ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (178) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (7) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (30) Anal (Ters) İlişki (7) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (114)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 ...36
Rumuz: Cngz 30.07.17, 03:24
Sayin hocam ben klasik yontenlem hemoroid ameliyati oldum ve 1 ay zaman gecti yani hocam wcye gittikten sonra 15 dakika sonra birdaha wcye buyuk tuvalet icin gidiyorum 3 defa suruyor benim tuvalet dengem bozuldu , zaman icinde iyi olur mu simdiden tesekkurler.
Cevap: (31.07.17, 01:12)

     Hemoproid ameliyatı olmuş olmanıza rağmen dışkılama ile ilgili sorunlarınız bir şekilde devam ediyor olması; yaşadığınız sorunların asıl nedeninin hemoroid olmadığını, hemoroiddeki büyümelerin bir sonuç olduğunu gösterir. Bu nedenle de tam boşalamama, rahatlayamama durumunuz devam etmektedir. Bu nedenle boşaltımı, tek seferde değil de birkaç seferde yapabiliyor olabilirsiniz...
    Bu çerçevede öncelikle durumunuzla ilgili detaylı bilgi için doktorunuzla görüşmenizi, yeterli olmadığı takdirde dışkılama güçlüğü için detaylı sorgulama ve muayene sonrasında defekografi, anal manometri ve endoanal ultrason gibi tetkiklerle araştırılmanız gerekebilir.
Rumuz: exocat 12.06.17, 05:03
Hocam merhaba,
Dış hemoroidim mevcut.Normal yaşamımda bir soruna yol açmıyor.Ancak nadiren alkol alan birisiyim ve ne zaman alkol alsam acımaya başlıyor.Doktora göründüm ama açıklama beni tatmin etmedi.O sebeple bir de size danışmak istedim.15 günde 1-2 bardak alkol alırım.Ve her alkol aldıktan sonra trombüs oluşuyor.Doktor alkol trombüsü tetikliyor hiç kullanma dedi.Tamam kullanmıyım ama bu normal bir durummu?İç hemoroidim yokmuş.Sadece dış.Bir bardak alkolün trombüsü tetiklemesi olası başkaca hastalıkların belirtisi olabilirmi?(internette bazı hastalıkların trombüs oluşumunu hızlandırdığını okumuştum,mesela derin ven trombozu ve bazı karaciğer damar hastalıkları).Nereye kime görünmeliyim sizce?
Cevap: (13.06.17, 00:21)

     Hemoroid kökenli tromboze şişkinlikler, sıklıkla bir önceki tuvalette gerçekleşen gereksiz ıkınmaların bir sonucu olarak dış hemoroidlerin yerleştiği makat ağzında oluşur. Dİğer taraftan, alkol alımı sonrası sıklıkla dışkıda cıvıklaşma olur. Bu dışkıdaki bu cıvıklaşma ise kaçınılmaz olarak bir sonraki WC de gereksiz ıkınmalara yol açar.
     Ayrıca dış hemoroid, tek başına olmaz. Dışkılama güzergahını düşündüğümüzde; dış hemoroidler oluştuysa zaten içte de sorunlar vardır. Hatta dışkılama düzeneğinizde farkında olmadığınız veya size sıkıntı yaratmayan başka sorunlar da vardır. Detaylı muayene ve Defekografi, Anal Manometri, Endoanal USG gibi tetkiklerle araştırılarak ortaya konabilir.
Rumuz: Serhat 23.05.17, 13:28
Merhaba doktor bey,
Ben 1,5 sene önce hemoroidektomi ameliyatı oldum.Sol iç ve dış hemoroidler tamamen alındı,sağ iç hemoroide bant takıldı ama sağ dıştaki pakenin olası komplikasyonları önlemek adına bırakıldığı söylendi.(Ameliyat Ultrasonik disektör ile yapıldı)
Tuvalet alışkanlıklarım çok düzgün,kabızlık v.s yok.Bol lifli beslenip tekrar bu illeti yaşamamak adına ne gerekiyorsa yapıyorum.Ancak havaların ısınmasını takiben sağ dış pakede şişlik arttı.Yumuşak bir deri parçası gibiyken içi hafiften dolmaya başladı.Özellikle ayakta fazla kaldığımda daha da doluyor ve hafiften rahatsız etmeye başladı.Arada cılız cılız sancı yaptığı için minik bir tromboz geliştiğini düşünüp daflon kullanmaya başladım ve sancılar geçti.Ama deri büzüntüsü hala hafif şiş ve ayakta kalınca daha da şişiyor.
Sorularım:
1)Sağ iç hemoroide tekrar bant gerekirmi?Bu bant takılırsa sağ dış memeyi de az da olsa küçültürmü?
2)Sağ dıştaki bu hareketlilik felaket habercisi olabilirmi:)))??
Önerileriniz nedir.
Saygılarımla
Cevap: (24.05.17, 03:24)

