ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (109) Kıl Dönmesi (4) Rektosel (6) Anal Fissür(Çatlak) (20) Anal Apse-Fistül (15) Anal (Ters) İlişki (4) Kabızlık (3)
Genel Anlamda... (58)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (10)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (3)Laserötesi Farkı? (7)
1 2
Rumuz: ulgen 02.10.13, 11:48
hemeroid yani basurdan ameliyat oldum şu anda sümük kıvamında akıntılarım bu kaç hafta sürebilir ve aşırı derecede ağrım buda ne zaman biter ?
Cevap: (02.10.13, 13:29)

     Her hastada hastalığın durumuna bağlı olarak uygulanan ameliyatın adı aynı da olsa her cerrahın uygulama şekli farklılık gösterebilmektedir.(temelde aynı olsa dahi) Dolayısıyla ameliyat sonrası süreç de buna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu çerçevede sizin de bu sorunlarınız doktorunzla paylaşmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz çok daha uygun olacaktır.
     Tedavi için güvendiğiniz doktorunuza tedavi sonrası için de güvenmeniz gerekir. Değil mi?
Rumuz: ulgen 31.08.13, 15:16
Hocam merhaba yaklasik 2 3 yildir basurum var aydan aya siddetleniyordu ve son aylarda da yogun kanamalarimla hem psikolojik hem fiziksel oldukca siddetli geciyordu 2 hafta once muayeneye gittigim doktor artik hemoroidlerin kangrene cevirdigini bir an once ameliyat gerektigini soyle bende hemen o gun hemoroidektal ameliyati oldum ilk hafta tuvalette ve tuvaletten sonra siddetli agrilarim oldu hata ameliyattan 4 gun sonrasina tatilimiz vardi deniz suyundan iltihap kaparmi yada olumsuz etkilermi diye korkularim vardi ama tam tersine deniz suyunun bu aurece iyi geldigini soyleyebilirim simdi ise sicak su banyolarina devam ediyorum fakat merak ettigim seyler var hocam 1.si ayna yardimiyla popoma baktigimda acik pempe gibi acik renklerde kucuk memeler goruyorum bu normalmidir 2.si sari renkte pis kokulu hafif akintilarim devam ediyor bunun icin popomda surekli kucuk bi pamukla geziyorum bu akintilar normalmidir cavaplarsaniz cok sevinirim tesekkurler...
Cevap: (02.09.13, 04:30)

     Öncelikle geçmiş olsun. Geçirmiş olduğunuz hemoroidektomi ameliyatı sonrasında denize gitmiş olmanız çok iyi olmuş. Hem ağrıların azalmasında hem de o bölgenin temizliğinde deniz suyu çok ama çok faydalıdır.
     Bahsettiğiniz o küçük memeciklerin olması gayet doğaldır. İyileşme süreci içersinde hafiften şişkinliklere neden olsalar da zaman içersinde ufak, önemsenmeyencek deri katlantıları çekline dönüşürler. Ayrıca iyileşme sürecinde gerek yara hatlarındaki sulanmalara gerekse makat conta ayarlarlarının tam oluşmaması nedeniyle belli bir oranda akıntı ve kirlenme olmasını bekleriz. Özellikle de ilk 15-20 günde....
     Ancak uygulanan tedavi sonrası dışkılama alışkanlığınız düzelmediyse yani ıkınmadan dışkı çıkışı pek mümkün olmuyor ve hala dışkı yumuşatıcı ilaç veya bitkisel destek almaya devam etmek durumunda iseniz; asıl korkmanız ve endişe etmeniz gereken durum budur...
Rumuz: LADY 30.08.13, 07:47
merhaba..kızıma hamileyken kabızlık esnasında hemeroid oldum.4.5 yıldır rahatsızlığım devam ediyor.4.derece ve sürekli dışarıda.kanama yok.1 hafta önce cerraha gittim ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.ben de ameliyat olup kurtulmak istiyorum bu sıkıntıdan fakat ameliyatla ilgili korkularım var.ameliyat sonrası çok acı çektiğini ve uzun süre iyileşemediğini yazmış bazı insanlar forumlarda.Bu da beni korkutuyor.ameliyat ve sonrasındaki iyileşme süreci ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim...
