ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (179) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (115)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ...36
Rumuz: Cici 19.01.16, 03:00
Merhaba, 1 ay önce basur ameliyatı oldum.Tuvaletimi yaparken batma oluyo.Birde dışkımın içine karışık kan oluyo çok değil.Bu ameliyatı olanların ne kadar sürede batmasız kansız tuvalete çıkması beklenir?Geç iyileşen yaraların darlık oluşturabileceği belirtiliyor.Ne kadar geç ifade ediliyo?Tşk.
Cevap: (19.01.16, 03:22)

     Tedavi sonrası süreçle ilgili bilgilendirmeyi doktorunuzdan almanız çok daha uygundur. Çünkü hastalığınızın ne aşamada olduğunu ve ne yapıldığını bilen kişi doktorunuzdur. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastalığın durumuna ve uygulanan tedavi türüne göre farklılık gösterir.
     Diğer taraftan, bayanlardaki basur gibi makatta oluşan problemlerin altında sıklıkla rektosel gibi dışkılama güçlüğüne (dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa) yol açan hastalıklar bulunabilmektedir. Bu hastalıklar; uygulanan hemoroid tedavileri sonrasında devam eden gereksiz ıkınmalara yol açarak hem iyileşme sürecini geçiktirebilir hem de tekrarlama adı altında sorunlara (ağrı, kanama gibi) yol açabilir. Bu nedenle hemoroid gibi makat sorunları olan hastalarımızı tedavi işlemine girmeden önce defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi tetkiklerle de araştırmaktayız.
Rumuz: Semrağ 28.12.15, 23:53
Hocam merhaba açık hemoroid ameliyatı oldum aradan 1aya yakın bi süre oldu ne Zaman baharat yada acı tüketebilirim ?
Cevap: (29.12.15, 03:18)

     Kendi hastalarımıza tedaviden 2-3 ay sonra her türlü baharatı serbest bırakmaktayız. Ancak kendi doktorunuzun bu konudaki önerilerini dikkate almanız çok daha uygundur.
Rumuz: Serri 27.12.15, 04:03
Hocam tekrar mrb....Sorulan her soruya ivedi cevap vermeniz sitede belirttiginiz gibi hastalar ameliyat sonrasinda istedikleri zaman arayip bana danisabilirler sozunun ne kadar dogru oldugunu net bir sekilde ortaya koymakta. Anlayisiniz ve ilginiz guven verici. Tesekkur ederim. Size bir sorum daha olacak. Ameliyat olali 5 gun kadar oldu. Makatin sag ve sol kadranlarindan disari 1-2cm uzunlugunda siyah ipler sarkmakta, bugun ciktilar. Bu normal midir? Normalse uclarindan kesip kisaltmamin bir sakincasi varmi? Tekrar tesekkurler
Cevap: (27.12.15, 11:42)

     Daha önce de belirttiğim gibi tedavi görmüş hastaların sorularını doktoruyla görüşmesi çok daha uygundur.
Rumuz: Serri 26.12.15, 10:27
Hocam merhaba.... 3 gun once ultrasonik dissektor ile ameliyat oldum. Dox...m, bi..ral ve arve...s ilaclarini kullaniyorum. Defekasyon sonrasi agrim inanilmaz boyutta ve bacaklarima vuruyor. Sanki surekli bacaklarimi hareket ettirmek ve tepinmek gibi yanlis bir komut gidiyor bacaklarima(huzursuz bacak sendromu). Ameliyat bolgesinde tum kadranlarda odem var. Agri kesici igne bile yetmiyor neredeyse!! Agrim 1 saat kadar surunduruyor. Sonra geciyor ve kabul edilebilir duzeyde bir rahatsizlik hissine donuyor. Dis hemoroidler alindi ve bir memeye bant takildi. Agrinin bu boyutta olmasi sizce normal mi? Doktorum bu durumun normal oldugunu biraz sabirli olmam gerektigini soyluyor. Normalde dayanikli ve sabirli bir insan olmama karsin agrinin boyutu beni bir seylerin ters gittigi yonunde endiselendiriyor. Olasi bir problemmi soz konusu yoksa gerceketen iyilesme sureci boyle ilerleyen talihsiz bir hastamiyim sizce?
Cevap: (26.12.15, 11:12)