    Sanırım, yıllardır pek farkında olmadan da olsa yaşadığınız dışkılama güçlüğü nedeniyle makat zorlandı ve hemoroidal hastalık olarak gün yüzüne çıktı. Siz de sonunda dayanamayıp ameliyat oldunuz. Sonrasında beslenmenize ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederek var olan ve devam eden dışkılama güçlüğünüzü azaltmaya çalıştınız. Ama ister istemez zaman zaman ipin ucunu kaçırdınız veya ıkınmadan (karnınızı sıkmadan) dışkı çıkaramaz hale geldiniz. Dolayısıyla da makatta kaçınılmaz olarak tekrar sorun yaşamaya başladınız.
    Sonuç olarak .... Ya geçmişte olduğu gibi benzer bir yüzeyel onarıma-bakıma gireceksiniz. Yada mevcut sıkıntıların kaynağı olan ve bir türlü geçmek bilmeyen dışkılama güçlüğünü araştırmak için detaylı sorgulama ve muayeneye girip defekografi, anal manometri gibi tetkiklerle detaylı incelenmeyi tercih edeceksiniz...
Rumuz: Erkek 29.01.17, 05:28
Hocam iyi günler 2sene önce ameliyat oldum iyidim smdi kanama olur ağrılar oluyor tuvaletimi yapamiyrm doktora gttm krem verdi bir haftadır kullanıyorum ama hiçbir faydası olmadı szce ney ypmalym
Cevap: (29.01.17, 19:18)

     Ameliyat olmanza rağmen belli bir süre sonrasında tekrar sorun yaşanıyorsa öncelikli olarak dışkılama sırasında makatın zorlandığı anlaşılır. O yüzden, sizin de belirttiğiniz gibi dışkılama güçlüğü yönünden araştırılmanız, daha doğrusu defekografi anal manometri ve endoanal ultrason gibi tetkiklerle değerlendirilmeniz gerekebilir....
     Vermiş olduğunuz mail adresiniz yanlış/uydurma olduğu için cevabımız mail adresinize gönderilememiştir.
Rumuz: Alican 27.11.16, 08:22
Yaklaşık 3 ay önce iç 2.evre hemoroid için Lazer ile ameliyat oldum. Son günlerde kanamalar oluyor tuvalet kağıdı kullanınca memelerin dışarı çıktığını hissediyorum. Sorum her zaman memeler dışarı çıkacak mı tamamen iyileşme olacak mı olacaksa ne kadar zaman alacak kanama normal mi teşekkürler
Cevap: (28.11.16, 01:53)

     Sanırım çoğu hastanın yaptığı gibi siz de cin fikirlik yaptınız. Hem cam kenarı, hem önden hem de 2 numara olsun tarzı... Nasıl mı? Hemoroid adı altında gün yüzüne çıkan sorunlarınızı, pek farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarınızı gözardı edip cerrahiye de girmeden lazerle, üstelik ağrı da olmadan konforlu bir şekilde çözümlemeye çalıştınız. Hayaller Paris... Ama yok böyle bir dünya.... Çünkü boğma ve lazer gibi cerrahi dışı(ameliyatsız) tedavi yaklaşımları; yaşanan sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade şiddet ve sıklığını azaltıp idare edilebilir seviyede tutmayı amaçlar.
     Makat problemleri olan, Hemoroid ve veya Anal Fissür (çatlak) gibi hastalık teşhisi alan kişilerin; bu hastalıkları, öncelikle yaşadığı sorunların nedeni olarak değil de bir sonucu olarak görmesi gerekir. Çünkü altta yatan asıl neden; çoğunlukla pek farkında olmadığı veya beslenmeyle düzeltebildiğini sandığı dışkılama güçlüğüdür...

1 2 3 4 5 6 ...36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.