ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (149) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (7) Anal Fissür(Çatlak) (27) Anal Apse-Fistül (26) Anal (Ters) İlişki (5) Kabızlık (4)
Genel Anlamda... (93)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (15)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (3)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3
Rumuz: akrep 24.07.14, 08:28
levent hocam ben yaklaşık 10 gün ön ameliyat oldum hemoroidten önce kanama oldu yaklşık 6 gün südü sonra kesildi ama büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyorum acıma olyor vede yanma ameliyattan sonra doktorum bana baticonlu suya oturan demişti bende onun dediklerine uyarak devam ettim ama akıntım geliyor buda beni rahatsız ediyor ne yapmalıyım bana yardımcı olun hocam
Cevap: (26.07.14, 01:56)

     Kendi tedavi süreçlerimiz dışında olan hastalara her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır düşüncesinden yola çıkarak müdahil olmak istemiyoruz. Anal bölge hastalıklarının tedavi süreçlerinde; tedavi sonrası hastanın yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi, uygulanan cerrahi işlemden çok daha önemlidir.
     Bu çerçevede doktorunuzla irtibat halinde olmanızı öneririm.
Rumuz: atas 30.05.14, 02:34
Hocam ben bundan 25 gün önce basur ameliyatı oldum. ameliyatı yapan hocanın söylediklerine tamamen uydum fakat 25 gün geçmesine ragmen özellikle büyük abdesttensonra ağrılarımda hiç bir azalma olmadı iki defa hastaneye gittim doktor bu ağrıların zamanla gececeğini söyledi fakat geçmiyor. çevremde daha önce ameliyat olmuş insanlara soruyorum bu agrıların normal olmadıgını söylüyorlar. ne yapabilirim? Teşekkürler
Cevap: (30.05.14, 04:44)

    Hemoroid şikayetleri le gelen hastalarımız gerekli muayene ve sorgulama işlemlerinden sonra endoskopi(kolonoskopi) tetkikine ilave olarak defekografi ve Endoanal USg gibi tetkikler öneririz. Ancak bu sayede hastadaki durumu tam olarak belirleme imkanımız olmaktadır. Dolayısıyla sizde bu şekilde bir inceleme veya değerlendirmeler var mı? Çünkü tüm bu sonuçlar ele alınmadan sadece basura yönelik tedaviler sonrasında hastalarda devam eden dışkılama güçlükleri nedeniyle makat zorlanmaya devam edebilmekte ve devam eden ağrılar olabilmektedir. Ya da kabız olmamaya çalışın, lifli beslenin tarzı uyarılar yapılabilmekte veya dışkı yumuşatıcı ilaçlar önerilebilmektedir. Ki makat zorlanmasın.... Ama tüm bunlara rağmen makat zorlanmaya devam edebilmektedir.
    Bu çerçevede sizin durumunuzda olan hastalara öncelikli önerim. beslenmelerini, bol yumuşak dışkı yapacak şekilde artırmaları, dışkı yumuşatıcılardan uzak durması yönünde olmaktadır. Sonrasında da müsait bir zamanda defekografi ve 3D Endoanal USg gibi tetkiklerle detaylı olarak incelenmeyi önermekteyim.
Rumuz: Aslan 28.05.14, 21:56
Levent Hocam, öncelikle ilginiz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyorum..
iki günüm banyoda, elimde sıcak su fıskıyesiyle ve oturma banyolarıyla geçti. Dün ağrım artınca acile gittim. Beni doktorumun görmesinin daha iyi olacağını söyleyerek polikliniğe yönlendirdiler. Gittim ve doktorum önce bir ağrı kesici iğne yaptı ve kısa bir muayine sonunda ödem oluşmuş olması mümkün, dedi. Zira; ıkınma sırasında o şişkinliğin(ortalama, serce parmağın birinci boğumuna kadar olan kısmın hacmi ebatında) anüs ağzına geldiğini hatta dışarı çıkıyor ya da çıkmak üzere olduğunu hissediyorum. Kanımca; küçümsenecek büyüklükte değil ve çok acı veriyor ayrıca..
