ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

ANAL FİSSÜR (MAKATTA ÇATLAK) HASTALIĞI

      Anal Fissür hastalığı daha anlaşılır olması için sıklıkla makatta çatlak ya da makatta yırtık olarak ifade edilir. Dışkılama sırasında açınıp kapanan makat ağzı derisinde oluşan milimetrik yırtılma ve çatlamaları anlatır. Nedense bazen makatta damar çatlaması(?) veya yırtılması olarak da ifade edildiği olur.


      NORMAL DIŞKILAMA konusundaki bilgi ve bilinç eksikliğine (Kullanıcı Hatası) paralel olarak görülme sıklığı artan ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. (“Aklı kıçında yaşamak” misali…)

      Anal Fissür, her yaşta görülebilmekle beraber genellikle genç ve orta yaş erişkin hastalığıdır. Yüzde 85 oranında makatın kuyruk sokumu (arka-orta çizgi) tarafında, %10 oranında ön-orta çizgide ve %5 oranında ise yanlarda görülür.

      Genel olarak her iki cinsiyette eşit oranda görülür. Ancak erkeklerin %99'unda, kadınların ise %90'ında arka-orta çizgi üzerinde anal fissür gözlenir. Her iki cinste ön yerleşim ikinci sıklıkla olur.

      Anal Fissür, sıklıkla mekanik travmalar sonucu ortaya çıkar. Ancak çeşitli hastalıkların bir komplikasyonu olarak da anal fissür gelişebilir. Bu nedenle bilinen tedavilere rağmen geçmeyen veya birden fazla yerleşim yeri olan anal fissürlerde; Crohn gibi enflamatuar bağırsak hastalığı, tüberküloz, sifiliz, lökoplaki, AIDS, Anal kanser gibi yandaş hastalıklar göz ardı edilmemelidir. Ayrıca cinsel tercihi, “anal seks veya yabancı cisim” olan kadın ve erkeklerde (aktif homoseksuel) de anal fissür oluşabilir.
      O halde insanların tuvalet keyfini işkenceye çeviren, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozan ANAL FİSSÜR hastalığını tanıyalım.

2015/10
  Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur?.. » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.