ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Rektosel (Makat Fıtığı) Hastalığı

      Sıklıkla 30’lu yaşlardan itibaren doğum yapmış bayanlarda görülür. Ancak çocukluk yıllarından beri kabızlık problemleri olan genç kızlarda ve doğum yapmamış bayanlarda da Rektosel Hastalığı görülür.

Karın ön duvarı ve diafragmanın etkisiyle ıkınmanın pelvik tabana yansıması...Artan ıkınmalara bağlı olarak basıncın kadın pelvik tabana yansıması...Bu basıncın kadında zayıf olan vaginaya doğru yansıması ve rektosel oluşumu...

      Yılardır devam eden gereksiz ıkınma alışkanlığı rektum içersinde gereksiz basınç artışına neden olur. Bu basınç artışı, rektumun tüm çeperlerine dairesel olarak yansır. Ancak bayanların anatomik yapıları gereği; rektum ön duvar komşuluğunda içi boş vajina bulunur ve zayıf alan oluşturur. Erkeklerde, ancak açık prostat ameliyatları sonrasında oluşabilir. O yüzden erkeklerde doğrudan rektal ıntussusception oluşabilmektedir.

      Dışkılama sırasında artan ıkınmalar nedeniyle rektum içersinde artan basınca paralel olarak rektum ön duvarı; zamanla, vajinaya doğru bombeleşmeye, fıtıklaşmaya ve cepçik yapmaya başlar. Dışkılama sırasında oluşan ve belirginleşen bu cepçiğe REKTOSEL adı verilir. Dışkılama sırasında olması gereken ilk ıkınmayla dışkı önce buraya dolar ve makata yönlenmez. Bu nedenle tekrar ıkınma hamlesine gidilir. Böylece ilk ıkınma hamlesi ile rektosel haznesine dolan dışkının ikincil ıkınmalarla makat ağzına yönlenmesi sağlanır. Ama oluşan bu cepçik nedeniyle rektumdaki dışkının hepsinin boşaltılması, çıkarılması her zaman mümkün olmaz. Hastalık ilerledikçe(ıkınmaalar arttıkça), yani cepçik büyüdükçe bu durum daha belirginleşir ve genişleyen kısmın içine doğru barsak birbiri içine girmeye (Rektal Intussusception) başlar.

      Anal bölge muayenesi sırasında yapılacak rektal tuşeyle Rektosel tespit edilebileceği gibi daha detaylı inceleme için Defekografi ve 3D Endoanal Ultrason gibi dinamik tetkikler gerekir. Kolonoskopi tetkiki; Rektosel ve Rektal Intussusception gibi hastalıklarının teşhis edilmesinde etkili değildir.

      Rektosel hastalığında, özellikle de peklik dönemlerinde; tuvalette olağan ilk hamle (ıkınma) yapılır, dışkı makat ağzına gelir ama çıkmaz. Çıkması için daha derin bir nefes alınır ve karın kasları tekrar sıkılarak (artan ıkınmayla) dışkı çıkartılmaya çalışılır. Çıkmadığında ise devreye parmakla müdahale girer.

Rektosel hastalığı hakkında daha detaylı bilgileri sitemizin REKTOSEL >>> bölümünde bulabilirsiniz.


« « ?  » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.