ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

      Bir şekilde artan ıkınmalar sebebiyle tetiklenen kısır döngü süreçlerine bağlı olarak Akut ve Kronik formda Anal Fissürler ile karşılaşılır. Bu kısır döngü süreçlerinde, makat kaslarında kasılma olarak da tanımlanan ANAL SPAZM, önemli bir rol oynar. Dolayısıyla, gerek tanı gerekse tedavi aşamasındaki rolleri nedeniyle makat kasları ve işlevlerini gözden geçirmek gerekir.

      Anüs adı verilen makat; anal sfinkter adı verilen iç içe geçmiş makat kasları tarafından sarılmıştır. Kabul edilebilir yer ve zamanlarda gaz ve dışkı çıkışının kontrolü temelde bu kaslar tarafından sağlanır. Bu işlev, birbirini takip eden Dışkılama ve Kontinans(Abdest tutma) adı verilen aşamalarla gerçekleştirilir. Bu işlevde görevli makat kasları; iç (internal) ve dış (external) anal sfinkter olarak ikiye ayrılır.


      Makat İç Kasları (İnternal Sfinkter):Çorap lastiği” misali, barsak kaslarının devamı ve kalınlaşmış (1.8-2.8mm) hali olarak anal kanalı(makatı) çepeçevre sarar. Otuz ile kırk mm arasında derinliğe (boya) sahiptir. Bu kaslar, gerek dışkılama gerekse kontinans(istirahat) aşamasında kontrolümüz dışında, istemsiz olarak çalışır. Ve kontinansın yani istirahat halinde iken makatın kapalı kalmasından %80-85 oranında tek başına sorumludur. Gerek botox gerek krem (nitrogliserin) gerekse cerrahi (kas gevşetme-LİS) gibi Fissür tedavilerinde hedef olan ve başrolü oynayan kaslardır.

      Makat Dış Kasları (External Sfinkter): Anal kanalı, iç kasların dışından çepeçevre saran kas gruplarından oluşur. Kontolümüz altında, yani istemli olarak çalışırlar. Dışkılama ve kontinans aşamalarında, iç kasların istemsiz işlevlerine destek ya da köstek olarak düzenleyici rol oynarlar.

      Kabul edilebilir yer ve zamanlarda gaz ve dışkı çıkışının kontrolü işlevindeki kontinans aşaması, sosyal yaşam öğesi olarak ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Kontinansın bozulması ya da gaz ve katı dışkının istemsiz olarak kaçırılması durumuna; Anal İnkontinans veya abdest tutamama adı verilir.

      Anal İnkontinans; gaz veya dışkı için sıkışma hissi olmadan(kontrolsüz) arada sırada gaz veya sıvı dışkı kaçırmaktan, katı dışkıyı hiç tutamamaya kadar geniş bir yelpazede görülebilir. O yüzden de majör ve minör inkontinans olarak ayrılır. Halk arasında abdest tutamama denildiğinde sıklıkla katı dışkıyı hiç tutamama anlaşılır. Ki bu duruma aslında majör (fekal) inkontinans denilir. Kontrolsüz gaz kaçakları veya makatta akıntı ve kirlenme olması durumuna ise minör inkontinans denilir.

      Minör inkotinans, makat iç kaslarını hedef alan anal fissür tedavileri sonucu, geçici veya kalıcı olarak gelişebilen bir risktir.

      Anal fissür tedavisinin amacı; Anal Spazm(hipertonisite) temelinde gelişen mevcut kısır döngü süreçlerinin bir şekilde kırılması ve sonrasında da idamesinin sağlanmasıdır. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanılır. O halde Akut ve Kronik Anal Fissür tedavilerin nasıl yapıldığını ve sonuçlarını görelim.


« « Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? Akut Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.