ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.









Paylaş - Yazdır

Sıcak Su Banyosu ve Taharetlenme

      Kullanıcı eğitimiyle desteklenmek şartıyla makattaki ağrı ve şişliklerin azaltılmasında sıcak uygulama ve banyolardan faydalanılır. Bu sayede hastaların;
--- Hem alevlenme ve atak dönemlerini,
--- Hem de olası cerrahi tedavi süreçlerini daha rahat geçirmeleri sağlanır.

      Genellikle dışkılama süreciyle belirginleşen ve makatta veya kesici-batıcı veya künt ya da zonklayıcı tarzda belirginleşen ağrılar için “Normal veya Doğal” denilemez. Sıklığı ve şiddeti ne olursa olsun…

     Makattaki ağrılar; sıklıkla pek farkına varılmayan Kullanıcı Hatalarının belirginleştiği dönemlerde ortaya çıkar ve devam eden kullanıcı hatalarıyla da tetiklenir. Ama nedense herkes beslenmeye odaklanır ve kullanıcı hatasını, yani gereksiz ıkınmalarla dışkılama yaptığını kimse kabul etmez.

      Çocukluk yıllarındaki “Tuvalet tutma” ve “Ihhlaaa da çıkar” öğretilerinin bir sonucu olan hatalı dışkılama alışkanlıkları; ilerleyen yıllarda pekiştirilir ve “Kullanıcı Hatası” adı altında devam eder. Hatta bu çerçevede çoğu kişi; makat kaslarında gevşemeye fırsat tanımadan gereksiz ıkınmalarla dışkılamaya çalışır. Ama çoğu kişi bunun farkına bile varmaz ve doğal bir şeymiş gibi “ıkınmadan çıkmaz ki!..” diye düşünür. Yıllarca devam eden bu süreçte...

•► Dışkı, gevşeyip açılmamış sıkı bir kanaldan geçmek zorunda kalır. Dolayısıyla geçiş sırasında belirginleşen sürtünmeye bağlı olarak hem makat içinde hem de makat ağzında tahriş olur. (Ki yanma-sızlama şeklinde ağrı ve kanama olarak yansır. Hele dışkı, biraz da cıvıksa bu yanmalar artar ve sonrasında kaşıntı belirir.)

•► Ayrıca makat, kendiliğinden gevşeyip açılmadığı için; dışkı kıvam ve kalınlığına paralel olarak gereksiz ıkınmalarla, makat kasları açılmaya zorlanır ve dışkı çıkışı sağlanır. Bu durum; dışkılama sonrası dönemde kaslarında kasılmaya (Anal Spazm-Hipertonus) sebep olur. (Ki tuvalet sonrası başlayan ve devam eden, “tık tık” atan zonklayıcı ağrı olarak yansır.)
•► Oluşan Anal Spazm (Makattaki kasılma), kısır döngü etkisiyle hem gereksiz ıkınmaları hem de anal spazmı artırır. Dolayısıyla makattaki ağrının sıklık ve şiddeti artar.

      Bu süreçte sıklıkla beslenme alışkanlıklarında değişikliklere gidilerek dışkı yumuşatılır ve gereksiz ıkınmalar, nispeten azalır. Bu sayede ağrılı (sıkıntılı) süreç geçiştirilir. Bir dahaki sefere kadar...

     "Çekirge bir zıplar, iki zıplar" misali, makattaki sıkıntılar beslenmeyle de geçiştirilemez hale gelmeye başlar. Çünkü bir şekilde devam eden kullanıcı hataları, özellikle de gereksiz ıkınmalar nedeniyle hem Makatta(Anüs) hem de Rektum ve Pelvik Tabanda; dışkılama güçlüğü (Dışkı Çıkış Güçlüğü Tipi Kabızlık) tablosunu oluşturan yapısal ve işlevsel kalıcı hasarlar oluşmaya başlar.

SICAK UYGULAMA, NE İŞE YARAR?

      Görüldüğü gibi gerek makatta gerekse rektumda oluşan sorunların altında artan ıkınma ve anal spazm kısır döngüsü yatmaktadır. Makatta yaşanan sıkıntılar; sıklıkla ağrı adı altında hissedilmekte ve gün yüzüne çıkmaktadır.

