ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Pelvik Taban Düşüklüğü & Perineal Descent

      Pelvik Taban Düşüklüğü; İnen Perine Sendromu, Perineal Sarkma Sendromu, Descending Perineum, Perineal Descent, Deficient Perineum gibi farklı adlarla da anılır. Ama önce, Pelvik Taban ve işlevleri hakkında bilgi edinelim.

      İnsan vücudunun gövde kısmı; Göğüs (Toraks), Karın (Abdomen) ve Kasık (Pelvis) olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Pelvis, yani Kasık olarak adlandırılan karnın alt kısmı; leğen ve bel kemiklerinden oluşan pelvik kemik çatı ile çevrilidir. Bu kemik çatı içersinde seksüel (vajina, rahim, yumurtalıklar veya prostat), üriner(idrar torbası, üretra) ve dışkılama (rektum, anüs) işlevlerin gerçekleştiği Pelvik Organlar bulunur. Pelvik kemik çatının alt açıklığı ise Pelvik Taban adı verilen kas ve bağ dokuları tarafından oluşturulur ve desteklenir.

      Pelvik tabanı oluşturan kas ve bağ dokuları belli bir düzen ve uyum içersinde çalışır. Böylece hem pelvik organların pozisyonları korunur hem kontinans (abdest tutma) sağlanır hem de işeme ve dışkılama işlevleri kolaylaşır.
Dafragmadan başlayan basınç dalgasının pelvik taban üzerindeki seyri...

      Normal dik duruş pozisyonunda iken derin bir nefes alındığında; göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran diafragma, aşağıya doğru bir hareketlenir ve düzleşir. Bu esnada karında; üstten aşağıya, yani pelvise doğru bir basınç dalgası oluşur.

      Ancak diafragmadan gelen basınç dalgası; omurganın bel bölgesinde öne doğru bombeleşmesi (lumbal lordoz) sebebiyle doğrudan aşağıya (pelvise) yönelmez. Önce karın ön duvarına, oradan da pelvise doğru, Ters "S" harfi şeklinde bir yol izler. Pelvise geldiğinde ise Pelvik Taban üzerinde yatay bir seyir göstererek ilerler ve pelvik kemik çatının en alt noktası olan pubik kemikte sonlanır.

Pelvik organlar üzerindeki basınç dalgasının normal seyri...
      Pelvise gelen basınç dalgasının yatay seyri; Pelvik taban için hem destekleyici hem de koruyucu rol oynaması açısından önemlidir. Yani pelvik tabanı oluşturan kas ve bağ dokularının hem esnekliğine hem de gerginliğine katkıda bulunur. Bu sayede; ♦ pelvik organ pozisyonlarının korunması, ♦ kontinansın (abdest tutma) sağlanması ile ♦ işeme ve dışkılamanın kolaylaştırılması gibi pelvik tabana ait işlevler gerçekleşir.

      Ancak yıllar içersinde bir şekilde devreye giren veya tekrarlanan; Ailevi yatkınlık, Tuvalette gereksiz ıkınmalar, Şişmanlık, İleri yaş, Menapoz ve Vajinal (Normal) doğum ile Gebeliğin mekanik ve hormanal etkileri gibi nedenlere bağlı olarak pelvik tabanda esneklik artışı ve/veya gerginlik kaybı oluşur. Bu durumda; pelvik taban üzerindeki basınç dalgasının yatay seyri bozulmaya, dolayısıyla pelvik taban işlevleri aksamaya başlar.

      Normalde dışkılama sırasında pelvik taban 2 ila 4 cm arasında aşağıya iner. Ancak yıllar içersinde belirginleşen esneklik artışı ve/veya gerginlik kaybı; zamanla dışkılama sırasında pelvik tabanın  4cm den daha fazla esnemesine sebep olur. Bu durum Pelvik Taban Düşüklüğü olarak adlandırılır ve dışkı çıkışı için gereken itici güç kaybına (yetersiz boşaltım gücüne) sebep olur. Sonuç olarak da DIŞKILAMA GÜÇLÜĞÜ olarak tanımlanan boşaltım yetersizliği veya tamamlanmamış boşaltım hissi oluşur ve gereksiz ıkınmalar tetiklenir.

      Bu hastalar yıllar içersinde yavaş yavaş belirginleşen uzun ve başarısız (yetersiz) dışkılama işlemleri tanımlar. Dışkı yumuşatıcılardan ziyade lavmanlar rahatlama sağlar. Artan ıkınmalar nedeniyle kasıklarda veya pelvik bölgede çekme veya baskı hissi ile dolgunluk ve ağrı hissedebilir. Sıklıkla Hemoroid, Dilate Rektum ve Rektal Intususception ile birlikte görülür ve dışkılama sonuna doğru parmakla boşaltma ihtiyacı hissedilir. Ayrıca bayanlarda; Rektosel, Sistosel, Vajinal Kaf prolapsusu gibi çeşitli pelvik organ sarkmalarıyla birlikte görülür.
Ikınma öncesi pelvik taban seviyesiIkınma sonrası pelvik taban seviyesiNormal PerineumDeficient Perineum
Pelvik Tabanda ıkınmayla belirginleşen aşırı esneme görselleri...(Ikınmayla makat çukurunda kaybolma)

      Pelvik Taban düşüklüğünden detaylı sorgulama sırasında şüphelenilir. Yıllardır, pek farkında olmasa da gereksiz ıkınmalarla gerçekleşen hatalı dışkılama işlevlerine sahip olduğu anlaşılır. Hasta sol yan yatış pozisyondayken muayene edilir. Makat ağzının (Perinenin); ıkınma sırasında, iskial tuberositasların bulunduğu düzlemi geçtiği gözlenir. Yani makat çukurunun tamamen kaybolduğu gözlenir. Detaylı inceleme ve tanı için Defekografi tetkikine başvurulur.

      Tedavide öncelikle hatalı beslenme ve özellikle de hatalı dışkılama alışkanlıkları için önleyici tedbirler alınır (Bknz: Gerçek Normaller). Pelvik Taban; Kegel egzersizleri, Biofeedback ve Elektriksel Uyarı gibi yaklaşımlarla rehabilitasyona alınır. Müteakiben Pelvik Tabanın gerginliğini korumak için dışkı çıkışını rahatlatmaya yönelik yaklaşımlara geçilir. Bu amaçla kullanıcı eğitimi ve/veya Hemoroid, Rektosel, Dilate Rektum, Rektal Intussusception gibi dışkılama güçlüğüne neden olan ilave patolojilere yönelik cerrahi tedavilere gidilebilir.

      Pelvik Taban Düşüklüğünde erken teşhiş ve tedavi planlaması önemlidir. Çünkü geçikmiş vakalarda rektal prolapsus (barsak sarkması) ve abdest tutamama durumlarına rastlanabilmektedir.


« « Rektal Mukozal Prolaps & Rektal Intussusception Anismus » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.