ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

      “Bardağın yavaş yavaş dolması” misali, doğru diye bilinen ve devam eden gereksiz ıkınmalar; bir şekilde her dışkılamada makatı açılmaya zorlar. Ama bir şekilde idare edilir. Ancak bir gün… İshal veya Peklik gibi dışkı kıvam ve kalınlığındaki ani değişim sonucu hem gereksiz ıkınma ihtiyacı artar hem de bu süreçte gelişen ama bir şekilde idare edilen Anal Spazm tetiklenir. “Bardağı taşıran son damla” misali rol oynayan ve makat kaslarında kasılma olarak da tanımlanan Anal Spazm’daki bu ani artışla; makattaki zorlanma belirginleşir ve Anal Fissür oluşur.

      İşte Anal Fissür tedavisinde makatta oluşan bu gereksiz kasılmaya (Anal Spazm'a) odaklanılır ve bu çerçevede kasılmayı azaltmaya yönelik farklı tedavi alternatifleri sunulur. Ama önce… Anal Spazm'da rol oynayan makat kasların ve bu kasların abdest tutma ve dışkılama işlevlerindeki rollerini gözden geçirelim. Böylece Anal Fissür tanı ve tedavi süreçlerinin bu işlevlere olan pozitif veya negatif risklerini anlayabilelim.

      Kabul edilebilir yer ve zamanlarda sağlanan gaz ve dışkı çıkışı ile kontrolü; sırasıyla Dışkılama ve Kontinans (abdest tutma) adı verilen işlevler sayesinde gerçekleşir. Tüm bu işlevlerde; Kalın barsağın son kısmında yerleşik pelvik taban kasları ile makat kasları önemli rol oynar.


      Makat kaslarına göre abdest tutma ve dışkılama işlevinde Pelvik taban kas grubu içersinde yer alan Puborektal kası öncelikli rol oynar. Ana abdest tutma kası olarak da bilinir. Diğer taraftan, dışkılama sırasında Puborektal kasta oluşan gevşeme sayesinde dışkı çıkışı kolaylaşır. Puborektal kasta yeterli veya hiç gevşeme olmadığı Anismus durumunda dışkı çıkışı güçleşir.

      Anal Sfinkter olarak tanımlanan makat kasları ise iç ve dış olmak üzere iç-içe geçmiş kaslardan oluşur. Kalın barsak duvarını oluşturan iç kaslar kalınlaşarak makat ağzına doğru ilerler. Anal kanalı (makatı) “çorap lastiği” misali, en içte çepeçevre saran, yaklaşık 1.8-2.5mm kalınlığında ve 30-40mm genişliğindeki bu kaslara Makat İç Kasları (İnternal Sfinkter) adı verilir. İstemsiz, yani kontrolümüz dışında çalışan kaslardır. Kontinans’ın yani istirahat halinde iken makatın kapalı kalmasından %80-85 oranında tek başına sorumludur. Dışkılama sırasında da refleks olarak açılarak dışkı çıkışını kolaylaştırır.

      Makat iç kaslarının hemen dışında, anal kanalı çepeçevre saran ve Puborektal kasın altında başlayıp makat ağzına kadar ilerleyen kaslara ise Makat Dış Kasları (External Sfinkter) adı verilir. İstemli, yani kontrolümüz dâhilinde çalışan kaslardır. Dışkılama ve abdest tutma işlevleri sırasında İstemsiz çalışan makat iç kaslarını destekler.

      Dikkat edileceği üzere hem puborektal kas hem de makat iç ve dış kasları; Kontinans sırasında kasılarak dışkı çıkışını engelleyici, dışkılama sırasında ise gevşeyerek dışkı çıkışını destekleyici ve kolaylaştırıcı rol oynar. Böylece bir denge sağlanır. Ancak bu denge aşırı kasılma veya gevşeme yetersizliği yönünde bozulursa dışkı çıkışı güçleşir ve Dışkılama Güçlüğü oluşur. Diğer taraftan, kasılma yetersizliği veya gereksiz gevşeme yönünde bozulursa Kontinans bozulur ve Abdest tutamama olarak da bilinen Anal İnkontinans oluşur.

      Toplumda “Anal İnkontinans” sıklıkla alt bezi kullanmayı gerektirecek kadar abdest tutamama durumu olarak algılanır. Hâlbuki Anal İnkontinans; Puborektal kas ile makat kaslarında oluşan sinirsel veya yapısal hasarlara bağlı olarak çeşitli seviyelerdeki gaz ve dışkı kaçakları ile akıntı ve kirlemeleri anlatmak için kullanılan genel bir tanımlamadır. Kontrolsüz gaz kaçakları ile makattaki hafif akıntı ve kirlenme durumları minör inkontinans olarak adlandırılır. Katı dışkıyı hiç tutamama veya alt bezi kullanmayı gerektirecek düzeydeki kirlenmeler ise majör (fekal) inkontinans olarak adlandırılır.

      Minör İnkontinans; geçici veya kalıcı olarak, makat iç kaslarını hedef alan anal fissür tedavileri sonrasında gelişebilen bir risktir.

2015/10
« « Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? Akut Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.