ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Kıl Dönmesi Hastalığında Tedavi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

      Kıl Dönmesi Hastalığı teşhisi aldık ve hastalık hakkında biraz araştırma yaptık, sorduk, soruşturduk... Bir sürü tedavi şekli olduğunu gördük, öğrendik... Ama kendimiz için hangisinin uygun tedavi olduğunu anlayamadık ve hala " hangi yöntem?" sorusunu kafamızdan silemedik... Çünkü doğal olarak kendimiz için en iyisini isteriz. Hepimizin bir işi, gücü veya eğitimi var. Bunların aksamasını istemeyiz. Hele bir kere tedavi süreci geçirdikten sonra tekrar etmesini, hiç istemeyiz.

      Hastalık ile kuyruk sokumunda hafif kaşıntı, acımalar sonucu veya tedadüfen karşılaştınız ve sessiz formunda kıl dönmesi teşhisi aldınız. Zaten çok fazla da bir sıkıntınız yok ise kolaylaştırıcı faktörler içinde geçen kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

      Hastalık ile karşılaşmamız kuyruk sokumunda birden ortaya çıkan ağrılı şişlik yani Pilonidal Apse şeklinde ise zaten pek bir seçeneğimiz yoktur. Bir an önce cerrahi müdahale ile boşaltılmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

      Kronik Pilonidal Hastalık, yani kıl dönmesi teşhisi aldınız ve hastalık ile uzun zamandır boğuşuyor, sıkıntılarını yaşıyorsunuz. Zamanla sizi çok daha fazla rahatsız etmeye başladı ve artık kurtulma, yani tedavi olmanın zamanının geldiğinin düşünüyorsunuz. Ama hangisi?..

      Bu hastalık için uygulanan tedavi seçeneklerinin yelpazesi oldukça geniştir. Burada temel hedef; erken dönem komplikasyonlarının mümkün olduğu kadar az görüldüğü, hastanede kalma süresini kısaltan ve geç dönemde mümkün olduğu kadar az nükse neden olan en uygun tekniğin seçilmesidir.

      Uygun teknik seçiminde:

      Tabii ki, öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Tamam, dışardan bakınca kendiniz de görebilirsiniz, ama bunun sizi muayene olmaya götürmekten başka bir anlamı olmamalıdır. Hiç debelenmeyin!.. Çünkü hastalığın kuyruk sokumu bölgesindeki yerleşim ve yaygınlığını (genişliğini) belirleyebilmek için bir uzmana ihtiyacınız var. O kadar basit bir şey değildir...
      Örn: Yerleşim yeri yukarıda ve yaygın değil ise ilk etapta cerrahi dışı veya cerrahinin Eksizyon+Primer Kapama yöntemi tercih edilebilir ve yüksek başarı oranları elde edilebilir.

      Hastalığın yerleşim ve yaygınlığı belirlendikten sonra cerrahın vaka tecrübesi devreye girecektir. Nasıl mı? Vaka tecrübesinden kasıt, hastanın kalça yapısının özelliğidir. Hatırlarsanız, iki tepe arasındaki vadi ve bu vadide yer alan bir dere yatağından bahsetmiştik. Bu vadi ne kadar derin ve dar ise emici gücün etkinliği o kadar fazla olacaktır.
      O yüzden cerrahın teknik seçiminde, eğer gerekli ise bu vadinin yapısını bozacak, onu düzleştirip genişletecek teknikler üzerindeki yoğunlaşması gerekecektir.

      Bu şekilde hastalığa ve hastaya ait özellikler belirlendikten sonra iş; hastalıklı alanın çıkarılması(eksizyon) sonucu oluşan boşluğun nasıl kapanacağı veya kapatılacağına gelir.
İşte bu aşamada da;
- Öncelikle cerrahın teknik hakkındaki tecrübesi,
- Sonrasında yöntemin hızlı ve sorunsuz iyileşme süreci,
- Son olarak da tekniğin nüks(tekrar) etme oranı devreye girecektir.

      İş bu kadarla da bitmiyor. Tedavi sonrasında hastanın en az 1-2 yıl boyunca kişisel hijyen kurallarına itina gösterebileceğine emin olması gerekmektedir.

      SONUÇ: Hastanın bu çerçeve dahilinde doktoru ile görüşerek elde edeceği bilgiyi, beklentileriyle harmanlaması ve kendisi için en uygun tedaviyi belirlemesi mümkün olabilmektedir.


« « Kıl Dönmesi Hastalığında Cerrahi Tedaviler Kıl Dönmesi Hastalığı Neden Tekrarlamaktadır?» »


 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
MSN :  basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.