ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Anal (Anorektal-Perianal) Fistüller

      Anal fistül; yüzlerce yıldan beri tanınmasına, sık karşılaşılmasına rağmen hem hasta hem de cerrah için uğraştırıcı, bezdirici ve tedavisi de AnalCerrahi tecrübesi gerektiren zor hastalıklardan biridir.

      "Fistül" kelimesi tıbbi olarak içi boş iki organ veya içi boş bir organ ile vücut yüzeyi arasında, normalde olmaması gereken kanal-tünel-tüp geçit olarak tanımlanır. Çocuk parklarında yer alan iki ucu açık tüp geçitler gibi düşünün... Bu tanımlama ışığında, tıbbi olarak birçok fistül çeşidi vardır. Dental(Diş) fistül, Rektovaginal fistül, Arteriovenöz fistül gibi...


      Bu fistülü oluşturan tüp geçit veya kanal; makat kasları arasında seyrediyor, bir ağzı makat içinde ve diğer ağzı da makat dışında ciltte ise Anal (Anorektal-Perianal) Fistül adını alır.

Anal FissürAnal FistülAnal Fistül akıntılı

      Anal Fistül, isim benzerliği nedeniyle en çok Anal Fissür (çatlak-yırtık) ile karışır. Fissür, makat ağzındaki çatlak ve yırtıklara denir. Fistül ise basitçe makat ağzından birkaç santimetre uzaktaki ciltte yer alan, zaman zaman ağrılı şişkinliklere neden olabilen akıntılı deliklere denir.

      Anal Fistül, bir iltihaplanma süreci olan anal apsenin devamı olarak gelişir. Bu nedenle devam eden enfeksiyon varlığı söz konusudur. Dolayısıyla apselerde olduğu gibi anal fistüllerinde olabildiğince erken tedavi altına girmesi gerekir. Pratikte anal fistüllerde kendiliğinden iyileşme olmaz. Çok çok nadir olarak, akıntı ve kirlenme gibi sorunları hiç olmayan anal fistüller de vardır.

      Sıklıkla tedavi görmemiş fistüllerde; yeni apselerin ve buna bağlı olarak yeni yan-kör tünelciklerin gelişimi, yani hastalığın ilerleme(basitten komplike hale dönüşme) riski çok çok daha fazladır. Nadir olarak, uzun süre tedavi görmemiş fistüllerde; fistül dış ağzının bulunduğu yerde cilt kanseri gelişebildiği bildirilmiştir.

      Anal Fistüllerin tedavisi, hiç hoşunuza gitmeyecek ama cerrahidir. İlaç (Antibiyotik) tedavisi, sadece akıntıların arttığı dönemlerinde cerrahiye hazırlık olarak kullanılır. Hastalığı yok etmesi beklenmemelidir.

      Hastalığın makat kasları arasında-içinde gelişmesi sebebiyle cerrahi tedavinin az veya çok abdest tutma işlevine hasar vermesi kaçınılmazdır. Ki istenen, hastanın abdest tutma fonksiyonuna, tolere edilebilir düzeyde en az hasar vermektir. Bu amaçla yıllar içersinde farklı cerrahi tedavi alternatifleri geliştirilmiştir.

      Dolayısıyla “Aşağı tükür sakal, yukarı tükür bıyık” misali tedavi edilmezse bir dert, tedavi edilmeye kalkışılsa ayrı bir dert…. Ancak olası yayılım ve ilerleme risklerini dolayısıyla da artan enfeksiyon riskleri düşünüldüğünde;

1. Öncelikle anal apse aşamasındayken doğru tanısının ve uygun müdahalesinin erkenden yapılması,
2. Anal Fistül aşamasında da ilerlemeden, komplike hale dönüşmeden müracaat edilmesi,
3. Doğru ve eksiksiz tanı için Endoskopi, 3D Endoanal Ultrason ve Endocoil’li Pelvik MR gibi tetkiklerden faydalanılması,
4. AnalCerrahi konusunda tecrübeli bir cerrahın tercih edilmesiyle başarıya ulaşmak mümkündür.

O halde, hastalık ve tedavisi hakkında ayrıntılara girerek biraz daha bilgilenelim ve bilinçlenelim.


« « Anal Apse Nasıl Tedavi Edilir? Anal Fistül Neden ve Nasıl Oluşur? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.