ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

Paylaş - Yazdır

ANAL APSE & FISTULLER


      Makatın, yaşamı bezdirici kılan hastalıklarından biri de Anal Apse ve Fistüllerdir. Apse ve Fistül; aynı hastalığın akut (erken) ve kronik (geç) formu olarak değerlendirilir.

      Anal Apse adı üstünde makatta iltihaplanma ve irin toplanması (Apse loju) halidir. Sıklıkla makat içinde yer alan anal glandların (salgı bezlerinin) iltihaplanması ile başlar ve yayılarak büyür. Dışkılama sırasında ağrı ile başlar, ateş yükselmesi, halsizlik ile devam eder. Çoğu zaman makat çevresinde farklı yerlerde ağrılı sertlik veya ciltte kızarıklık ile kendini gösterir.

      Anal Apseler; birkaç gün içersinde gürültülü bir şekilde hızla ilerleyen ağrıyla başlar ve içeriğin (irin); birkaç gün içinde makat içinden veya çevresinden kendiliğinden veya cerrahi olarak boşalması ya da boşaltılmasıyla sonuçlanır ve büyük bir rahatlama elde edilir.

      Ancak uygun zamanda ve yeterli boşaltım yapılamayan hastalarda tekrarlayan apse atakları; %50 ya da daha fazla oranlarda gelişir. Bu durum, apse lojunun tam olarak iyileşmemesi ve her an iltihaplanma ve akıntı yapmaya hazır, makat içi ile dışı arasında süregen bir kanal oluşmasına sebep olur. İşte iki ucu açık kronikleşmiş bu yola (kanala, tünele, trakta) Fistül; neden olduğu sıkıntılar topluluğuna ise Anal Fistül Hastalığı adı verilir.

      Anal Apse ve/veya Fistül hastalığı; gerek tedavi öncesi yaşattığı sıkıntılarla gerekse tedavi sonrası neden olabildiği komplikasyon ve sorunlarla; tam manasıyla baş belası ve bezdirici olabilmektedir. Özellikle de ehil olmayan ellerde uygulanan eksik tanı ve tedaviler sonucu... O yüzden, deneyimli AnalCerrahlar tarafından; erken ve eksiksiz tanınması, müteakiben de sabırla uygun cerrahi tedavileri oldukça önemlidir.


  Anal (Anorektal) Apseler» »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.