ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (181) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (11) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (117)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 ...37
Rumuz: Bebeto 07.08.18, 18:36
Merhabalar hocam.ben 1 ay evvel ic hemoroid ve dis hemoroid anal fisur catlaktan lazerle ameliyat oldum.yanliz 1 ay gecmesine ragmen tuvaletten cikinca kendi parmagimla memeleri iceri sokuyorum ve memeler hala inmedi.doktorun verdigi basta antibiotik ve agri kesicileri kullandim.bana hemsire normal su banyosu yapmami soyledi sicak su degil normal hatta soguk suda oturun dedi.cunku memeler siser dedi o gececek dedi yanliz benim 1 ayim doldu hala memeler sis ve inmedi sorun memeleri tuvalet sonrasi iceri sokuyorum ama disari cikip 10 dakika yuruyunce hemen hemeroid memesi eskiden oldugu gibi disari cikiyor.doktora ulasamiyorum sadece hemsireye ulasiyorum onlar ariyor ama sorun hemsire inecek demisti hala 1 ay gecti sanki hic ameliyat olmamis gibi memeler tekrar yuruyunce kendiliginden disari atiyor ve agri yapiyor kuruyunca dogal olarak.hocam bu durumda neyapmaliyim? Bu memeler nezaman iner.sukur kabiz olmadim agrim da yok ama memeler hala disari cikiyor.bayikon kullanmadan dolayi kasinti baslamisti bana bir krem verdiler travazol diye onu kullaniyor geciyor ama bu meme daha inmedi bir ay gecti 1 aydir evdeyim ve beslenmeye dikkat ediyorum evde oturuyorum disari cikinca meme hemen siskin olarak disari cikiyor hocam normalmidir yada oneriniz varmidir?? Vok tesekkurler
Cevap: (08.08.18, 02:14)

     Tedavi görmüş bir hastaya yorum yapmak çok uygun değildir. Ama bahsettiğiniz şişliklerin dış hemoroidlere bağlı olma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Ki bu durum, sizin en başından beri dış hemoroidleri de içine alan evre 3-4 düzeyinde bir hemoroidal hastalığa sahip olduğunuzu destekler tarzdadır. O yüzden tedavi öncesinde sizi muayene eden hekimin görüşlerini almak gerekir.
     Kabız değilim diyorsunuz ama kabızlık sadece seyrek tuvalete gitme ve veya kalın sert kaka yapma durumu değildir. Tuvalette karnınızı sıktıkça dışkı çıkarabiliyorsanız, karınınızı sıkmadan (ıkınmadan) dışkı çıkaramıyorsanız, bu durum da bir nevi kabızlıktır.
Rumuz: ilhn 30.04.18, 13:13
iyi günler hocam sitenize tavsiye üstüne buldum. benim sıkıntım 2003 yılından beri hemoroid hastasıyım. ilk çıktığında dışkılama yapılabilmesi için ufak bir operasyon yapılmıştı ondan sonra sene de bir sefer bir haftalık süren ufak sıkıntılarım olmuştu. bu sıkıntılarda ufak bir meme çıkması oluyordu fakat ilaç dahi almadan bir hafta içinde bitiyordu fakat 2018 yılı başından beri geçmeyen bir hemoroid sıkıntım var, procto krem kullanıyordum ama bir hafta geçiyorsa ertesi hafta tekrardan rahatsızlık veriyordu. kabızlık ve taze kan gelmesi üzerine genel cerrahi uzmanına gittim. kanama nedeniyle kolonoskopi yapılmasını istedi bunun üzerine kolonoskopi yapıldı ve 1. derecede iç hemoroid olduğu ilaç tedavisi yapılması gerektiğini söylediler ve procto fitil ve doxium hap verildi. fakat bu ilaçları kullanıyorum hafif bir rahatlık veriyor bıraktığım anda tekrardan çıkıyor ve kolonoskopiden sonra daha önce dışarıya çıkmayan meme çıkmaya başladı benim anlamadığım 1. derecede bir hemoroidin neden bu kadar rahatsızlık verdiği ve niye hiç gitmediği, bu ilaçları sürekli mi kullanmak gerekir. ayrıca karnımda bir şişkinlikte oluyor sizin görüşlerinizi merak ediyorum teşekkürler
Cevap: (01.05.18, 00:26)