      Vücudumuz, makat bölgesinde yer alan termosfinkterik reflekse sahiptir. Isıya duyarlı bu refleks sayesinde makat kaslarında gevşeme olur. Bu sayede ağrıya sebep olan makat kaslarındaki kasılmanın (Anal Spazmın) önüne geçilerek kısır döngü, geçici de olsa kırılır.
Sıcak su oturma banyosu...
      Makata temas eden sıcaklığın (ısının) etkisiyle termosfinkterik refleks çalışır ve makat kaslarında gevşeme (Anal Spazm azalır) olur. Makattaki bu gevşeme, doğrudan ağrının azalmasını sağlarken dolaylı olarak da kan akımını artırarak yara (tahriş-çatlak) iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca gereksiz ıkınmalara bağlı olarak makat dışına sarkan ve anal spazm nedeniyle de içeriye giremeyen memelerin (ağrılı şişliklerin) inmesi ve tekrar içeriye girebilecek hale dönüşmeleri mümkün olur.

Sıcak uygulamanın doğrudan etkisi;
Bayanların arada bir refleks olarak yaptıkları sütyen gevşetme hareketi ile özdeşleştirebilir.

      İlave olarak makat cerrahileri (ameliyatları) de Anal Spazmı tetikleyici bir travmadır. Dolayısıyla ameliyat sonrası sıcak uygulamalar; makattaki spazmın çözülmesi ve yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır. Ki bu durum; Anal Fissür Hastalığının da tedavi mantığıdır. Ayrıca sıcak uygulama, duş fıskiyesi veya oturma banyosu şeklinde kullanıldığında mekanik temizliğe katkı sağlar.

      Ancak sıcak uygulamada asıl amacın; geçici de olsa anal spazm-ıkınma kısır döngüsünü kırmak olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sıcak uygulamanın hem sık aralıklarla tekrarlanması hem de kullanıcı eğitimi ile desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde etkinlik sağlanamaz. (Bknz: Normal Dışkı&Dışkılama)

SICAK UYGULAMA, NASIL YAPILMALIDIR?

      Makat kaslarında gevşemeye odaklanan sıcak uygulama farklı şekillerde yapılabilir. En eski ve bilineni sıcak su oturma banyosu olduğu için sıklıkla da bu adla anılır.
      Kalça(popo) genişliğinde bir leğen alınır. Dirseğinizi soktuğunuz zaman yakmayacak ısıda sıcak suyla doldurulur ve soğuyana kadar 3-5 dk içine oturulur. Makatta ele gelen şişliğin belirgin olduğu hastalarda sıcak suya az bir oranda (çay kaşığı) tuz ilavesi tercih edilebilir. Ayrıca suyun içine katılmak üzere çeşitli dezenfektanlar (permasol, batikon-betadin, sarı toz gibi mikrop öldürücüler) önerilse de anlamı yoktur ve gereksizdir. Ancak suyla yapılacak mekanik temizlik sayesinde makatta ideal hijyene ulaşılabilir.

      Bu oturma seansları; sıkıntıların şiddetine göre gün içinde ne kadar fazla sayıda tekrarlanır, müteakiben de yatar vaziyete geçip dinlenilirse o kadar kısa zamanda rahatlama olur. Tabii ki kullanıcı eğitimiyle desteklenmek şartıyla…

      Yalnız leğeni yere koyup çömelir (yer tuvaleti oturma) pozisyonda oturmaya çalışmayın. Hata yaparsınız ve fayda göremezsiniz. Leğeni banyoda ya klozetin üstüne koyarak ya küçük bir tabure üstüne koyarak oturmaya ya da yere koyup oturmaya çalışın. Oturma işlemi esnasında karnınızın gevşek olmasına veya gevşetmek için diafram nefes egzersizleri yapmaya dikkat edin.

      Her ne kadar bölgesel sıcak su oturma banyolarının genel sıcak su banyolarına (küvet) göre daha etkili olduğu yönünde bilimsel çalışmalar olsa da kendi klinik gözlemlerimiz; aynı etkinliğin, hatta daha fazlasının alınabildiğini yönündedir.

      İlave olarak, termomineralli suların olduğu kaplıcalardaki havuz ve küvete giren hastalarda çok daha etkin sonuçlar alınmaktadır. Çünkü termal sularda daha yüksek ısıda (40-41 ˚C) uzun süre (10-20dk) kalınabilir. Ki bu durum; termosfinkterik refleks aracılığıyla daha etkin gevşemeyi sağlar.

      Anlatılırken kolay ve uygulanabilirmiş gibi görünse de hem sık tekrarı hem de uzun süreli olarak uygulanması gerektiğinden gerek oturarak gerekse yatarak(küvette) yapılan sıcak su banyoları; zamanla pratik olmaktan uzaklaşır ve eziyet haline dönüşür.

