ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Kolon Transit(Geçiş) Zamanı Filmi

(Colon Transit Time)

      Sindirim sürecinde, ağızdan alınan dışkı olarak makattan çıkma süresi 24 ile 72 saat arasında değişir. Bu sürecin sadece onda biri, mide ve ince bağırsaklarda geçer.

      Dolayısıyla tüm bu sistemin çalışma düzeni hakkında fikir edinebilmek için Kalın Bağırsak (kolon) dikkate alınır. Kalın Barsak (Kolon) Geçiş Zamanı adı verilen test sayesinde hem barsak çalışması (Kolon motilitesi) hem de dışkılama işlevi (Anorektal fonksiyon) hakkında bilgi edinilir.
Kapsül içine yerleştirilmiş radyoopak halkalar(marker-pallet)

      Kolon geçiş zamanı testi için içerisinde radyoopak halkalar bulunan hap (kapsül) kullanılır. Kullanımı kolay ve herhangi bir yan etkisi olmayan bu kapsüldeki halka sayısı üretici firmaya göre 10, 20 veya 24 adet olabilir.

Bu teste başlamadan bir hafta kadar, başladıktan sonra da test bitene kadar bitki çayı, dışkı yumuşatıci ilaç, yiyecek veya lavman kullanılmamalıdır.

      Teste başlama günü (0. gün) sabahı dışkılama ihtiyacı giderildikten sonra 20-24 adet halka içerecek şekilde 1-2 adet kapsül (hap) bol su ile yutulur. Müteakiben günde 3 öğün olacak şekilde normal beslenmeye devam edilir. Dışkılama ihtiyacını gidermiş olarak 72 saat sonra, yani üçüncü günü sabahı röntgen (ayakta düz karın) filmi çekilir. Çekilen bu filmde, halkalar aranır ve sayılır. Filmde halkaların hiçbiri görülmüyor ve %20'den azı görülüyorsa  test sonlandırılır ve kolon geçiş süresi <3 gün veya Normal (-1-) olarak değerlendirilir.

      Üçüncü gün çekilen röntgen filminde halkarıın %80'i görülüyorsa teste devam edilir ve 5. günün sabahı (120 saat sonrası) için tekrar çağrılır. Beşinci gün çekilen filmde halkaların %20'sinden azı görülüyorsa yine kolon geçiş süresi <5 gün veya Normal (-1-) olarak değerlendirilir. Kronik kabızlık şikayeti olan birçok hastada kolon geçiş zamanı ve dışkılama sayısı normaldir.


 
      Ancak %20'sinden fazlası görülüyorsa kolon geçiş süresi >5 gün veya Anormal kabul edilir. Bu durumda kalan halkaların kolondaki dağılımlarına bakılır. Eğer kalan halkalar tüm kolonda yaygın olarak dağılmışlarsa Kolon Motilitesi azalmıştır ve Bağırsak Tembelliği (Kolonik inersiya) (-2-) olarak adlandırılır. Eğer halkalar sigmoid ve rektum dediğimiz kolonun son bölümlerinde toplanmışlarsa; buraya kadar gelmeleri (Kolon Motilitesi) normaldir. Ancak çıkışta sorun vardır ve atılım geçikmiştir. Bu durum Anorektal fonksiyon bozukluğu yani Dışkı Çıkış güçlüğü (-3-) olarak adlandırılır. Altta sıklıkla rektosel(bayan) ve internal mukozal prolaps(erkek) veya Anismus, Perineal Descent, Rektal Hiposensitivite gibi gereksiz ıkınmaların belirginleştiği hastalıklar yatar.

      Bağırsak tembelliği dışında dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıklar da kolon geçiş zamanında gecikmeye (uzamaya) veya Anormal sonuçlara yol açar. Bu nedenle hastaların dışkılama güçlüğü yönünden de sorgulanması ve muayene edilmesi gerekir. Hatta altta yatan ve dışkılama güçlüğüne yol açan hastalık(lar) düzeltilmeden kolon transit zamanı incelemesi yapılmamalıdır. Özellikle de muayenesinde Anismus dan şüphelenilen hastalarda....

EKİM 2017
   

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.