ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (137) Kıl Dönmesi (4) Rektosel (7) Anal Fissür(Çatlak) (24) Anal Apse-Fistül (25) Anal (Ters) İlişki (4) Kabızlık (3)
Ne Yapmalıyım? (20)Çocuklarda Kabızlık-Fissür (2)
Ters İlişki ve Anal Fissür (2)
1 2 3 4 5
Rumuz: selmayldrm 31.01.15, 04:58
öncelikle iyi günler ben 21 yaşında bi bayanım kaşıntı ve yanma şikayetiyle genel cerraha gittiğimde anal fissür çıktı tedavi sonunda anal ilişkiye girmemde bi sakınca varmı ? bahsedilen botoks veya ameliyat olduktan sonrada mı anal ilişki sorun yaratır?
Cevap: (31.01.15, 06:56)

    Yıllardır pek farkında olmadan gerçekleştirilen hatalı dışkılama alışkanlıkları (KULLANICI HATASI) zamanla makatta çeşitli sorunlar oluşmasına sebep olur. Ancak bu sorunlar ısklıkla ya önemsenmez ya da birkaç gün içinde kaybolduklarında geçiştirilir.. Ancak yıllar içersinde ıkınmayı tetkileyen peklik atakları, hamilelik veya anal ilişki gibi çeşitli nedenlerle tetiklenebilir. Bu tetiklenmelere bağlı olarak da anal fissür, hemoroid gibi çeşitli hastalık tanılarının alınmasına sebep olabilir...
    Dolayısıyla, Neden Sonuç ilişkisi dahilinde sonuç olarak gün yüzüne çıkan bu hastalıklarda ıkınmayı tetikleyen ana unsurlar ve makattaki olası hasarlar tam olarak tespit edilmeden tedavi planlamasına geçilmemesi gerekir. Ki tüm bunların tespit edilebilmesi için hastanın anal muayeneyi takiben Endoskopik muayene, Defekografi ve Endoanal USG gibi incelemelrden de geçmiş olması gerekir.
    Yoksa özellikle bayanlarda yollardır devam eden hatalı dışkılama alışkanlıkları neticesinde oluşmuş olan Rektosel hastalığı gözardı edilerek sadece anal fissüre veya hemoroide yönelik uygulanacak tedaviler sonrasında; tekrarladı diyen veya kabız olmamaya çalışın kabızo lursanız tekrarlar denilen hastalardan olmak kaçınılmaz olabilir...
    Son olarak anal ilişki her zaman makatı zorlayan bir eylemdir. Makatın doğasına aykırıdır...Kullanım hatalarına devam edildiği sürece elbette bedeli ödenecektir.
Rumuz: tahsin 04.10.14, 21:46
basur ameliyatı sonrası...
selamlar doktor bey. bu yazımı sitede yayınlarsanız sevinirim. pek çok arkadaşa yardımcı olacaktır.
yaşım 32. erkeğim. ailemde pek çok kişide fissür belası var.
ben her yıl oruç aylarında düzenli olarak anal fissüre yakalanıp ilaçlarla bir şekilde atlattım.
ama bu seneki oruç ayında sinirim sistemi bozulmasına bağlı olarak gene olduğum anal fissürü atlatamadım. yaklaşık 85gündür aktif. anal fissür ile mücadele ettim ama ilaçlarla başaramadım. (sindirim sistemimi düzeltmeme rağmen fissür bir türlü düzelmedi)
kanama şikayetim yoktu 85 günlük anal fissür dönemimde. sadece tualetten çıktıktan sonra, ilaçlara ve sıcaksu oturmalarına rağmen geçmeyen ve 4-5 saat süren makat bölgesindeki dayanılmaz ağrılar, yanma ve kaşıntı.
ve artık kronikleştiğini düşünerek op.dr genel cerrah bir doktorumuza evelsi gün muayene oldum. doktorum hemen ameliyat dedi.
ve ogün ameliyat oldum. 6 kişilik hemşire grubu ve doktorum sağolsun 15 dakikalık operasyonla beni ameliyat ettiler.
doktorum ameliyattan sonra odamda yanıma gelerek açıklama yaptı. "1 adet hemoroidin alındığını, fissürün komple dışarı çıkarıldığını ve sonrasında sfrenktomi yapıldığın,dikişlerimin olduğunu" bana anlattı. dup....ac ve ma....ik adında barsak düzenleyici ve ağrı kesici vererek ameliyattan 1 gün sonra son bir kontrol yaparak beni taburcu etti.