Cevap: (31.08.13, 12:32)

     Hemorid ameliyatlarının sonrası hergün bir şekilde kullanılması gereken makata ait bir ameliyat olması sebebiyle sezaryan, fıtık, apandisit, guatr ve hatta by-pass gibi diğer ameliyatlardan yaşam konfor ve kalitesi açısından, çok daha sıkıntılı bir süreçtir. Yeterki bu süreç sonrasında, zaten bir şekilde bozulmuş olan yaşam konfor ve kalitesi, tedavi beklentileri karşılayacak düzeyde temin edilebilsin. Bu nedenle hemoroid tedavisinde asıl sorun tedavi sonrası sıkıntılı(ağrılı) süreç değildir. Çünkü adı üstünde "süreçtir" ve en fazla 2-4 haftalık geçici zaman dilimidir. Hatice'ye değil neticeye bakmak lazım.
     "Sonrası" derken asıl düşünmeniz gereken; bozulan yaşam konfor ve kalitenize hangi oranda kavuşabileceğiniz, "tekrarladı" diyenlerden mi olacağınız, yoksa "kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar" denilip "aklı poposunda" yaşamaya devam edip etmeyeceğiniz kısmı olmalıdır.
     Ki bunun için de anlattıklarınızı dikkate aldığımızda asıl sorununuzun KABIZLIK olduğu ve bu kabızlık temelinde hemoroid problemleri yaşadığınızı düşünmekteyim. Dolayısıyla NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde; Neden:KABIZLIK, Sonuç:HEMOROİD gibi durmaktadır. Neden baki kaldığı sürece sonuç u tedavi etmek ne işe yarayabilir.
     Bu nedenle sizin çok daha detaylı bir şekilde araştırılmanız gerekir. 1. Detaylı sorgulama ve muayene, 2. Defekografi(ilaçlı dışkılama filmi) 3. Kolonoskopi ve/veya rektosigmoidoskopi, 4. 3D Endoanal usg ile değerlendirilmenizin uygun olacağını düşünüyorum....
     Ancak bu detaylı araştırma ve incelemeler sonucunda tedavinizin planlanması çok daha uygun ve tedavi beklentileriniz karşılayacak şekilde olur.
Rumuz: venomtrk 12.11.12, 02:17
Slm. hocam yaklaşık 45 gün önce basur ve çatlaktan ameliyat oldum. ameliyat sonra yaklaşık 15 gün ağrı ve sızı oldukça fazlaydı.. sonrası günler giderek azaldı. ancak 45 gün olmasına rağmen kanama durmadı. özellikle wc de ıkınma hissi fazla olduğu zamanlarda kanama bol oluyor diyebilirimki burun kanması gibi 8-15 damla arasında bir kanama oluyor.normal tuvalet sürecinde ise 2-5 damla oluyor.. ve sonrasında 2-3 saat ağrı yapıyor.. özellikle öksürünce o bölge kasılır gibi ağrı oluyor..doktoruma bu şikayetleri ilettim. parmakla muayene ettikten sonra basurla ilgili bir sıkıntı yok..kanamalar ordaki deriden kaynaklanıyor dedi. bir dudak çatlağı gibi o bölge kullanıldıkça kanama yapar dedi..işim gereği akşama kadar oturuyorum. acaba bu oturma süreci iyileşmeyi geciktirirmi? doktorum 20 günde düzelirsin demişti ama 45 gün oldu normalmi? ve ele gelen şişlikler mevcut halen..doktorum onlar deri dedi zamanla kaybolmazlar ama dahada incelirler dedi.. peki hocam bu kanamaların sürmesi ve ağrıların olması normalmi? ve tahmini ne kadar daha sürer? protoloc krem ve anestol kremi kullanmaya devam etmelimiyim ( 30 gün geçince bıraktım) şimdiden teşekkürler..
