ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

KONSERVATİF (Destekleyici) TEDAVİ

Amacınız İdare Etmekse...
      Konservatif yaklaşımla tedavinin temelini “Kullanıcı” odaklı öneri ve görüşler oluşturur. Bu kapsamda sunulan öneriler; sıklıkla reçeteye yazılan ilaçlarla da desteklendiği için medikal veya ilaç tedavisi olarak da bilinir. Hatta bu nedenle “iki ilaç içeyim veya krem süreyim de geçsin” tarzı tedavi algısı çok yaygındır. Ama reçeteye yazılan bu ilaçlar, basuru tedavi (yok) etmekten ziyade ağrı, şişlik, kanama gibi sıkıntıların şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Gripte kullanılan ilaçlar gibi…
Hastalığı(basuru) yok etmez, sadece yaşanan sıkıntıları azaltır.

      Basur olan birçok hasta; “Kullanıcı Eğitimi” yerine bu ilaçlar veya ot-püsüre güvenip "İmam bildiğini okur" misali, hatalı beslenme, özellikle de hatalı dışkılama alışkanlıklarına aynen devam eder. Yani asfalt yerine arabayı; “yol” diye bildiği dağda, taşta kullanmaya inatla devam eder. Sonra da ilaçlar için “faydası olmadı” veya “geçti ama tekrarladı” gibi ifadeler kullanır. O yüzden konservatif yaklaşımla tedavinin temelini; ilaçlardan ziyade arabanın, dağda veya taşta değil de asfaltta kullanılması gerektiğini öğreten KULLANICI EĞİTİMİ oluşturur. Kullanılan ilaçlar ise mevcut sıkıntıları azaltarak kullanıcı eğitimini destekler.

      Ancak Kullanıcı Eğitimi için hastanın; “Kral çıplak” misali, öncelikle “doğru” diye bildiği “yanlışlarını” (kullanıcı hatalarını) fark etmesi ve asıl suçlunun kendisi olduğu gerçeğini kabullenmesi gerekir. Ki bu farkındalık ve kabullenme, hiç de kolay değildir. Hele de “mıçmayı bilmiyorum” diyebilmek... Malum, doğamız gereği kendimize suç bulup savunmasız(?) kalmayı sevmeyiz.
ÖZETLE
      Normal beslenme sonucu oluşan ve depolanan dışkının; tuvalette, gereksiz ıkınmalara ihtiyaç duymadan çıkması gerekir. Yani muz kıvam ve kalınlığındaki dışkının; “mermiyi namluya ver ama namludan sen çıkarma” misali gereksiz ıkınmalardan uzak, yılan gibi kendiliğinden kayarak çıkması gerekir.
Ayrıca gereksiz ıkınmalardan kaçınmak için…
a-) “Saati geldi” veya “boşaltmam lazım” veya “uygun ortam” düşüncesiyle dışkılama hissi oluşmadan veya yeterli sıkışma düzeyine çıkmadan "görev icabı" tuvalete gidilmemeli,
b-) Dışkılama ihtiyacı yeterli düzeye ulaştığında ise gereksiz yere tuvalet tutma ve ertelemelere gidilmemeli,
c-) Tuvalette, uygun pozisyon alınmalı ve dışkının diyafram (karın) nefes eşliğinde vücuttan uzaklaşması sağlanmalı,
d-) Dışkı çıkışı sırasında makat ağzı ikide bir sıkılmamalı (kapatılmamalı), kapatıldığında ise artık taharetlenmeye geçilmelidir.

      Sonuç olarak gerek Basur’dan korunmanın gerekse Basur’un konservatif yaklaşımla tedavinin temelini Kullanıcı Eğitimi, Kullanıcı Eğitiminin kaynağını ise GERÇEK NORMALLER adı altında anlattığımız “Normal Beslenme”, özellikle de “Normal Dışkılama” işlevi oluşturur.

      Kullanıcı Eğitimi odaklı konservatif yaklaşımla hastaya; hem gerçek doğruları bulma yolunda yapacaklarını görme hem de “idare edebilecek” düzeyde makat sıkıntılarını azaltma fırsatı tanınmış olur. Hastanın bu süreçteki başarısı; hastanın veya hastalığın(basurun) ilave hekim müdahalesine ihtiyaç duyup duymayacağını da belirler.

AVANTAJLARI:
1-) Hastalığın ilerleme hızı azaltılır ve daha kötüye gitme olasılığı düşürülür.
2-) Hastalığı akut alevlenmeler (ağrılı-şişlik ve kanama atakları) göstermesi engellenir.
3-) Hastaların kabızlık (dışkılama güçlüğü), karın şişkinliği, hazımsızlık ve reflü gibi diğer sindirim sistemi sorunlarına yardımcı olunur.
DEZAVANTAJLARI:
 Şikâyetlerin azalmasıyla birlikte birçok hasta; "İmam bildiğini okur" misali, eski hatalı dışkılama alışkanlıklarına geri döner.

      Lif takviyesi ve sinameki otu(yaprağı) içeren Paramedikal (bitkisel) uygulamalar veya sallama poşet çaylar; çoğunlukla kalın barsaklardaki dışkının yumuşamasına yol açar. Dışkıda oluşan bu yumuşama; ilk etapta ıkınmayı azaltıp makattaki sıkıntılarda geçici de bir gerilemeye yol açar. Çünkü zamanla bu durum destekten ziyade köstek olmaya başlar.

      Ayrıca piyasada çeşitli mecralarda satılan ve basuru tedavi(yok) ettiğini ifade eden ürünlere dikkat etmek gerekir. Çünkü birçoğunda dip not olarak; "hastalık sıkıntılarının, şikayetlerinin azaltılmasında etkilidir" yazan ibareler bulunur.

Güncelleme: Aralık 2016
« « Hemoroid'de Tedavi Mantığı
Cerrahi Dışı (Ameliyatsız) Tedaviler » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.