ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Rektal Mukozal Prolaps & Rektal İntussussepsiyon

      Rektal prolapsus: Kalın barsağın son kısmı olan rektum mukozasındaki esneme ve sarkmayla başlayan, zamanla rektum duvarının iç içe geçmesi ve hatta rektumun, daha ileri dönemlerde tümüyle makat dışına taşmasıyla sonuçlanan bir süreçtir.

      Bu nedenle rektal prolapsus; her hastada farklı şekil ve şiddette oluşabilir. Dolayısıyla yaşanan sıkıntılar da hastadan hastaya değişir. Bu çerçevede Rektal Prolapsus;

1. Sadece rektal mukozadaki esneme ve sarkmayla karekterize ise Rektal İnternal Mukozal Prolapsus adını alır.
2. Rektal mukozadaki sarkmaya rektum duvarı da eşlik etmeye, dolayısıyla rektum birbiri içine girmeye başladıysa Internal (inkomplete) Rektal Prolapse veya Rektal Intussussepsiyon (Rectal Intussusception) adını alır.
3. Rektum, birbiri içine giriyor ve makattan da dışarı taşıyorsa Komplete (Total) Rektal prolapsus/Makat-Barsak Sarkması adını alır.

      Rektumdaki tüm bu esneme ve sarkmaların altında çok çeşitli nedenler olabilse de tuvalet tutma ve erteleme alışkanlığı ile bu çerçevede gereksiz ıkınmalar desteklenen HATALI dışkılama alışkanlığı en belirgin ve en sık sebebidir. Geldik mi yine “Kullanıcı Hatasına”….

Rektal Mukozal Prolapsus

Karın ön duvarı ve diafragmanın etkisiyle ıkınmanın pelvik tabana yansıması...Artan ıkınmalara bağlı olarak basıncın erkek pelvik tabana yansıması...İnternal mukozal prolaps
      Bu gereksiz ıkınmalar, ister istemez hem karın hem rektum içi basınç artışına sebep olur. Her dışkılamada tekrarlanan basınç artışından ister istemez rektum mukozası nasibini almaya başlar. Dışkının da sürtünme (itici) ilavesiyle rektum mukozası zamanla makata (çıkışa) doğru esnemeye (kalınlaşmaya), sarkmaya ve pilileşmeye başlar. Bu esneme ve pilileşme zamanla daha belirginleşir ve dışkılamanın sonuna doğru makatı içerden kapatır (tıkar) hale gelir. Bu durum Rektal (İnternal) Mukozal Prolapsus (Gizli Makat Sarkması) olarak değerlendirilir.
RESİM: Rektal (İnternal) Mukozal Prolaps; Rektum iç mukozasında, dışkılama sırasında belirginleşen esneme ile bu esnemenin dışkılama süreci sonuna doğru makat iç ağzına gelip toplanması, pilileşmesi ve çıkışı daraltması (tıkaması)

      Yıllar geçtikçe, devam eden hatalı dışkılama işlevleri sonucu rektum iç mukozasında oluşan esneme, sarkma ve pilileşmenin derecesine göre; farklı aşamalarda Dışkılama Güçlüğü yaşanmaya başlanır. Bu durum, dışkılama sürecinin ilk başlarında, çok belirgin olmasa da sonuna doğru iyice belirginleşir. Yani dışkının ilk büyük parçası (ki sıklıkla da daha kıvamlı dışkı-tıkaç) çıktıktan sonra gereksiz ıkınmayla desteklenen azar azar, yumuşak dışkı çıkışları olur. Dolayısıyla tuvalette tam boşalamama, rahatlayamama gibi daha bitmemiş hissiyle uzun süre kalınır. Hatta parmakla boşaltma veya tuvaletten çıktıktan birkaç saat sonra tekrar tuvalete gitme ihtiyacı oluşur. Ancak o zaman rahatlama elde edilir.

      Neden olduğu dışkılama güçlüğü ve buna bağlı olarak tetiklenen gereksiz ıkınmalar nedeniyle ilerleyici bir hastalıktır. Bu süreçte sıklıkla farklı hastalık tanılarının alınmasına yol açar. (Eksik Tanı) Nasıl mı?

     ♦►► Artan ıkınmalar nedeniyle makatta kanama, ağrı (yanma-sızlama), sümüksü akıntı gibi sıkıntılar oluşur. Hatta bu nedenle, erken aşama (Evre 1-2) Hemoroidal Hastalık zannedilir. Ayrıca Anal Spazm ve buna bağlı olarak da Anal Fissür(Çatlak) geliştiği gözlenir.
Evre I hemoroidal hastalıkRektal Mukozal ProlapsusEvre II hemoroidal hastalık

      Hatta bu süreçte çoğu Rektal Mukozal Prolapsus’lu hasta; Nitratlı krem, botox, kas gevşetme (LİS) gibi çeşitli Anal Fissür tedavileri görür. Ama çoğu ya tekrarlar ya da Fissürleri iyileşse bile devam eden makat ağrıları yaşar. Yani Kabız olmamak adına Aklı kıçında yaşamaya devam eder.

