ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (123) Kıl Dönmesi (4) Rektosel (6) Anal Fissür(Çatlak) (22) Anal Apse-Fistül (16) Anal (Ters) İlişki (4) Kabızlık (3)
Ne Yapmalıyım? (18)Çocuklarda Kabızlık-Fissür (2)
Ters İlişki ve Anal Fissür (2)
1 2 3 4 5
Rumuz: sleepy 17.06.14, 23:15
Hocam merhaba, öncelikle site için çok teşekkürler.
26 yaşındayım. doktorum kronik anal fissür teşhisi koydu. tuvalete çıktığımda cam kesiği gibi bir acı ve kanama oluyor. Her ne kadar ameliyat olmak istesem de iyileşme süreci kafamda bir takım tereddütler yaratıyor. Doktorum ameliyat sonrası hazneden dışkı kaçırma gibi bir sorun yaşamayacağımı belirtti. fakat ben yine emin olamıyorum, sizce operasyon sonrası böyle bir sıkıntıyla karşılaşma riskim var mıdır? şimdiden teşekkürler
Cevap: (18.06.14, 00:47)

    Anal fissürlere Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde yaklaşıldığında ilk etapta neden olarak karşımıza anal spazm(makatta kasılma) çıkar. Bu sebeple de bu kasılmayı gevşetmeye yönelik tedavi mantıkları ön plandadır. Bu tedaviler; ilaçlar, botox veya son çare olarak kas kesilmesi(gevşetilmesi-LİS) dir. Ancak burada iki önemli keşmekeş vardır.
    Bunlardan ilki, ortaya çıkan anal spazm; neden değil de bir sonuç olabilir mi? Yani anal spazmın da bir nedeni olabilir mi? Çünkü böyleyse sadece anal spazmı çözmeye çalışmak(ilaçlar, botox veya LİS ile) yeterli olmayacaktır. Ki bu tedaviler sonrasında; tekrarladı veya geçmedi ya da makat ağrıları devam ediyor diyen hastaların sayısı hiç de az değildir.
    Diğeri ise son çare olarak uygulanan kas gevşetme işlemleri (fissür ameliyatı-LİS) sonrasında %10 lardan başlayıp bazı serilerde %50 lere kadar ulaşabilen ve ömür boyu devm etme riski olan makatta akıntı kirlenme ve/veya kontrolsüz gaz kaçaklarıdır.
    İşte bu keşmekeşliği yok edebilmek adına sadece muayene bulgularına dayanarak anal fissürde tedavi planlamasına gidilmemeli; kolonoskopik /sigmoidoskopik (endoskopik) bulgularına ilave olarak hastanın ilaçlı dışkılama filmi ve 3D Endoanal USG tetkikleri de incelenmelidir.
    Ancak bu sayede sitemizde ilgili sayfada (http://www.basurum.com/122-Fissürde Laserötesi Farkı) da anlatmaya çalıştığım gibi olası unsur ve olası hasarları önceden belirleme imkanı olur. Ki böylece; hem gereksiz tedavi süreçlerinden hem gereksiz tekrarlama risklerinden hem de gereksizi kaçak risklerinden kurtulmuş(arınmış) olunur.
Rumuz: seda 12.06.14, 04:21
Merhabalar;iki uc sene once ve suresince cok nadirde olsa kabiz oldugumda(belki iki belki uc defa)popomda tatli bir kasinti oluyordu bazende sizinti seklinde kanama( cok az tuvalet kagidinda belli olacak kadar).beslenme aliskanligimda bir sorun yok diskilama saatim bile asagi yukari bellidir.cok nadir kabiz olurum bunlara ragmen 7mayis 2014 te disci korkusundan strese bagli kabizlik gecirdim ve ikinarak tuvaletimi yaptim ,jilet kesigi gibi agrilarim basladi ve surekliydi bir genel cerraha gittim elle muayne ile yirtik oldugunu soyledi bir fitil bir barsak duzenleyici surup, bir agri kesici krem (anestol) ,bir antibiyotik mahiyetinde krem ve batikon verdi duzenli kullanmami 15 gune gecmezse ameliyat edecegini soyledi.kullandim bir kac gun iyiyim birkacgun kotu duzensiz bir iyilesme donemine girdim.hic olmadigim kadar da kabiz oldum.(hafif).tek iyi gelen sey ise batikonlu suya oturmak.5/6temmuzda sinava girecegim bu agrilarin varligi beni sinav icin urkutuyor ameliyat oluncada bircok agriya sahip olma ihtimalim oldugunu sitenizde ameliyat olanlardan tecrube edindim.lutfen bana en kisa surede yardimci olun hem sosyal hayatim hem sinav hazirligim hemde psikolojim iyi gitmiyor.ameliyat olmalimiyim sartmi.kisa surede sinavim icin uzun surede bedenim icin supheliyim.lutfen yardimci olun ve bir onerinize ihtiyacim var.simdiden tesekkurler
Cevap: (12.06.14, 05:02)

    Sanırım, nadir olarak geçirdiğiniz o kabızlık dönemleriyle pekliği, yani dışkı kıvamındaki sertliği veya kalınlıktaki artışı tanımlamaya çalışıyorsunuz. Normal diye bildiğiniz Dışkılama işleviyle ilgili tanımlamaları tekrar gözden geçirmekte fayda var.