şu an ameliyattan 2 gün geçti. ağrılarım form değiştirdi. ama benim birkaç sorum var.
1-) ameliyattan sonra bana hastanede çorba kayısıkomposto ve devamlı sıvı yiyecekler yedirildiğinden verilen yemeklerden sindirim sistemim bozuldu gene. ishal oldum. dün 4 kez tuvalete çıktım. bu normal midir ? (ameliyatın ikinci günü)
2-) ben günde birkez zorlanmadan düzgün dışkılayan insan, verilen barsak düzenleyiciden ve kompostolardan dolayı sindirim sistemim bozuldu. böyle mi olması gerek ? ishal zararlı değil mi hocam ameliyattan sonra ? yada dikişlerde sorun olmasın diyemi bu eziyet ?
3-) bu 4 kez tuvalete çıktıktan sonra makata koyduğum tamponda kanama görüyorum, ameliyattan önce kanama şikayettim olmadığından, endişeleniyorum. bu kanama normalmi hocam ? nekadar sürer daha bu kanama ?
4-) ameliyattan sonra 3.günümdeyim. dışkılamadan sonra ağrım var. ama sıcak suya oturunca hemen geçiyor. fakat genel olarak her daim makat bölgemde bir ağrı hissediyorum. yani ameliyattan önce sadece tuvaletten sonra 4-5 saat süren ağrım şimdi dayanılabilir şekilde 24saate yayılmış gibi duruyor.normal mi hocam ?
5-) ameliyattan önce gaz bile çıkarırken çok zorlanırdım. ameliyattan sonra gazımı tutabiliyorum ve istediğimde rahatça çıkarabiliyorum. bu sfrenektomi başarılı geçmiş anlamınamı gelir ?
6-) ara ara makatıma sağdan bir batma yapıyor. sanırım sfrenktomi yapılan yer. normal midir ?
7-) doktorum dikişlerim olduğunu söyledi. şimdi bu durumda ben dikişlerime zarar gelmemesi için nasıl hareket etmeliyim.? yürüsem faydası olur mu ? patlarsa nasıl anlarım ?
saygılar
Cevap: (08.10.14, 02:51)

Bayram süreci nedeniyle maillere ancak dönebildim. Kusura bakmayın... İsteğiniz üzere, paylaşımınızı/bilmek istediklerinizi sitede yayınlamak istedim. Ancak geçen süreci düşündüğümüzde ve yapılan tedavinize ait detayların doktorunuz tarafından bilinmesi sebebiyle doktorunuzla görüşmenizi öneririm.
     Buna rağmen anal fissür, hemoroid gibi makat problemlerinin dışkılama güçlüğü kökenli olarak geliştiğini, bu nedenle de dışkılama güçlüğünü yani ıkınmayı azaltmayan her türlü makat tedavilerinin arzu edilen sonuçlara ulaşmakta yetersiz kalabildiğini, kendi tecrübelerim doğrultusunda paylaşmak isterim.
Rumuz: sleepy 17.06.14, 23:15
Hocam merhaba, öncelikle site için çok teşekkürler.