     Adı ne olursa olsun, özellikle dış hemoroidleri de içerecek şekilde uygulanan hemoroid ameliyatları sonrasında ilk bir iki haftalık dönemde hastaların hekimlerini hürmetle(?) anmaları kaçınılmazdır. Bu aşamada, ağrıyı azaltmak için önerilen ağrı kesici iğneyi tuvalete çıkmadan önce yaptırabilirseniz ağrıyı daha dayanabilir hale dönüştürebilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam etmeniz çok daha uygundur...
Rumuz: adem 11.12.15, 12:09
hocam merhabalar.. bende 7 sene önce iç basür başlamıştı o zaman krem patlıcan suyu vs ile kurtulmuştum. Doktor ağır sporlar yapmamamı tavsiye etmişti ancak ben 7 sene spora devam ettim şu an yaş 27..bodybuilding sporu yapıyorum ve bu süre zarfında herhangi bir sıkıntı yaşamamıştım. Ta ki geçen yaz boksa başlayıncaya kadar tahminimce sürekli ip atlamaktan kaynaklandı ve basür tekrar baş gösterdi hem de bu sefer merdiven çıkamayacak önceden 100 kilo ağırlıkları kaldırabilirken 2 tane sebze poşetini kaldıramayacak hale getirecek şekilde… yazdan beri ameliyat olmak ve olmamak arasında gidip geliyorum ve dikkat ediyorum sıcak su, beslenme, dinlenme, ilaç tedavileri uyguluyorum ayrıca alternatif yollara başvurdum at kestanesi, bitkisel ürünler vs…bunların faydasını da gördüm kanama ve ağrı yok..belli bir iyileşme oldu makattaki dolgunluk hissi kayboldu kullanmaya devam ediyorum günlük aktivitelerimi yerine getirebiliyorum ancak tekrar spora başlayabilecek durumda değilim şu an.. tuvaletten sonra basür memesi çıkıyor el ile itince içeri giriyor.. zaman zaman da tuvalet sonrası hiç meme çıkmıyor..
Hocam benim sorum basür tam anlamıyla iyileşme durumu nedir yani ne zaman geçti diyebiliriz ameliyattan sonra da wc sonrası zaman zaman meme çıkıyor mu yoksa kesin ne meme ne şikayet hepsi geçiyor mu??? yani şu an bu bitkisel tedavilere devam etmekle ameliyat olmak arasındayım.. ameliyat olayım da kökten kurtulayım gibi bir fikir doğru mudur…saygılar hocam…
Cevap: (12.12.15, 02:22)

     Sanırım çocukluk yıllarından beri devam eden hatalı dışkılama alışkanlıklarına sahipsiniz ama bunun farkında değilsiniz. Buna bağlı olarak da zamanla makat sorunları yaşamaya başladınız. Hatta bu süreçte seçmiş olduğunuz spor dalının gereksiz ıkınmaları tetikleyici (karın içi basıncı artırıcı) etkisiyle makat sıkıntılarında belirginleşme yaşadınız. Ancak ilk başlarda mevcut sorunların belirgin olmaması sebebiyle beslenme alışkanlıklarınızda yaptığınız düzenlemeler, oluşan sıkıntıları ortadan kaldırmaya yeterli oldu ve siz geçti diye düşündünüz. Ancak imam bildiğini okur misali, benzer hatalara bir şekilde devam ettiniz. Dolayısıyla da oluşan sorunlar zamanla ilerledi. Buna bağlı olarak da beslenme değişiklikleri, yaşanan sıkıntıları geçirmkele yeterli olmaz hale geldi.
     Bu çerçevede olaya sadece makat ve makattaki hemoroid (memeler) olarak yaklaşılması eksik tanıya sebep olabilir. Dolayısıyla yetersiz tedaviye yol açabilir. Bu nedenle daha geniş kapsamlı olarak değerlendirilmenizin, hatta bu bağlamda; tedavi planlamasına gitmeden defekografi, endoanal usg, anal manometri gibi ileri tetkiklerle de araştırılmanız gerektiğini düüşünmekteyim.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ...36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.