ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Akut Anal Fissür Tedavisi

      Akut Anal Fissür´de birçok hasta; “günü kurtarmak” misali, mevcut ağrı ve kanamalardan ne kadar çabuk kurtulursa hastalığın da o kadar erken iyileşeceğini düşünür. Hâlbuki Akut Fissürdeki tedavi yaklaşımının önceliği kronikleşmeyi engellemektir. Bu amaçla sıkıntılardan ziyade sıklıkla, kullanıcı hataları temelinde gelişen kısır döngü süreçlerinin uzun vadeli ve kalıcı olarak kırılmasına odaklanılır. Aksi takdirde “eksik tedavi” veya “tekrarlama” adı altında akut fissürün iyileşemeyip kronikleşme sürecine girmesi kaçınılmazdır.

      Kullanıcı hataları temelinde başlayan kısır döngülerde, dolayısıyla Anal Fissür oluşmasında besleyici rol oynayan gereksiz ıkınmaları ve tetikleyici rol oynayan Anal Spazmı azaltmak için konservatif tedavi tercih edilir. Sadece Kullanıcı Eğitimi, yani farkında olunmayan beslenme ve dışkılama alışkanlıklarındaki hataların düzenlenmesini içeren konservatif tedaviyle; %50-50 (iyileşme-kronikleşme) oranlarına ulaşılır.
      Ayrıca kullanıcı eğitimi; ağrı nedeniyle tetiklenen anal spazmı giderebilmek için sıcak su banyoları ve çeşitli krem ve fitillerle desteklenir. Bu sayede iyileşme oranları %70-80’lere kadar çıkartılabilir.

      Konservatif tedavinin sıklıkla medikal, tıbbi veya ilaç tedavisi olarak isimlendirilmesi hem hastalığın hem de tedavisinin; "iki krem sürmeyle geçecekmiş" gibi basite alınmasına yol açar. Ancak bu durum; zamanla Anal Spazmdaki artışa paralel olarak akut fissürün iyileşme oranlarında azalma ya da kronikleşme riskinde artış olarak yansır.

      Bu nedenle Akut Anal Fissürde Konservatif Tedavi çerçevesinde %50 hatta %70-80 ulaşan iyileşme şansını kaybetmemek için neler yapılması gerektiğini, adım adım ve sırasıyla ele alalım.

     •► Yaşam sürecinde sıklığı ve şiddeti ne olursa olsun, makatta ağrı oluştuğunda hemen sıcak uygulama yapılır. Bu uygulama, ağrının nedeni Akut Anal Fissür olmasa dahi, muayene olup tanı konulana kadar; makattaki ağrının beslediği anal spazmı azaltmak açısından faydalıdır. Tabii ki usulüne uygun olarak yapılırsa... (Bknz: Sıcak Su Banyosu)

     ••► Müteakiben “geçer belki…” diye hiç düşünmeden en kısa zamanda muayene olunur. Akut Anal Fissürün olabildiğince erken tespit edilmesi ve tedaviye alınması gerekir. Çünük anal spazm belirginleştikçe fissürün iyileşmesi güçleşir ve kronikleşme riski artar.

      Muayene sonucu akut fissür tespit edilen hastalara Kullanıcı Eğitimi tabanlı Konservatif tedavi önerilir. Bu sayede Kullanıcı hataları temelinde başlayan kısır döngüler kırılmaya çalışılır.
Akut Fissür Döngüsü
      Bu çerçevede;
      1. Hastanın beslenme, özellikle de dışkılama alışkanlıkları detaylandırılarak farkında olmadan gerçekleştirdiği kullanıcı hataları tespit edilir. Bu süreçte; “ıkınma”, “zorlanma” ve “kalın-sert dışkı” kelimelerinin, özellikle “aynı şey” olmadığı vurgulanır. Her hastanın beslenme ve dışkılama alışkanlıklarındaki hataları farklıdır. O yüzden kişiye(hastaya) özel kullanıcı eğitimi verilmesi gerekir. Böylece kullanıcı hataları temelinde belirginleşen gereksiz ıkınmalar ve bu gereksiz ıkınmalarla beslenen anal spazm azaltılmaya çalışılır.

