ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (156) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (7) Anal Fissür(Çatlak) (27) Anal Apse-Fistül (26) Anal (Ters) İlişki (5) Kabızlık (5)
Ne Yapmalıyım? (23)Çocuklarda Kabızlık-Fissür (2)
Ters İlişki ve Anal Fissür (2)
1 2 3 4 5 6
Rumuz: jaguar 12.06.15, 04:48
Hocam iyi çalışmalar,dr.gittiiğimde anal çatlak olduğunu söylemişti bununla ilgili gereken ilaç tedavisiyle yaklaşık iki aydır rahattım ancak gecen hafta iki günlük kabızlık gecirdim doğal olarak tuvalette cıktığımda çatlak bölgesi kendisini yeniledi ve 4 gündür aralıklı damla damla taze kan gelmekte ilk gün yoğundu daha sonraki günde azalma var ilaçlara devam ediyorum tedaviyi ilerletmeden yapılması gereken nedir.iyi calışmar
Cevap: (16.06.15, 03:40)

     Mevcut çatlak durumunun altında yatan asıl sebebin dışkılama güçlüğü, yan dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlık olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede ilaçlarla biraz rahatlar gibi olsanız da devam eden dışkılama güçlüğünüze bağlı olarak sorunlarınızın tekrarlaması veya geçmemesi doğaldır. Bu çerçevede; anal fissür için yapılan muayeneye ilave olarak daha detaylı inceleme için bir takım tetkiklerden (defekografi, endoanal usg, anal manometri gibi..) de faydalanmak gerekir. Kİ bu tetkikler yapılmadan anal fissür için ameliyat dahi düşünmemenizi öneririm.
Rumuz: farukozer4444 18.05.15, 14:58
Merhaba hocam. Bende 3 hafta önce falan makat bölgesinde kanama oldu ve parlak kan aktığını gördüm. Anüsün üst kısmında da bir şişlik olduğunu biliyorum ama emin olamadım. Hiç kabızlık sorunu veya tuvalette ağrı sorunum yok. Doktora gittim üniversite hastanesinde geçen hafta. Doktor o bölgeye baktı, kolonoskopi istemedi. Çatlak var dedi, ilaçla tedavi olacak. Birkaç ilaç verdi onları içiyorum. Ama bugünlerde hala kan geliyor ve o bahsettiğim anüsün üst tarafındaki şişlik ağrı yapıyor oturunca. Ne yapmalıyım bu durumda? Tekrar mı gideyim yoksa doktorun dediği gibi midir?
Cevap: (18.05.15, 15:53)

     Kolonoskopi, hastanın risk analizine göre istenir. Sınırım, doktorunuz bu açıdan sizi riskli değerlendirmedi veya şimdilik medikal tedaviyle takip etmeyi gerekirse istemeyi uygun görmüş olabilir.
     Diğer taraftan, madem dışkılama alışkanlıklarınız çok normal o halde niye sorun yaşıyorsunuz... Demek ki normal diye bildiğiniz dışkılamanızda normal olmayan birşeyler var. Kabızlığı sadece seyrek tuvalete çıkma ve veya kalın sert dışkı yapmak olarak düşünürseniz kabızlık yaşamıyor olabilirsiniz. Ama unutumayın ki; her ne kadar düzenli olarak hergün tuvalete gidiyor ve gittiğinizde de yumuşak dışkı çıkarabiliyor olsanız da kabız olabilirsiniz. Özellikle de dışkı çıkış güçlüğü tipi kabız (dışkılama güçlüğü) olabilirsiniz...
     İlaç tedavisine rağmen rahatlama elde edilemediğinde makat bölgesi sorunları yaşayan hastaların daha detaylı araştırılması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu amaçla kolonoskopiye ilave olarak defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi tetkikler kullanılır.
Rumuz: Mealsen 11.05.15, 07:54
Sayın hocam 3 -4 aydır zaman zaman kaybolan tekrar çıkan anal fissür sorunum var ilaçlar tam iyileşme sağlamıyor.hatta son zamanlarda ağrı daha uzun süreli olmaya başladıtuvalet alışkanlığım düzgün kabızlığım pek olmazhergün tuvalete çıkarım.cerrahi lis istemiyorum laserötesi dediğiniz uygulanabilirmi akciğer sorunum var narkoz alamam nasıl kurtulurum bu dertten Gaziantep te ikamet etmekteyim.botox faydalı olurmu
Cevap: (11.05.15, 12:25)

