ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Belirtileri & Şikayetleri & Sıkıntıları Nelerdir?

Hastaların fiziksel ve ruhsal sağlığını bozarak yaşam kalitesini düşüren, bezdirici hastalık...

Asla basite alınmamalı, önemsenmelidir. Çünkü

Yıllarca, pek farkında olmadan devam eden hatalı beslenme ve özellikle de hatalı dışkılama işlevleri (KULLANICI HATALARI); sindirim sisteminde bir takım yapısal ve işlevsel hasarlara neden olur.
  "BUZDAĞI" misali, bu hasarların gün yüzüne çıkışı (ilk habercisi)
sıklıkla Anal Fissür şeklinde olur.

O yüzden, sadece buzdağının üstüne bakıp "Fissür-Çatlak" deyip geçilmemeli, Buzdağının altı da hesaba katılmalıdır.

     ►►► Sindirim sistemi, beslenmeyle ağızda başlayıp Kolon-->Rektum-->Anüs şeklinde devam eden yapılarda işlevsel bütünsellikte çalışır. Ancak yıllarca, tuvalet tutma-erteleme ve farkında olmadan gereksiz ıkınmalarla gerçekleştirilen hatalı dışkılama alışkanlıkları nedeniyle bu işlevsel bütünsellik zorlanır. Bu hatalı kullanmanın, yani zorlanmanın derecesine bağlı olarak rektum ve kolon adı verilen yapılarda; bardağın yavaş yavaş dolması misali, hasarlar oluşmaya başlar. Bu hasarlara ait en belirgin sıkıntı ise ıkınma ihtiyacının artmasıdır. Ancak bu durum; yıllar içersinde yavaş yavaş geliştiği için "normal?" karşılanır ve farkedilmez ya da beslenme  değişiklikleriyle tolere edilir ve anlaşılmaz. Böylece aylar, yıllar geçer....

      Ve bir gün... Bu gereksiz ıkınma ve zorlanmalardan makat(anüs) de nasibini almaya başlar. Ve bardak; makat sorunu olarak gün yüzüne çıkacak şekilde taşar ve Akut Anal Fissür adını alır. (KABIZLIK-IKINMA) Bu süreçte, her ne kadar beslenme ile dışkı yumuşatılmaya veya dışkılama sayısı azatılmaya çalışılsa da Akut Anal Fissür; mecburen devam etmek zorunda olan hatalı dışkılama işlevleri (gereksiz ıkınma, hatta zorlanmalar) nedeniyle, sıklıkla da iyileşemeyip Kronik Anal Fissüre dönüşür.

      Nitrogliserinli krem, Botoks ve LİS (sfinkterotomi-fissür ameliyatı) dahil her türlü tedaviye rağmen anal fissürlerde de istenilen başarıya; altta yatan, beslenme bağımsız gereksiz ıkınma ve zorlanmalar devam ettiği sürece ulaşılamaz.

      Çünkü işlevsel bütünsellikte oluşmuş ve farkında olunmayan, sıklıkla da Dışkılama Güçlüğüne götüren Rektosel, Rektal Mukozal Prolaps, Rektal Intussusception gibi yapısal hasarlar sonucu belirginleşen KABIZLIK (Dışkılama Güçlüğü) nedeniyle  KULLANICI HATASI... mecburen devam ediyordur. (Bknz: Dışkılama Güçlüğü)

      Dolayısıyla Anal Fissürlerde kabızlık; her zaman ilk belirti olarak yerini alır. İster Akut(yeni) olsun isterse kronik(eski) olsun... Ancak "kabızlık"; sıklıkla bilindiği gibi sadece "seyrek tuvalete gitmek" ve/veya "katı-sert dışkı çıkarmak" demek değildir. Her ne kadar hergün düzenli olarak bir veya birkaç defa tuvalete gidiyor ve/veya yumuşak kıvamlı dışkı çıkarıyor olsanız da, tuvalette tümüyle karnınızı sıktıkça (ıkınmalarla) dışkı çıkışı gerçekleştiriyorsanız KABIZ olabilirsiniz. Çünkü pek farkında olmadığınız ama artan ıkınmalarla gerçekleştirdiğiniz dışkılama işleviniz, dolayısıyla da DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ (Dışkılama Güçlüğü) tipinde bir KABIZLIĞINIZ olabilir. Bu arada "ıkınma"; sıklıkla bilindiği gibi "zorlanma veya kalın sert dışkı" ile aynı anlamda değildir. Zorlanma; ıkınmanın katmerlisi olup yüz ve vücut hareketlerinin de işin içine girmesidir.

