ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Detaylı Sorgulama ve Muayene

      AnalCerrahi; dışkılama güçlüğü ile dışkılama güçlüğü temelinde belirginleşen makat problemleriyle ilgilenir. AnalCerrahi olarak bizi tercih eden hastalardan web sitemizde de yer alan Ön Bilgilendirme Formu'nu doldurmaları istenir. Müteakiben birebir görüşmeye alınır. Bu görüşme sırasında yaşanan sıkıntıların gelişim hikâyesi irdelenir.

      Aynı zamanda bilgilendirme ve bilinçlendirmeyi de amaçlayan bu detaylı sorgulama sürecinde ağırlıklı olarak beslenme ve özellikle de dışkılama alışkanlıklarına odaklanılır. Öncelikle Dışkılamanız nasıl?” diye sorulur ama sıklıkla “Normal” cevabı alınır. Bu yüzden “sizin, normalden kastınız nedir?” diyerek detay istenir.

     "Kabızlık var mı?" diye sorulduğunda ise birçok hasta kabız olmadığını, düzenli olarak hergün tuvalete gittiğini, zorlanmadığını ve dışkısının da normal (yumuşak?) olduğunu ifade eder. O yüzden ikincil olarak “tuvalete, günde kaç defa gittiği?” sorulur. Beslenmeye bağımlı olarak tuvalete, 1-2 günde bir veya iki defa gitmek Normaldir. Ancak haftada 3 den az tuvalet ihtiyacı hissetmek nasıl Anormal ise tuvalete, günde birden fazla gitmek de Anormaldir. Her iki durumun da kabızlık, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlık (dışkılama güçlüğü) belirtisi olabilir.

     Ayrıca “tuvalette ıkınıyor musunuz?” diye sorulduğunda ise hastaların çoğu peklik yaşadığı dönemler dışında ıkınmadığını ifade eder. Bunun üzerine “Ikınma nedir? Zorlanma nedir?” sorularıyla; ıkınma ile zorlanmadan ne anladığı öğrenilir. Ama hastaların büyük bir kısmı; ıkınma ile zorlanmanın aynı anlama geldiğini düşünür ve katı-sert dışkı (peklik) ile özdeşleştirir.

     ”Rahat gaz çıkarabiliyor musunuz?” sorulduğunda; sıklıkla “tabii ki..” yönünde bir cevap alınır. O halde, “hem yolda yürüyüp hem de fısır fısır gaz çıkarabiliyor musunuz? (ortam müsaitse…)” diye sorulur. Ama maalesef çoğu kişi; sadece tuvalette gaz çıkarabildiğini veya sıklıkla borazanvari tarzda sesli gaz çıkardığını, yolda yürürken gaz çıkarmak için durmak ve ıkınmak (karnını sıkmak) zorunda kaldığını ifade eder.

      Bu tarz sorgulama örnekleri görüşmenin gidişatına göre artırılır veya azaltılır. Bu sayede hastaların dışkılamayla ilgili bilgileri değerlendirilir ve eksiklikleri tamamlanır. "Anamnez ve Hikâye" olarak da adlandırabilen bu detaylı sorgulama aşaması bir saat kadar sürer. Bu süreç; anal muayenenin malum psikolojik özellikleri de dikkate alındığında, hastanın rahatlaması açısından da önemlidir.

      Hastaya ait geçirilmiş anal hastalık ve anal ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, allerji durumu, ailede kalın barsak kanser hikâyesi gibi öz ve soygeçmiş bilgileri de alındıktan sonra MUAYENE'ye geçilir.

      Bayan hastalar, bir sağlık personeli (bayan) eşliğinde muayeneye hazırlanır. Hastadan muayene masası üzerine çıkması, iç çamaşırlarını dizlerine kadar sıyırıp sol yan vaziyette yatması ve dizlerini karnına doğru çekmesi istenir. Bayanlara havlu kâğıt verilerek ön tarafı (cinsel bölgeyi) kapatması sağlanır. Müteakiben kalçaların açıkta kalan kısımları da delikli bir örtü ile kapatılır. Tüm bu hazırlıklar bittikten sonra bayan hastanın yanına gidilir ve muayeneye başlanır.

      Muayenede öncelikle kalçalar aralanarak makata dışarıdan gözle bakılır. Derin nefes alıp verme ve ıkınma sırasındaki makat hareketleri gözlenir. Parmakla makata dışardan dokunarak makat ağzı ve kenarları muayene edilir. İhtiyaç durumuna göre parmakla içerden muayene edilir.

      Muayene sonrası elde edilen verilere göre sıklıkla birden fazla ÖN TANI elde edilir. Bu ön tanılara göre gerekirse tekrar görüşme ve ilave sorgulama yapılır. Bu sayede hastanın farkında olmadığı için bahsetmediği ek olası sıkıntıları da ortaya konur.

      Sorgulama ve Muayene sonucu düşünülen ön tanıların hem kesinleştirilmesi hem de ayrıştırılması için tetkikler’e geçilir.


EKİM 2017
« « Ne Yapıyoruz? Nasıl Çalışıyoruz? Sigmoidoskopi - Kolonoskopi » »


 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.