26 yaşındayım. doktorum kronik anal fissür teşhisi koydu. tuvalete çıktığımda cam kesiği gibi bir acı ve kanama oluyor. Her ne kadar ameliyat olmak istesem de iyileşme süreci kafamda bir takım tereddütler yaratıyor. Doktorum ameliyat sonrası hazneden dışkı kaçırma gibi bir sorun yaşamayacağımı belirtti. fakat ben yine emin olamıyorum, sizce operasyon sonrası böyle bir sıkıntıyla karşılaşma riskim var mıdır? şimdiden teşekkürler
Cevap: (18.06.14, 00:47)

    Anal fissürlere Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde yaklaşıldığında ilk etapta neden olarak karşımıza anal spazm(makatta kasılma) çıkar. Bu sebeple de bu kasılmayı gevşetmeye yönelik tedavi mantıkları ön plandadır. Bu tedaviler; ilaçlar, botox veya son çare olarak kas kesilmesi(gevşetilmesi-LİS) dir. Ancak burada iki önemli keşmekeş vardır.
    Bunlardan ilki, ortaya çıkan anal spazm; neden değil de bir sonuç olabilir mi? Yani anal spazmın da bir nedeni olabilir mi? Çünkü böyleyse sadece anal spazmı çözmeye çalışmak(ilaçlar, botox veya LİS ile) yeterli olmayacaktır. Ki bu tedaviler sonrasında; tekrarladı veya geçmedi ya da makat ağrıları devam ediyor diyen hastaların sayısı hiç de az değildir.
    Diğeri ise son çare olarak uygulanan kas gevşetme işlemleri (fissür ameliyatı-LİS) sonrasında %10 lardan başlayıp bazı serilerde %50 lere kadar ulaşabilen ve ömür boyu devm etme riski olan makatta akıntı kirlenme ve/veya kontrolsüz gaz kaçaklarıdır.
    İşte bu keşmekeşliği yok edebilmek adına sadece muayene bulgularına dayanarak anal fissürde tedavi planlamasına gidilmemeli; kolonoskopik /sigmoidoskopik (endoskopik) bulgularına ilave olarak hastanın ilaçlı dışkılama filmi ve 3D Endoanal USG tetkikleri de incelenmelidir.
    Ancak bu sayede sitemizde ilgili sayfada (http://www.basurum.com/122-Fissürde Laserötesi Farkı) da anlatmaya çalıştığım gibi olası unsur ve olası hasarları önceden belirleme imkanı olur. Ki böylece; hem gereksiz tedavi süreçlerinden hem gereksiz tekrarlama risklerinden hem de gereksizi kaçak risklerinden kurtulmuş(arınmış) olunur.
Rumuz: seda 12.06.14, 04:21
Merhabalar;iki uc sene once ve suresince cok nadirde olsa kabiz oldugumda(belki iki belki uc defa)popomda tatli bir kasinti oluyordu bazende sizinti seklinde kanama( cok az tuvalet kagidinda belli olacak kadar).beslenme aliskanligimda bir sorun yok diskilama saatim bile asagi yukari bellidir.cok nadir kabiz olurum bunlara ragmen 7mayis 2014 te disci korkusundan strese bagli kabizlik gecirdim ve ikinarak tuvaletimi yaptim ,jilet kesigi gibi agrilarim basladi ve surekliydi bir genel cerraha gittim elle muayne ile yirtik oldugunu soyledi bir fitil bir barsak duzenleyici surup, bir agri kesici krem (anestol) ,bir antibiyotik mahiyetinde krem ve batikon verdi duzenli kullanmami 15 gune gecmezse ameliyat edecegini soyledi.kullandim bir kac gun iyiyim birkacgun kotu duzensiz bir iyilesme donemine girdim.hic olmadigim kadar da kabiz oldum.(hafif).tek iyi gelen sey ise batikonlu suya oturmak.5/6temmuzda sinava girecegim bu agrilarin varligi beni sinav icin urkutuyor ameliyat oluncada bircok agriya sahip olma ihtimalim oldugunu sitenizde ameliyat olanlardan tecrube edindim.lutfen bana en kisa surede yardimci olun hem sosyal hayatim hem sinav hazirligim hemde psikolojim iyi gitmiyor.ameliyat olmalimiyim sartmi.kisa surede sinavim icin uzun surede bedenim icin supheliyim.lutfen yardimci olun ve bir onerinize ihtiyacim var.simdiden tesekkurler
Cevap: (12.06.14, 05:02)

    Sanırım, nadir olarak geçirdiğiniz o kabızlık dönemleriyle pekliği, yani dışkı kıvamındaki sertliği veya kalınlıktaki artışı tanımlamaya çalışıyorsunuz. Normal diye bildiğiniz Dışkılama işleviyle ilgili tanımlamaları tekrar gözden geçirmekte fayda var.
