ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal (Anorektal-Perianal) Apseler

      Anal apseler, sıklıkla 30-40'lı yaşlarda olmak üzere tüm yaş gruplarında görülebilen ve makatın acil cerrahi tedavi gerektiren iltihabi hastalığıdır. Hastaların %30'unda önceden geçirilmiş anal apse hikâyesi bulunur. Hastalığın, sıklıkla dışkı kıvamında yumuşak-cıvık yönde değişikliklerin olduğu ilkbahar ve yaz aylarında görülme sıklığı artar. Erkeklerde kadınlara nazaran daha yüksek oranlarda görülür.(2:1 veya 4:1)

      Crohn hastalığı, anal bölgeye daha önce uygulanmış olan travma veya cerrahi girişimler, anal fissür varlığı, AİDS gibi bağışıklık sistemindeki bozukluklar anal apse oluşumunda kolaylaştırıcı faktörlerdir.

      Buna rağmen Anal Apselerin büyük bir çoğunluğu; normal dışkılama işlevine sahip olduğunu düşünen ama hatalı dışkılama işlevine (artan ıkınma alışkanlığına) sahip kişilerde ve genellikle de geçirilmiş ishal (yumuşak-civik) sonrası 7-10 günlük dönemde kendiliğinden oluşur. Bknz: Kabızlık ---> Normal Dışkı&Dışkılama

      Anal Apsenin oluşması, yani sorunun başlamasındaki tetikleyici mekanizma Kriptoglandüler Teori ile açıklanmış ve bilimsel tabanda yaygın olarak kabul görmüştür. Bu teoriye göre; makat içinde yer alan anal glandların iltihaplanması ile anal apse oluşmakta ve zamanla makat çevresindeki sanal boşluklara yayılarak ilerlemektedir. Şimdi "ben bu tanımlamadan hiçbir şey anlamadım!.." diyeceksiniz, değil mi? O halde, daha anlaşılır olacak şekilde açalım....

      Bu açılıma; anal kanal anatomisini kısaca gözden geçirerek başlayalım ve Anal gland nedir? Nasıl iltihaplanır, apseleşir? Sanal boşluk nedir? Nasıl yayılır? gibi sorulara cevap arayarak devam edelim.


      Anal kanalda, anüsten 2 cm kadar içeriye doğru girildiğinde dişli çizgi(dentate line) denilen anatomik yapı ile karşılaşılır. Makat dışından içeriye doğru ilerlendiğinde; anüs derisinin sonlandığı, barsak mukozasının başladığı kesişim (ayrışma) hattına dentate line(dişli çizgi) adı verilir. Barsağın son kısmı olan rektum; anal kanaldan daha geniş olduğundan bu hat seviyesinde, rektum mukozası; Torba ağzı misali büzüşerek uzunlamasına kıvrımlar oluşturur. Rektuma doğru uzanan ve sayıları 6-14 arasında değişen bu mukoza kıvrımlarına Morgagni Sütunları adı verilir. Dolayısıyla dişli çizgi seviyesinde yan yana duran iki sütunun arasında ve tabanında da bir cepçik oluşmuş olur. Bu cepçiklere de Anal Kripta adı verilir.

      Anal kriptaların tabanından başlayıp makatı çevreleyen iç kaslar arasına, ağaç dalı gibi kanalcıklar şeklinde uzanım gösteren salgı bezleri (Anal Gland) bulunur. Normal bir anal kanalda kriptalara ağızlaşan bu bezlerin sayısı 4-10 arasında değişir. Bunlar Anal Glandlar veya Kas İçi Anal Bezleri olarak isimlendirilir. Anal kanal çevresinde her ne kadar düzenli bir şekilde dağılmışsalar da daha çok arka orta olmak üzere arka ve orta hatta yerleşmişlerdir. Erkeklerdeki sayıları kadınlara göre daha fazladır.

      Anal bezlerin asıl görevi:

      Barındırdıkları sümüksü-mukus (kaygan) salgıyı(sıvıyı) dışkılama, yani makat ağzının açılımı sırasında dışkının geçtiği anal kanala boşaltmaktır.
      Böylece dışkı çıkış sırasında anal kanal iç duvarlarının kaygan olması sağlanmış olur. Ki bu durum; dışkının yılan gibi kayarak hem kolay ve rahat hem de etrafa zarar vermeden çıkmasını sağlar.

      Kısaca, dışkılama işlevini kolaylaştırmak ve çıkan dışkının makat ağzına verebileceği olası hasarı (tahrişi) önlemektir.


« « Anal Apse-Fistül (Giriş) Anal Apse Nasıl oluşur? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.