     ♦►► Rektum mukozasındaki belirginleşen sarkma; zamanla makata (çıkışa) doğru ilerleyip dışkılama sırasında makat ağzında gözle görülür, elle hissedilir tarzda memeleşme ve şişlik haline dönüşebilir. Ki bu durum; Rektal mukozal prolapsus’un Hemoroidal hastalık ile kombine olmuş halidir. Mukozal Prolaps ağırlıklı Hemoroidal Hastalık (Evre III) olarak adlandırılır.
Rektal Mukozal Prolapsus

      Bu süreçteki hastalar, Longo başta olmak üzere çeşitli Hemoroidal Hastalık tedavi ve ameliyatları olur. Ama Detaylı araştırma yapılmadığı için mevcut rektal mukozal prolapsus nedeniyle var olan dışkılama güçlüğü göz ardı edilmiş olur. Devam eden gereksiz ıkınmalar nedeniyle "tekrarladı" diyen veya “kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar!” denilen hastalardan olunur.

      Hastaların gözle ve elle yapılacak anal muayeneye ilave olarak 3D Endoanal USG ve Defekografi gib tetkiklerle detaylı araştırlması Ancak bu sayede rektum ve anal kanaldaki submukozal kalınlaşma ve pilileşme tespit edilebilir. Aksi takdirde, Hemoroid ve veya Anal Fissür gibi eksik tanı ve tedavi süreçleri kaçınılmazdır.

Rektal Intussusception & Internal (İnkomplet) Rektal Prolapsus
Rektal Intussussepsiyon
      Rektum mukozasında oluşan esnemeye rektum duvarı da eşlik edebilir. Rektum, dışkılamanın sonuna doğru birbiri içine girerek “ters mantar” görünümünde olur. Bu duruma; rektumun iç içe girmesi veya Rektal İntussussepsiyon (Intussusception) veya İnternal Rektal Prolapsus adı verilir. Sıklıkla Anismus veya pelvik taban düşüklüğü ile birlikte bayanlarda Rektosel, erkelerde ise Dilate Rektum hastalığı ile birlikte görülür. Gözle ve elle yapılacak muayenede belli olmaz. Dışkılama (tuvalet) sırasında belirginleştiği için Defekografi tetkiki gerekir. Kolonoskopi ile belli olmaz.

      Rektal Intussussepsiyon; ilerleme derecesine bağlı olarak Rekto-rektal ve Rekto-anal Intussuception olarak 2 farklı formda oluşabilir. Rektum, dışkılama sırasında birbiri içine girse de makat dışına taşmaz. Bu nedenle makata dışardan bakmayla görünmez.

      Sıklıkla makat ağzında tıkanıklık, dolgunluk hissi olarak dile getirilir.  Bir önceki dışkılamadan kalan ve katılaşan dışkı nedeniyle "Baştaki tıkaç zorluyor, o çıkınca peşi rahat geliyor" denilir. Tuvalette hep daha varmış hissine ve dışkı çıkışının olmadığı “ıııhhhlamalara (Tenezm)”, dolayısıyla da tuvalette uzun kalmaya veya peşpeşe tuvalete gitmeye sebep olur. İç çamaşırda sümüksü akıntılar b(ıslak anüs) ile dışkının yumuşak-cıvık olduğu dönemlerde dışkı bulaşıklı kirlenmeler görülebilir.
Rektal Mukozal Prolapsusİntussusception

      Bu hastalar da yolda yürürken azar azar (fısır fısır) yellenemezler. Gaz çıkışı; ya borazanvari bir sesle ya da tuvalette ıkınmayla olur. Hatta gece uyurken dahi gaz çıkaramayan ve bu nedenle sabaha doğru karın/kasık ağrısı ile uyanan ve tuvalete gidip rahatlayanlar olur.

      Rektal mukozal prolapsus gibi Rektal intussussepsiyon hastaları da sıklıkla makat ağzı problemleriyle doktora gider. Dolayısıyla da sıklıkla Hemoroid ve Anal Fissür tanılarıyla tedavi görülür. Ancak detaylı incelemesi (Defekografi gibi) yapılmamış hastalar; devam eden dışkılama güçlüğü nedeniyle “tekrarladı” diyen veya “kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar!” denilen hastalardan olur. (Eksik tanı-Tedavi)

Total (Komplete-External) Rektal Prolapsus

      Rektal Intussusception çok ilerlediğinde ve/veya ilerleyen yaşla ya da çeşitli nedenlerle makat ağzı da gevşediğinde; rektumum komple iç-dış yaparak makattan da dışarı çıkar hale gelir. Ki bu durum, Total (Eksternal) Rektal Prolapsus (Aşikar Barsak Sarkması) olarak değerlendirilir. Kabızlık şikayetlerinin yerini Abdest tutamama şikayetleri alır.


Tedavi Yolları

      Hastadan hastaya farklı şekil ve şiddette olan bu hastalıklar için; Beslenme ve dışkılama alışkanlıklarındaki hataların düzenlenmesini içeren konservatif tedaviler (Kullanıcı Eğitimi) ile Barsakların kesilmesi ve karın içinden asılmasına kadar varan çeşitli cerrahi tedavi alternatifleri bulunur. Bu nedenle prolapsusların olabildiğince erken aşamada, eksiksiz teşhis edilmesi ve uygun tedavi sürecine alınması gerekir. Çünkü ileri dönemlerde belirginleşecek Komplet (total) Rektal Prolapsuslarda cerrahi tedaviler hem daha riskli hem de işlevden ziyade şekilselliğe yönelik olur.


« « Dilate (Geniş) Rektum/Rektal Hiposensitivite
Pelvik Taban Düşüklüğü » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.