    Sitemizde de anlatmaya çalıştığım gibi makat çatlağı, hemoroid gibi makat ağzına ait hastalıkların oluşmasında hatalı dışkılama alışkanlığı ve buna bağlı olarak; artan ıkınarak dışkılama alışkanlığı en önemli rolü oynar. Ancak çoğu kişi, bu hatalı alışkanlığının farkında bile değildir. “Ikınma” denildiğinde sıklıkla akıllara “zorlanma” gelir veya anlaşılır ve çoğu kişi de bu nedenle “ıkınmadığını” belirtir.
    Hâlbuki normal dışkılama işlevi "Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünülürse; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkı, makat ağzına yönlendirilir, yani mermi namluya verilir. İşte normal dışkılama işlevi için olması gereken ıkınma bu kadardır. Ama çoğu defa gerek dışkının kendiliğinden çıkmaması gerekse kendiliğinden çıkışın beklenememesi sebebiyle karın kasları tekrar devreye sokulur. Ve dışkı çıkışı sağlanır. Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte karın kaslarının desteğiyle olan bu destekli çıkışlar; artan ıkınmalar olarak adlandırılır ve yıllar içerisinde pek farkında olmadan yapılır. Hatta bu artan ıkınmalar, zaman zaman zorlanma adı altında yüz mimiklerine de yansıyacak şekilde olur.
    Ayrıca her ne kadar düzenli olarak tuvalete bir veya birden fazla gidiyor ve yumuşak kıvamlı dışkı çıkarabiliyor olsanız da dışkı çıkışının her aşamasında ıkınmalar gerekiyorsa; bu durum da kabızlık (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi Kabızlık) olarak tanımlanır ve ıkınmayı daha da artırır. Ki bayanlarda görülen bu tip kabızlığı altında sıklıkla REKTOSEL HASTALIĞI yatar.
    Dolayısıyla, yıllar içersinde pek farkında olunmadan yaşanan bu süreç zamanla makat ağzını daha fazla zorlamaya başlar. Yani namlunun ucu dağılmaya, hasar görmeye başlar. Ki bu hasarın adı da sıklıkla anal fissür(çatlak) ve veya hemoroid olur.
    Bu önbilgiler dahilinde sizin durumunuzdaki hastaların; Detaylı sorgulama ve muayene, Defekografi(ilaçlı dışkılama filmi), Kolonoskopi ve/veya rektosigmoidoskopi ve 3D Endoanal usg ile değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
    Ancak sizin durumunuzdaki(önünde girmesi gereken bir sınav olması sebebiyle) hastalara;- Çivi çiviyi söker mantığıyla girişi(beslenmeyi) artırmalarını, - Sıcak uygulamaları sık tekrarlaması(Bknz:Sitemizdeki sicak su uygulaması), - Daha kuvvetli ağrı kesici(ki gerekirse iğnelerden) ilaçlardan destek almasını önermekteyiz. Tabii ki bu sınav sürecini tamamlayana kadar. Sonrasında yukarıda bahsettiğim gibi detaylı bir araştırma ve sonrasında çıkacak olası sonuçlara göre tedavi planlamasına gidilmesi gerekir.     Makat işlevsellikte Kolon—>Rektum--->Anüs şeklinde devam eden bütünün bir parçasıdır. O yüzden, sadece Anüsü(Makatı) değerlendirmek hatalı olabilir, bütünü değerlendirmek gerekir.... Yoksa sadece anal spazm ve anal fissür nedeniyle uygulanacak tedaviler sonrasında makatı asıl zorlayıcı üst sebebin baki kalması sebebiyle biraz rahatlar gibi olsanız da belirli bir süre sonrasında; 'memnuniyetsiz veya tekrarladı' diyen ya da 'kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar' denilen hastalardan olunabilir.
