ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

Paylaş - Yazdır

KONSTİPASYON - KABIZLIK

Sık karşılaşılan ve çoğu kez göz ardı edilen sorunlar yumağı…

      İnsanların büyük bir bölümü "geçici" de olsa yaşam süreçlerinin çeşitli dönemlerinde “kabızlık” diye tanımladıkları şikâyetlerden yakınır. Her ne kadar ayrı bir hastalıkmış gibi düşünülse de kabızlık bir hastalık değil, şikâyetler bütünüdür. Sıklıkla yaşam sürecine eklenen çeşitli hastalıkların veya kullanılan ilaçların yan etkisi veya "normal" diye bilinen beslenme ve dışkılama alışkanlıklarının, yani kullanıcı hatalarının bir sonucu olarak yaşanır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3 kat daha fazladır ve ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

      Ülkemiz dâhil tüm dünyada en yaygın kendi kendine hem teşhis edilen hem de tedavi edildiği sanılan sıkıntılar topluluğudur. Eksik bir tanımlama olsa da sıklıkla da tuvalet sayısında azalma ve/veya dışkıda katılaşma (peklik) odaklı bilgilerle tanımlanır. Bu çerçevede dışkı kıvamını yumuşatmak için sıvı ve lif alımı artırılır veya dışkı yumuşatıcı çeşitli ilaçlar, bitkisel çay ve ürünler ile lavman kullanılır. Böylece dışkılamayı rahatlatır. Ama birçok kişi bu rahatlamayı tedavi(?) olarak yorumlar. Fakat dışkının nasıl çıktığından ziyade sayısına ve kıvamına odaklanıldığı için “Karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu” misali, yıllar içersinde idare edilemez, hatta işin içinden çıkılamaz hale gelinir. Yani dışkı yumuşak veya cıvık durumda olsa bile tuvalette rahatlama elde edilemez.

      Hatta bu süreçte birçok hasta; kabızlık temelinde yaşadığı ama farklı yorumladığı sıkıntılar nedeniyle doktor doktor (Dâhiliye, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Kardiyoloji vs…) dolaşır ve çok farklı hastalık tanıları dahi alır.

      Bu nedenle kabızlıkta yaşanan sıkıntıların kaynağı; ehil bir elde (hekim) olabildiğince erken ve eksiksiz (doğru) teşhis edilmelidir. Ancak bu sayede sadece, kullanıcı hatalarına yönelik normal (basit-uygun) düzenlemeler yeterli olabilir.

      Aksi takdirde kabızlığın; bir şekilde devam eden kullanıcı hataları ve/veya bilinçsiz tanı-tedavi yaklaşımları nedeniyle hem hastayı hem de doktoru uğraştıracak sorunlar yumağına dönüşmesi kaçınılmazdır. Sonuç olarak da Aklı kıçında yaşamaya mahkûm olunur...

      Dolayısıyla kulaktan dolma "NORMAL(?)" kavramları yerine, öncelikle olması gereken "GERÇEK NORMALLER" hakkında bilgilenmek ve bilinçlenmek gerekir. Ancak bu sayede hem farkındalık yaşayıp kullanıcı bağımlı hatalardan kurtulmak hem de bilinçli tanı-tedavi yaklaşımlarına odaklanmak mümkün olur.


2015/12
  Beslenme ⇒ Dışkı Zincirinde Gerçek Normaller » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.