Cevap: (12.11.12, 12:19)

     Geçirmiş olduğunuz klasik hemoroid ameliyatı sonrasında bu kadar süre geçmesine rağmen bu derece kanama ve ağrıların devam ediyor olması makat ağzının bir şekilde zorlanma devam ettiğinin bir göstergesidir.
     Makat çatlağı, hemoroid gibi makat ağzına ait hastalıkların oluşmasında hatalı dışkılama alışkanlığı ve buna bağlı olarak artan, ıkınarak dışkılama alışkanlığı en önemli rolü oynar. Ancak çoğu kişi, bu hatalı alışkanlığının farkında bile değildir. “Ikınma” denildiğinde sıklıkla akıllara “zorlanma” gelir veya anlaşılır ve çoğu kişi de bu nedenle “ıkınmadığını” belirtir.
     Halbuki normal dışkılama sürecini "Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünürsek; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkıyı makat ağzına yönlendirir yani mermiyi namluya veririz. Ama çoğu defa, farkında bile olmadan makattan çıkışın, kendi kendine olmasına müsaade etmez; yine karın kaslarını kullanarak dışkıyı dışarıya da çıkarmaya çalışırız.(Namludan da çıkarma işlemi) Bu karın kaslarının desteği, toplam dışkılama sürecinde %25 den fazla olmamalıdır. Ama olur..... Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte bu karın kaslarının desteğiyle olan bu çıkışlar IKINMA ALIŞKANLIĞI nı oluşturur ve yıllar içerisinde pek farkında olmadan, artarak yapılır.
     Yıllar boyu artarak devam eden bu ıkınmalar makat içindeki mukozada esnemeye ve bu esneyen mukozanın dışkı çıkışı sırasında ağızda toplanmasına, dolayısıyla da dışkı çıkışını engellemeye başlar. Yani DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI yaşanmaya başlar. Ancak buradaki kabızlık “bilinen” kabızlık tariflerinden farklıdır. Her ne kadar düzenli olarak tuvalete gidiyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da dışkı çıkışı sırasında her aşamada ıkınmanız gerektiğinden bu durum da kabızlık olarak tanımlanır ve ıkınmayı daha da artırır.
     İşte yıllardır artarak devam eden ve pek farkında olmadığınız bu IKINARAK dışkılama alışkanlığınız sonucunda internal mukozal prolaps (GİZLİ MAKAT SARKMASI) gelişerek hastayı dışkı çıkış güçlüğü kabızlığına sokar.
     İnternal mukozal prolaps (gizli makat sarkması) hastalığı olan hastalarda kısır döngü misali zamanla artan ıkınmalara bağlı olarak makat ağzı zorlanmaya ve namlu ucu hasar görmeye başlar. Hemoroidal hastalık başta olmak üzere makatta anal spazm(kasılma), anal fissür gibi ilave hastalıklar, oluşan hasarın derecesine bağlı olarak gün yüzüne çıkmaya başlar. Bu nedenle sizin durumunuzda olan hastalarda asıl sorun ne hemoroid ne fissür ne de anal spazm dır. Asıl sorun; internal mukozal prolaps’ın yani gizli makat sarkmasının neden olduğu dışkılama güçlüğüdür.
     Dolayısıyla da size uygulanacak tedavi ile dışkılama güçlüğünü oluşturan ana neden ortadan kaldırılmadığı(ki kaldırılmamış) sürece makat ağzı zorlanmaya tekrar devam edecek ve yıllar içersinde tekrarlama adı altında ek sorunlar gelişebilecektir... Neden- Sonuç ilişkisi.... Buzdağının suyun üstünde kalan kısmını temizlemek ilk etapta faydalı gibi görünse de suyun altındaki kısmı da temizlenmediği sürece sıkıntı devam edecektir. Bu amaçla öncelikle; 1. Detaylı sorgulama ve muayene, 2. Defekografi(ilaçlı dışkılama filmi) 3. 3D Endoanal usg ile değerlendirilmenizin uygun olacağını düşünüyorum....
