ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

ANAL FİSSÜR (MAKATTA ÇATLAK) HASTALIĞI

      Tıbbi olarak Anal Fissür; anlaşılır olması için makatta çatlak ya da yırtık diye ifade edilir. Adı üstünde, dışkılama sırasında açınıp kapanan makat dış ağzında oluşan ve makat içine doğru uzanan milimetrik yırtılma ve çatlamalardır. Bazen makat ağzında damar çatlaması, yırtılması olarak da ifade edilebilir(?).


      NORMAL DIŞKILAMA İŞLEVİ konusundaki bilgi ve bilinç eksikliğine (KULLANICI HATASI) paralel olarak sık görülmesine rağmen malûm(!) yerleşimi nedeniyle özellikle yaşam konfor ve kalitesini bozan bir hastalıktır.

      Anal Fissür, her yaşta görülebilmekle beraber genellikle genç ve orta yaş erişkin hastalığıdır. Makatta %85 oranında arka-orta çizgi yani kuyruk sokumu tarafında, %10 oranında ön-orta çizgide ve %5 oranında ise yanlarda görülür.

      Genel olarak her iki cinsiyette eşit oranda görülür. Ancak yerleşim olarak erkeklerin %99'unda ve kadınların %90'ında arka taraftadır. Her iki cinste ön yerleşim ikinci sıklıkla olur.

      Yanlarda ve birden fazla yerleşimli fissürler ile konvansiyonel tedavilere rağmen geçmeyen fissürlerde; Crohn gibi enflamatuar bağırsak hastalığı, tüberküloz, sifiliz lökoplaki, AIDS, Anal kanser gibi yandaş hastalıklar ile anal sex (aktif) ve yabancı cisim uygulamalarının olabileceği unutulmamalıdır.
      O halde insanların tuvalet keyfini işkenceye çeviren, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozan ANAL FİSSÜR hastalığı tanıyalım. Neler yapabiliriz ve nasıl kurtulabiliriz bir bakalım.

  Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur?.. » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.