ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

ANAL FİSSÜR (MAKATTA ÇATLAK) HASTALIĞI

      Anal Fissür; daha anlaşılır olması için makatta çatlak veya yırtık olarak ifade edilir. Dışkılama sırasında, açınıp kapanan makat ağzındaki deride (anodermde) oluşan yırtılma ve çatlamayı ifade eder. Ama bazen damar çatlaması(!) veya yırtılması olarak ifade edildiği de olur.


      Sıklıkla “Kullanıcı Hatası” diye tanımladığımız “Normal Dışkılama” konusundaki bilgi ve bilinç eksikliğine paralel olarak görülme sıklığı artan, malûm(!) yerleşimi nedeniyle de yaşam konfor ve kalitesini bozan bir hastalıktır. (“Aklı kıçında yaşamak” misali…)

      Anal Fissür; her yaşta görülmekle beraber, çoğunlukla genç ve orta yaştaki erişkinlerin hastalığıdır. Makattaki bu çatlakların %85’i kuyruk sokumu (arka-orta çizgi) tarafında, %10’u ön-orta çizgide ve %5’i ise yanlarda yerleşir.

      Anal fissürlerin kadın ve erkeklerde rastlanma oranı eşittir. Ancak erkeklerin %99'unda, kadınların ise %90'ında kuyruk sokumu (arka-orta çizgi) tarafında rastlanır. Her iki cinste ön yerleşim ikinci sıklıktadır.

      Anal Fissür, sıklıkla Kullanıcı hatası temelinde belirginleşen mekanik travmalar sonucu ortaya çıkar. Ancak çeşitli hastalıkların bir komplikasyonu olarak da oluşur. Bu nedenle bilinen tedavilere rağmen geçmeyen ve birden fazla yerleşim yeri olan anal fissürlerde; Crohn gibi enflamatuar bağırsak hastalığı, tüberküloz, sifiliz, lökoplaki, AIDS, Anal kanser gibi yandaş hastalıklar göz ardı edilmemelidir. Ayrıca Anal Fissür'e; cinsel tercihi, “anal seks veya yabancı cisim” olan kadın ve erkeklerde (aktif homoseksuel) daha fazla rastlanır.
 
      İnsanların tuvalet keyfini işkenceye çeviren, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozan ANAL FİSSÜR hastalığını biraz detaylandıralım.

Günceleme: Ocak 2017
  Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur?.. » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.