      Buna bağlı olarak da tuvalette tam boşalamama, rahatlayamama, günde birkaç defa tuvalete gitme, daha varmış hissi nedeniyle tuvalette uzun süre kalma, bazen de parmakla müdahale gibi dışkı çıkış güçlüğü kabızlığına götüren DİĞER HASTALIKLARIN (Rektosel, Rektal mukozal Prolaps, Rektal Intussusception gibi) tipik belirtilerini de yaşıyor olabilirsiniz.

      Anal Fissürlerde sıklıkla makatta hissedilen ağrı, kanama gibi sıkıntılara odaklanılır.
Dışkılama, özellikle de dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı ve bu tip kabızlığa neden olan hastalıklara ait diğer belirtiler üzerinde pek durulmaz.
Hatta kabızlığın ve diğer belirtilerin bile makattaki ağrı, kanama nedeniyle oluştuğu öngörülür.
(Tamam, makattaki sıkıntılar da kabızlığı tetikler. Ama doğrudan değil ve çok daha az etkilidir.)

Ancak bu durum, Anal Fissürlerde ister istemez tanı eksikliğine, dolayısıyla da tedavi yetersizliğine sebep olur.

Dışkı Çıkış Güçlüğü Tipi Kabızlık-->Artan ıkınma ve zorlanmalar-->Anal Fissür-->Makatta ağrı, kanama gibi sorunlar

      Çünkü NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde asıl olan nedendir. Sonuç değildir. Anal Fissür ise Dışkılama Güçlüğü kökenli neden(ler)in makata yansıması, yani sonuçlarından biridir. O yüzden, asıl nedenler bulunup tedavi edilmediği sürece sadece sonuç (Anal Fissür) tedavi edilmeye çalışılırsa; “memnuniyetsiz veya tekrarladı!..” diyen ya da “kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar!..” denilen hastalardan olunur. Eksik tanı = yetersiz tedavi...

     ►►► Anal Fissürde ağrı duyusunu sağlayan sinir uçlarının yoğun olduğu makat ağzında yara(çatlak-yırtık) oluşur. Bu yara nedeniyle, dışkının kıvam ve kalınlığına da bağlı olarak dışkılama sırasında başlayan öncelikli sıkıntı AĞRI dır.

      Bu ağrı; kalın ve sert dışkı çıkışı sırasında batıcı, kesici(cam kesiği) tarzda hissedilirken yumuşak veya cıvık dışkı çıkışı sırasında yanma, sızlama tarzında hissedilir. Bu ağrı, tuvalet sonrası 2-3 dk. ile 30 dk. kadar sürebilir. Hastalığın kronikleşmesiyle beraber ağrının şiddetinde ve süresinde azalma olur. Hatta iyice kronikleşmiş hastalarda belirgin kalın ve sert dışkılama olmadığı sürece, tuvalet süreci pek sıkıntılı geçmez.. Bu yüzden "geçti" diye düşünülür(?).

      Hastalar, sıklıkla ağrıdan kaçınmak için tuvalet ertelemeye çalışır. Bu durum, dışkının sertleşmesi veya kalınlaşmasıyla batıcı-kesici tarzda ağrının belirginleşmesi olarak yansır. Diğer taraftan, kabızlık nedeniyle dışkı yumuşatıcılar kontrolsüz kullanılır. Bu durum ise dışkıdaki yumuşama ve cıvıklaşmaya paralel olarak belirginleşen ıkınmalar nedeniyle ağrının yanma-sızlama şekline belirginleşmesi ile sonuçlanır.

