ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Kronik Anal Fissür (Çatlak) Tedavisi

      Akut Anal Fissür; zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edil(e)mediği takdirde Kronik Anal Fissür’e dönüşür. Bu dönüşümle birlikte konservatif tedavi yeterli olmaz, cerrahi (ameliyat) ile desteklenmesi gerekir. Bu destek, Anal Dilatasyon, Lateral İnternal Sfinkterotomi (LİS) ve Parça kaydırma(Fleb) ameliyatlarıyla sağlanır.

      ♦► Anal Dilatasyon: Geçmişi çok eskiye dayanır. Anestezi altında, makat kaslarının iki parmak yardımıyla gerdirilerek esnetilmesidir. Böylece anal spazmın (makattaki kasılmanın) azalması hedeflenir. Ancak bu işlem; makat kaslarında kontrolsüz yırtıklara, dolayısıyla abdest tutma işlevinde hasara (anal inkontinans) yol açabilir. Bu yüzden günümüzde pek tercih edilmez. Zaten tedavi etkinliği de tartışmalıdır.
      ♦► Anal Parça Kaydırma (İlerleyici / V-Y Flep): Makat kaslarının zayıf veya hasarlı, dolayısıyla abdest tutamama riskinin yüksek olduğu hastalarda tercih edilir. Dolayısıyla makat kaslarını gevşetmekten ziyade çatlağı onarmaya yönelir. Bu yöntemin aslı kronikleşmiş fissür hattı temizlendikten sonra kalan yaranın makat kenarından/içinden getirilen parçayla onarılmasıdır. Makatta kasılma olmadığı halde çatlak iyileşmiyorsa durup düşünmek lazım...

      ♦► Lateral İnternal Sfinkterotomi ( L İ S ): Makat iç kası (İnternal Sfinkter), çorap lastiği gibi makatı sarar ve otomatik çalışır. İstirahat anındaki kontrolsüz gaz ve dışkı kaçaklarının önlenmesinde rol oynar.
      Günümüzde “Fissür ameliyatı” ile kısaca "sfinkterotomi" adı verilen Lateral Internal Sfinkterotomi (LİS) ameliyatı anlaşılır. Bu ameliyatta, makatın sağ veya sol yanından yapılan cilt kesisi ile makat iç kasına ulaşılır. 30-40 mm genişliğindeki makat iç kasının bir kısmı kesilir (çıtlatılır). Bu sayede hem Anal Fissür’e hem ağrıya hem de kronikleşmeye yol açan makattaki kasılmanın (Anal Spazm'ın) azalacağı, kanlanmanın artacağı ve  çatlağın iyileşeceği düşünülür. Açık, Kapalı ve Spazm kontrollü olmak üzere farklı tekniklerle yapılabilir. İlave olarak makat dışında (skin-tag) ve içinde (hipertrofik papilla) oluşan memeler kesilir. Kronik zeminli fissür hattı kazınarak akut formda fissür hattına dönüştürülür.

Kronik Anal Fissür tedavisinde önerilen bu ameliyatın (LİS) %90-95 oranında
başarı sağladığı ifade edilir.
Ama buna rağmen çeşitli sorunlarla da karşılaşılır.

      •► Evet, çatlak iyileşir ama ameliyat (LİS) sonrası dönemde hastaların %0-50 gibi bir kısmında kontrolsüz gaz kaçakları ve/veya akıntı-kirlenme ile karakterize minör inkontinans (Abdest tutamama) görülür. Bu başarı mı? Eksik teşhis, yetersiz(sorunlu) tedavi...

      Makattaki kasılma (Anal Spazm); ağırlıklı olarak makat iç kaslarının değil de Anismus'da olduğu gibi makat dış kaslarının etkisiyle oluşmuş olabilir. Hatta yapılan gevşetme (LİS) işlemi bile gereksiz olabilir.

      •► Evet, çatlak iyileşir ama ameliyat (LİS) sonrası dönemde “eskisine nazaran daha iyi olduğunu ama dikkat etmediği takdirde kabız olduğunu ve sıkıntıların tekrarladığını” veya "makattaki ağrıların geçmediğini" ifade eder. Aklı kı.ında yaşamaya mahkum olan hastalar için bu başarı mıdır? Eksik teşhis, yetersiz(sorunlu) tedavi...

      •► Ameliyat (LİS) sonrası dönemde %5-10 arasında hem sıkıntıları hem de çatlağın geçmediği görülür. Bu zaten başarısızlıktır. Eksik teşhis, yetersiz tedavi...

Anal Fissür Döngüsü
      Anal Fissür ameliyatıyla (kas gevşetme-LİS) birlikte hastadaki kabızlığın veya dışkılama güçlüğünün de geçeceği düşünülür. Halbuki Anal Fissür; büyük bir oranda Anismus, Rektosel, Rektal Intussusception, Dilate Rektum gibi dışkılama güçlüğüne (dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa) yola açan hastalıklar nedeniyle oluşur ve kronikleşir. O yüzden dışkılama güçlüğü olan bir hastanın çatlağı, ameliyat (Kas gevşetme-LİS) olsa bile iyileşmeyebilir. Hatta iyileşse dahi devam eden dışkılama ve/veya makat sorunları nedeniyle hastayı aklı kıçında yaşamaya mahkûm olur.

Sonuç olarak…
      Kronik Anal Fissür’de kullanıcı eğitimi temelli konservatif tedaviyi cerrahi ile desteklemeye geçmeden önce durup düşünmek, hatta hem tanı hem de tedavi planlamasını "sil baştan" tekrar ele almak gerekir. (Primum Non Nocera!..- Önce zarar verme!..) Ama bunun için Anal Manometri, Endoanal USG ve Defekografi gibi ileri fizyolojik testlere sahip veya ulaşabilir olmak gerekir. Aksi takdirde eksik teşhis ve yetersiz (sorunlu) tedavi ile sonuçlanan bir tedavi süreci yaşanır. Çünkü...

♦► Anal Fissür oluşumunda veya kronikleşmesinde rol oynayan ve Dışkılama Güçlüğüne yol açarak Anal Spazmı tetikleyen olası hastalıklar tespit edilemez.
♦► Anal Spazm için kas gevşetme ameliyatının (LİS) gerekli olup olmadığına sadece muayene ile karar verilemez.

AnalCerrahi olarak Kronik Anal Fissür'de yeterli (sorunsuz) tedavi tercihimiz...

   Doğru ve eksiksiz bir teşhis için Anal Fissür’ü neden olarak değil de var olan dışkılama güçlüğünün bir sonucu olarak görmek. Sahip olduğumuz Defekografi, Anal Manometri, Endoanal Ultrason gibi inceleme imkanları ile bunu ortaya koymak. Kas kesiminden ziyade dışkı çıkışını rahatlatıp çatlağın iyileşmesini ve tekrarlamamasını sağlayan Laserötesi tedavi modelini kullanmak.


Güncelleme: Mayıs 2018

« « Akut Anal Fissür Tedavisi Çocuklarda Anal Fissür... » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji)Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.