    Sitemizde de anlatmaya çalıştığım gibi makat çatlağı, hemoroid gibi makat ağzına ait hastalıkların oluşmasında hatalı dışkılama alışkanlığı ve buna bağlı olarak; artan ıkınarak dışkılama alışkanlığı en önemli rolü oynar. Ancak çoğu kişi, bu hatalı alışkanlığının farkında bile değildir. “Ikınma” denildiğinde sıklıkla akıllara “zorlanma” gelir veya anlaşılır ve çoğu kişi de bu nedenle “ıkınmadığını” belirtir.
    Hâlbuki normal dışkılama işlevi "Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünülürse; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkı, makat ağzına yönlendirilir, yani mermi namluya verilir. İşte normal dışkılama işlevi için olması gereken ıkınma bu kadardır. Ama çoğu defa gerek dışkının kendiliğinden çıkmaması gerekse kendiliğinden çıkışın beklenememesi sebebiyle karın kasları tekrar devreye sokulur. Ve dışkı çıkışı sağlanır. Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte karın kaslarının desteğiyle olan bu destekli çıkışlar; artan ıkınmalar olarak adlandırılır ve yıllar içerisinde pek farkında olmadan yapılır. Hatta bu artan ıkınmalar, zaman zaman zorlanma adı altında yüz mimiklerine de yansıyacak şekilde olur.
    Ayrıca her ne kadar düzenli olarak tuvalete bir veya birden fazla gidiyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da dışkı çıkışının her aşamasında ıkınmalar gerekiyorsa; bu durum da kabızlık (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi Kabızlık) olarak tanımlanır ve ıkınmayı daha da artırır. Ki bayanlarda görülen bu tip kabızlığı altında sıklıkla REKTOSEL HASTALIĞI yatar.
    Dolayısıyla, yıllar içersinde pek farkında olunmadan yaşanan bu süreç zamanla makat ağzını daha fazla zorlamaya başlar. Yani namlunun ucu dağılmaya, hasar görmeye başlar. Ki bu hasarın adı da sıklıkla anal fissür(çatlak) ve veya hemoroid olur.
    Bu önbilgiler dahilinde sizin durumunuzdaki hastaların; Detaylı sorgulama ve muayene, Defekografi(ilaçlı dışkılama filmi), Kolonoskopi ve/veya rektosigmoidoskopi ve 3D Endoanal usg ile değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
    Ancak sizin durumunuzdaki(önünde girmesi gereken bir sınav olması sebebiyle) hastalara;- Çivi çiviyi söker mantığıyla girişi(beslenmeyi) artırmalarını, - Sıcak uygulamaları sık tekrarlaması(Bknz:Sitemizdeki sicak su uygulaması), - Daha kuvvetli ağrı kesici(ki gerekirse iğnelerden) ilaçlardan destek almasını önermekteyiz. Tabii ki bu sınav sürecini tamamlayana kadar. Sonrasında yukarıda bahsettiğim gibi detaylı bir araştırma ve sonrasında çıkacak olası sonuçlara göre tedavi planlamasına gidilmesi gerekir.     Makat işlevsellikte Kolon—>Rektum--->Anüs şeklinde devam eden bütünün bir parçasıdır. O yüzden, sadece Anüsü(Makatı) değerlendirmek hatalı olabilir, bütünü değerlendirmek gerekir.... Yoksa sadece anal spazm ve anal fissür nedeniyle uygulanacak tedaviler sonrasında makatı asıl zorlayıcı üst sebebin baki kalması sebebiyle biraz rahatlar gibi olsanız da belirli bir süre sonrasında; 'memnuniyetsiz veya tekrarladı' diyen ya da 'kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar' denilen hastalardan olunabilir.