      Ayrıca, yanma-sızlama şeklinde başlayıp sonrasında zonklayıcı tarzda birkaç saat süren künt bir ağrı da oluşabilir. Ki çoğunlukla beslenmenin azaltılması, sulu-yumuşak hale getirilmesi sonucu dışkının azalmasıyla belirginleşen ıkınmalar nedeniyle olur. Normalde kalın barsakların son kısmı olan rektumda biriken dışkı; makat iç kaslarındaki (internal sfinkter) gevşemeye paralel olarak dışarı atılır. Müteakiben makat iç kaslarında düşük ve kısa süreli kasılmalar olur ve makat kapanır. Ancak ıkınarak dışkılama nedeniyle kapanma aşamasında iç kaslarda belirgin ve uzamış bir kasılma olur. Anal Spazm olarak bilinen bu kasılmalar; yorulma ağrısı diye de tanımlanabilir. Anal Spazma bağlı olarak tuvalet sonrası, sanki bir şişlik veya limon üstüne oturulmuş gibi makat ağzında sertlik/dolgunluk hissedilmesi ve "tık... tık... " atan bu zonklayıcı ağrıların olması tipiktir.

      Akut Anal Fissür formunda ıkınmayı tetikleyecek dışkılama olmadığı sürece Anal Spazm ve buna bağlı zonklayıcı ağrı uzun süreli olmaz. Ancak hastalık kronikleştikçe ve altta yatan olası dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı (Rektosel-İnternal mukozal prolaps) sonucu artan ıkınmalarla belirginleşen anal spazmın şiddetine göre zonklayıcı ağrının şiddeti ve süresi artar.

      Zonklayıcı ağrılar, sıklıkla artan ıkınmalara bağlı olarak tuvalette başlayan yanma sızlama tarzındaki ağrılara eşlik eder. Ya da onlardan sonra başlar ve saatlerce devam eder…

      Anal Fissür'e; Rektosel, Rektal mukozal prolapsus ve Rektal Intussusception gibi sorunlar nedeniyle Dışkılama Güçlüğü yaşayan hastalarda daha sıklıkla rastlanır. Sonradan, bir vesile ile Rektosel teşhisi alan bayanların çoğunun geçmişlerinde Hemoroid, Anal Fissür gibi makat ameliyatlarının saptanması şaşırtıcı değil mi? Düşünün ve sorgulayın...

      O yüzden, Hemoroid, Fissür gibi makat ağzında yaşanan bir sorun varsa sadece makata(Anüse) yönelmek hata olur. Kolon--> Rektum--> Anüs şeklinde devam eden işlevsel bütünselliği tam olarak taramak amacıyla; muayene ve endoskopik incelemeye; asıl nedenlerin de bulunması amacıyla Defekografi ve 3D Endoanal USG gibi tetkikler de ilave edilmelidir.

     ►►► Akut(Yeni) Fissür’de ağrıya sıklıkla KANAMA da eşlik eder. Ancak kronikleşme sürecinde alttaki kasdaki erimelere bağlı olarak ağrısız kanamalar da görülebilir. Kanama; sıklıkla dışkı üzerinde çizgi şeklinde veya bir iki damla kadar tuvalette ya da tuvalet kâğıdına bulaşmış olarak gözlenir. Hastalık kronikleştikçe veya ıkınma derecesi azaldıkça kanama şikâyetleri azalır veya kaybolur. Ancak yine de kalın ve sert dışkılama süreçlerinde tetiklenebilir. Eeee... "Hastalık yoktur. Hasta vardır" sözü boşuna söylenmez.

     ►►► Anal fissürlerde ağrının ve gelişen anal spazmın derecesine bağlı olarak idrar yaparken yanma-sızlama, hatta yapamama ve cinsel ilişkiden kaçınma gibi sıkıntılara da rastlanır. "Nasıl olur?" demeyin!.. "Müdür" izin vermediği sürece hiç birşey olmaz, olamaz...

