ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?


Paylaş - Yazdır

HEMOROİD TEKRARLAR MI? NÜKS EDER Mİ?

(Hayaller Paris, Ama ya gerçekler…)
      Hemen her hastalığın tedavi süreci, hastaya, hekime ve uygulanan tedavi tekniğine bağlı olarak “tekrarlama (nüks)” riskine sahiptir. Doğal olarak Hemoroidal Hastalık (Basur) için geçerli tedavilerin de bir tekrarlama riski bulunur. Ama buna rağmen Hemoroidal Hastalıkta yaşanan “tekrarlar mı?” endişesi, çok daha belirgin ve yaygındır.
Halbuki
Asıl olan bilgi, dolayısıyla da bilinçli hasta olmaktır.

      "Basur" denildiğinde hastaların ortak tedavi beklentisi; "tuvalette rahatlama ve makatta sorun yaşamama" yönündedir. Ancak hayallerle gerçekler uyuşmaz. Çünkü hastaların çoğu…

•► Yaşadıklarını gelip geçici olarak düşünür veya önemsemez.
•► Yemesine-içmesine dikkat ettiği takdirde geçeceğini ve bir daha da çıkmayacağını düşünür.
•► Basur'un ot-püsürle, kremle, fitille veya hapla geçeceğini düşünür.
•► Yaşadığı sıkıntılara makattaki memelerin yol açtığını, bu memeler indiği veya kaybolduğu takdirde tüm sıkıntıların, hatta kabızlığın bile geçeceğini düşünür.
•► Hastalığın (Basur'un) durumuna göre değil de kendi işine geldiği türde tedavi olmaya çalışır.
•► İleri evre dahi olsalar işlerine gelmediği için cerrahiden kaçınır.
•► Tekrarlayıcı uygulama gerektiren ameliyatsız (cerrahi dışı) yöntemleri bile tek seferlik tedavi olarak düşünür.
•► Tedaviden sonra “İmam bildiğini okur” misali, kullanıcı hatalarına (hatalı dışkılama alışkanlıklarına) aynen devam eder.
•► AnalCerrahi’nin tecrübe gerektirdiğini ve popoyu, ehil ellere teslim etmesi gerektiğini bilmek istemez. Zaten işine de gelmez.

       Basur tedavisinde yaşanan tüm bu süreçler; ister istemez tekrarlama riskinde, dolayısıyla da “tekrarlar mı?" endişesinde artışa yol açar.

       Diğer taraftan, Hemoroidal hastalık; dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıklardan bir veya birden fazlası ile birlikte olur. Dolayısıyla sadece basur tedavisi gören hastaların, “Tekrarladı” diyen veya “Kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın, kabız olursanız (ıkınırsanız) tekrarlar” denilen hastalardan olması kaçınılmazdır. Nasıl mı?

       Basur ve çatlak gibi makat hastalıkları; kullanıcı hataları nedeniyle oluşmaya başlar. Hatta zamanla kullanıcı hataları temelinde belirginleşen dışkılama güçlüğüyle de tetiklenir. Normal dışkılama, “Mermiyi namluya ver ama namludan sen çıkarma, bırak kendiliğinden çıksın” modeli olarak düşünüldüğünde; “Mermiyi namluya vermekle kalmayıp namludan da çıkarmak veya çıkarmak zorunda kalmak” ise hatalı dışkılamayı oluşturur. Dolayısıyla devam eden kullanıcı hataları, zamanla hatalı dışkılamaya; hatalı dışkılama ise çeşitli seviyelerde hem namluda hem de mekanizmada hasara yol açar. O yüzden Basur, Çatlak gibi makat (namlu) hastalıkları, tek başına olmaz. Sıklıkla dışkılama güçlüğüne yol açan ve mekanizma hasarı (Anismus, Rektal İnternal Prolapsus, Rektosel, Rektal Hiposensitivite, Perineal Descent gibi)  adı verilen Rektum ve Pelvik Taban hastalıklarıyla birlikte olur.

      Sonuç olarak Basur tedavisinde yaşanan “tekrarlar mı?” endişesini azaltan uygun tedaviyi belirleyebilmek için sadece anal muayene ve kolonoskopi yeterli olmaz. O yüzden Basur tedavisine geçmeden önce....

"AnalCerrahi" olarak düşüncemiz...

      Makat şikayetleriyle gelen hastaların dışkılama güçlüğü açısından da detaylı bir şekilde sorgulanması ve gerektiği ölçüde Defekografi, Anal Manometri, 3D Endoanal USG gibi tetkiklerle incelenmesi yönündedir. Aksi takdirde dışkılama bağımlı yaşanan sorunlar; doğru ve eksiksiz bir şekilde teşhis edilemez. Dolayısıyla da Basur için en uygun tedavi; "hemoroidektomi (ameliyat)" dahi olsa yeterli olmaz.

Yaşanan sıkıntılar için...
asıl olan doğru ve eksiksiz teşhis,
istenen ise uygun ve yeterli tedavidir.


Güncelleme: Aralık 2016
« « Cerrahi (Ameliyatlı) Tedaviler Yenilikçi Yaklaşım... LASERÖTESİ TEDAVİ » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.