Bilgilendi,rmelerinizi doktoruma ilettiğimde o da yiyecek miktarının arttırılması gerektiğini, aksi halde darlığın kalıcı olabileceğini söyledi. Lakin; Bu durumda iken tuvalete çıkmanın zorluğundan sebeple, ben bu ödem yüzünden bırakın yiyecek miktarını biraz olsun arttırmayı, hiç yemesem daha iyi oluru bile düşünmeye başladım.
Sormak istediğim; bu oturma banyolarınının uzun süreli oluşu ya da sıklığı ödem oluşmasına sebep olmuş olabilir mi? Bunun için ne yapabilirim? Umudum; bu sıcak su banyolarının sakıncası olmayacağını açıklamanızdan yana çünkü; bunu azaltmak ya da sonlandırmak çok ama çok zor ve sancılı bir süreç olacak benim için..
Tavsiyelerinizi rica ediyorum ve tekrar tekrar teşekkür ediyorum..
Cevap: (29.05.14, 02:54)

     Şu anda girmiş olduğunu yolun (tedavi sürecinin) geri dönüşü yok. Hatta bu yolda usulüne uygun olarak gitmezseniz çok daha fazla sıkıntı çekersiniz. O yüzden de anal cerrahide hekimin tedavi kadar tedavi sonrası süreçdeki klavuzluğu çok önemlidir.(Servis desteği misali...)
     Bu çerçevede muz kıvam ve kalınlığında, ıkınmadan bol yumuşak dışkılama(Normal Dışkılama) gerçekleştirebilmek için öncelikli adım; çivi çiviyi söker misali, beslenmenin artırılmasıdır. İkinci adım ise görev icabı değil de iyice sıkışıpta tuvalete gidilmesidir. Üçüncü adım isetuvalete oturulduğunda ıkınmadan dışkının kendi kendine yılan gibi makatta kayarak çıkmasının beklenmesidir.(Ancak hastanın dışkılama güçlüğüne ait olası problemleri de geçirilen tedavi süreci içersinde halledilmesiyle ve sadece hemoroidlere yönelik işlem yapıldıysa bu pek mümkün olmaz)
     Dolayısıyla var olan dışkılama güçlüğünün tetiklediği ıkınmalar ister istemez makat ağzında ödem ve şişlikleri de tetikleyecektir.
     Bu çerçevede sıcak su oturma banyoları yerine yatarak sıcak uygulamaları(sitemizde anlatılmaktadır) çok daha faydalı olacaktır. İlave olarak ağrı kesici iğnelerle (gerekirse sabah akşam) ağrının azaltılmasıyla olası anal spazmın giderilerek ödem ve şişliklerin inmesine yardımcı olunabilir.
Rumuz: güney 28.05.14, 08:15
hocam merhaba. 12 gün önce thd/hal ameliyatı oldum. şuan gayet iyiyim yalnız ufak bir kaşıntı gün boyu devam ediyor. bu kaşıntı geçer mi bir de memeler büzüşmüş müdür yani dikişler düşmüş müdür hocam? beslenme alışkanlığı, tuvalet alışkanlığı vs alışkanlıkları düzeltirsem bir ömür kurtulabilir miyim hemoroidden yani tekrar nüks etmez değil mi? çünkü bununla yaşaması gerçekten çok zor.
Cevap: (29.05.14, 03:15)

    Sitemizde de anlatmaya çalıştığım gibi makat çatlağı, hemoroid gibi makat ağzına ait hastalıkların oluşmasında hatalı dışkılama alışkanlığı ve buna bağlı olarak; artan ıkınarak dışkılama alışkanlığı en önemli rolü oynar. Ancak çoğu kişi, bu hatalı alışkanlığının farkında bile değildir. “Ikınma” denildiğinde sıklıkla akıllara “zorlanma” gelir veya anlaşılır ve çoğu kişi de bu nedenle “ıkınmadığını” belirtir.