     ►►► Makat dış ağzındaki kronikleşme sürecindeki yara nedeniyle dış conta ayarı bozulur ve hafiften, iç çamaşırına yansımayacak derecede SIZMA başlar. Bu sızmalar nedeniyle anal bölgede hafiften ıslaklık hissedilebilir. Bu ıslaklığın neden olduğu tahriş ise kaşıntılara sebep olabilir. Ayrıca kalın dışkılama sonrasında yara hattındaki açılmalar nedeniyle de birkaç gün, makat ağzında “kurt kaynıyormuş” gibi bir kaşıntı hissedilebilir.

     Ancak Anal Fissüre (Çatlağa) bağlı bu sızmalar iç çamaşırını da kirletecek düzeydeki AKINTI VE KİRLENMELERLE  karıştırılmamalıdır. Ama nedense "Makatta çatlak, yırtılma oldu. Dolayısıyla makatta genişleme oldu ve bu genişlemeye bağlı olarak da akıntı ve kirlenme oluyor" diye düşünülür. Halbuki böyle bir akıntı ve kirlenmenin sebebi; sıklıkla, var olan ve dışkıyı tam olarak boşaltamama şeklinde yaşanan dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı ile bu kabızlığın neden olduğu ara dönem taşmalarıdır.

     ►►► Anal Fissür oluşumu gerçekleşip ağrı ve kanama gibi sıkıntıları yaşandıkça; hastalar, sıklıkla mücadele yollarını da bulmuş olur. Ancak bu süreç farkında olmadan hastalığı kronikleşme sürecine de sokar. Bu esnada, ağrı ve kanamanın azalmasıyla şikâyetlerde değişmeler de başlar ve taharetlenme sırasında ele gelen MEMELEŞME hissedilmeye başlanır. Bu durum, kronik aşamada gelişen skin-tag yani deri takıntısıdır. Çoğu kez hemoroid memesi olarak düşünülür ve önemsenmez. Ancak dikkat edildiğinde hemoroid memesinin aksine, dışkılama sırasında yani ıkınmayla boyutunun değişmediği, büyümediği fark edilir.

     ►►► Kronikleşmiş fissürlerde, ANAL APSE de gelişebilir. Uzunca bir süredir kendince bir sıkıntısı yok iken; makatta birden başlayan ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Sıklıkla birkaç gün içersinde ateş yüksekliği ilave olur ve bir iki gün içinde akıntı ile birlikte rahatlama olur. Sonrasında zaman zaman daha az ağrılı olarak tekrarlayan apse atakları ve pü(irin) akıntıları görülür. (Fistülize Kronik Anal Fissür) Hatta bazen bu hastalarında ilerlemiş olanlarında makatın hemen ağzında skin-tag köprü haline gelir ve makat çıkşında çift delik oluşur. Bu nedenle de iç çamaşırda sebat eden kirlenmeler olur.

     ►►► Anal fissür tedavisiz kaldığı sürece zamanla; gerek kronik fissür tabanında ülser ve enfeksiyonun makat iç kaslarında oluşturduğu fibrotik değişiklikler gerekse devam eden ıkınmaların makat iç kaslarını kalınlaştırması sonucu Anal Spazm belirginleşir. Dolayısıyla dışkılama sırasında makatın açılamaması (MAKAT DARLIĞI) olarak bilinen belirtiler yaşanmaya başlar. Ki bunun sonucu olarak dışkı çapı incelmeye, hatta kalemden daha kalın dışkı yapamama ve müzmin ağrılı (zonklayıcı) dışkılama sorunları başlar.

     ►►► Anal Fissürlerin hem oluşma hem de kronikleşme sürecinde belirginleşen Anal Spazm nedeniyle tetiklenen artan ıkınmalar; Kolon→Rektum→Anus şeklinde devam eden işlevsel bütünsellikteki hasarı da ayrıca tetikler. Anus (Anal Spazm) --> Rektum (Dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı) --> Kolon (Redundan kolon-Barsak tembelliği)

      Dikkat edeceğiniz üzere kendiliğinden iyileşemeyen Anal Fissür, hastalığın ilerleme veya kronikleşme sürecine bağlı olarak çeşitli sindirim sistemi sıkıntılarını da beraberinde getirmeye başlar. Beklemek, oyalanmak; kardan çok zarar getirir!..


« « Anal Fissür Neden ve Nasıl Kronikleşir? Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA   Kroki » »
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.