ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Kıl Dönmesi Hastalığında Tezcan Operasyonu

      Kıl dönmesi, gerek hastalığın gerekse hastaların fiziksel (yapısal) özellikleri gereği çok değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durum tedavi sürecine de yansımış ve tedavi beklentilerinde eksikliklerin oluşmasına neden olmuştur. İyileşme süreci ve nüks(tekrar etme) riski tedavi beklentilerindeki en temel eksikliklerdir. Bu amaçla tedavi yöntemlerinde beklentilere tam olarak cevap verecek yeni arayışlara gidilmiştir. Böylece tedavi yöntemleri, yıllar geçtikçe geniş bir yelpazeye dağılmıştır.

      Sonuç olarak, belli bir standardizasyon sağlamak mümkün olmamıştır. O nedenle hemen hemen her tedavinin kendine özgü, az veya çok tekrarlama durumunun olacağı gerçeği kabul edilerek, mevcut tedavi yöntemleri içersinde hem hastanın hem de hastalığın özelliklerine göre en hızlı iyileşme süreci sağlayacak ve en düşük tekrarlama riski olacak yöntemin tercih edilmesi gerektiği düşünülmüştür.

      Bu bağlamda, son yıllarda farklı flep teknikleri popüler olmaya başlamıştır. Bu yöntemler arasında orta hattın bozularak yanlara kaydırıldığı ve böylece nüks oranının azaltıldığını bildiren Karydakis ve Bascom Cleft Lift operasyonu ile Modifiye Limberg Flap gibi teknikler ön plana çıkmıştır.

      Ancak, yara hattının tam olarak orta hattan uzaklaştırılamaması ve/veya cilt kapanlarının(yuvalarının) oluşması; az da olsa yine nükslerin sebebi olmaktaydı. Diğer taraftan hastalıklı alan büyüdüğünde flep de büyümekteydi. Bu durum hem iyileşme sürecinin uzamasına hem de nüks oranını artmasına neden olmaktaydı.

      Mevcut durumu gerek mesleki tecrübelerim ışığında gerekse eldeki veriler doğrultusunde iyice sorguladığımda; öncelikle vadinin ortadan kaldırılması veya doldurulması ve sonrasında da yara izlerinin olabildiğince kenara çekilmesi ile nüksün önüne geçilebileceğini öngördüm ve Geometri bilgilerimi kullandım. Bu yönde yaptığım çalışmalarda hastalıklı alanı; oblik ve asimetrik (flag-bayrak) şekilde kesip çıkarma işlemi gerçekleştirdim. Müteakiben oluşan defektin(yara alanının), yan taraftan flep tekniğine benzer bir şekilde ile kapatılması işlemini gerçekleştirdim. Böylece Eksizyon aşamasında hastalıklı alanın bu şekilde özellikli bir kesi ile çıkarılması ve sonrasında da kapatılması tarzında gerçekleştirdiğimiz bu modifikasyona  "Tezcan Operasyonu" ismini verdim. 

      Bu sayede hem vadinin ortadan kaldırılması veya doldurulması hem de yara izinin olukta, orta hatta kalmasının önüne geçilmiş olundu. Sol baştan sırasıyla Limberg, Modifiye Limberg ve Tezcan operasonu sonrası şematik olarak gösterilmiştir.


      Bu şematik anlatımdan birşey anlamamış olabilirsiniz. O zaman gelin bu uygulamaların hasta üzerindeki görüntilerini inceleyelim ve karşılaştıralım.


      Bu yöntemin en güzel taraflarından biri de her hastaya ve irili ufaklı her hastalığa uygulanabilir olmasıdır. Böylece birtakım ilavelerle tüm hastalarda uygulanabilir hale gelmiş ve bir standardizasyona gidilebilmesine imkan vermiştir.

      Tezcan operasyonu uyguladığımız hasta sayısı Mayıs 2010 itibariyle 152'ye ulaşmıştır. Aralık 2007 ile Haziran 2009 yılları arasındaki ilk 100 hasta bilimsel çalışmaya dahil edilmiş ve takiben alınmıştır. Bu çalışma; 2015 yılında, ortalama 42 (35-55) aylık takip sonrasında “Flag Excision and Flap Procedure: a Novel Modification for Off-Midline Closure After Pilonidal Sinus Excision" adıyla yayınlanmıştır.

      Örnek Vakalar...
Vaka 1:
Vaka 2:(Daha öncesinde eksizyon+primer kapama geçirmiş nüks vaka...)
Vaka 3:(Çok ileri düzeyde yayılmış kıl dönmesi hastalığı)
Vaka 4:(4 yıllık takip)


« « İdeal Tedavi Arayışları...  

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.