ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Rahat ve Kolay Dışkılama için DOĞRU BESLENME...

      Kalın bağırsaklara ait dışkı oluşumu ve depolama (Kolon Motilitesi) ile dışkılama (Anorektal Fonksiyon) işlevlerinin norm standartlarında çalışabilmesi için öncelikle doğru beslenme gerekir. Dolayısıyla vücudun enerji ve yapı taşı kaynağı olan sindirim sistemi için beslenme;

1. DENGELİ bir içeriğe sahip,
2. DÜZENLİ aralıklarla tekrarlanabilir,
3. SÜRDÜRÜLEBİLİR olmalıdır.

      Günümüzde beslenme, görülme sıklığı artan obesite (şişmanlik), diyabet (şeker) ve kalp hastalıkları nedeniyle hak ettiği öneme kavuşmuştur. Ancak “ağzı olan konuşuyor” misali ortalık, sağlıklı veya normal beslenme adına; çeşitli diyet liste ve önerilerinden geçilmez hale gelmiş, kafalar iyice karışmıştır.

      Unutmayın ki, sağlıklı beslenme adına önerilen her diyet (beslenme) programı, sizin için “Normal veya Doğru” olmayabilir. Nasıl inşaat için öncelikle sağlam bir temele ihtiyaç varsa, bu diyetleri uygulayabilmek için de önce sağlam bir popoya, yani normal dışkılama işlevine sahip olmak gerekir. Aksi takdirde hiçbir beslenme programı veya şekli dikiş tutmaz... Yaşayan bilir!... Müdür(!) ihmale gelmez.

   1. Doğru Beslenme, dengeli bir içeriğe sahip olmalıdır.
      Beslenme, tabi ki karbonhidrat, yağ, protein, su, vitamin ve elektrolit gibi enerji ve yapı taşı hammaddelerini içermelidir. Hatta yaşa, cinsiyete ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak ihtiyaçları karşılayacak yeterlikte olmalıdır.

      Ancak tüm bu ihtiyaçları karşılanabilmesi için kalın bağırsakları çalıştırıp atık yönetimini rahatlatan yeterli miktar ve kıvamda içeriğe (dışkıya) ihtiyaç vardır. Bunun için de lifli/lifsiz oranı ve su içeriği yönünden DENGELİ bir beslenme olması gerekir. Lifli/Lifsiz oranı için günde 25-30gr kadar lifli gıda alımına dikkat edilmeli ama lifsiz gıda alımından da kaçınılmamalıdır. Çünkü liflerin arasını doldurarak dışkıya hacim ve kıvam kazandırmak için lifsiz gıda gerekir. Amaç; Muz, kıvam ve kalınlığında dışkı...

      Dışkının katı ve sert olması ile cıvık olmasının dışkılama açısından hiçbir farkı yoktur. İki ucu boklu değnek gibidir. Al birini vur ötekine, ikisi de dışkılamayı güçleştirir.

      Diğer taraftan, vücut ihtiyacı olan suyu öncelikle kalın bağırsaktan alır. Kalın Bağırsakta yeteri kadar su yoksa böbrekler aracılığıyla kandan alır ve idrarın rengi sararmaya, koyulaşmaya başlar. Bu nedenle su alımının olmadığı uyku saatleri sonrası, sabah yapılan idrarın rengi daha koyudur. Sıvı alımı ile birlikte bağırsaklara su girmeye başlar ve idrarın rengi de açılır. Dolayısıyla idrar rengi kontrol edilerek vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını belirlenebilir. Ezbere gerek yok…

   2. Doğru Beslenme, düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
      Günümüzde diyabet, kalp, şişmanlık gibi çeşitli hastalıklara veya form korumaya yönelik çeşitli beslenme programları (diyetler); sıklıkla az ve sık yenilmesini, öğün sayısının artırılması veya ara öğünlere gidilmesini önerir.

      Bu tarz beslenme;  “kaş yapalım derken göz çıkarmak” misali, zamanla dışkılama işlevini  sekteye uğratır ve bozar. Dolayısıyla ne kadar sağlıklı olursa olsun, sürdürülebilir bir beslenme şekli olamaz. Sıklıkla da danışılmadığı için Müdür(!), isyan eder.

      Kalın bağırsaklarda günde 2-3 defa oluşan kuvvetli kasılmalara paralel olarak, beslenme sıklığının da günde 2 veya 3 olması önerilir.

   3. Doğru Beslenme, sürdürülebilir olmalıdır.
      Beslenme, “şunu ye, bunu yeme” tarzındaki yaklaşımlarla (diyetlerle) sağlanıyor olsa da dengeli ve düzenli olduğu sürece sorun olmaz. Ancak bu yaklaşıma, 3-5 ay gibi kısa süre devam edilecekse “beslenme alışkanlığı” gibi bir kavramdan söz edilemez.

      O yüzden beslenme alışkanlığında yapılacak her türlü değişikliğin aynı zamanda, sürdürülebilir de olması gerekir.

      Sonuç olarak; Sindirim, ağızda beslenmeyle başlar ve makatta, atık madde olan DIŞKI ile sonlanır. Dolayısıyla girişte, Sağlıklı beslenme adına atılacak her türlü hatalı adımın; dışkı oluşum ve depolanmasını, özellikle de dışkılama işlevini etkileyeceği unutulmamalıdır. Yoksa ihmal ettiğiniz Müdür; gün gelir, beslenmenizi de yönetir... Ki "aklı kıçında yaşamak"  diye buna dense gerek...


Güncelleme: Aralık 2017
« « Gerçek Normaller Normal Bağırsak Çalışması (Kolonik Motilite)  » »

 
Op. Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.