ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Kıl Dönmesi Nasıl Seyreder? Ne Olur?
     Kalçamızda, kaba etlerimizin arasındaki olukta makattan 6-8 cm uzaklıkta akıntılı veya akıntısız ufak delik(sinus) ağızlarının varlığı bize hastalığın oluştuğunu gösterir. Bu deliğin altında şişlik, sertlik elimize gelebilir veya gelmeyebilir.


     Bazen birkaç kıl bu şekilde içeri girdikten sonra ciltteki giriş yeri iyileşip kapanabilir. Eğer kıl ile birlikte bakteri içeri girmemiş ise vucut bu kılların etrafını saracak şekilde bir kist oluşturur (hapseder). Bu şekilde vucuddan uzaklaşmış hale getirebilir. Böylece yıllarca büyümeden, sessizce sorun yaratmadan kalabilir.


     Ancak çoğunlukla kılların sayısının fazla olmasından veya bakteri girişi söz konusu olacağından, vucudun bunu sınırlandırması (hapsetmesi) mümkün olamamaktadır. Böylece ilk başlarda cilt altında oluşan bu minik apseler zamanla büyüme eğiliminde olur.
Kuyruk sokumu bölgesinde genellikle üst, daha çok da sol tarafa olmak üzere yukarıya doğru cilt altından yayılırlar. Yayıldığı yerlerde cildin en ince olduğu yerden apse dışarıya boşalabilmekte veya ikincil sinus ağızları oluşabilmektedir. Böylece tekrarlayan bu apse ataklarına da bağlı olarak; hastalık, zamanla cilt altında tüneller açarak ilerleyebilmekte ve yayılmaktadır.

     Böylece hastalığın ilerleme derecesine bağlı olarak değişik formları ortaya çıkar. Bunlar;

1. Sessiz Pilonidal Hastalık
2. Pilonidal Apse
3. Kronik Pilonidal Hastalık
4. Kronik Tekrarlayan Pilonidal Hastalık

     Kansere dönüşme/neden olma riski o kadar düşüktür ki, kanser potansiyeli olan hastalıklar grubuna bile sokulmaz. Ancak uzun süre tedavisiz kalan hastalarda çok nadir olarak cilt kanseri geliştiği bildirilmiştir.

     Kıl Dönmesi hastalığının etkin ve yeterli bir şekilde tedavi edilememesi hastanın günlük yaşamı, çalışma hayatı, seksüel yaşantısı ve psişik yapısında oldukça önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yıllarca sürebilecek olan akıntı ve buna bağlı çamaşır kirlenmesi, pis koku ve hastalığın apse atakları esnasında ortaya çıkacak olan ağrı hastanın mücadele etmek zorunda olacağı başlıca sorunlardır.

     Diğer taraftan yineleyen ataklar sonucunda gerek yüzeyde yayılarak hastalıklı alanın genişlemesi gerekse derinleşerek, altta kemiğe ve hatta anal kanala ulaşarak bu dokulara uzantı(fistülize) vermesi durumları ile karşılaşılabilmektedir. Bu ise hastalığın tadavisini daha da karmaşık hale getirmekte ve tedavi başarısını azaltmaktadır.

     Hastalığın herhangi bir döneminde, herhangi bir yöntemle yapılacak tedavisi sonrasında sıkıntıya düşürecek önemli nedenlerden biri de hastalığın tekrarlaması(nüks)dır. Hastalığın nüksü hastanede kalış süresi, işgücü kaybı, tedavi masrafları ve hasta konforu gibi kriterlerde olumsuz gelişmelere yol açtığı kadar hastalığın tedavisini de güçleştirmektedir.


« « Hastalığının Oluşumunu Kolaylaştırıcı Faktörler Nelerdir? Hastalık Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
MSN :  basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.