ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (179) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (9) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (31) Anal (Ters) İlişki (7) Kabızlık (7)
Ne yapmalıyım? (31)
1 2 3 4 5 6 7
Rumuz: Kadin 06.11.17, 06:46
Merhabalar hocam size bi konuda fikir almak istedim ben 1 ay önce perianal fistülden ameliyat oldum. İyi bir doktora ameliyat oldum ve yara açıkti teknik olarak açık ameliyatti. Ameliyat sonrası bana kanalı göremediğini o bölgeyi temizledğini söyledi. Kanal olduğu halde gözükmeme ihtimali nedir? Ya da kanal yok mu? Şimdiden teşekkür ederim hocam.
Cevap: (07.11.17, 06:19)

     Ameliyat olmuş bir hasta hakkında yorumda bulunmak uygun değildir. Ancak dokturunuz; iç deliğinin olmadığını, o yüzden de sadece dıştan temizlik yaptığını anlatmaya çalışmış olabilir.... Doktorunuzla detaylı görüşmenizi öneririm..
Rumuz: turka 16.07.17, 19:32
hocam merhabalar 27 yasındayım yurtdısında yasıyorum.8 AY once anal fıstul teshısı konuldu.Amelıyat oldum ve doktorun dedıgı benı sasırttı.Amelıyat esnasında tam fıstul traktına rastlamadıgını ve ıc agızın olmadıgını soyledı.bugunlerde acık yara ıyılestı ama ıltıhap akmaya devam edıyor.Kafam cok karıstı.Lutfen bana yardımcı olun ne yapmalıyım...
Cevap: (17.07.17, 01:23)

     Anal Fistülde sadece muayene ile yetinilmesi, uygun görüntüleme yöntemlerinin kullanılamaması veya kullanılmaması teşhis eksikliğine, teşhisdeki eksiklik ise yetersiz tedavilere ve nükslere veya sizin durumunuzda olduğu gibi, zarar vermemek adına tedavi sürecinin erken sonlandırılmasına yol açabilir.
     Bu gibi durumlarda hastaların/hastalığın sil baştan ele alınması ve değerlendirilmesi gerekir.
     Anal Fistüllerde; 3D Endoanal Ultrasonografi cihazı sayesinde, özellikle de oksijenli su desteğiyle çok daha hızlı ve detaylı değerlendirme imkanı elde edilir.
Rumuz: neznisa 06.06.17, 00:37
mrhlar 34 yaşındayım.Yaklaşık 2 yıl önce botoks oldum ve sıkntılarım 1 aydır tekrarladı.
anal emar sonucum;
perianel bölgede lokalize.posteriorda orta hatta saat 6 lokalinden başlayarak saat 11 lokaline kadar uzanan intersfinkterik yerleşimli 25mm uzunluğunda 7 mm genişlikte cidarsal yoğun kontrast tutulumu oluşturan abse ile uyumlu lezyon mevcuttur.Lezyon saat 6 lokalinde cilde fistülüze olmaktadır.İnternel sfinktere uzanım saptanmamıştır. Supralevatorik seviyeye geçiş görülmemiştir.
İnceleme planına giren perirektal alanda minimal serbest sıvı mevcuttur.
her iki overde mmlik boyutlu foliküller izlenmektedir.
inceleme planına giren her iki kokofemoral eklemde hafif derecede artiküler sıvı artışı izlenmektedir.Bilateral inguinal bölgede reaktif karakterde benign özellikte lenf nodları izlenmektedir.Bu sonuçla nasıl bir yol izlemeliyim.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.
iyi çalışmalar
Cevap: (06.06.17, 03:33)