    Hâlbuki normal dışkılama işlevi "Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünülürse; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkı, makat ağzına yönlendirilir, yani mermi namluya verilir. İşte normal dışkılama işlevi için olması gereken ıkınma bu kadardır. Ama çoğu defa gerek dışkının kendiliğinden çıkmaması gerekse kendiliğinden çıkışın beklenememesi sebebiyle karın kasları tekrar devreye sokulur. Ve dışkı çıkışı sağlanır. Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte karın kaslarının desteğiyle olan bu destekli çıkışlar; artan ıkınmalar olarak adlandırılır ve yıllar içerisinde pek farkında olmadan yapılır. Hatta bu artan ıkınmalar, zaman zaman zorlanma adı altında yüz mimiklerine de yansıyacak şekilde olur.
    Yıllar boyu artarak devam eden bu artan ıkınmalar; makat içindeki mukozada esnemeye ve bu esneyen mukoza da dışkı çıkışı sırasında içerde, makat ağzında toplanmaya başlar. İşte bu durum rektal(internal) mukozal prolaps (gizli makat sarkması) olarak adlandırılır. Ağızda toplanan bu mukoza bir taraftan da dışkı çıkışını engellemeye başlar. Yani dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı yaşanmaya başlar. Ancak buradaki kabızlık; “bilinen” kabızlık tariflerinden farklıdır. Her ne kadar düzenli olarak tuvalete gidiyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da dışkı çıkışının her aşamasında artan ıkınmalar gerektiğinden; bu durum da kabızlık olarak tanımlanır ve ıkınmayı daha da artırır. Dolayısıyla bu süreç zamanla makat ağzını daha fazla zorlamaya başlar. Yani namlunun ucu dağılmaya, hasar görmeye başlar. Yani hemoroid, fissür oluşur.
    Şimdi siz bu çerçevede sadece hemoroidlere yönelik bir tedavi oldunuz ve olduğunuz tedavinin uzun dönem etkinliği de çok fazla değil. O yüzden de tekrarlayıcı uygulamalar gerektiren bir tedavi modelidir.
    Dolayısıyla Defekografi ve 3D Endoanal Usg gibi tetkiklerle öncesinde dışkılama güçlüğü tablosuna neden olabilen olası hastalıklar araştırılmadıysa ve dışkılama güçlüğünüz varsa bir şekilde devam edecek olan hatalı dışkılama alışkanlıklarınıza bağlı olarak namlu ağzı problemleriyle karşılaşabilirsiniz. O yüzden sitemizde yer alan normal beslenme, dışkı ve dışkılama adlı sayfalarımızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.
    Durumunuza özgü detay bilgileri hekiminizle görüşmeniz çok daha uygun olacaktır.
Rumuz: Aslan 26.05.14, 09:08
Levent Hocam, merhabalar..
4 gün öncesinde Anal Fissür+Hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyat günü hastanede gözlem amaçlı yattım. Ertesi gün taburcu oldum. Taburcu olduğum gün de dahil olmak üzere haliyle ağrılar sancılar oldu. Bugün 4. gün ve tuvalet ihtiyacı hissiyle 3 saat kadar banyoda kıvrandım. Doğal bir dışkılama ya da gaz çıkışı olmayınca mecburen hastaneye doktoruma gittim. Lavman ile geçici bir çözüm üretti o n için tuvalet sonrasında(sanırım gaz sıkışması idi çünkü dışkılama olduğunu ne hissettim ne de gözlemleyebildim) biraz olsun rahatladım; zira hastaneye dişlerimi sıka sıka, acı içinde kıvrana kıvrana gitmiştim. Bu rahatlama için bile o an için insan duacı oluyor ve şükrediyor elbette. Lakin eve gelene değin yolda sancı tekrarladı. Neredeyse aynı şiddetlerde..
Doktorum günde bir defaya mahsus olmak üzere bu benzeri durumda benim de bu uygulamayı yapabileceğimi söyleyerek bana 2 adet de lavman vererek evime yolladı, sağ olsun.. Eve geldiğimde sancım hala devam ediyor olduğundan ben de bir lavman ile şükür rahatladım..
