar tuvalet dışına da taşmaya başlamıştır. Ama maalesef yine de pek önemsenmez, normal kabul edilir.
İstirahat halinde makat dış deri kıvrımlarında artışın
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla birlikte aldığı haller(memeleşme)...

------ EVRE (III) ------
      Evre II’ye ilaveten artan sarkmaların dış hemoroid yastıkçıklarını da etkilemesi sonucu dışkılama sırasında çok rahat belirginleşen ele gelen memeleşmeler hissedilmeye başlanır. Dışkılama sonrası, belirginleşen memelerin verdiği dolgunluk hissi çok daha uzun süre devam eder. Hatta bu nedenle yatıp-uzanıp beklemek veya parmakla içeriye sokma işlemi uygulanır olur. Dışkılama dışı dönemlerde, makat dış derisindeki kıvrım artışlarının daha belirginleştiği, hatta çoğu kişinin “yaaa bende meme var ama çok küçük..” şeklinde tanımlaması olur.
      Artan bu sarkma ve memeleşmeler, bir taraftan yarattıkları şişkinliklere bağlı ağrılara bir taraftan da kanamaların daha şiddetlenmesin ve sıklaşmasına sebep olmaya başlar. Ki tuvalet, kâbus olmaya başlamıştır.
      Diğer taraftan, taharet temizliğine ne kadar dikkat etsek de “iç çamaşırındaki akıntı ve kirlenme ile kanama görme” endişesi yaşamak bezdirici hal alır(Conta ayarları….
      Sorun(lar) tuvalette dışkılama sırasında çok ıkınmasak bile hemen başlar. Tuvaletten çıktıktan sonra popoda dolgunluk-basınç-ağrı(memeli) olarak birkaç saat kadar devam edebilir. Bu aşamadaki hastalar o memeleri içeri soktuklarında rahat ettiklerini kısa sürede öğrenir.
İstirahat halinde makat dışında "ufak memeleşme" diye tanımlanan cilt kıvrım artışının
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla birlikte aldığı haller (ele gelen memeleşme)...

------ EVRE (IV) ------
      Makat dışındaki deri katlantılarının istirahat halinde iken bile makatı çepeçevre saracak kadar belirginleştiği bir dönemdir. İşte makatımda “basur memeleri var” diyenlerin olduğu evre, yani son aşamadaki hastalarımız…
      Normal zamanda hiçbir sorun yaratmayan o memeler dışkılama sırasında komple şişer ve büyür...
      Bu hastalarımız gerek yeme ve içmelerine çok dikkat edip özen göstererek gerek tuvaletten sonra en az yarım saat yatıp rahatlamaya çalışarak hayatlarını kendilerince idame ettirirler veya ettirdiklerini sanırlar….

      Evinden dışarı çıkmayan, yatılı misafirliğe gidemeyen ebeveynlerimizi dikkatle inceleyin.

İstirahat halinde makat dışını çepeçevre saran "memeleşme" diye tanımlanan cilt kıvrım artışının
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla aldığı haller(Yorumsuz)...

AĞRI KRİZLERİ-ATAKLARI

   1.) AĞRILI-ŞİŞLİK ATAĞI;    Hemoroidimizle yaşıyor, idare ediyoruz. Bir an geliyor ki, makatta çok şiddetli ağrımızın olduğunu ve bizi mahvettiğini fark ediyoruz.
      Makattaki memelerimizi bırakın içeriye sokmayı, dokunamıyoruz bile...
      İşte size, Evre III-IV hemoroidlerin ATAK HALİ...
      Dışkılama ve günlük yaşam dahil bütün işlerimizi engelliyor.
      Oturamaz, yürüyemez, yatamaz haldeyiz..."
   2.) TROMBOZ ATAĞI;   Hiçbir şikayetimiz olmadan yaşıyoruz. Ancak kabızlık ve aşırı ıkınma durumumuzda makat kenarında aniden, tek bir yerde mavi-mor renkte, oval şekilde, ağrılı, sert bir kitle geliştiğini hissediyoruz.(mercimek büyüklüğünden fındık, ceviz büyüklüğüne kadar değişen boyutlarda...)
      İşte size dış hemoroidlerin yapabileceği tek sorun, ATAK HALİ... Çoğu hastanın "bende de oluştu ama bir daha olmadı" dedikleri durum...  İshal, cıvık veya kabızlık gibi aşırı ıkınma dönemi sonrasında birden bire makat ağzında tek bir yerde oluşan ağrılı şişlik....
      Artık tuvalet, bizim için işkence merkezi haline gelmiştir.

İLAVE OLARAK;         Uzun süreli kanamalarımız sonucu hipotansiyon, halsizlik, iştahsızlık ve solukluk yani kansızlık(anemi) gelişir.
      Ayrıca dışkılama ile mevcut şikayetlerimizin artması nedeniyle tuvaletten uzak durmaya çalışırız. Bunun sonucunda da zamanla karın ağrısı, şişkinlik ve tabii ki kabızlık şikayetlerimiz oluşur/artar.

MAKAT AĞZINDA ELE GELEN MEMELEŞME YOK İKEN DİKKATLİ OLMAK ADINA...(BAY)
      Makat dışında istirahat(1) ve ıkınma(2) durumlarınızda dahi belirgin memeleşme olmaz iken zaman zaman kanama ve ağrı dönemleriniz oluyor olabilir. Ki bu sıkıntılar, asıl sorununuz olan dışkılama güçlüğü yaşadığınız yani daha fazla ıkınma ihtiyacı hissettiğiniz dönemlere rastlar. "Hemoroid/Çatlak" diye düşündüğünüz bu sorunların altında İNTERNAL MUKOZAL PROLAPSUS(Gizli Makat Sarkması)(3) yatabilir. Dolayısıyla pek farkında olmasanız da siz yıllardır DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI yaşıyorsunuzdur...


MAKAT AĞZINDA ELE GELEN MEMELEŞME YOK İKEN DİKKATLİ OLMAK ADINA...(BAYAN)
      Makat dışında istirahat veya ıkınma durumlarınızda dahi belirgin memeleşme olmaz iken zaman zaman kanama ve ağrı dönemleriniz oluyor olabilir. Ki bu sıkıntılar, asıl sorununuz olan dışkılama güçlüğü yaşadığınız yani daha fazla ıkınma ihtiyacı hissettiğiniz dönemlere rastlar. "Hemoroid/Çatlak" diye düşündüğünüz bu sorunların altında REKTOSEL HASTALIĞI yatabilir. Dolayısıyla pek farkında olmasanız da siz yıllardır DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI yaşıyorsunuzdur..


      KISACASI:
      Makatınızın dışında elinize gelen hiçbirşey yok, ancak sıkıntılarınız(yanma-sızlama, kanama, kaşıntı) ara ara da oluyor ve sizi rahatsız ediyorsa; işte erken aşamalar... (Evre I-II)  Ama İnternal Mukozal Prolapsus (Erkek) ve Rektosel  (Bayan) açısından dikkat....
      Makatınızın dışındaki ufak memeleşme var, ancak tuvalette memeleşme büyüyor ve makattaki dolgunluk veya memeleşme hissi tuvaletten sonra da 1-2 saat kadar devam ediyorsa, işte; Evre II-III
      Artık makatınızın dışında elinize gelen bariz memeleşmeler var ve tuvalet tam bir işkence haline geliyorsa, işte size, Evre IV

« « Basur Nasıl Oluşur? Muayene Olamam!..» »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.