     Öncelikle geçmiş olsun... Sanırım yıllardır yaşadığını ama fakında olmadığınız veya geçiştirdiğiniz bir kabızlık (dışkılama güçlüğü) hikayeniz var... Hatta bu çerçevede makatta çatlak oluştuğunu ve sizin iyileşti dediğiniz dönemde de iyileşmeyip ilerlediği ve anal apse ye dönüşerek Anal MR da çıkan anal fistüle dönüştüğünü düşünmekteyim.
     Mevcut fistül ün yüksek kör uzanımlı intersfinkterik bir fistül olması sebebiyleöncelikle basit fistül mantığından uzaklaşmak gerektiğini ve tedavi planlamasını da bu doğrultuda yapmanın uygun olacağını düşünmekteyim. Aksi takdirde tekrarlama riski yüksek olacaktır.
Rumuz: Kadın 01.02.17, 09:58
Hocam merhabalar 1 yıldır bu kötü hastalıkla uğraşıyorum yaşım 18bu perianal apse fistül oluştu 2 defa mr a girdim girdigim mr sonucunda 2. Mr roporuna göre küçüldüğü yani bi gerileme olduğu belirtildi tabiyiki ameliyat tanısı konuldu. İlk ameliyatla kurtulamayacağımı 2 3 defa olabileceğim söylendi ben 2 3 amrliyatı göze aldım mecburen olmak zorundayım çünkü çok sıkıntılar atlattım Derin olduğu için söylediler bunu. Doktorum 15 tatilde yapacaktı gün verdi daha sonradan bi karışıklık oldu ve benim ameliyat durumum kaldı. Okuduğum için yaz tatiline bırakalım dedi. Ne yapmayalım hocam çok korkuyorum lütfen yardımcı olun yaşım daha çok küçük.
Cevap: (01.02.17, 12:31)

     Anal apse ve fistüller, hastadan hastaya değişiklik gözterir. Bu nedenle standart net bir tedavi şekli yoktur. Pelvik MR incelemesine ilave olarak yapılacak 3D Endoanal Ultrasongrafi (Özellikle de oksijenli su destekli) mevcut durumunuzu, dolayısıyla tedavi şeklini belirlemede faydalı olabilir.
     Ayrıca yıllardır devam eden ama pek farkına varılmayan hatalı dışkılama alışkanlıkları anal apse oluşmasında önemli bir rol oynar. Hatta anal fistül tedavilerinin de devam eden hatalı dışkılama alışkanlıkları nedeniyle başarılı olamadığı ve fistülde tekrarlamaya yol açtığı gözlenir. O yüzden fistül tedavi sürecinin kullanıcı eğitimiyle de desteklenmesi gerekir.
    Sorunuz, hatalı mail adresi nedeniyle sadece site üzerinde yanıtlandı.
Rumuz: Ceru 17.05.16, 06:10
Hocam merhaba,
Öncelikle bu kadar açıklayıcı bir web sitesi hazırladığınız için teşekkür ederim.
Ben yaklaşıl bir yıl önce anal fissür ameliyatı olmuştum. Özellikle lavaboya çıkma konusunda sorun yaşadığımdan iyileşme sürecinde fissür tekrar oluştu, sonra da ameliyata gerek kalmadan geçti. Ancak lavaboya çıkma sırasında içerde bir ağrı hep hissettim . Bir ay öncesine kadar anal fistül olduğum teşhisi konuldu ve ameliyat oldum, ilk 4 gün çok iyiydim hiç Ağrı'm sızım yoktu. Ancak beşinci günden itibaren lavaboya çıkamamaya başladım, kabız olmama rağmen. Sanki makattaki delik birbirine yapışmış gibi lavoboya çıkamıyorum. Doktorum kabız olduğumu söyleyip dupholac ilaç verdi. Ben zaten ishale yakın lavoboya çıkıyorum. Doktorum buna inanmıyor. Problem ne olabilir sizce , bir fikriniz varsa belirtebilirseniz çok sevinirim. O kadar kötü durumdayım ki
Cevap: (17.05.16, 07:12)

     Bayan olduğunuzu ve geçmiş hikayelerinizi (fissür ve kabızlık) düşündüğümüzde gelişen fistülün de anal fissür zemininde gelişmiş bir fistül olma olasılığı yüksek gibi duruyor.
     Dışkınızın yumuşak olmasına rağme tuvalete çıkamama durumu; beslenmenizin azalmasından ve ağırlıklı olarak sulu yumuşak beslenilmesinden kaynaklanıyor olabilir. O yüzden öncelikle beslenmenin dışkı miktarını artıracak şekilde fazlalaştırılması gerekir. Müteakiben de Rektosel hastalığı yönünden araştırılmanız gerekir. diye düşünüyorum....
1 2 3 4 5 6 7
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.