Hala cıvık kıvam dışında bir dışkılamam(ki bu bile sancılı ama geçici) olabilmiş değil. Ameliyat öncesi tahlillerde şeker hastası olduğumu da öğrendim. Glukofen kullanıyorum ameliyat sonrasında. Bir taraftan da şeker hastalarına verilen standart diyet listesine; ameliyatlı olduğum durumun paralelinde uymaya gayret gösteriyorum. Yiyecek tüketimimi siz tahmin ediyorsunuzdur Hocam..
Bu kısa genel durumumun bilgisiyle birlikte sormak istedğim şudur size:
_Dışkılama esnasında ıkınma ile birlikte hafif dereceli ve hızlıca sonlanan kanamalarım oluyor. Ama doktorumun bugün beni rahatlatmış olduğu o duruma yeniden gelme şansım bu sancıyı sonlandırmamla mümkün. Gaz sancısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bunu gözleyebiliyorum.
Acaba bu gazı çıkartmak kimyon, limon suyu vb yollarla mümkün ve uygun olur mu bu durumumda? Soğuk almamaya da ayrıca dikkat ediyorum. Ya da günde en çok kaç kez lavman yapmak sakıncalı olmaz benim durumumda ameliyatlı hasta için?
Tavsiye ve önerilerinizi beklemekteyim..
Şimdiden çok teşekkürler...
Cevap: (26.05.14, 14:15)

     Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde sizdeki durumun(Hemoroid-Fissür); pek farkında olmadan yıllardır devam eden hatalı beslenme ve özellikle de hatalı dışkılama alışkanlıkları neticesinde gelişmiş Dışkılama güçlüğü (Obstruktif Defekasyon) kökenli olması yüksek gibi görünmektedir. Dolayısıyla da halen bir şekilde dışkılama güçlüğü yaşamanız gayet doğal gibi.... Çünkü nedenden ziyade sonuçlara(Hemoroid-Fissür) yönelik bir tedavi sürecine girmişsiniz... Bu çerçevede tedavi sürecinizin tamamlanması için neden veya nedenlere yönelik ayrıntılı ek değerlendirmeye(Defekografi,3D Endoanal USG gibi...) ihtiyacınız olacaktır.
     Ancak geçirmiş oluğunuz tedavi sürecinin yeni olması sebebiyle öncelikle bu süreci daha rahat bir şekilde nasıl geçirebileceğinize bakmak gerekir. Bu çerçevede de öncelikle geçirmiş olduğunuz amaliyata bağlı olarak yalancı tuvalet hissinizin olması gayet doğaldır. Bunu gerçeğe çevirmek için öncelikle dışkı miktarınız artırmanız gerekir. Bunun için de beslenmenizi artırmanız, iyice sıkkışmadan tuvalete gitmemeniz, dışkı yumuşatıcı kullanmamanız, lavmana çok sıkışmadan müracaat etmemeniz, özellikle sadece sulu-yumuşak ve az beslenmeden kaçınmanız, çivi çiviyi söker mantığı çok daha fazla olacak şekilde hem lifli hem de lifsiz içeriğe sahaip DENGELİ beslenmeniz gerekir. Tüm bunlar ağrınızı ilk etapta artırıyormuş gibi görünse de rahat ettirecektir.
     Ameliyat ssonrası döneme ait daha detaylı bilgileri Önerilerimiz sayfasında ve Kabızlık başlığı altında yer alan normal beslenme ve normal dışkılama adlı sayfalarımızda bulabilirsiniz.
     unutulmamalıdır ki; Makat işlevsellikte bir bütündür.... O yüzden öncelikle bütünü değerlendirmek gerekir.... Yoksa sadece hemoroid, anal spazm ve anal fissür (SONUÇLAR) nedeniyle uygulanacak tedaviler sonrasında makatı asıl zorlayıcı üst sebebin(NEDENİN) baki kalması sebebiyle biraz rahatlar gibi olsanız da belirli bir süre sonrasında; “memnuniyetsiz veya tekrarladı” diyen ya da “ kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar” denilen hastalardan olabilirsiniz....
1 2 3
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.