Rumuz: MEB 26.12.13, 02:00
Hocam merhaba. ben yaklasik 3 ay makat catlagi agrisi cektim ve sebebi doktorlarin hemoroid teshisi koymasiydi. En son farkli bir doktor makat catlagi oldugumu soyledi ve ilac tedavisi cevap vermeyince ameliyat oldum. Ameliyatta catlagi aldigini ama genc oldugum icin (26 yasinda) kaslara dokunmadigini soyledi. Ameliyatin uzerinden 20 gun gecti hala tuvalete ciktigimda cok miktarda kan geliyor ve sonrasinda 4 saat kadar siddetli agrim ve batmam oluyor. Gunluk hayatta da arada agrilarim devam ediyor. Bu normal bir durummudur ne kadar sure icinde duzelirim ? Tekrar ameliyat denmesinden cok korkuyorum cunku bu aciyi aylarca yalnis teshislerden dolayi cektim. Yasadigim ulkede Çin ve burda modern tip inanin hic iyi degil. Fikirlerinizi bekliyorum. Cok tesekkur ederim.
Cevap: (26.12.13, 13:36)

     Öncelikle hem sizin hem de muayene olduğunuz hekimler açısından ortak amacın 'bağcıyı dövmek olmadığını, üzüm yemek olduğunu' unutmamak gerekir.
     Anlattıklarınıza göre; yıllardır devam eden ama pek farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarına (KULLANICI HATASINA) sahip olduğunuz öngörüsünde bulunabilirim. Ki bu öngörü dahilinde zamanla dışkılama güçlüğüne (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi kabızlık) neden olan dilate rektum, rektal mukozal prolaps, rektal intussusception gibi bir takım yapısal hasarlar gelişmiş olabilir. Bu hasarlar sonucu zamanla artan ıkınmalar nedeniyle dışkılama güçlüğünü daha belirginleşmiş olabilir. Ki bu belirginleşmeden zamanla makat da nasibini almaya başlamış olabilir. (Makatta oluşan hasar belki ilk zamanlarda hemoroid olarak gün yüzüne çıktı ve size de bu yönde tedavi planlaması yapıldı. Kİ aynı çatlak gibi yanma sızlama olarak belirginleşmiş olabilir.) Ancak tedavilere rağmen, devam eden ıkınmalar nedeniyle cevap alınamamış olabilir. Sonra makattaki hasar boyutu artmış ve ilave olarak çatlak da dvreye girmiş olabilir.
     Dolayısıyla siz son olarak olduğunuz muayenede bu çatlak ön plana çıkmış olabilir. Ki anlattıklarınız da bunu destekliyor. Sonra siz, sadece çatlağı temizlemeye yönelik bir tedavi oldunuz. Yani kronik formdaki fissürünüz akut forma dönüştürüldü. Ancak geçen 20 günlük sürece rağmen sıkıntılarınzda bir değişme, gerileme olmadıysa bu fissürün tekrar kronik forma dönüşme olasılığı mevcuttur. Çünkü büyük olasılıkla hatalı dışkılama alışkanlığınız ve buna bağlı olarak oluşmuş dışkılama güçlüğünüz hala devam ediyor, bunun önüne geçemiyorsunuz demektir.
     Bu bilgiler, öngörüler doğrultusunda mevcut durumunuz tekrar ele alınması ve duruma göre DEFEKOGRAFİ, 3D ENDOANAL ULTRASONOGRAFİ gibi tetkiklerle mevcut durumun değerlendirilmesi gerekir. diye düşünüyorum.
Rumuz: alp44 21.10.13, 14:08
hocam öncelikle saygılar,böyle bir bilgilendirme hizmeti verdiğiniz için teşekkürler...
yaklaşık 3 ay önce LiS ameliyatı oldum ameliyat sonrası süreç ağrılı ve uzundu,tam gecti derken bölge enfeksiyon kaptı,ağrılı ve ateşli bu süreçte doktor antibiyotik yazdı ve onu kullandım,fakat şimdi yine o bölgede içeride ağrısız bi şişlik var ve bastırdığımda makattan su yada sulu kan geliyor
memur olmam sebebiyle rapaor ve izin hakkım olmadıgından müdahale gerekir endişesiyle ve bıkmışlıktan muayeneye gitmiyorum.ne yapabilirim?
