ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 ...37
Rumuz: Gulsum 12.10.18, 04:59
Merhabalar hocam makat daralması idrar yapamama gibi sorun yaparmi cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Cevap: (13.10.18, 10:50)

     Makat daralması diye tanımladığınız makatın dışkılama sürecinde rahat bir şekilde açılamaması; yapısal nedenlerden ziyade Anismus gibi işlevsel nedenlere bağlı olarak gelişen bir durum ise idrar yapma işlevinde de sorunlar yaşanabilir.
Rumuz: bmdiozturk 28.09.18, 08:44
İyi Günler,
Benim küçük basurum var. Nasıl basur memesi oluşur? Acı baharatlı yersem de ilk kez basur memesi olabilir miyim?
Cevap: (29.09.18, 01:21)

    Bu sorularınıza detaylı sorgulama ve muayenenizi yaptıktan sonra cevap vermek çok daha akıllıca olacaktır. Malum, konu çok geniş....
Rumuz: Aysima 06.09.18, 05:11
Merhabalar hocam benim size bı sorum olacaktı dört ay önce hemeroid ameliyatı oldum makatin sağ kısmında tarif edemeyeceğim bı acı yanma vardı ilk zamanlar yaradan yada dikiş olduğundandır diye düşünmüştüm ama diğer yaralar falan geçmesine rağmen ordaki yanma hissi hiç geçmedi ameliyattan sonra makatimdan çok akıntı geldi ve makatimda sağ tarafta ve arkaya doğru sertlik ve kızarıklık vardı sert olan yere bastirdigimda irin akıyordu doktoruma söyledim ameliyattan kaynaklı olduğunu geçer dedi daha sonra bana parmakla kontrol ettiğinde fistül oluşmuş dedi antibiyotik verdi 15 gün sonra küçük bı operasyon yaparız dedi 15 gün sonra tekrar gittim fistül falan yok dedi gonderdi hocam fistül var deyip elledigi yerde çok fazla yanma var her daim yaniyo o günden beri idrarimdada sıkıntılar var doğru düzgün idrar yapamıyorum çok yaniyo makatin içinde sağ kısımda olan bu yama sanki sağ kasigimi bile yakıyor ama her hangi bir akıntı yok benim merak ettiğim herhalde benim fikrimce ilk önce o kızarıklık sertlik olan yerde apse oluştu ben kendim bastırınca irin aktı bı sure daha sonra akması orda fistül mu olustu acaba ama makatta derisinde ağız kısmı yok sadece makatin içinde sağ kısımda aşırı yanma var ilk önceleri tuvaletimi yaparken diski oraya degdiginde aşırı yanma oluyodu ağlayarak yaptığımı biliyorum şuan ise resmen kabız oldum benim merak ettiğim doktor ilk önce fistül var deyip sonra neden yok dedi eğer bende gerçekten fistül varsa ne gibi şikayetlere yol açar ağrıdan sancidan duramıyorum hocam çok fazla yanma var vajinamda kadar vuruyo yanma bide her fistül makatin dışında delikmi oluşturması lazım sadece makatin içinde olan fistül yokmudur eğer makatin içinde fistül varsa akıntı makatin içinden mi gelmesi lazım bende sadece makatin içinde aşırı yanma var icerde fistul varsa bunu doktor parmakla muayenede anlamazmi baska doktorada gittim bisey yok deyip gonderiyorlar pelvik mr de bellibolur diye okudum sitenizden onuda doktorlarin istemesi gerekiyor ama kimse bana bunu yaptirmiyor ne yaoacagimi sasirdim biliyorum çok fazla şey yazdım ama cevap verirseniz sevinirim hocam şimdiden teşekkürler
Cevap: (11.09.18, 00:47)

     Klasik Hemoroid ameliyatı sonrası ilk bir ay içersinde akıntı kirlenme gibi sorunların olması beklenen bir durumdur. Ancak bazen sfinkterotomi de yapılan hastalarda, sağ veya sol yan kenarlarda komplikasyon olarak apse-fistül gelişebilir. Bu durumu netleştirebilmek için anal muayene sıklıkla yeterli olur. Ama şüphe duyulursa Pelvik MR ve daha iyisi olarak üç boyutlu Endoanal Ultrasonografiden -3D EAUS- faydalanılabilir.
     İlk günlerde çok daha fazla olan Dışkılama bağımlı ağrının ise haftalar geçtikçe azalarak kaybolması beklenir. Ama kaybolmuyor ve inatla devam ediyorsa.... O zaman düşünmek lazım. Çünkü büyük bir olasılıkla hastanın asıl sorunu hemoroid değildir. Evet, hemoroid de vardır ama altta yatan kabızlık nedeniyle makat her dışkılama sürecinde zorlanıyor ve hemoroid diye bilinen sorunlara -ağrı, kanama ve memeleşme gibi- yol açıyordu.
     Bu durumda sizin proktoloji konusunda yeterli tecrübe ve teknik donanıma (defekografi, anal manometri, endoanal ultrason gibi) sahipgenel cerrahi uzmanına görünmeniz uygun olacaktır. Ancak bu sayedeAltta yatan kabızlığa, dolayısıyla makatta zorlanmaya yol açan Anismus, Rektal hiposensitivite, Rektosel, Pelvik taban düşüklüğü gibi hastalıklar yönünden değerlendirilmeniz veçıkacak sonuçlara göre uygun bir tedavi planlamasına alınmanız mümkün olacaktır.
Rumuz: Bebeto 07.08.18, 18:36
Merhabalar hocam.ben 1 ay evvel ic hemoroid ve dis hemoroid anal fisur catlaktan lazerle ameliyat oldum.yanliz 1 ay gecmesine ragmen tuvaletten cikinca kendi parmagimla memeleri iceri sokuyorum ve memeler hala inmedi.doktorun verdigi basta antibiotik ve agri kesicileri kullandim.bana hemsire normal su banyosu yapmami soyledi sicak su degil normal hatta soguk suda oturun dedi.cunku memeler siser dedi o gececek dedi yanliz benim 1 ayim doldu hala memeler sis ve inmedi sorun memeleri tuvalet sonrasi iceri sokuyorum ama disari cikip 10 dakika yuruyunce hemen hemeroid memesi eskiden oldugu gibi disari cikiyor.doktora ulasamiyorum sadece hemsireye ulasiyorum onlar ariyor ama sorun hemsire inecek demisti hala 1 ay gecti sanki hic ameliyat olmamis gibi memeler tekrar yuruyunce kendiliginden disari atiyor ve agri yapiyor kuruyunca dogal olarak.hocam bu durumda neyapmaliyim? Bu memeler nezaman iner.sukur kabiz olmadim agrim da yok ama memeler hala disari cikiyor.bayikon kullanmadan dolayi kasinti baslamisti bana bir krem verdiler travazol diye onu kullaniyor geciyor ama bu meme daha inmedi bir ay gecti 1 aydir evdeyim ve beslenmeye dikkat ediyorum evde oturuyorum disari cikinca meme hemen siskin olarak disari cikiyor hocam normalmidir yada oneriniz varmidir?? Vok tesekkurler
Cevap: (08.08.18, 02:14)

