ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Dışkılama Güçlüğü / Dışkı Çıkış Güçlüğü Tipi Kabızlık

      Anorektal Fonksiyon (Dışkılama İşlevi) bozukluğu dışkılama güçlüğüne yol açar. Kronik kabızlıkların %30-50’si dışkılama güçlüğü kökenlidir. Ancak hem yavaş geçişli kabızlığa hem de Reflü, İBS (Hassas Barsak), Hemoroid ve Anal Fissür gibi hastalıklara eşlik eden dışkılama güçlüğü de hesaba katıldığında; bu oran çok daha yükselir.

      Dışkılama güçlüğünün sebebi tam olarak bilinmese de kadınlarda, özellikle de orta ve ileri yaşlarda daha sık görülür. Anorektal fonksiyonda önemli rol oynayan pelvik tabanın, kadınlarda gerek hamilelik döneminin yarattığı hormonal ve mekanik etki gerekse vajinal doğumun yol açtığı mekanik etki nedeniyle daha fazla hasar gördüğü düşünülür. Ayrıca kadınlarda çok daha ön plana çıkan hijyen saplantısı ve yaşla birlikte artan Histerektomi (Rahim alınması) oranları da dışkılama güçlüğünü tetikler.

      Dışkılama Güçlüğü yaşayan hastalar, dışkının makat ağzına geldiğini (bazen geç de olsa) ama çıkarmakta güçlük yaşadığını veya müdahale etmek zorunda kaldığını ifade eder. Ya da günde birkaç defa veya peşpeşe tuvalete gitse de tam rahatlama veya tam boşalma hissedemediğini anlatır. Bu durum Dışkılama Bozukluğu (Defecatory Disorders), Dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlık, Tıkayıcı Dışkılama, Zor (Zorlanarak) Dışkılama, Obstruktif Defekasyon, Anorektal/Pelvik Outlet Obstrüksiyon gibi farklı adlarla da anılır.

      Tatmin edici düzeyde ve rahat bir dışkılama işlevi için, öncelikle normal sınırlarda sıkışma hissi (rektal duyum) gerekir. Müteakiben hem dışkı çıkışını sağlayacak itici güce hem de dışkı çıkışını kolaylaştıracak gevşemeye ihtiyaç duyulur. Ancak çocuklukta veya sonradan edinilen kullanıcı hataları nedeniyle bu işlevselliğin gerçekleştiği tüm yapı ve reflekslerde; yıllar içerisinde kaçınılmaz olarak çeşitli hasarlar (hastalıklar) oluşur ve dışkılama işlevi bozulur. Ortaya çıkan bu hasarların (hastalıkların) türü ve şiddetine paralel olarak da Dışkılama Güçlüğü adı altında kronik kabızlık problemleri yaşanmaya başlar.

      Dışkılama işlevinde bozulmaya yol açan Yetişkin tip Hirchsprung Hastalığı, Herediter İnternal Sfinkter Hipertrofisi, Multipl Sclerozis, Omurilik hasarı ile Pelvik bölge ve rektum tümörleri gibi nedenler ekarte edildikten sonra işlevsel (fonksiyonel) ve yapısal (mekanik) hasarlar (hastalıklar) nedeniyle dışkılama güçlüğü yaşanmaya başlar.

1. İşlevsel Hastalıklar; Dissinerjik Defekasyon (Anismus), Rektal Hiposensitivite gibi hasarlarla,
2. Yapısal Hastalıklar; Cerrahi sonrası anal darlık, Rektal Mukozal Prolaps & Rektal Intussusception & Total Rektal Prolaps, Rektosel, Perineal Descent, Enterosel & Sigmoidosel, Dilate Rektum, Redundant Rektosigmoid gibi hasarlarla gün yüzüne çıkar ve dışkılama güçlüğüne yol açar.
Normal Dışkılama Süreci...Dışkı Çıkış Güçlüğü eşlik eden hastalıklar..
      Yapısal ve İşlevsel dışkılama bozukluğu yapan bu hasarların (hastalıkların) herbiri, gereksiz ıkınma ihtiyacını artırarak hem kendisi hem de diğerleri için tetikleyici rol oynar. o yüzden bu hastalıkların sayısı ve şiddeti zamanla artar. Dolayısıyla erken teşhis edilmedikleri takdirde bu hastalıkları izole (tek başına) yakalamak mümkün olmaz.