Cevap: (22.10.13, 00:56)

     Muhtemelen yıllardır devam eden ve pek farkında olmadığınız dışkılama güçlüğü problemleriniz vardı. Bu durumu kendini zamanla makatta gelişen anal fissür sıkıntılarıyla(makatta ağrı, kanama gibi) kendini gün yüzüne çıkardı. Sizde doğal olarak muayene oldunuz ve anal fissür teşhisi aldınız. 10 dk lık, hemen işe dönüş sağlayan basit bir ameliyat düşüncesiyle ameliyat (LİS-kas gevşetme) oldunuz.
     Ancak gerek var olan dışkılama güçlüğü ve buna bağlı ıkınma alışkanlığınız gerekse yumuşak-cıvık dışkılama süreçleriniz nedeniyle iyileşme süreciniz çok daha ıkıntılı geçti.
     Halen devam eden bu ağrılı şişlik hali anal apse ile uyumlu gibi gözükmektedir. Bu apse gelişimi; 1. LİS ameliyatı sonrasında ameliyat yerinde nadir de olsa anal apse gelişmesi olabilmektedir. 2. Ayrıca bu apse ameliyat öncesinde anal fissürün kronikleşme sürecinde de gelişmeye başlamış ve ameliyat öncesi 3D Endoanal ultrason incelemesi yapılamadığından fark edilmemiş de olabilir. 3. Zaten var olan dışkılama güçlüğü ve ıkınma alışkanlığınız etkisi altında gerçekleşen dışkılama işlevleriniz nedeniyle LİS sonrası önerilen yumuşak-cıvık dışkılama nedeniyle mevcut ameliyatınızla doğrudan alakası olmayacak şekilde anal apse gelişmiş olabilir.
     Tüm bu olasılıkları göz önüne alarak öncelikle durumunuzun detaylı sorgulama ve muayene ile alınması gerekir. Sonrasında ise 3D ENDOANAL USG ile makatınızın komple değerlendirilmesi gerekir.
Rumuz: orhun77 09.09.13, 00:28
Hocam öncelikle merhaba,ben daha önce anal fissür ameliyatı oldum ameliyattan 8-9 gün sonra bir kanama oldu sorunum geçmedi,daha sonra gastroenterology uzmanına gittim bağırsağın 30 cm.lik kısmına baktı,raporda spastik kolonla uyumlu (obsesif-sosyal fobi var ayrıca bende) yazıyordu, ikinci ameliyatı olmak istemiyorum, sorum şu muayene olsam büyük ihtimal makat kasında kalınlaşma çıkacak, makat kasındaki kalınlaşma tekrarlayan (2-3 kez) botox tedavisiyle geriye döndürebilrimi. Uzun süreli botox tedavisi kasta zayıflık sağlar mı? Saygılar...
Cevap: (09.09.13, 01:17)

     Bir hastaya spastik kolon teşhisi koymadan önce kolon motilitesi ve dışkılama işlevinin normal sınırlarda olduğunun belirlenmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Yaşınızın genç olmasını hesaba kattığımızda öncelikle DEFEKOGRAFİ(ilaçlı dışkılama filmi) ile dışkılama işlevinizin normal sınırlarda olup olmadığının belirlenmesi gerekebilir.
     Ki çoğu anal fissür ve hemoroid gibi makat problemlerinin altında, dışkılama işlevinin bozukluğu sonucunda makatın zorlanması yatar. Bu durum aynı zamanda anal fissür ve hemoroid gibi makat hastalıkları sonrası görülen tedavi yetersizliklerini, memnuniyetsizlikleri de açıklar.
     Diğer taraftan, makat kaslarının olası durumunu(kalınlaşma veya hasar) görmenin en iyi yolu 3D Endoanal Ultrasonografi (EAUS) incelemesidir.
     Bu çerçevede sizin defekografi ve 3D Endoanal Ultrasonografi tetkikleriyle beraber ele alınmanız ve sonrasında tedavi planlamasına gitmeniz çok daha uygun olacaktır.
1 2 3 4 5
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.