ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (179) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (9) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (31) Anal (Ters) İlişki (7) Kabızlık (7)
Ne Yapmalıyım? (9)
1 2
Rumuz: Asya 28.12.17, 15:26
Rektosel ameliyatında perineden yama koydular hocam bugün on gün oldu hala güzel bı gelişme yok özellikle de gaz cikaramiyorum fissurdenmi bilmiyorum tuvalete çıktıktan sonra gaz çıkarma olayı hiç olmuyo ve kasiklarim agriyo kendi doktoruma sorduğum sorulara cevap alamıyorum ameliyat olduktan sonra aratirirken sizi buldum keşke size gelseydim eğer iyilesemezsem siz tekrardan rektosel onarımı yapabilirmisiniz şimdiden teşekkürler
Cevap: (29.12.17, 05:44)

     Rektosel hastalığı dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıklardan biridir ve çoğunlukla da tek başına olmaz. Sıklıkla Anismus, rektal hiposensitivite, intussusception veya pelvik taban düşüklüğü gibi dışkılama güçlüğüne yol açan diğer hastalıklarla birlikte olur. Dolayısıyla bu süreçte uygulanan rektosel ameliyatının, dışkılama güçlüğüne ait tüm sıkıntılara çözüm olması beklenemez.Bu nedenle ameliyat öncesi hastaların defekografi, anal manometri ve endoanal us gibi tetkiklerle iyice araştırılması ve tüm olası hastalıkların tespit edilerek tedavi palanlanmasını önermekteyiz.
     Şu aşamada sindirim sistemini çalıştıracak şekilde beslenmeyi artırıp iyice sıkışmadan tuvalete gitmemenizi ve tuvaltte de diafram nefes eşliğinde dışkılamaya çalışmanızı öneririm. Ayrıca öncelik doktorunuzun olsa da arzu ederseniz iyileşme süreci sonrası kontrollerinizi yapabiliriz...
Rumuz: Asya 25.12.17, 11:33
Hocam ben bir hafta önce rektosel ameliyatı oldum üçüncü gün bir kere tuvalete çıktım ama 4 5 ve 6. Gün de üç defa dışkılama oluyo normalde bir kere olması gerekmiyor mu ne zaman düzelecek bu durum şuan hala şişkinlik ve gaz cikartamama devam ediyor ve yumurtaliklarim agriyo birde bende rektosel artı fissur vardı doktorum ikisini beraber yapacam dedi ama ameliyat sırasında iki alanın birbirine yakın olması enfeksiyon riski yapar diye fissur ameliyatını yapmamis fissur ameliyati olmadan rektoselin düzelmesi mümkün mü sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Cevap: (25.12.17, 12:12)

     Hem ameliyat öncesi durumunuzu hem de uygulanan tedavi türünü bilmediğim için yaşadıklarınızla ilgili olarak doktorunuzla görüşmenizi öneririm. Rektosel hastalığı sıklıkla tek başına olmaz. Dışkılama güçlüğüne yol açan diğer hastalıklarla birlikte olur. Bu hastalıkların ameliyat öncesi iyice belirlenmiş olması gerekir. Diğer taraftan, rektosel tedavisinde uygulanan birçok ameliyat şekli vardır. Dolayısıyla her tedavinin kendine özgü artıları ve eksileri vardır... Sonuç olarak hastalık yoktur, hasta vardır....
Rumuz: nilgun 17.02.15, 15:09
iyi akşamlar Levent Bey. geçen sene hemoroit ameliyatı sonrası başlayan çatlaklarım oluştu.iyileşme çabasıyla bir sürü doktorun kapısını çaldım.çogu fissür var,kabız olma,merhemler ve su banyolarına oturtup inanılmaz ağrılar çekmeme sebep oldu.daha sonra gittiğim fakülte doktoru defekografi çektirip 3.derece rektosel tanısı koydu.egzersizle biraz iyilesşince ameliyatın zor olduğunu söyleyip erteledi.bu arada tekrar aynı sıkıntılarım başladı.ve 1 haftadır inanılmaz ağrılarım oluyor.telefonlarıma da henüz geri dönüşü olmadı doktorumun. buraya yazma sebebim ameliyat söylenildiği gibi zor mu.sonrası başka sorunlar yaşar mıyım.egzersizle düzelme şansım var mı.lütfen yardım edin.teşekkür ederim.
Cevap: (17.02.15, 16:55)