      Obstruktif Defekasyon Sendromu: Aynı kişide, dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıklardan 2-3 veya 4-5 tanesinin birarada olması halidir. Bu yüzden Dışkılama güçlüğü (Obsturktif Defekasyon), yıllar geçtikçe idare edilebilir olmaktan çıkar ve dayanılmaz hale gelir.

Dışkılama Güçlüğünde...

• ► Hastaların tuvalete gitme sıklığı değişkendir. Tuvalete, günde birden fazla gidenler kadar haftada bir veya iki defa gidenler de bulunur.
• ► Sıklıkla her yerde, çok rahat tuvalete gidemezler. Kendilerini rahat hissedebildikleri veya hijyenik olduğunu bildikleri tuvaletleri tercih ederler.
• ► Daha çok sesli gaz çıkarırlar. Çoğunlukla hem yürüyüp hem gaz çıkaramazlar, hatta sadece tuvalette yellenebilenler bile vardır.
• ► Tuvalette, dışkıyı çıkarabilmek için kendilerine özgü pozisyonları vardır.
• ► Bazıları Alaturka tuvalette daha rahat ettiğini ve klozette yapamadığı, bazıları ise tam tersini ifade edilir.
• ► Hemoroid, Anal Fissür ve Anal Apse-Fistül gibi hastalık tanısı alıp idare edenler kadar tedavi (ameliyat) görmüş veya nüks etmiş hastalara rastlanır.

      Tüm bunlara ilave olarak hastaların bazıları…
♦► Kıvamı yumuşak da olsa karnını sıktıkça (gereksiz ıkınma ve zorlanmalarla) ve azar azar dışkı çıkarabildiğini,
♦► Tam boşalamama ve daha varmış/bitmemiş hissi nedeniyle tuvalette uzun kaldığını,
♦► Veya dışkılama sıklığının arttığını ya da birkaç saat arayla peşpeşe tuvalete gittiğini,
♦► Dışkının ilk kısmının tıkaç misali, daha sert, peşinin ise normal olduğunu,
♦► Dışkılama sürecinin ağrılı veya ağrısız olabildiğini,
♦► Dışkılama sonrası ayağa kalkmakla makat bölgesinde dolgunluk ve ağrı oluştuğunu,
♦► Dışkılama sürecinde makatta kanama, şişlik veya sümüksü akıntı olabildiğini,
♦► Uygun taharet temizliğine rağmen tuvalet sonrası makatta kaşıntı ile iç çamaşırda kirlenme olabildiğini,
♦► Rahat dışkılama için çeşitli bitkisel ürünler, çaylar ve ilaçlar kullanmak zorunda kalabildiğini,
♦► Bazen de dışkıyı, makat kenarlarından bastırarak veya makat içinden parmakla çıkarabildiğini belirtir.

Ancak yaşadığı tüm bu olası sıkıntılara rağmen birçok kişi...
Düzenli olarak hergün tuvalete çıkabildiğini ve ısrarla ıkınmadığını belirtip
KABIZ olmadığını düşünür... Maalesef...

      Dışkılama güçlüğü nedeniyle bu tarz sorunlar yaşayan hastalarda, daha objektif veriler elde edebilmek için muayeneye ilave olarak Defekografi, Anorektal Manometri ve 3D EndoAnal Ultrason (360°) gibi ileri fizyolojik tetkiklerden faydalanılır.

      Hatta bir adım daha ileri gidip Hemoroid ve Anal Fissür gibi birçok makat hastalığının da dışkılama güçlüğünün bir sonucu olabileceği akılda tutulmalıdır. Hatta bu hastalıklarda, özellikle de cerrahi tedavi öncesi Defekografi, Anorektal Manometri, 3D Endoanal Ultrason gibi tetkikler yapılmalıdır. Ancak bu sayede yetersiz ve gereksiz ameliyatların veya tekrarlamaların önüne geçilebilir. (Kişisel düşüncem)

Dışkılama Güçlüğüne Yol Açan Başlıca Hastalıklar ve Tedavi Yaklaşımları...Güncelleme: ARALIK 2017

« « Kabızlıkta Detaylı Tanı ve Tedavi Anismus (Uyumsuz Dışkılama) » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.