Bu nedenle AnalCerrahi olarak sıcak uygulamasında tercihimiz;

Yapılabildiği ölçüde arada bir veya tuvalet sonrası duş fıskiyesi kullanarak makata, 2-3 dk süreyle hem sıcak uygulanması hem de tazyikli suyla yıkanması (mekanik temizliği),
Müteakiben yatar vaziyete geçip makat ağzına değecek şekilde sıcak (torba) uygulaması yönündedir.

Sıcak su torbasıSıcak su torbasıSıcak su torbasıTermofor, makatta sıcak su torbası olarak önerilmez.

      Sıcak (torba) uygulamasında, kolay ulaşılabilir olduğu için muayene eldivenleri tercih edilir. Üstteki resimlerde görüldüğü gibi eldiven parmaklari önce diplerinden tek tek düğümlenir. Sonra eldivenin içi, yakmayacak derecede sıcak-ılık suyla doldurulur ve bilek kısmı da düğümlenir. Böylece yumruk büyüklüğünde, yumuşak sıcak torba elde edilmiş olur. Müteakiben sırt üstü yatar vaziyete geçilir, kabalar elle aralanır ve sıcak torba; doğrudan ve sadece makat ağzına değecek şekilde yerleştirilir. Soğudukça yenisi ile değiştirilir. Yatar vaziyette, yani kalp ile makat aynı yatay seviyedeyken yapıldığı için hem zonklayıcı ağrılarda hem de ağrılı şişliklerde daha etkilidir.

      Ancak “çok daha etkili olsun” veya “iyi geliyor” diye çok sıcak su koyup kabalar veya makat ağzı yakılmamalıdır. (İkinci derece popo-cilt yanıkları ile gelen hastalarımız oldu...) Bu amaçla daha pratik olduğu düşünülerek Termofor kullanılmamalıdır. Çünkü termoforlar sadece kabaları ısıtır, makat ağzını değil…

Makat ağzına(anüse) temas edecek sıcaklık; makatta rahatlama, gevşeme yapacak ısıda olmalıdır.
Isı(sıcaklık) fazla olduğunda makat kendini korumak için SIKAR, KASAR ve ANAL SPAZM artar...
Dolayısıyla ağrıya faydası olmaz, ağrı azalmaz.

Yatar durumda, yani kalp ile popo yatayda aynı seviyede olduğunda makat daha çabuk rahatlar.

      Bu uygulama da kullanıcı eğitimiyle desteklenmek şartıyla gün içersinde ne kadar sıklıkla yapılabilirse o kadar iyi olur. Ancak iş hayatı nedeniyle gün içersinde uygulama fırsatı olmadığında; fırsat buldukça tuvalete gidip makatın şapata-şapata sıcak suyla yıkanması önerilir. Bu amaçla yarım litrelik pet şişe; sebillerden alınacak sıcak suyla doldurulur, tuvalette ılıklaştırılır ve müteakiben de makat yıkanır.

TAHARET TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

      WC de dışkılama işlevi bittikten sonra tabir yerinde ise makatı “şapata-şapata” bol su ile yıkamak gerekir. Makattaki mekanik temizlik ancak bu sayede mümkün olur. Sonra tuvalet kâğıdı ile ponponlama tazında dokunarak önce fazla su alınır. Müteakiben, bu nemlenmiş kâğıdı hafifçe bastırarak atık kontrolü yapılır. Bu esnada tuvalet kâğıdında kirlenme görülürse başa dönülerek yıkama işlemi tekrarlanır.

      Öncelikle tuvalet kâğıdı kullanılarak ya da sadece kuru kuruya tuvalet kâğıdı kullanılarak taharet temizliği yapılmamalıdır. Böyle yapıldığı takdirde, zaten ince ve hassas olan makat derisinde tahriş oluşur. Makat ağzındaki ufak tefek çatlakların ve tatlı tatlı kaşıntıların altında sıklıkla tuvalet kâğıdı ağırlıklı olarak yapılan hatalı taharetlenme alışkanlığı yatar.

      Ayrıca taharet temizliğinde sabunlu veya deterjanlı su ya da yumuşak ve alkolsüz de olsa ıslak mendiller asla kullanılmamalıdır. Gülmeyin... Hijyen saplantıları yüzünden yapanların sayısı hiç de az değil...

Unutmayın ki "Müdür" hatayı affetmez.... Bedeli/Ceremesi mutlaka ödenir/çekilir.

Güncelleme: Mayıs 2018
« « Laserötesi Tedavi'de Detay ve Öneri... Gebelik ve Basur...» »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.