ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Rahat ve Kolay Dışkılama için Kolonik Motilite

"Dışkı Oluşum ve Depolama İşlevi"
      "Kalın bağırsağın çalışma şeklini veya kalın bağırsaktaki ritmik kasılma ve gevşemeleri (peristaltizm) anlatmak için Kolonik Motilite kavramı kullanılır.

      Beslenmeyle alınan gıdalar, mide ve ince bağırsağı geçerek kalın bağırsağa ulaşır. Kalın bağırsağın ilk bölümüne (çekuma) gelen su içeriği fazla, cıvık yapıdaki bu sindirilmiş besin artıklarına kimus adı verilir.

      Çekuma gelen kimus, inen kolona doğru zayıf ilerletici kasılmalarla yavaş yavaş ilerletilir. Bu esnada karıştırıcı kasılmaların etkisiyle yoğrulur. İçeriğindeki fazla su emilerek kıvamı artırılır ve yarı katı/katı dışkı (feçes-gaita) haline getirilir. İlerlemeye devam eden dışkı, sigmoid kolonda depolanır.

      Günde 2-3 defa belirginleşen kuvvetli ilerletici kasılmalara paralel olarak Sigmoid kolonda depolanan dışkı, boşaltma alanı olan rektuma aktarılır. Rektuma gelen dışkının miktarına bağlı olarak da çeşitli seviyelerde (ilk his, sıkışma, acil sıkışma gibi) dışkılama hissi oluşur. Sıkışma hissiyle birlikte tuvalete gidilir ve rektum boşaltılır. Kalın bağırsaktaki tüm bu süreç, 12 ila 72 saat arasındadır.

      Özetle dışkı oluşumundan çekum, çıkan kolon, yatay kolon ve inen kolon, depolanmasından da sigmoid kolon sorumludur.

      Yapısal olarak ince bağırsak çok daha uzun olmasına rağmen içeriğin kalın bağırsakta geçirdiği süre daha fazladır. Bu süre ince bağırsakta 2 ila 4 saat iken kalın barsakta 12 ila 72 saat arasındadır. Bu nedenle bağırsakların çalışma şekli (Yavaş mı? Normal mi?) denildiğinde; kalın bağırsağın çalışma şekli anlaşılır. Ki, bu durum Kolonik Motilite olarak ifade edilir ve Kolon Transit Time (geçiş zamanı) tetkiki ile incelenir.

      Her ne kadar, kolonik motiliteyi bağırsakların çalışmasını etkileyen (yavaşlatan) çeşitli ilaçlar, metabolik, endokrin, yapısal, sinirsel ve ruhsal çeşitli durum ve hastalıklar olsa da…

   Kullanıcının Kalın Bağırsağın çalışma şekline (Kolonik Motiliteye) katkısı...
      • Doğrudan (İçsel) Etki: Kişinin beslenme alışkanlığı ne kadar normal (dengeli, düzenli ve sürdürülebilir) ise bağırsak çalışması (Kolonik motilite) da bir o kadar normal olur.
      • Dolaylı (Dışsal) Etki: Kişinin düzenli yürüyüş ve egzersizlerle desteklediği hareketli yaşam tarzıyla bağırsakların düzenli ve etkin çalışması desteklenir. Bu nedenle uzun süre oturarak çalışma yerine saat başı ayağa kalkıp kısa bir tur önerilir.

      Kullanıcı bağımlı bu doğrudan ve dolaylı etkilerle kalın bağırsağın düzenli çalışması, yani yeterli dışkı oluşumu ve depolanması işlevi sağlanabilir. Ancak bu sayede; işlevsel bütünsellikte, bir sonraki adım olan Anorektal fonksiyon (dışkılama işlevi) için uygun miktar ve kıvamdaki dışkının düzenli aralıklarla rektuma (boşaltma alanına) ve anüse yönlendirilmesi mümkün olur.


Güncelleme: ARALIK 2017
« « Normal Beslenme Nasıl Olmalıdır? Normal Dışkılama İşlevi Nasıl Olmalıdır? » »

 
Op. Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.