ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Belirtileri & Şikayetleri & Sıkıntıları Nelerdir?

Anal Fissür;
“Öldürmeyen ama süründüren” cinste, yaşam konfor ve kalitesini düşüren bezdirici hastalıklarındandır.
Yıllarca, pek farkında olmadan da olsa devam eden Kullanıcı hataları sindirim sitemini oluşturan yapılarda bir takım yapısal ve işlevsel hasarlara yol açar. Tüm bu hasarların “Buzdağı” misali, su üstüne genellikle Anal Fissür şeklinde çıkar.

O yüzden "Fissür" deyip geçmemeli, önemsenmelidir. Bu arada Buzdağının suyun altında kalan kısmı da hesaba katılmalıdır.

     ►►► Anal Fissürde “İnsanın neresi ağrıyorsa canı da oradadır” misali, makat sıkıntılarına odaklanılır. Hâlbuki Anal Fissürde KABIZLIK ilk belirtidir. Ama nedense kabızlığın makattaki ağrı nedeniyle oluştuğu veya halledilebileceği düşünülür ve önemsenmez. Ayrıca Kabızlık “seyrek tuvalete gitme” ve/veya “kalın-sert dışkı” olarak ele alınır ve bir-iki beslenme ayarı ile dışkı yumuşatılırsa; hem daha sık hem de rahat tuvalete çıkabileceği düşünülür. Ama kazın ayağı hiç de öyle değildir. Çünkü yumuşak bile olsa dışkının, gereksiz ıkınmalarla çıkmak zorunda kaldığı bir kabızlık türü daha vardır.

      Dışkılama Güçlüğü veya Dışkı Çıkış Güçlüğü olarak da adlandırılan bu kabızlığa bağlı olarak; karın şişkinliği, hazımsızlık-gaz, tuvalette tam boşalamama ve rahatlayamama, daha varmış hissi nedeniyle tuvalette uzun kalma veya günde birden fazla tuvalete gitme, bazen de parmakla müdahale gibi sıkıntılar yaşanır.

     ►►► Makatta Ağrı; çatlak sonrasında ön plana çıkan belirtilerden biridir. Ancak ağrının türü, şiddeti ve sıklığı; her zaman aynı değildir. Nispeten kalın ve sert dışkılama sırasında batıcı, kesici (cam kesiği) tarzda hissedilirken yumuşak ve cıvık dışkılama sırasında yanma, sızlama tarzında hissedilir. Tuvalette oluşan bu ağrı, tuvaletten sonra da devam edebilir. Anal Fissürün kronikleşme sürecinde ağrının şiddetinde ve süresinde azalma olur. Ancak “geçti” diye düşünürken birden akut atak (alevlenme) dönemi de olur.

      Ayrıca, tuvalette yanma-sızlama şeklinde başlayıp sonrasında zonklayıcı tarzda birkaç saat süren ağrı da olur. “Tık, tık…” atan zonklayıcı ağrılar; gereksiz ıkınmaların, dolayısıyla anal spazmın belirginleştiği dönemlerde ve makatta hissedilen dolgunluk ile birlikte olur.

     ►►► Anal Fissür’de yanma sızlama tarzındaki ağrıya sıklıkla Kanama da eşlik eder. Sıklıkla dışkı üzerinde çizgi şeklinde veya bir iki damla kadar tuvalete, tuvalet kâğıdına bulaşık olur. Fissür kronikleştikçe veya gereksiz ıkınmalar azaldıkça kanama da azalır, hatta kaybolur. Ancak yine de kalın ve sert dışkılama dönemlerinde (akut atak) kanama belirginleşir.

     ►►► Anal fissürlerde ağrının ve gelişen anal spazmın derecesine bağlı olarak idrar yaparken yanma-sızlama, hatta yapamama ve cinsel ilişkiden kaçınma gibi sıkıntılara da rastlanır. "Nasıl olur?" demeyin!.. "Müdür" izin vermediği sürece hiç birşey olmaz, olamaz...

     ►►► Kronik Anal Fissürlerde iç çamaşıra yansımayacak tarzda sızma kirlenme olur. Bu nedenle anal bölgede hafiften ıslaklık hissedilir. Bu ıslaklığın neden olduğu tahrişe bağlı olarak da kaşıntı olur. Ayrıca kalın dışkılama sonrasında fissür(çatlak) hattındaki açılmalar nedeniyle “kurt kaynıyormuş” gibi makat ağzında kaşıntı hissedilir.

     Ancak Anal Fissüre (Çatlağa) bağlı sızma kirlenme; iç çamaşırı da kirletecek düzeydeki akıntı ve kirlenmelerle karıştırılmamalıdır. Ama nedense "Çatlak ve yırtılma sebebiyle makatta genişleme oldu. Bu genişlemeye bağlı olarak da akıntı ve kirlenme oluyor." diye düşünülür. Hâlbuki iç çamaşırına bulaşan akıntı ve kirlenmeler; sıklıkla, var olan ve dışkıyı tam olarak boşaltamama şeklinde yaşanan dışkılama güçlüğünün bir belirtisidir.

     ►►► Anal Fissürün kronikleşme sürecinde ağrı ve kanamanın azalmasıyla birlikte şikâyetlerde de değişme olur ve taharetlenme sırasında ele gelen memeleşme hissedilmeye başlanır. Bu durum, kronik aşamada gelişen skin-tag yani deri takıntısıdır. Çoğu kez hemoroid memesi olarak düşünülür ve önemsenmez. Ancak hemoroid memesinin aksine dışkılama sırasında, yani ıkınmayla boyutu değişmez ve şişmez.

     ►►► Kronikleşen fissürlerde zamanla Anal Apse de gelişebilir. Özellikle cıvık dışkılamayı takip eden günlerde birden başlayan makatta ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Sıklıkla ateş yüksekliği ilave olur ve bir iki gün içinde akıntı ile birlikte rahatlama olur. Sonrasında zaman zaman daha az ağrılı olarak tekrarlayan apse atakları ve pü(irin) akıntıları görülür. (Fistülize Kronik Anal Fissür) Bu nedenle de iç çamaşırda sebat eden kirlenmeler olur.

     ►►► Kronikleşen ve tedavi görmeyen anal fissürlerde; makatın dışkılama sırasında kendiliğinden esneme ve açılma özelliğinde, zamanla azalma olur. Bu durum Makat Darlığı (Anal Stenoz) olarak adlandırılır. Ki bunun sonucu olarak da dışkı çapı incelmeye ve tuvalet sonrası müzmin ağrılı (zonklayıcı) saatler gelmeye başlar.

2015/10
« « Anal Fissür Neden ve Nasıl Kronikleşir? Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA   Kroki » »
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.