    Anlatımlarınıza göre öncelikle bazı yanlış algılamaları düzeltmek gerek...
 1. Hemoroidal Hastalıkta kullanılan krem, fitil, hap tarzı ilaçların hastalığı yok etmek, iyileştirmek gibi bir özelliği yoktur. Sadece hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıları azaltmaya çalışır. O yüzden bu ilaçları kullandığınız sürece rahat, bıraktığınızda ise tekrar başa dönersiniz.
 2. Kolonoskopik inceleme kalın bağırsakta kanamaya yol açan kötü huylu bir hastalık olup olmadığını ayırt etmek içindir. Hemoroid teşhisi koymak veya derecesinmi belirlemek için yapılmaz. Zaten belirleyemez de....
    Anlatımlarınızı dikkate aldığımızda sizdeki asıl sorunun makat(hemoroid) olmadığı, bunun var olan dışkılama güçlüğünün bir sonucu olduğunu düşünmekteyim. Rahat bir dışkılama gerçekleştiremediğiniz için makatın her tuvalette, bir şekilde zorlandığını ve travmatize olarak hemoroid diye tanımladığınız sorunlara yol açtığını düşünmekteyim. Bu çerçevede öncelikle defekografi adı verilen ilaçlı dışkılama filmi ile yaşadığınız dışkılama güçlüğünün belirlenmesi, sonrasında anal manometri ve 3D endoanal ultrason gibi ileri tetkiklerle detaylandırılması gerekebilir.
Rumuz: alişahin 17.11.17, 15:09
Çok canım yandığı için parmakla veya anaskopla muayene yapılamadı.
kolonoskopiden sonra memesi olan derin anal fissür teşhisi kondu.
sabah ve akşam iki kez düzenli rahatça tuvalete çıkıyorum.
Boraks tozu suya karıtırıp günde 2 kez tuvaletten sonra sıcak suya oturuyorum
sonrasında suya oturup kurulandıktan sonra proctolog kremini sürüyorum.
önceden de kabız olmazdım.şimdi daha çok dikkat ediyorum.
derin yara olduğu için botox çare olmaz gibi geliyor.
DEBRİDAT,PROCTOLOG,ANESTOL POMAD,NİMES ve borax toz yazıldı.
Çok dikkat ediyorum.
genelde yanma oluyor.Anestol pomad sürüyorum ama yanma geçmiyor.Acaip bir yanma oluyor
Ameliyattan sonra gaz ve dışkı tutamama oluyormuş.O nedenle çekiniyorum.
iki aydır ilaçları kullandım.Her şeyi yaptım ama yanma ve ağrı geçmedi.
dün başka bir genel cerraha gittim.Verilen ilaçlar yanlış benim yazacağım kremi iki ay kullan geçmezse botox yaparız dedi
botox sonrası yine geçmezse ameliyat düşünürüz dedi.Bu sekiz aylık bir süreç.
Bu sorunu yaşayan arkadaşlarla konuştum.Hepsi en sonunda ameliyat olmak zorunda kalmış.
ameliyat sonrası sıkıntı yaşamadık dediler.1 ay içinde hiçbir sorun kalmadı diyorlar.
ablamda aynı sorunu yaşıyor.Genetik bir durumda var gibi.
derin ve nöbetçi meme olan çatlakların en iyi tedavi şekli ameliyat gibi gözüküyor.
Fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim.teşekkürler.
Cevap: (18.11.17, 12:49)

