ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
ÜCRETSİZ
  Danışma için
  randevu...
0224 235 10 50

Paylaş - Yazdır

Hemoroid (Basur) Tedavi Yaklaşımları

      “Basur” veya “Hemoroid” olarak da bilinen Hemoroidal Hastalığın teşhis aşamasında duyulan endişe ve kaygılar; ister istemez hastalığın tedavi aşamasında da devam eder. Hatta bu tedirginliğin oluşmasında “Yaşayan bilir!..” misali, hasta tecrübeleri önemli rol oynar.

Ancak asıl olan bilgili ve bilinçli bir hasta olup neyi, neden yaptığını bilmektir.

      Makatta taze kanamaya hem yaşamı tehdit eden kalın bağırsak kanserlerinde hem de yaşam konforunu bozan Hemoroidal hastalıkta rastlanır. Aksi ispat edilene kadar da kanser belirtisi olarak ele alınır. Teşhis aşamasında gerçekleşen endoskopik görüntüleme ile netleştirilir. 

pimi çekilmiş el bombası       Diğer bir taraftan, kanaması olan hastaların çoğu “Basurdandır!..” veya “Basurum, yine kanıyor!..” diyerek geçiştirilir. İlerleyen yıllarda, bir şekilde kanser tespit edildiğinde ise “Bak basur vardı, kanser yaptı” diyerek basuru suçlar. Hâlbuki Basur kanser yapmaz, kansere de neden olmaz. Buradaki asıl suçlu; kişinin “basur” diyerek kanamaları geçiştirmesidir.

      Diğer bir deyişle, makattaki her kanama; pimi çekilmiş bir el bombası gibidir. Ya düzenli olarak endoskopik görüntüleme ile kontrol edilmeli ya da kanamaya yol açan basur, tedaviyle yok edilmelidir.

      Ayrıca hayattaki tüm çaba; sağlıklı, özellikle de konforlu yaşamak değil midir? O halde dışkılamanın (makatın) sağladığı konfor ve kaliteyi göz ardı etmemek, bozulduysa da tekrar elde etmeye çalışmak (TEDAVİ OLMAK) gerekmez mi?

      Hemoroidal Hastalıkta uygulanan tedavi yöntemleri Konservatif, Cerrahi ve Cerrahi Dışı olmak üzere 3 ana başlıkta toplanır.

      Basur tedavisinde öncelikli olarak konservatif/medikal yaklaşımlar tercih edilir. Ama sıkıntılarda azalma olmazsa bir sonraki aşamaya, yani Cerrahi veya Cerrahi dışı yaklaşımlara geçilir. Hem cerrahi hem de cerrahi dışı yaklaşımlar doğrudan hekim müdahalesi gerektirir. Hemoroid yastıkçıklarındaki hasarlı asıcı bağların yerine yeni ve sağlam asıcı bağların oluşması için aşağıdaki tespit işlemleri kullanılır.

1. Sarkan hemoroid memelerinin tahrip edilmesi yani üzerine punto atılması (Resim-1) veya içinin dağlanması,
-- İnfrared(ışın), diyod laser, radyofrekans ile dağlama (koagülasyon-vaporizasyon) yöntemi,
2. Sarkan hemoroid memelerindeki fazlalıklarının bir kısmının, alttan baloncuk gibi büzülerek boğulması, (Resim-2)
-- Lastik bant ile boğma yöntemi (Rubber Bant Ligation-RBL)
3. Sarkan hemoroid memelerindeki fazlalıklarının, uzunlamasına/enlemesine kesilip çıkarılması, (Resim-3)
-- Her türlü cerrahi eksizyon işlemi (neşter, makas, ligasure, ultracısion, radyofrekans, stapler vs...)
4. Ya da sadece memeleri besleyen atar damarların bağlanmasıdır.
-- HAL/DGHAL ve benzeri uygulamalar.

Resim-1: IRC ile Punto Resim-2: RBL ile Boğma Resim-3: Cerrahi ile kesme

      Tüm bu tespit işlemleri (Cerrahi/Cerrahi dışı yöntemler) sırasında gerek makat içinde gerek makat dışında gerekse makat içinde ve dışında çeşitli boyutlarda yaralar oluşturulur. Sonra da vücudumuzun yara iyileştirme süreci beklenir. Bu süreç sonunda oluşturulan yaranın, boyutuna da bağlı olarak makat kenarlarına tutunmayı sağlayan tespit alanı oluşur. Bu tespit alanının genişliği, aynı zamanda kuvvetlendirilmiş yeni asıcı bağ miktarının da bir göstergesidir.

      Erken evre Hemoroidlerde; Hemoroid yastıkçıklarında yer alan asıcı bağ hasarı daha az olduğu için dışkılama sırasında oluşan büyüme de az olur. Dolayısıyla daha dar alanlarda etkili tespit işlemleri yeterli olur. Bu nedenle erken evre hemoroitlerde 1, 2 ve 4 nolu cerrahi dışı yaklaşımlar tercih edilir. Ancak Kullanıcı Eğitimiyle desteklenmediği takdirde tedavi etkinliğini devam ettirebilmek için ya tekrarlayıcı uygulamalara ya da cerrahi yaklaşımlara ihtiyaç duyulur.

      İleri evre Hemoroidlerde; Hemoroid yastıkçıklarında yer alan asıcı bağ hasarı daha fazla olduğu için dışkılama sırasında oluşan büyüme ve sarkma da belirgin olur. Dolayısıyla tespit işleminin daha geniş alanları kapsaması gerekir. Bu nedenle ileri evre hemoroitlerde 3 nolu cerrahi yaklaşımlar tercih edilir. Ancak cerrahi tedavilerin de devam eden gereksiz ıkınmalardan kurtulmak için Kullanıcı Eğitimiyle desteklenmesi gerekir.

Güncelleme: Mayıs 2018
« « Nasıl Muayene Edilir? Nasıl idare edilir? Medikal Tedavi... » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.