     Hemoroid, Anal Fissür gibi makat hastalıklarının altında sıklıkla kabızlık problemi yatar. Ancak çoğu kişi yaşadığı bu kabızlığı sıklıkla peklik, yani seyrek tuvalete gitme ve kalın sert dışkılama olarak düşünür. Hatta bunun sebebi olarak da beslenme değişikliklerini suçlar ve yapacağı düzenlemelerle çözüme gitmeye çalışır. Ancak her ne kadar düzenli olarak tuvalete gidebiliyor ve gittiğinde de yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsa da; yıllardır, gereksiz ıkınmalarla gerçekleştirdiği dışkılama işlevinin farkında değildir. Yani Dışkılama Güçlüğü tipi KABIZLIK yaşadığının farkında değildir.
     Sanırım benzer durumları siz de yaşadınız ki hemoroid durumu hasıl oldu ve bir tedavi sürecine girdiniz. Ancak devam eden gereksiz ıkınmalar nedeniyle bu seferde makat çatlağıyla uğraşmak zorunda kaldınız...
     Sizde de saptandığı gibi bayanlardaki Dışkılama güçlüğü tipi kabızlıkların altında sıklıkla rektosel hastalığı yatar. Ancak rektosel hastalığı ıklıkla tek başına olmaz. Redundan rektosigmoid, Dilate Rektum, Rektal ıntussusception, rektal mukozal prolaps, anismus, pelvik taban düşüklüğü, anal spazm gibi ilave durumların bir veya birkaçı ile birlikte olabilmektedir.
     Dolayısıyla tedavi planlamasına geçmeden önce tüm bu olasılıkların da gözardı edilmemesi gerekir. Bu amaçla çekilen defekografinin bu ilave olasılıkların varlığı veya yokluğu ile ilgili bilgi içermesi gerekir. Yani sadece rektosel varlığını gösteren bir defekografi işe yaramaz. Diğer taraftan sistemi bir bütün olarak düşünürsek defekografik incelemenin 3D Endonal usg tetkiki ile birleştirilerek makat kaslarının durumu da belirlenmelidir.
     Günümüzde rektosel onarımı ameliyatlarından gerek yapabilen tecrübeli cerrah sayısının kısıtlı olması gerekse bu ameliyat tekniklerinin kendine has yan etkilerinin, komplikasyonlarının olması sebebiyle mümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılır. İlave olarak uygulanan tekniklerin başarı oranları hayli düşüktür. Ki bu düşüklüğün asıl sebebi ise rektoselin tek başına olmaması, ilave hastalıklar nedeniyle hastadaki dışkılama güçlüğünün bir şekilde devam etmesidir.(Kişisel düşüncem)
     Bu çerçevede gerek makat şikayetleriyle gerekse peklik veya dışkılama güçlüğü ile gelen hastalarımıza Anal Cerrahi olarak yaklaşımımız; Hastaların olabildiğince bir bütün olarak değerlendirilmesi şeklindedir. Bu sayede rektosel başta olmak üzere dışkılama güçlüğü yaşayan UYGUN hastalara; Lazerötesi Tedavi modelimizle yardımcı olmaya çalışmaktayız. Bu tedavi modelinin Lazerle alakası yoktur. Önce zarar verme mantığıyla geliştirilmiş Cerrahi bir yöntemdir. Bu nedenle de yan etkisi ve ek bir hasar durumu yoktur.
Rumuz: efulim 16.12.13, 00:54
hocam degerli bililerinz için cok tesekkür ederm benim sıkıntım dogumdn sonra [siz gerci bunun hep var oldugunu dogumdn sonra belirginlestigini söylüyorsunz ] siddetli kabızlık sonucu asırı zorlamamla anal fissür olustu iki bucuk ay iyilesmk bilmedi en son nitroglisernli ve dıskı yumusatıcıyla iyilestm ama bir aydr 4 günde bir tekrarlıyor paslastıgınız degerli bilgilerinizi okudm bende dıskı cıkıs güclügü var galiba hergen düzenli tualete gittigm halde arada dıskım zorlamayack kadar sert oluyo ve catlak tekrarlıyo yada ilk dıskı hafif sert sonrası yumusak yine catlıyo bazande krem kıvamnda oluyo ama ıkınarak az dıskılıyorm herhalukarda ya catlıyo yada batma hissi oluyo gün boyu bu sorunu nasıl cözebilirm dıskımı yumusatmk icin cokta olmasada lifli gıdalr tüketp su icsemde bu sorunları yasıyorm rektosel belirtisi cok yok elime gelen bir siskinlik yok yada dıskıyı cıkarmk icin parmakla müdahale etmiyorm bende dogumdn sonra rekto vajinanal fistül olustu bunun dıskı cıkıs güclügü yapma olasılıgı var mı simdidn cvp için tesekkrler ayrıca bir ilcede oturuyorm bagirsk filmi için simdilik imkanım yok
Cevap: (16.12.13, 02:03)

