ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
ÜCRETSİZ
  Danışma için
  randevu...
0224 235 10 50

Paylaş - Yazdır

Akut Anal Fissür (Çatlak) Tedavisi

     •► Akut Anal Fissür, zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmediğinde veya edilemediğinde Kronik Anal Fissür’e dönüşür. Bu nedenle dışkılama bağımlı makatta ağrı yaşayan hastanın, öncelikle “geçer belki…” diye düşünmeden veya beklemeden muayene olması gerekir. Bknz: Nasıl Teşhis Edilir?

     ••► Muayenesinde Akut Anal Fissür tespit edilen hastaların çoğu; dışkılamasının normal olduğunu, daha öncesinde hiçbir makat sorunu yaşamadığını ve makattaki bu ağrının da aniden oluştuğunu söyler(?). Hatta yaşadığı sıkıntıların nedeni olarak da makattaki çatlağı görür ve çatlak iyileştiği takdirde ağrı, kanama gibi sıkıntıların da geçeceğini düşünür…. Ne kadar güzel değil mi? Gayet basit ve düz bir mantık!..

      Ama keşke bu kadar kolay olsa…. Çünkü makattaki çatlağın iyileşebilmesi için öncelikle Anal Fissür oluşumunda rol oynayan kısır döngü süreçlerinin kırılması gerekir. O yüzden çatlak tedavisi hem daha komplike hem de zaman alan bir süreçtir. Yani Anal Fissür’de "iki krem süreyim, ilaç içeyim de çatlak geçsin” tarzı basit tedavi yaklaşımları yeterli olmaz.
Akut Fissür Döngüsü
      Muayene sonrası Akut Fissür tespit edilen hastalar; öncelikle Kullanıcı Eğitimi tabanlı Konservatif tedavi sürecine alınır. Bu sayede Kullanıcı hataları temelinde başlayan kısır döngüler, tek tek kırılmaya çalışılır. Bu amaçla...

      1. Hastanın beslenme, özellikle de dışkılama alışkanlıkları detaylandırılır. “Ikınma”, “zorlanma” ve “kabızlık” gözden geçirilir. “Doğru” diye bildiği veya farkında olmadığı kullanıcı hataları tespit edilir ve bu doğrultuda kişiye özel kullanıcı eğitimi verilir. Böylece kullanıcı hataları temelinde belirginleşen gereksiz ıkınmalar azaltılır.

      2. Müteakiben hastaları en fazla rahatsız eden ve makatta zonklayıcı ağrıya yol açan Anal Spazm’a geçilir. Tuvaletteki gereksiz ıkınmaların azalması makatta kasılma (Anal Spazm) riskini de azaltır ama yeterli olmaz. O yüzden ilave olarak hem makattaki mevcut kasılmayı hem de bu kasılmanın yol açtığı ağrıyı azaltmak için sıcak uygulama önerilir. Sıcak uygulamanın doğrudan ve dolaylı etkilerinden faydalanılır. Ayrıca makattaki ağrıyı ve dolayısıyla da kasılmayı azaltmak amacıyla ağrı kesici ilaçlar (krem, fitil, hap, iğne gibi) da ilave edilir.
      Hastanın kendi çaba ve gayretine bağlı olan konservatif tedavi; gerekirse “ameliyatsız” diye bilinen cerrahi dışı tedavilerle de desteklenir. Bu amaçla tıbbi kullanıma girmiş ve “ilaç” özelliğini kazanmış; Topikal GTN (Glyceryl trinitrate), Kalsiyum Kanal Blokerleri, Botilinium Toksini (Botox) gibi kimyasallar kullanılır. Makat kasları; bu kimyasallar (ilaçlar) aracılığıyla gevşetildiği için bu desteğe; Ameliyatsız/Kimyasal Sfinkterotomi adı da verilir.

     •► Topikal GTN; %0,2 veya %0,4'lük İsosorbit dinitrat pomat (merhem) olarak kullanılır. Mercimek büyüklüğü kadar bir miktardaki merhem parmak ucuna alınır ve makat ağzına, hatta hafifçe makatın içine doğru girilerek günde 2-3 defa sürülür. En önemli ve ciddi yan etkisi; baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü, makatta yanma ve taşiflaksidir. Eczanelerde hazır formu mevcuttur. Ayrıca karışım olarak da yapılır.
     •► Topikal Diltiazem; %2'lik Diltiazem pomadı kalsiyum kanal blokeri olarak kullanılır. Topikal GTN gibi günde 2-3 defa makat içine doğru sürülerek kullanılır. Baş ağrısı riski ve tedavi etkinliği Topikal GTN’e göre daha azdır.

     •►Botox(Botoks) Enjeksiyonu; Sıklıkla, makattaki ağrı nedeniyle çaba ve gayret göster(e)meyen veya ameliyattan çekinen hastaların tercih ettiği bir uygulamadır. Makat kenarından iğneyle girilerek makat kaslarına 100 ünite kadar toksin enjekte edilir. Böylece makattaki kasılma (Anal Spazm); iki üç ay süreyle (geçici) azaltılmış olur. Makattaki bu geçici gevşeme süreci; çatlağın iyileşmesini mümkün kılar.

      Botoks sonrası, çok nadir de olsa geçici olarak gaz kaçırma, makatta akıntı ve kirlenme gibi sıkıntılar olabilir. Botoks’un doğrudan tedavi edici veya çatlağı iyileştirici özelliği yoktur. Kulanıcı eğitimiyle desteklenmesi gerekir. Buna rağmen olumlu sonuç alınacak diye bir garanti de yoktur. O yüzden tekrarlayıcı uygulama gerekebilir. Hamile, 18 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük hastalar için uygun olmayabilir. Yüksek başarı oranı bildiren çalışmalar kadar yüksek oranda başarısızlık (nüks) bildiren çalışmalar da vardır.

      Görüldüğü gibi Anal Fissür tedavisinde; aynı anda hem gereksiz ıkınmaları hem anal spazmı hem de ağrıyı azaltılmak için farklı kollardan saldırıya geçilir. Böylece makat kaslarının gevşemesi sağlanarak anal spazmın ve ağrının azalması, dolayısıyla yara (çatlak) hattına giden kan akımının artması ve yaranın (çatlağın) iyileşmesi beklenir. Akut Anal Fissür'de hastanın kendi çaba ve gayreti gerektiren bu konservatif tedavi, ameliyatsız tedavilerle de desteklenirse %70-80 oranında başarıya ulaşılır. Ama pratikte bu oranlara ulaşmak kolay değildir. Çünkü hastaların alışılagelmiş tuvalet alışkanlıklarından vazgeçmesi kolay değildir.
 
      Diğer taraftan, tüm bu çabalara ve geçen birkaç haftalık sürece rağmen arzulanan rahatlama olmuyor veya biraz oluyor ama sonrasında tekrarlıyorsa yada makattaki fissür (çatlak) iyileşmiyor ve sıkıntılar da devam ediyorsa inat etmemek ve çatlağın kronikleştiğini kabul etmek gerekir.

Güncelleme: Mayıs 2018

« « Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? Kronik Anal Fissür Tedavisi » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.