    Daha çok makat ağzına yönelik problemlerden(anal fissür hemoroid anal spazm) bahsediyor olsanız da asıl sorununuzun kabızlık (dışkılama güçlüğü) olduğunu düşünüyorum. Unutulmamalıdır ki kabızlık sadece peklik demek değildir. Her ne kadar günde iki defa tuvalete igdiyor ve dışkınız yumuşak oluyor da olsa dışkıyı rahat çıkaramıyorsunuz. Hatta peklik endişesiyle veya tam boşaltamadığınız için günde iki defa tuvalete gidiyor da olabilirsiniz.
     Sizin durumunuzda olan hastalarda, sadece muayene ve muayene buşlgularıyla tedavi planlamasına gitmeyiz. Çünkü bu tedavilerin zaman içersinde, devam eden gereksiz ıkınmalar nedenyle yetersiz kalmaktadır. O yüzden hastaları; detaylı sorgulama ve muayene sonrası defekografi, anal manpmetri, ve endoanal ultrason gibi tetkiklerle de inceleyerek hem teşhise hem de tedaiv planlamasına gitmekteyiz.
Rumuz: Cngz 30.07.17, 03:24
Sayin hocam ben klasik yontenlem hemoroid ameliyati oldum ve 1 ay zaman gecti yani hocam wcye gittikten sonra 15 dakika sonra birdaha wcye buyuk tuvalet icin gidiyorum 3 defa suruyor benim tuvalet dengem bozuldu , zaman icinde iyi olur mu simdiden tesekkurler.
Cevap: (31.07.17, 01:12)

     Hemoproid ameliyatı olmuş olmanıza rağmen dışkılama ile ilgili sorunlarınız bir şekilde devam ediyor olması; yaşadığınız sorunların asıl nedeninin hemoroid olmadığını, hemoroiddeki büyümelerin bir sonuç olduğunu gösterir. Bu nedenle de tam boşalamama, rahatlayamama durumunuz devam etmektedir. Bu nedenle boşaltımı, tek seferde değil de birkaç seferde yapabiliyor olabilirsiniz...
    Bu çerçevede öncelikle durumunuzla ilgili detaylı bilgi için doktorunuzla görüşmenizi, yeterli olmadığı takdirde dışkılama güçlüğü için detaylı sorgulama ve muayene sonrasında defekografi, anal manometri ve endoanal ultrason gibi tetkiklerle araştırılmanız gerekebilir.
Rumuz: exocat 12.06.17, 05:03
Hocam merhaba,
Dış hemoroidim mevcut.Normal yaşamımda bir soruna yol açmıyor.Ancak nadiren alkol alan birisiyim ve ne zaman alkol alsam acımaya başlıyor.Doktora göründüm ama açıklama beni tatmin etmedi.O sebeple bir de size danışmak istedim.15 günde 1-2 bardak alkol alırım.Ve her alkol aldıktan sonra trombüs oluşuyor.Doktor alkol trombüsü tetikliyor hiç kullanma dedi.Tamam kullanmıyım ama bu normal bir durummu?İç hemoroidim yokmuş.Sadece dış.Bir bardak alkolün trombüsü tetiklemesi olası başkaca hastalıkların belirtisi olabilirmi?(internette bazı hastalıkların trombüs oluşumunu hızlandırdığını okumuştum,mesela derin ven trombozu ve bazı karaciğer damar hastalıkları).Nereye kime görünmeliyim sizce?
Cevap: (13.06.17, 00:21)

     Hemoroid kökenli tromboze şişkinlikler, sıklıkla bir önceki tuvalette gerçekleşen gereksiz ıkınmaların bir sonucu olarak dış hemoroidlerin yerleştiği makat ağzında oluşur. Dİğer taraftan, alkol alımı sonrası sıklıkla dışkıda cıvıklaşma olur. Bu dışkıdaki bu cıvıklaşma ise kaçınılmaz olarak bir sonraki WC de gereksiz ıkınmalara yol açar.
     Ayrıca dış hemoroid, tek başına olmaz. Dışkılama güzergahını düşündüğümüzde; dış hemoroidler oluştuysa zaten içte de sorunlar vardır. Hatta dışkılama düzeneğinizde farkında olmadığınız veya size sıkıntı yaratmayan başka sorunlar da vardır. Detaylı muayene ve Defekografi, Anal Manometri, Endoanal USG gibi tetkiklerle araştırılarak ortaya konabilir.
1 2 3 4 5 6 ...37
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.