     Tedavi görmüş bir hastaya yorum yapmak çok uygun değildir. Ama bahsettiğiniz şişliklerin dış hemoroidlere bağlı olma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Ki bu durum, sizin en başından beri dış hemoroidleri de içine alan evre 3-4 düzeyinde bir hemoroidal hastalığa sahip olduğunuzu destekler tarzdadır. O yüzden tedavi öncesinde sizi muayene eden hekimin görüşlerini almak gerekir.
     Kabız değilim diyorsunuz ama kabızlık sadece seyrek tuvalete gitme ve veya kalın sert kaka yapma durumu değildir. Tuvalette karnınızı sıktıkça dışkı çıkarabiliyorsanız, karınınızı sıkmadan (ıkınmadan) dışkı çıkaramıyorsanız, bu durum da bir nevi kabızlıktır.
Rumuz: ilhn 30.04.18, 13:13
iyi günler hocam sitenize tavsiye üstüne buldum. benim sıkıntım 2003 yılından beri hemoroid hastasıyım. ilk çıktığında dışkılama yapılabilmesi için ufak bir operasyon yapılmıştı ondan sonra sene de bir sefer bir haftalık süren ufak sıkıntılarım olmuştu. bu sıkıntılarda ufak bir meme çıkması oluyordu fakat ilaç dahi almadan bir hafta içinde bitiyordu fakat 2018 yılı başından beri geçmeyen bir hemoroid sıkıntım var, procto krem kullanıyordum ama bir hafta geçiyorsa ertesi hafta tekrardan rahatsızlık veriyordu. kabızlık ve taze kan gelmesi üzerine genel cerrahi uzmanına gittim. kanama nedeniyle kolonoskopi yapılmasını istedi bunun üzerine kolonoskopi yapıldı ve 1. derecede iç hemoroid olduğu ilaç tedavisi yapılması gerektiğini söylediler ve procto fitil ve doxium hap verildi. fakat bu ilaçları kullanıyorum hafif bir rahatlık veriyor bıraktığım anda tekrardan çıkıyor ve kolonoskopiden sonra daha önce dışarıya çıkmayan meme çıkmaya başladı benim anlamadığım 1. derecede bir hemoroidin neden bu kadar rahatsızlık verdiği ve niye hiç gitmediği, bu ilaçları sürekli mi kullanmak gerekir. ayrıca karnımda bir şişkinlikte oluyor sizin görüşlerinizi merak ediyorum teşekkürler
Cevap: (01.05.18, 00:26)

    Anlatımlarınıza göre öncelikle bazı yanlış algılamaları düzeltmek gerek...
 1. Hemoroidal Hastalıkta kullanılan krem, fitil, hap tarzı ilaçların hastalığı yok etmek, iyileştirmek gibi bir özelliği yoktur. Sadece hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıları azaltmaya çalışır. O yüzden bu ilaçları kullandığınız sürece rahat, bıraktığınızda ise tekrar başa dönersiniz.
 2. Kolonoskopik inceleme kalın bağırsakta kanamaya yol açan kötü huylu bir hastalık olup olmadığını ayırt etmek içindir. Hemoroid teşhisi koymak veya derecesinmi belirlemek için yapılmaz. Zaten belirleyemez de....
    Anlatımlarınızı dikkate aldığımızda sizdeki asıl sorunun makat(hemoroid) olmadığı, bunun var olan dışkılama güçlüğünün bir sonucu olduğunu düşünmekteyim. Rahat bir dışkılama gerçekleştiremediğiniz için makatın her tuvalette, bir şekilde zorlandığını ve travmatize olarak hemoroid diye tanımladığınız sorunlara yol açtığını düşünmekteyim. Bu çerçevede öncelikle defekografi adı verilen ilaçlı dışkılama filmi ile yaşadığınız dışkılama güçlüğünün belirlenmesi, sonrasında anal manometri ve 3D endoanal ultrason gibi ileri tetkiklerle detaylandırılması gerekebilir.
1 2 3 4 5 6 ...37
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.