ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (109) Kıl Dönmesi (4) Rektosel (6) Anal Fissür(Çatlak) (20) Anal Apse-Fistül (15) Anal (Ters) İlişki (4) Kabızlık (3)
Ne Yapmalıyım? (16)Çocuklarda Kabızlık-Fissür (2)
Ters İlişki ve Anal Fissür (2)
1 2 3 4
Rumuz: MEB 26.12.13, 02:00
Hocam merhaba. ben yaklasik 3 ay makat catlagi agrisi cektim ve sebebi doktorlarin hemoroid teshisi koymasiydi. En son farkli bir doktor makat catlagi oldugumu soyledi ve ilac tedavisi cevap vermeyince ameliyat oldum. Ameliyatta catlagi aldigini ama genc oldugum icin (26 yasinda) kaslara dokunmadigini soyledi. Ameliyatin uzerinden 20 gun gecti hala tuvalete ciktigimda cok miktarda kan geliyor ve sonrasinda 4 saat kadar siddetli agrim ve batmam oluyor. Gunluk hayatta da arada agrilarim devam ediyor. Bu normal bir durummudur ne kadar sure icinde duzelirim ? Tekrar ameliyat denmesinden cok korkuyorum cunku bu aciyi aylarca yalnis teshislerden dolayi cektim. Yasadigim ulkede Çin ve burda modern tip inanin hic iyi degil. Fikirlerinizi bekliyorum. Cok tesekkur ederim.
Cevap: (26.12.13, 13:36)

     Öncelikle hem sizin hem de muayene olduğunuz hekimler açısından ortak amacın 'bağcıyı dövmek olmadığını, üzüm yemek olduğunu' unutmamak gerekir.
     Anlattıklarınıza göre; yıllardır devam eden ama pek farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarına (KULLANICI HATASINA) sahip olduğunuz öngörüsünde bulunabilirim. Ki bu öngörü dahilinde zamanla dışkılama güçlüğüne (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi kabızlık) neden olan dilate rektum, rektal mukozal prolaps, rektal intussusception gibi bir takım yapısal hasarlar gelişmiş olabilir. Bu hasarlar sonucu zamanla artan ıkınmalar nedeniyle dışkılama güçlüğünü daha belirginleşmiş olabilir. Ki bu belirginleşmeden zamanla makat da nasibini almaya başlamış olabilir. (Makatta oluşan hasar belki ilk zamanlarda hemoroid olarak gün yüzüne çıktı ve size de bu yönde tedavi planlaması yapıldı. Kİ aynı çatlak gibi yanma sızlama olarak belirginleşmiş olabilir.) Ancak tedavilere rağmen, devam eden ıkınmalar nedeniyle cevap alınamamış olabilir. Sonra makattaki hasar boyutu artmış ve ilave olarak çatlak da dvreye girmiş olabilir.
     Dolayısıyla siz son olarak olduğunuz muayenede bu çatlak ön plana çıkmış olabilir. Ki anlattıklarınız da bunu destekliyor. Sonra siz, sadece çatlağı temizlemeye yönelik bir tedavi oldunuz. Yani kronik formdaki fissürünüz akut forma dönüştürüldü. Ancak geçen 20 günlük sürece rağmen sıkıntılarınzda bir değişme, gerileme olmadıysa bu fissürün tekrar kronik forma dönüşme olasılığı mevcuttur. Çünkü büyük olasılıkla hatalı dışkılama alışkanlığınız ve buna bağlı olarak oluşmuş dışkılama güçlüğünüz hala devam ediyor, bunun önüne geçemiyorsunuz demektir.
     Bu bilgiler, öngörüler doğrultusunda mevcut durumunuz tekrar ele alınması ve duruma göre DEFEKOGRAFİ, 3D ENDOANAL ULTRASONOGRAFİ gibi tetkiklerle mevcut durumun değerlendirilmesi gerekir. diye düşünüyorum.
Rumuz: alp44 21.10.13, 14:08
hocam öncelikle saygılar,böyle bir bilgilendirme hizmeti verdiğiniz için teşekkürler...
yaklaşık 3 ay önce LiS ameliyatı oldum ameliyat sonrası süreç ağrılı ve uzundu,tam gecti derken bölge enfeksiyon kaptı,ağrılı ve ateşli bu süreçte doktor antibiyotik yazdı ve onu kullandım,fakat şimdi yine o bölgede içeride ağrısız bi şişlik var ve bastırdığımda makattan su yada sulu kan geliyor
memur olmam sebebiyle rapaor ve izin hakkım olmadıgından müdahale gerekir endişesiyle ve bıkmışlıktan muayeneye gitmiyorum.ne yapabilirim?
Cevap: (22.10.13, 00:56)