     Sanırım pek farkında olmadığınız dışkılama güçlüğü sorunlarınız var. Ki yaşadığınız dışkılama güçlüğüne bağlı olarak da zaman zaman makat daha fazla zorlanmaya başlıyor ve sıkıntıları belirginleşiyor. Ki bu aşamada kullanıcı bağımlı hatalı dışkılama alışkanlıklarınızda düzenleme yapılmadığı sürece ilaçlardan fayda ummmak yanıltıcı olacaktır. Ayrıca son dönemlerde beslenmenize daha çok dikkat etmeye çalışıp dışkıyı daha da yumuşattığınızı veya görev icabı düzenli olarak tuvalete gitmeye çalıştığnızı düşünüersek ıkınıtıların daha belirginleşmesi zaten kaçınılmazdır. Kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi...
     Makat bölgesine ait sıkıntılar yaşayan hastaların bir bütün olarak ele alınması taraftarıyız. Bu çerçevede hastaları sadece makat sorunlarıyla ele almayıp detaylı değerlendirmeye alır ve altta yatan dışkılama güçlüğünü de saptamaya çalışırız. Bu amaçla ileri fizyolojik tetkiklerden (defekografi, anal manometri, endoanal usg(360)gibi) faydalanırız. Bu sayede laserötesi adını verdiğimiz tedavi modelimizle hastalarımıza yardımı olmaktayız. Anal Fissür hastalarında zaman zaman LİS yapmadan cerrahi tedavi imkanımız olmaktadır. Cerrahi tedavilerimizi sıklıkla narkoz vermeden sadece belden aşağısını uyuturarak (spinal anestezi) yapmayı tercih etmekteyiz.
Rumuz: selmayldrm 31.01.15, 04:58
öncelikle iyi günler ben 21 yaşında bi bayanım kaşıntı ve yanma şikayetiyle genel cerraha gittiğimde anal fissür çıktı tedavi sonunda anal ilişkiye girmemde bi sakınca varmı ? bahsedilen botoks veya ameliyat olduktan sonrada mı anal ilişki sorun yaratır?
Cevap: (31.01.15, 06:56)