     Anal Fissür tedavisinde uygulamış olduğunuz ilaç tedavisine cevap almanız gayet doğal.... Ama sonra ne oldu? Devam eden ıkınmalarla makattaki fissür tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı... Demek ki iyileşmemiş.... Sıkıntıların azalması, her zaman iyileşme kriteri değildir.
     Rektovajinal fistül durumunuzu da dikkate alarak sizin Kolokoskopi, Defekografi(İlaçlı dışkılama filmi) ve 3D Endoanal Ultrasonografi gibi tetkiklerle birlikte değerlendirilmeniz gerekir, diye düşünüyorum. Ki bu inceleemelerle sizde var olası olası Rektosel hastalığı gibi Dışkılama güçlüğü yaratan sorunlarınız ortaya konabilir.
Rumuz: Serap 04.02.13, 11:58
iyi akşamlar dr bey ben geçen yıldan bu yana( o zamanlar daha az hissediliyordu ) sigmoid ve çekumda büyüyen kiitleler hissediyorum yada altkarında kasıkların biraz üstü )karın ağrısı ve bağırsak sorunum olunca 2011 temmuzda tam kolonoskopi oldum central hospital da sigmoide polip çıktı onların sonucuda temiz geldi fakat adet düzensizlikleride olunca 3 ay önce önce yumurtalıklara baktırdım bişey çıkmadı şimdi sigmoid ve çekum da kitle hissi çok arttı eğilerek iş yapamıyorum kitle hissinden karın ağrılarımda oluyor alt karnım şişlikde artmakta özellikle sol alt kolonda yani sigmoide bu ne olabilir makattan kanamam yok karın içi bir tümör olabilir mi kemik ağrılarım var bazı dr lar tekrar kolonoskopi yaptır bazıları yaptırmana gerek yok diyor ama ben hergün dahada kötü gidiyorum sürekli halsizim karın ağrılarım arttı sanki alt karnıma taşlar yerleştirmişler çok endişeliyim kolonoskopide hata olabilirmi dr un eksik yaptığına inanıyorum ayrıca bağırsaklarımdan sesler geliyor ve makat içinde iğne batar gibi şeyler oluyor sizce ne yapayım iyiki varsınız teşekkürler saygılar.
Cevap: (05.02.13, 14:34)

     Anlattıklarınızın öncelikle DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI yönünden irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar düzenli olarak hergün tuvalete gidebiliyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da; bilinenlerin aksine kabızlık yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü IKINARAK dışkı çıkış sağlayabiliyorsunuz. "Ikınma" denildiğinde sıklıkla "zorlanma" olarak anlaşılır ve çoğu kişi bu nedenle ıkınmadığını ifade eder. Ancak dışkı çıkışı sırasında karın kaslarını kullanıyor ve karın kaslarını sıktıkça dışkı çıkışı sağlıyorsanız; ıkınıyorsunuz demektir. Zorlanma ise vucut ve yüz mimiklerine yansımış çok daha fazla ıkınmadır.
     normal dışkılama sürecini " Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünürsek; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkıyı makat ağzına yönlendirir yani mermiyi namluya veririz. Ama olur..... Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte bu karın kaslarının desteğiyle olan bu çıkışlar IKINMA ALIŞKANLIĞI'nı; dolayısıyla HATALI DIŞKILAMA İŞLEVİ'ni oluşturur ve yıllar içersinde pek farkında olmadan yapılır.
     Eğer çekumda gözlendi diyorsa 2011 yılında yaptırmış olduğunuz kolonoskopinin eksik olması diye birşey olamaz. Dolayısıyla içeride barsak içini yıkayıp çalışmasına engel olacak bir kitle-tümör yok demektir.
     Yıllar boyu devam eden ve artan ıkınmalarla karakterize bu hatalı dışkılama işlevine bağlı olarak makat içinde(rektumda) oluşan basınç artışı oluşur. Oluşan bu basınç artışı da zamanla zayıf nokta olan ön taraftaki vajinaya doğru makatın bombeleşmesine(Rektosel Hastalığı), dolayısıyla da dışkı çıkışını engellemeye başlar. Yani dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı yaşanmaya başlar. Ancak buradaki kabızlık “bilinen” kabızlık tariflerinden farklıdır. Her ne kadar düzenli olarak tuvalete gidiyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da dışkı çıkışı sırasında her aşamada ıkınmanız gerektiğinden bu durum da kabızlık olarak tanımlanır ve ıkınmayı daha da artırır.
     Dışkının tam olarak boşalamaması sonucu içerde(barsaklarda) kalan dışkı ve gaz miktarı artar. Buna bağlı olarak da karın şişkinliği, kasıklarda ağrı ve guruldamalar gibi sizin tanımladığınız sıkıntılar belirginleşir. Bu birikimler sıklıkla sigmoid kolonda olduğu için sol alt kadran ağrısı veya bu birikimin çekuma yansımasına bağlı olarak sağ tarafta ağrı ve kitle hissi, hatta mide şikayetleri olarak yansır.
     Bu çerçevede; öncelikle DEFEKOGRAFİ tetkiki ile sonrasında ise gerekirse İlaçlı Kalın Barsak filmi ve 3D Endoanal Ultrason gibi tetkiklerle irdelenmenizin uygun olacağını düşünüyorum. Ancak bu sayede sorunlarınızın kaynağına inme imkanınız olabilir. Ki büyük olasılıkla REKTOSEL HASTALIĞI, REDUNDAN SİGMOİD, ANAL SPAZM gibi teşhisler alabilirsiniz...
1 2
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.