     Muhtemelen yıllardır devam eden ve pek farkında olmadığınız dışkılama güçlüğü problemleriniz vardı. Bu durumu kendini zamanla makatta gelişen anal fissür sıkıntılarıyla(makatta ağrı, kanama gibi) kendini gün yüzüne çıkardı. Sizde doğal olarak muayene oldunuz ve anal fissür teşhisi aldınız. 10 dk lık, hemen işe dönüş sağlayan basit bir ameliyat düşüncesiyle ameliyat (LİS-kas gevşetme) oldunuz.
     Ancak gerek var olan dışkılama güçlüğü ve buna bağlı ıkınma alışkanlığınız gerekse yumuşak-cıvık dışkılama süreçleriniz nedeniyle iyileşme süreciniz çok daha ıkıntılı geçti.
     Halen devam eden bu ağrılı şişlik hali anal apse ile uyumlu gibi gözükmektedir. Bu apse gelişimi; 1. LİS ameliyatı sonrasında ameliyat yerinde nadir de olsa anal apse gelişmesi olabilmektedir. 2. Ayrıca bu apse ameliyat öncesinde anal fissürün kronikleşme sürecinde de gelişmeye başlamış ve ameliyat öncesi 3D Endoanal ultrason incelemesi yapılamadığından fark edilmemiş de olabilir. 3. Zaten var olan dışkılama güçlüğü ve ıkınma alışkanlığınız etkisi altında gerçekleşen dışkılama işlevleriniz nedeniyle LİS sonrası önerilen yumuşak-cıvık dışkılama nedeniyle mevcut ameliyatınızla doğrudan alakası olmayacak şekilde anal apse gelişmiş olabilir.
     Tüm bu olasılıkları göz önüne alarak öncelikle durumunuzun detaylı sorgulama ve muayene ile alınması gerekir. Sonrasında ise 3D ENDOANAL USG ile makatınızın komple değerlendirilmesi gerekir.
Rumuz: orhun77 09.09.13, 00:28
Hocam öncelikle merhaba,ben daha önce anal fissür ameliyatı oldum ameliyattan 8-9 gün sonra bir kanama oldu sorunum geçmedi,daha sonra gastroenterology uzmanına gittim bağırsağın 30 cm.lik kısmına baktı,raporda spastik kolonla uyumlu (obsesif-sosyal fobi var ayrıca bende) yazıyordu, ikinci ameliyatı olmak istemiyorum, sorum şu muayene olsam büyük ihtimal makat kasında kalınlaşma çıkacak, makat kasındaki kalınlaşma tekrarlayan (2-3 kez) botox tedavisiyle geriye döndürebilrimi. Uzun süreli botox tedavisi kasta zayıflık sağlar mı? Saygılar...
Cevap: (09.09.13, 01:17)