Rumuz: serkan37-34 21.02.12, 17:58
merhaba hocam. 2007yılında izmirde .... hastanede hemoroid ameliyatı oldum.ameliyattan kısa bir süre sonra tekrar nüksetti. çok sıkıntılı zamanlarım oldu ameliyattan korktum. ancak korkumu tekrar yendim doktora gittim. 4. evre olduğunu ameliyat olmamın gerektiğini belirtti. ameliyat oldum. doktorun tabiriyle çok kullanılmayan yöntemle damarları bağladığını belirtti. 10 gün sonra kontrole gittiğimde ödem olduğunu belirtti. muayenesi çok ağrılı olduğu için 2 kere gittim. açıkcası gitmek istemiyorum. şu anda iltihaplanma olduğunu farkediyorum. sürekli bir cıvıklık hissediyorum. daflon kullanıyorum. geçicibir durummudur.yardımınızı rica ediyorum
Cevap: (21.02.12, 12:32)

     Sizi baştan itibaren ileri evre hemoroidal hastalık olarak değerlendirmek uygun olacaktır. Bu bağlamda ilk ameliyatınızda; klasik ameliyatın mevcut bir takım riskleri(darlık vs...) nedeniyle tamamının temizlenmesi yerine bir kısmının alınması, müteakiben devamının yapılması yönünde bir düşünce hakim olmuş olabilir. Bu nedenle de siz bu süreçteki sorunları tekrarlama olarak değerlendirebilirsiniz... Damar bağlama diye tanımlanan yöntemler sıklıkla HAL/DGHAL veya boğma(RBL) olabilmektedir. Bunlar cerrahi dışı tedavi alternatifleri olarak sunulmaktadır.
     İster cerrahi isterse cerrahi dışı olsun tüm yöntemlerin kendilerine özgü artıları ve eksileri mevcuttur. Hangi yöntemin hangi hastaya uygulanacağına dair bir standart yoktur. Çünkü her hastanın hem durumu hem de tedavi beklentileri farklı olabilmektedir. Bu nedenle anal bölge şikayeti ile gelen bir hastada hekimin öncelikli görevi hastanın durumunu netleştirmektir. Bu amaçla sadece görsel olarak dıştan yapılan bir anal bölge muayenesi veya buna eklenmiş bir endoskopik muayene(kolonoskopi gibi..) her zaman yeterli olamamaktadır. Öncelikle detaylı bir sorgulama ve bu sorgulamanın da dışkılama alışkanlıklarını içermesi gerekmektedir. Yani anal işlevlerin tam olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla da hastanın sorunları bu neden-sonuç ilişkisi içersinde ele alınmalıdır. Ki, ancak bu sayede hastaya durumuna özgü tedavi alternatifleri sunulabilsin.... Bu sunumu müteakip hasta kendi tedavi beklentileri doğrultusunda, tabii ki bu alternatiflerin artı ve eksilerini de öğrenerek karar verebilsin....
     Çok uzattım ama hala devam eden şikayetlerinizin olduğunu da düşünürsek öncelikle ilk aşamaya yani doğru tanı aşamasına gidilmeli, sorunlarınızın temel nedeni bulunmalı, sonrasında da durum ve tedavi beklentilerinize uygun olarak değerlendirilmeniz gerekebilir...
     AnalCerrahi işlemleri asla basit işlemler değildir. Bu konuda bilgili ve bilinçli olmak, neden-sonuç ilişkisini kurmak, temel tedavi önceliklerinizi belirtmek durumunudasınız... Çünkü çok fazla alternatif var....
1 2
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.