      Dikkat edileceği üzere Konservatif tedavideki Kullanıcı Eğitimi; aslında bildiğimizi sandığımız ama bilmediğimiz beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını, “norm” standartları çerçevesinde öğretme, uygulama ve devam ettirme prensiplerini içerir. Bu nedenle Hemoroid gibi Anal Fissür tedavisinin de temelini Kullanıcı Eğitimi oluşturur. Hatta “Temeli olmayan bina” misali, bu temel olmadan üzerine cerrahi dahi olsa kat (tedavi) ilave edilemez. O derece…

      2. Müteakiben Anal Fissürde hem gereksiz ıkınmaların hem de oluşan ağrının beslediği Anal Spazm’ı azaltmak için bölgesel sıcak uygulama önerilir (eklenir). Sıcak uygulamanın doğrudan ve dolaylı etkilerinden faydalanılarak anal spazmın azalması sağlanır.
      3. Ayrıca Anal Fissürde hem bir şikâyet hem de anal spazmı besleyen ağrıyı azaltmak amacıyla; ağrı kesici krem, fitil, hap, iğne gibi ilaçlardan faydalanılır.

      4. Tüm bunlara ilave olarak anal spazmı doğrudan azaltmak için %0.2 lik İsosorbit dinitrat içeren karışım pomatlar (Rectoderm® veya yapma karışım) veya Botoks da kullanılır. (Bknz: Kronik Anal Fissür Tedavisi)

      Böylece farklı yollarla da olsa hem gereksiz ıkınmalar hem ağrı hem de anal spazm azaltılmaya çalışılır. Konservatif tedavi adı altında gerçekleştirilen bu çabalarla; Akut Anal Fissürde birkaç hafta sürebilen çatlağın iyileşme sürecine yardımcı (destek) olunur ve hasta takibe alınır.

      Bu takip çerçevesinde kontrole çağrılan hasta yeniden değerlendirmeye alınır. Özellikle “Geçer belki!..” diye düşünmeden erken gelen ve tedavi sürecine giren Akut Fissürlerin %70-80’i tedavi edilir. Diğer taraftan, yaşanan sıkıntılarda arzu edilen rahatlama olmuyor veya biraz oluyor ama sonrasında tekrarlıyor ve makattaki fissür (çatlak) de devam ediyorsa; öncelikle hastanın tedavi uygulamalarını tam olarak algılayamadığı veya uygulayamadığı düşünülür. Böyle ise hasta yeniden bilgilendirilir ve kontrole çağrılır. Tedavi, anlaşılmış ve uygulanmış ama sonuç alınamamışsa; inatla, aynı veya benzer bir tedavi planlamasına gitmenin hiçbir anlamı yoktur.
Anal Fissür Döngüsü
      Bu aşamada Akut Anal Fissür tanı ve tedavi planlamasını tekrar gözden geçirmek ve gerektiği kadarıyla da Anal Manometri, Endoanal Ultrason(EAUS), Defekografi gibi ileri fizyolojik tetkiklerden faydalanmak gerekir. Çünkü hastanın da farkında olmadığı Dışkılama Güçlüğü nedeniyle konservatif tedavide arzu edilen tedavi başarısına ulaşılamaz.

a.) Anal Manometri sayesinde dışkılama güçlüğüne, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa yol açan Anal Hipertrofi- Hipertoni, Anismus, Erişkin tip Hirchsprung gibi hastalıklar saptanabilir.

b.) Defekografi sayesinde yine dışkılama güçlüğüne yol açan Rektosel, Rektal Mukozal Prolaps/Intussusception, Dilate Rektum, Perineal Descent gibi hastalıklar saptanabilir.

c.) Endoanal Ultrason(EAUS) sayesinde abdest tutma ve dışkılama işlevinde rol oynayan makat kasları yapısal olarak değerlendirilir.

      Tüm bu ek incelemeler sonucunda dışkılama güçlüğü saptanan hastalarda; Anal Fissür tedavisinden uzaklaşılır ve tedavi önceliği dışkılama güçlüğüne aktarılır. Çünkü dışkılama güçlüğü, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığı devam ettiği sürece; gereksiz ıkınma ihtiyacı ile anal spazm azaltılamaz ve akut anal fissür’ün kronikleşmesi veya tekrarlaması kaçınılmaz olur.

2015/10
« « Anal Fissürlerde Tedavi Kronik Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.