     Bir hastaya spastik kolon teşhisi koymadan önce kolon motilitesi ve dışkılama işlevinin normal sınırlarda olduğunun belirlenmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Yaşınızın genç olmasını hesaba kattığımızda öncelikle DEFEKOGRAFİ(ilaçlı dışkılama filmi) ile dışkılama işlevinizin normal sınırlarda olup olmadığının belirlenmesi gerekebilir.
     Ki çoğu anal fissür ve hemoroid gibi makat problemlerinin altında, dışkılama işlevinin bozukluğu sonucunda makatın zorlanması yatar. Bu durum aynı zamanda anal fissür ve hemoroid gibi makat hastalıkları sonrası görülen tedavi yetersizliklerini, memnuniyetsizlikleri de açıklar.
     Diğer taraftan, makat kaslarının olası durumunu(kalınlaşma veya hasar) görmenin en iyi yolu 3D Endoanal Ultrasonografi (EAUS) incelemesidir.
     Bu çerçevede sizin defekografi ve 3D Endoanal Ultrasonografi tetkikleriyle beraber ele alınmanız ve sonrasında tedavi planlamasına gitmeniz çok daha uygun olacaktır.
Rumuz: hkn 03.09.13, 05:20
hocam ben geçen yaz anal fissür olduğumu öğrendim ...krem felan verdi doktor. 1 yıl boyunca kullandım kremleri.sonra yavaş yavaş bıraktım kremleri..tam iyileşti derken 1 ay sonra tekrar kanadı.aynı yermi bilmiyorum ama aynı belirtiler.ameliyat olmayi düşünüy6orum ama çevremdekiler ameliyat olursam tuvaletimi tutamam diyorlar ...ameliyat işe yararmı .ne kadar zamanda iyileşir ..çünkü okulum var ..veede hareketli bi yaşamım var..ameliyat kesin çözümmü? onu merak ediyorum ve hemen olmalımıyım sizce?
Cevap: (03.09.13, 17:05)

     Anal Fissür gibi makat hastalıklarının bir şekilde devam eden hatalı dışkılama alışkanlıkları (Kullanıcı Hatası) sonucu NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde ortaya çıktığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle de dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak sıkıntılar; az veya çok, seyrek veya sık olarak ortaya çıkar.
     Dolayısıyla ortaya çıkan bu makat sorunlarında tanı ve tedavi yaklaşımı da bu NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde olmalıdır. Bu nedenle sadece anal muayene ile yetinilmemeli, dışkılama sisteminin bütününü ele alacak şekilde defekografi, 3D Endoanal USG, endoskopik muayene gibi tetkiklerle anal muayene bulguları desteklenmelidir.
     Ancak bu sayede doğru ve eksiksiz teşhis(tanı) elde etme imkanı olur. Yoksa sadecde sonuç olarak ortaya çıkan makat sorunlarına yönelik olarak uygulanacak her türlü tedavi; ister istememz zamanla "tekrarladı" diye hastaların dönmesine ya da "kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar" diye hastalara söylenmesine neden olur. Bilmem anlatabildim mi?
Rumuz: kolonya 05.03.13, 16:13
Merhaba hocam benim merak ettigim kronik anal fissurun cerrahi mudahele olmadan kalıcı iyileşme ihtimali varmidir. Teşekkürler
Cevap: (06.03.13, 13:56)

     Makatta oluşmuş olan bir akut anal fissür, kronikleşme sürecine giriyor ve kronik anal fissür halini alıyorsa; bunun cerrahi müdahale olmadan kalıcı olarak iyileşmesi, sıklıkla mümkün değildir.
     Çünkü artan ıkınmalarla karekterize olan hatalı dışkılama işlevine, pek farkında olunmadan bir şekilde devam ediliyordur. Her ne kadar beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılıp dışkı yumuşatılmaya çalışılsa da... O yüzden anal fissürü olan hastaların öncelikle Defekografi(İlaçlı dışkılama filmi) ve 3D Endoanal Ultrason gibi tetkiklerle araştırılması ve hatalı dışkılama işlevine sahip olup olmadıkları yönünde değerlendirilmesi gerekir.
     Eğer hatalı dışkılama işlevine sahip değillerse uygun beslenme alışkanlıklarıyla fissürün müdahaleye gerek kalmadan iyileşmesi beklenebilir.
1 2 3 4
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.