ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

REKTOSEL (RECTOCELE) HASTALIĞI


      Toplumda, özellikle de bayanlardaki Kabızlık ve çeşitli makat hastalıkları olarak gün yüzüne çıkan sorunların altında, sıklıkla REKTOSEL HASTALIĞI yatabilmektedir. Gerek bu kadar yaygın görülmesine gerekse yaşam konfor ve kalitesini bozmasına rağmen; ilk etapta pek fark edilmeyen hastalıktır.

      Rektosel hastalığı ve bu temelde yaşanan sorunlar nedeniyle hasta hikayeleri; Dâhiliye, Gastroenteroloji, Jinekoloji ve Genel Cerrahi uzman görüşleriyle doludur.

      Ki çoğunlukla da; Kabızlık(Peklik), İrritabl(Hassas) Barsak Sendromu/Spastik Kolit(Kolon), Reflü, Safra Kesesi Taşı, Hemoroid(Basur) ve Anal Fissür(Çatlak) gibi çeşitli teşhislere rastlanır.

      Dolayısıyla, Rektosel Hastalığı olan bayanların çoğunun geçmişleri(hikayeleri); aldıkları bu teşhisler doğrultusunda gördükleri çeşitli ilaç tedavi kürleriyle ya da ameliyatlarla doludur. Sıklıkla da Kabızlık, şişkinlik-hazımsızlık, mide ve reflü tedavileri ile geçirilmiş hemoroid(basur), çatlak(anal fissür) ameliyatları bulunur.

      Peki, tüm bu teşhis ve tedavilere rağmen hastaların tedavi adına beklentileri tam olarak karşılanır mı? Tabii ki Hayır!.. Buradaki asıl sorun; REKTOSEL hastalığının teşhis edilmesindeki zorluktan ziyade akla getirilmemesidir. Çünkü neden-sonuç ilişkisi dahilinde mevcut sorunlar çok iyi irdelenmez. Sadece "sonuç" olarak ortaya çıkan ya da rastlantısal olarak saptanan sorunlar tedavi edilmeye çalışılır. Dolayısıyla da istenilen hasta memnuniyetlerine bir türlü ulaşılamaz.


      Bu yüzden, hem yaşam konfor ve kalitesi hem de farkındalık yaratmak için REKTOSEL hastalığını gözden geçirmekte fayda var.


  Rektosel ve Pelvik Taban Nedir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.