Rumuz: MEB 26.12.13, 02:00
Hocam merhaba. ben yaklasik 3 ay makat catlagi agrisi cektim ve sebebi doktorlarin hemoroid teshisi koymasiydi. En son farkli bir doktor makat catlagi oldugumu soyledi ve ilac tedavisi cevap vermeyince ameliyat oldum. Ameliyatta catlagi aldigini ama genc oldugum icin (26 yasinda) kaslara dokunmadigini soyledi. Ameliyatin uzerinden 20 gun gecti hala tuvalete ciktigimda cok miktarda kan geliyor ve sonrasinda 4 saat kadar siddetli agrim ve batmam oluyor. Gunluk hayatta da arada agrilarim devam ediyor. Bu normal bir durummudur ne kadar sure icinde duzelirim ? Tekrar ameliyat denmesinden cok korkuyorum cunku bu aciyi aylarca yalnis teshislerden dolayi cektim. Yasadigim ulkede Çin ve burda modern tip inanin hic iyi degil. Fikirlerinizi bekliyorum. Cok tesekkur ederim.
Cevap: (26.12.13, 13:36)

     Öncelikle hem sizin hem de muayene olduğunuz hekimler açısından ortak amacın 'bağcıyı dövmek olmadığını, üzüm yemek olduğunu' unutmamak gerekir.
     Anlattıklarınıza göre; yıllardır devam eden ama pek farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarına (KULLANICI HATASINA) sahip olduğunuz öngörüsünde bulunabilirim. Ki bu öngörü dahilinde zamanla dışkılama güçlüğüne (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi kabızlık) neden olan dilate rektum, rektal mukozal prolaps, rektal intussusception gibi bir takım yapısal hasarlar gelişmiş olabilir. Bu hasarlar sonucu zamanla artan ıkınmalar nedeniyle dışkılama güçlüğünü daha belirginleşmiş olabilir. Ki bu belirginleşmeden zamanla makat da nasibini almaya başlamış olabilir. (Makatta oluşan hasar belki ilk zamanlarda hemoroid olarak gün yüzüne çıktı ve size de bu yönde tedavi planlaması yapıldı. Kİ aynı çatlak gibi yanma sızlama olarak belirginleşmiş olabilir.) Ancak tedavilere rağmen, devam eden ıkınmalar nedeniyle cevap alınamamış olabilir. Sonra makattaki hasar boyutu artmış ve ilave olarak çatlak da dvreye girmiş olabilir.
     Dolayısıyla siz son olarak olduğunuz muayenede bu çatlak ön plana çıkmış olabilir. Ki anlattıklarınız da bunu destekliyor. Sonra siz, sadece çatlağı temizlemeye yönelik bir tedavi oldunuz. Yani kronik formdaki fissürünüz akut forma dönüştürüldü. Ancak geçen 20 günlük sürece rağmen sıkıntılarınzda bir değişme, gerileme olmadıysa bu fissürün tekrar kronik forma dönüşme olasılığı mevcuttur. Çünkü büyük olasılıkla hatalı dışkılama alışkanlığınız ve buna bağlı olarak oluşmuş dışkılama güçlüğünüz hala devam ediyor, bunun önüne geçemiyorsunuz demektir.
     Bu bilgiler, öngörüler doğrultusunda mevcut durumunuz tekrar ele alınması ve duruma göre DEFEKOGRAFİ, 3D ENDOANAL ULTRASONOGRAFİ gibi tetkiklerle mevcut durumun değerlendirilmesi gerekir. diye düşünüyorum.
1 2 3 4 5
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.