    Yıllardır pek farkında olmadan gerçekleştirilen hatalı dışkılama alışkanlıkları (KULLANICI HATASI) zamanla makatta çeşitli sorunlar oluşmasına sebep olur. Ancak bu sorunlar ısklıkla ya önemsenmez ya da birkaç gün içinde kaybolduklarında geçiştirilir.. Ancak yıllar içersinde ıkınmayı tetkileyen peklik atakları, hamilelik veya anal ilişki gibi çeşitli nedenlerle tetiklenebilir. Bu tetiklenmelere bağlı olarak da anal fissür, hemoroid gibi çeşitli hastalık tanılarının alınmasına sebep olabilir...
    Dolayısıyla, Neden Sonuç ilişkisi dahilinde sonuç olarak gün yüzüne çıkan bu hastalıklarda ıkınmayı tetikleyen ana unsurlar ve makattaki olası hasarlar tam olarak tespit edilmeden tedavi planlamasına geçilmemesi gerekir. Ki tüm bunların tespit edilebilmesi için hastanın anal muayeneyi takiben Endoskopik muayene, Defekografi ve Endoanal USG gibi incelemelrden de geçmiş olması gerekir.
    Yoksa özellikle bayanlarda yollardır devam eden hatalı dışkılama alışkanlıkları neticesinde oluşmuş olan Rektosel hastalığı gözardı edilerek sadece anal fissüre veya hemoroide yönelik uygulanacak tedaviler sonrasında; tekrarladı diyen veya kabız olmamaya çalışın kabızo lursanız tekrarlar denilen hastalardan olmak kaçınılmaz olabilir...
    Son olarak anal ilişki her zaman makatı zorlayan bir eylemdir. Makatın doğasına aykırıdır...Kullanım hatalarına devam edildiği sürece elbette bedeli ödenecektir.
Rumuz: tahsin 04.10.14, 21:46
basur ameliyatı sonrası...
selamlar doktor bey. bu yazımı sitede yayınlarsanız sevinirim. pek çok arkadaşa yardımcı olacaktır.
yaşım 32. erkeğim. ailemde pek çok kişide fissür belası var.
ben her yıl oruç aylarında düzenli olarak anal fissüre yakalanıp ilaçlarla bir şekilde atlattım.
ama bu seneki oruç ayında sinirim sistemi bozulmasına bağlı olarak gene olduğum anal fissürü atlatamadım. yaklaşık 85gündür aktif. anal fissür ile mücadele ettim ama ilaçlarla başaramadım. (sindirim sistemimi düzeltmeme rağmen fissür bir türlü düzelmedi)
kanama şikayetim yoktu 85 günlük anal fissür dönemimde. sadece tualetten çıktıktan sonra, ilaçlara ve sıcaksu oturmalarına rağmen geçmeyen ve 4-5 saat süren makat bölgesindeki dayanılmaz ağrılar, yanma ve kaşıntı.
ve artık kronikleştiğini düşünerek op.dr genel cerrah bir doktorumuza evelsi gün muayene oldum. doktorum hemen ameliyat dedi.
ve ogün ameliyat oldum. 6 kişilik hemşire grubu ve doktorum sağolsun 15 dakikalık operasyonla beni ameliyat ettiler.
doktorum ameliyattan sonra odamda yanıma gelerek açıklama yaptı. "1 adet hemoroidin alındığını, fissürün komple dışarı çıkarıldığını ve sonrasında sfrenktomi yapıldığın,dikişlerimin olduğunu" bana anlattı. dup....ac ve ma....ik adında barsak düzenleyici ve ağrı kesici vererek ameliyattan 1 gün sonra son bir kontrol yaparak beni taburcu etti.
şu an ameliyattan 2 gün geçti. ağrılarım form değiştirdi. ama benim birkaç sorum var.
1-) ameliyattan sonra bana hastanede çorba kayısıkomposto ve devamlı sıvı yiyecekler yedirildiğinden verilen yemeklerden sindirim sistemim bozuldu gene. ishal oldum. dün 4 kez tuvalete çıktım. bu normal midir ? (ameliyatın ikinci günü)
2-) ben günde birkez zorlanmadan düzgün dışkılayan insan, verilen barsak düzenleyiciden ve kompostolardan dolayı sindirim sistemim bozuldu. böyle mi olması gerek ? ishal zararlı değil mi hocam ameliyattan sonra ? yada dikişlerde sorun olmasın diyemi bu eziyet ?
3-) bu 4 kez tuvalete çıktıktan sonra makata koyduğum tamponda kanama görüyorum, ameliyattan önce kanama şikayettim olmadığından, endişeleniyorum. bu kanama normalmi hocam ? nekadar sürer daha bu kanama ?
4-) ameliyattan sonra 3.günümdeyim. dışkılamadan sonra ağrım var. ama sıcak suya oturunca hemen geçiyor. fakat genel olarak her daim makat bölgemde bir ağrı hissediyorum. yani ameliyattan önce sadece tuvaletten sonra 4-5 saat süren ağrım şimdi dayanılabilir şekilde 24saate yayılmış gibi duruyor.normal mi hocam ?
5-) ameliyattan önce gaz bile çıkarırken çok zorlanırdım. ameliyattan sonra gazımı tutabiliyorum ve istediğimde rahatça çıkarabiliyorum. bu sfrenektomi başarılı geçmiş anlamınamı gelir ?
6-) ara ara makatıma sağdan bir batma yapıyor. sanırım sfrenktomi yapılan yer. normal midir ?
7-) doktorum dikişlerim olduğunu söyledi. şimdi bu durumda ben dikişlerime zarar gelmemesi için nasıl hareket etmeliyim.? yürüsem faydası olur mu ? patlarsa nasıl anlarım ?
saygılar
Cevap: (08.10.14, 02:51)

Bayram süreci nedeniyle maillere ancak dönebildim. Kusura bakmayın... İsteğiniz üzere, paylaşımınızı/bilmek istediklerinizi sitede yayınlamak istedim. Ancak geçen süreci düşündüğümüzde ve yapılan tedavinize ait detayların doktorunuz tarafından bilinmesi sebebiyle doktorunuzla görüşmenizi öneririm.
     Buna rağmen anal fissür, hemoroid gibi makat problemlerinin dışkılama güçlüğü kökenli olarak geliştiğini, bu nedenle de dışkılama güçlüğünü yani ıkınmayı azaltmayan her türlü makat tedavilerinin arzu edilen sonuçlara ulaşmakta yetersiz kalabildiğini, kendi tecrübelerim doğrultusunda paylaşmak isterim.
1 2 3 4 5 6
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.