ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Gebelik ve Basur

      Kadınların büyük bir kısmı, yaşadığı makat sıkıntılarını "basur" diye tanımlar ve sıklıkla da doğumdan sonra çıktığını belirtir. Hatta yaşanan sıkıntıların ve memeleşmenin tekrarlayan doğumlarla birlikte arttığını ifade eder. Yaşanan bu sıkıntıların oluşmasında gebeliğin hormonal ve mekanik etkileri göz ardı edilemez.

      Ancak gebelik ve doğumu da tek suçlu olarak görmemek gerekir. Çünkü bardak; asla birden bire dolup taşmaz. Genç kızlık dönemlerinde de dışkılama güçlüğü ve makat sorunları yaşayan ama önemsemeyen kadınlar; hamilelik ve/veya doğum sonrası süreçte çok daha belirgin olarak makat sorunları yaşar.

      Dolayısıyla öncesinde de makat sıkıntıları olan kadınların gebelikleri; sıklıkla, aynı ilgi ve özeni isteyen biri kucağında diğeri ise poposunda olmak üzere ikiz doğumla sonuçlanır.

Korunma için ne yapılabilir?..

1. Hamilelik planı yapılmadan önce mevcut dışkılama işlevi ile makatın uygunluğu da dikkate alınmalıdır. Hiç boşuna gülmeyin. Malum, “hamilelik, doğum ve emzirme…” derken en az iki yıllık bir süreç planlanır. Bu süreci konforlu bir şekilde geçirebilmek için makatınızın da sağlam olması gerekir. Yoksa “hangi gö.e güvenip de hamile kalmışım?..” dersiniz.

2. Bildiğimizi sandığımız ama bilmediğimiz; normal beslenme ve normal dışkılama kuralları hakkında bilgilendirme alınmalıdır. (Kullanıcı Eğitimi)

3. Gebelik sürecinin bir taraftan ıkınmayı azaltıcı diafram nefes egzersizleriyle diğer taraftan ise pelvik tabanı kuvvetlendirici pelvik taban egzersizleriyle desteklenmesi gerekir.

4. Hamilelikte ortaya çıkacak sıkıntılarda; beslenme ve dışkılama alışkanlıkları uygun düzenlemelerle takviye edilmelidir.

Güncelleme: Ocak 2017
« « Sıcak Su Banyosu  

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.