ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

Paylaş - Yazdır

AnalCerrahi'de Ne Yapıyoruz?

...:::  Etkin ve kalıcı T E D A V İ için öncelikle doğru ve eksiksiz T E Ş H İ S :::...
      Yaşam konfor ve kalitesi için beslenme (giriş) ile boşaltım (çıkış) vazgeçilmez ikilidir. Dışkılama sayesinde sindirim artığı olan dışkı, vücuttan uzaklaştırılır. Müteakiben hem rahatlamış hem de tekrar devreye giren abdest tutma işleviyle kaldığı yerden hayata devam edilir.

      Ancak yıllar içerisinde, gerek edinilen malum(?) öğretilerin gerekse sosyopsikolojik faktörlerin etkisiyle, dışkılamadan ziyade abdest tutma ve erteleme işlevi çok daha önemli hale gelir. Ama bu durum; kişileri, kaçınılmaz olarak kullanıcı kaynaklı hatalı dışkılamaya alışkanlıklarına mahkûm eder.

      Bu çerçevede zamanla, sıklıkla da devam eden kullanıcı hataları nedeniyle, kabızlık (dışkılama güçlüğü) temelinde; karın şişkinliği, zor dışkılama veya tam boşalamama, makatta ağrı, kanama ve şişlik gibi dışkılama bağımlı sorunlar yaşanmaya başlar. Fakat ilk etapta bu sıkıntıların büyük bir kısmı ya geçiştirilir ya da önemsenmez. Ancak gün gelir!.. “Müdür!..” fıkrasında olduğu gibi dışkılamanın kıymeti sonradan anlaşılır. Çünkü "Aklı kı.ında yaşama" misali, yaşam konfor ve kalitesi, zamanla iyice bozulur ve geçiştirilemez hale dönüşür. Yaşayan bilir!..

Buzdağının altı... Dışkılama Güçlüğü...
      ANALCERRAHİ’yi ilgilendiren ve dışkılama bağımlı yaşanan tüm sorunlar “Buzdağı” gibidir. Buzdağının su üstünde kalan ve görünen kısmında Hemoroid (Basur), Anal Fissür (Çatlak), Anal Apse-Fistül gibi hastalıklar bulunur.

      Buzdağının su altında kalan ve görünmeyen kısmında ise Rektosel, Rektal Mukozal Prolapsus, Rektal Intussusception, Perineal Descent, Anismus, Rektal Hiposensitivite gibi hastalıklar vardır.

Buzdağının üstü... Hemoroid, Çatlak vs...
      Ama nedense hem hastalar hem de hekimler; makatta ağrı, kanama, şişlik gibi toplumda çok daha fazla bilinen sıkıntılara veya basur, çatlak gibi sadece anal muayenenin yeterli olduğu hastalıklara odaklanır. Dolayısıyla Buzdağı’nın sadece su üstünde kalan kısmı dikkate alınır.

      Ama uygulanan çeşitli tedavilere rağmen sorunlar yaşanmaya devam eder. Doğal olarak da “Memnuniyetsiz veya tekrarladı” diyen ya da “Kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın kabız olursanız (ıkınırsanız) tekrarlar” denilen hastalarla sonuçlanır. Bunun nedeni ise gayet basittir...

Eksik Teşhis = Yetersiz Tedavi…

      İşte bu nedenle Genel Cerrahi veya Kolorektal Cerrahi'nin aksine işlevsel bütünselliği dikkate alan ve Buzdağı'nı komple görmeye çalışan AnalCerrahi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulur.

AnalCerrahi'nin Teşhis (Doğru ve Eksiksiz) Yaklaşımı

      AnalCerrahi ile olan buluşma; mevcut şikâyetlerin anlatılmasıyla (Anamnez) başlar ve sürecin tanımlanmasıyla (Hikâye) devam eder. Bu süreçte, hastanın yaşam şekli ve beslenme ile dışkılama alışkanlıkları sorgulanır ve detaylandırılır. Böylece hastanın doğru diye bildiği veya önemsemediği veya farkında olmadığı alışkanlıkları ortaya konur.. Kısacası, en az yarım veya bir saat kadar “b.ktan bir muhabbet” yapılır. Sonrasında detaylı anal muayeneye geçilir.

      Detaylı sorgulama ve muayene aşamalarından elde edilen bulgular; Neden-Sonuç ilişkisi çerçevesinde yorumlanır. Ancak gerek olası bulguları kesinleştirmek (Tanı) gerekse ayrıştırmak (Ayırıcı Tanı) için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulur. Bu amaçla öncelikle hastanın risk analizine göre kanser gibi hayatı tehdit eden hastalıkları ekarte etmek için Sigmoidoskopi veya Kolonoskopi yapılır. Sonrasında abdest tutma ve erteleme ile tuvalet ihtiyacı hissetme ve dışkılama işlevini farklı açılardan inceleyen Defekografi (İlaçlı Dışkılama Filmi), Anorektal Manometri, 3D Endoanal USG (360˚) gibi ileri fizyolojik tetkiklere ihtiyaç duyulur. Detaylı bilgi için www.Defakografi.com / www.AnalManometri.com

      Ancak bu sayede Buzdağı'nı komple ve bir bütün olarak görüp değerlendirme imkânı olur. İşte dışkılama bağımlı sıkıntılarda hastayı doğru ve eksiksiz teşhise götüren AnalCerrahi farkı....

AnalCerrahi'nin Tedavi (Etkin) Yaklaşımı

      Dışkılama bağımlı sorunları olan hastaların birçoğu yaşadığı kabızlığı (dışkılama güçlüğünü) önemsemez veya beslenmeyle geçiştirir. Hatta düzenli olarak günde bir veya birden fazla tuvalete gidiyorsa kabız olmadığını düşünür. Doğal olarak da yanılır…

      Diğer taraftan, hastaların çoğu, yaşadığı kabızlıktan ziyade makattaki ağrı, şişlik, kanama nedeniyle hemoroid, fissür (çatlak) gibi hastalıklara odaklanır. Hatta dışkılamayı da makattaki çatlağın veya memeleşmenin zorlaştırdığı, dolayısıyla hemoroid veya çatlak tedavisinin makattaki sorunları azaltıp dışkılamayı da rahatlatacağı düşünülür. Ama hayaller ve gerçekler misali, hüsrana uğranır ve “kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın, kabız olursanız (ıkınırsanız) tekrarlar!..” denilen veya dışkı yumuşatıcıya ve diyetlere mahkûm hastalardan olunur.
      Dolayısıyla AnalCerrahi’de hastaların gördüklerine aldanıp görmediklerine yem olmaması hedeflenir. Bu amaçla hastaların makattaki sıkıntılara ilave olarak altta yatan dışkılama güçlüğüne ve bu güçlüğü yol açan nedenlere de (kullanıcı hatası ve hasarlara da) odaklanması sağlanır.

      Bu çerçevede sadece anal muayeneyle veya hemoroid, çatlak gibi teşhislerle yetinilmez. Hastaların hem "doğru" diye bildiği kullanıcı hatalarını hem de farkında olmadıkları olası hasarları tespit etmek için Defekografi, Anorektal Manometri, 3D Endoanal USG (360˚) gibi tetkik sonuçları görülür.

      Ancak bu sayede AnalCerrahi’nin etkin tedavisine, yani Kullanıcı Eğitimi temelinde gereksiz ıkınmalardan uzak, rahat ve sorunsuz dışkılamaya ulaşmak mümkün olur. “Ama nasıl?” diyor ve detayları merak ediyorsanız…

Güncelleme EKİM 2017
  Detaylı Sorgulama ve Muayene » »


 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.