ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (179) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (115)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 ...31 32 33 34 35 36
Rumuz: henam 30.05.07, 13:34
basur kalıtsal mıdır?
Bitkisel tedavilerle basurun geçtiğini düşünen hatta yaşayan kişiler var sizce bu mümkün mü?
Cevap: (30.05.07, 20:36)

       Basur kalıtsal mıdır? Ailesinde basur olan kişlerde daha sık oranda basur görülmektedir. Fakat bunun sebebi tam olarak ırsiyet (kalıtsal) özellik taşımasından değildir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bunu ortaya koyacak genetik bir yapı tanımlanamamıştır. Bu durum daha çok ailesel beslenme düzeni ile açıklanmıştır. Ancak hastalar tarafından daha anlaşılır olması için hala "kalıtsal özelliği vardır " deriz. Ama mutlaka açıklamasını da yaparız.
       Tedavi; bir hastalığı iyileştirip eski, normal haline getirmek şeklinde tanımlandığında basurun ilaçla tedavi edilemeyeceği ortaya çıkar. Çünkü kullanılacak ilaçlar basura sebep olan bağ dokusu yıpranmasını ve damarlardaki genişlemeyi eski haline getiremez. Ancak kullanılacak fitil,hap krem gibi medikal uygulamalar hastanın basurdan kaynaklanan ağrı, yanma, kaşıntı, kanama, dolgunluk hissi gibi şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir. Paramedikal (bitkisel) uygulamalar ise genel olarak barsaklarda, dışkının kıvamını yumuşatır ve basurun belirginleşmesine neden olan ıkınmaya engelleyerek şikayetlerin azalmasını sağlayabilir.
       Şikayetlerdeki azalma hastalığın iyileştiği anlamına gelmez. Hatta basurun derecesi bile değişmez, gerilemez. Basur ataklar halinde seyreden ilerleyici bir hastalıktır. Zaman zaman bulgularda artma olabilir. Bu dönemlerde uygulanacak sıcak banyo, krem,fitil, damar büzücü ilaçlar atak döneminde şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Bahsettiğiniz kişiler dediğiniz gibi sadece düşünüyorlar. Ama gerçeği onlar da çok iyi biliyorlar. Yaşam konforunuzu teslim etmek, onun esiri olarak hayatınızı kısıtlamak, riskleri bile bile taşımak ve kendi kendinize eziyet çektirmek. Sizce değer mi? Ne olursa olsun yolun sonu belli.....
Rumuz: akkan 04.12.06, 14:36
sayın Tezcan; sitenizi inceledim tebriklerimi sunarım çok güzel olmuş. Hemoroıd tedavı yöntemlerinin karşılaştırmalı tablosunu inceledim güzel ve kolay anlaşılır bir tablo hazırlamışsınız."LASERÖTESİ" yöntem YENİ bir yöntem olduğuna göre bu yöntemin uzun zaman verilerini beklemek gerekmez mi? bilgilendirirseniz müteşekkir olurum.Sevgi ve Saygılarımı iletiyorum.
Cevap: (09.06.09, 14:42)

"LASERÖTESİ" yeni bir yaklaşım olmakla birlikte aslı cerrahi modifikasyondur. Yani, yeni bir yöntem değildir. O yüzden de sonuçları zaten belli olan klasik cerrahi yöntemin sorunlu taraflarını yok etmeye dayanan bir uygulamadır.
Rumuz: pulse 23.11.06, 14:47
selamlar. basur ameliyatı veya sizin sitenizdeki tedavi yonetimi icin anal bolgedeki kılların alınması gerekli mi ?
Cevap: (24.10.06, 00:12)

       Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi makat bölgesi ameliyatlarında da kılların alınmasını öneririz. Ancak makat bölgesi ameliyatları için diğer bölge ameliyatlarındaki kadar olmazsa olmazlardan değildir. Yani şart değildir. Aynı şekilde LASERÖTESİ TEDAVİ için de bir şart değildir.
Rumuz: ... 13.05.06, 14:55
sayın doktorum
dediğiniz kanamalar var fakat dışta belirgin meme yok kanama hemen hemen her zaman var sonuç illaki ameliyat mı ilaçlar la tedavi yok mu ve bu lazerin maliyeti nekadar her genel cerrah bu lazer tedevisini yapar mı saygılarımla
Cevap: (14.05.06, 02:22)

       Makatta kanama olması sadece hemoroidal hastalığın bir belirtisi değildir. Kanser de dahil olmak üzere bir çok makat hastalığında kanama olabilir. bu yüzden ilk önce zincirinizi kırıp muayene olmanız ve durumunuzu tam olarak belirlemeniz gerekmektedir.
       Hastalığınızın durumu ve sizin beklentileriniz doğrultusunda uygun tedavi alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.
Tedavi olarak illa ki ilaç veya cerrahi gibi bir kıstasımız yoktur. Bunu sizin yaşadıklarınız belirler.. Yani, bu karar size aittir.
1 ...31 32 33 34 35 36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.