ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Hemoroid Nedir? - Ne İşe Yarar?

    Sindirim sisteminin giriş kapısını ağız ve dişler, çıkış kapısını ise anal kanal ve anüs oluşturur. Kullanıcı kontrolünde olmak kaydıyla kabul edilebilir yer ve zamanlardaki dışkı ve gaz çıkışı, hemoroid yastıkçıklarının da yer aldığı anal kanal ve anüs tarafından sağlanır.

Basur_Sindirim_SistemiBasur_Anal Kanal

      Makatın taharet temizliği yapılan ve “akordion” misali açılıp kapanmaya elverişli olan dışa açılım noktasına anüs, içeri girildiğinde ise ilk 4 cm’lik bölüme anal kanal adı verilir. Dentate lide ile ikiye ayrılır. İlk 2cm'lik bölümü anoderm, son 2 cm'lik bölümü ise mukoza ile döşelidir.

      ***Anal kanal, AĞRI açısından önemlidir. Çünkü anal kanalın ilk 2cm'lik bölümü ağrı sinirleri açısından daha duyarlı iken, içerde kalan son 2cm'lik bölümü daha az duyarlıdır. Dolayısıyla girişte, ilk 2cm'lik bölümde oluşan tahriş ve çatlaklar; çok daha belirgin ağrı, yanma-sızlama veya kaşıntıya yol açar. ***

Evet, anal kanal hakkındaki bu kısa anatomik bilgiden sonra gelelim hemoroidlere...

[Gerçekte Hemoroid Nedir?]

      Vücudumuzdaki tüm doku ve organları saran bir damar ağı bulunur. Dolayısıyla anal kanalı döşeyen hem mukoza hem de anoderm altında damar ağı bulunur. Mukoza altında kalan damar ağı; ayrıca sağ ön, sağ arka ve sol yan olmak üzere 3 bölgede öbeklenme yapar. İşte anal kanal içinde, 3 bölgede oluşan bu yumaklara iç hemoroid yastıkçıkları denir. Makatın dışında, Anoderm altında yer alan damarlar ise herhangi bir öbeklenme yapmadan dağılım gösterir ve dış hemoroid yastıkçıkları olarak adlandırılır.
İç ve Dış hemoroid Yastıkçıklarıİç hemoroid yastıkçıklarının yerleşimleriİstirahat halinde makattaki iç conta oluşumu
      İç ve dış hemoroid yastıkçıkları, atar ve toplardamarlar ile bu damarları çevreleyen elastik bağ dokularından (kas lifleri ve asıcı bağlardan) oluşur. Ikınmayla belirginleşen bu yastıkçıklar; mukozal kabartılar, katlantılar veya kısaca makatta yerleşmiş “gizli” memeler olarak da tariflenebilir. "Hemoroid" denildiğinde, çoğunlukla iç hemoroid yastıkçıkları kastedilir.

[Hemoroidlerin Görevi Nedir?-Ne İşe Yararlar?]

      Makatta yer alan iç-dış hemoroid yastıkçıkları; hem dışkılama (dışkının vücuttan uzaklaşması) hem de abdest tutma (kontrolsüz kaçaklarının engellenmesi) işlevlerinde rol oynar. Nasıl mı?

     1. DIŞKILAMA/IKINMA SIRASINDA;
Ikınma (WC) Öncesi Ikınma öncesi hemoroid yastıkçıkları_basur Ikınma_basur
Kola turnike
Ikınma sonrası hemoroid yastıkçıkları_basur Ikınma (WC) Sırasında
      İç ve dış hemoroid yastıkçıklarına gelen temiz kan, tuvalet dışı dönemlerde rahatça kalbe geri döner. Bu nedenle hemoroid yastıkçıklarında herhangi bir birikim ve göllenme olmaz. Ancak dışkılama için tuvalete oturulduğunda “ıkınma” ile birlikte karın içi basıncı artırılır. Bu durum, kola takılan turnike (lastik) misali, iç ve dış hemoroid yastıkçıklarına gelen temiz kanın kalbe geri dönüşünü azaltır.
Ikınma (WC)
Öncesi
İstirahat halinde hemoroid yastıkçıkları_basur Tuvalette dışkılama-ıkınma hali_basur Ikınma sonrası hemoroid yastıklarında belirginleşen büyüme_basur Ikınma (WC)
Sırasında
      Tuvalette ıkınmayla geçen bu süreçte hemoroid yastıkçıklarındaki kan göllenmeye ve birikmeye başlar. Dolayısıyla çevre elastik bağ dokusunun izin verdiği ölçüde damarlarda genişleme olur. Damarlardaki bu genişlemeye paralel olarak da iç ve dış hemoroid yastıkçıklarında belirginleşme ve büyüme olur.

      •►Dışkılama sırasında büyüyen İç Hemoroid Yastıkçıklarının Görevi;
      Anal Kanalın etrafı, gevşeme ve kasılma yeteneğine sahip makat kaslarıyla sarılıdır. Dışkılama için “sıkışma” hissiyle birlikte tuvalete gidildiği takdirde; makat iç kaslarında refleks, dış kaslarda ise istemli gevşeme olur. Bu sayede kapalı olan anal kanal açılır ve rahat bir dışkılama mümkün olur. Ancak bu süreçte, ilave olarak büyüyen ve genişleyen iç hemoroid yastıkçıkları sayesinde
• Hem anal kanaldan geçen dışkının sürtünüp tahriş edeceği mukozadaki yüzey temas alanı azaltılmış,
• Hem de genişleyen yastıkçıkların amortisör özelliğiyle oluşan tahrişi en aza indirgenmiş olur.

      •► Dışkılama sırasında büyüyen Dış Hemoroid Yastıkçıklarının Görevi;
      Dışkılama sırasında anal kanal içerisinde ilerleyen dışkı mukozayı geçer ve anoderme gelir. Bu esnada makat ağzında (anoderm altında) bulunan dış hemoroid yastıkçıkları dairesel olarak, simit şeklinde genişler ve şişer. Bu durum; dışkının, makat dış derisine (Anoderme) zarar vermesini (sürtünmeyi, tahrişi) engelleyici amortisör görevi görür.

     2. ABDEST TUTMA/İSTİRAHAT DURUMUNDA;
Anal Kanal ve onu çevreleyen makat kasları_basurMakat kasları_musluk_basurContalar
      Dışkılama sırasında açılan anal kanal, dışkı çıkışı gerçekleştikten sonra otomatik olarak kapanmaya başlar. Makat dış kaslarının istemli olarak sıkılmasıyla da bu kapanma pekiştirilir ve abdest tutma moduna geçilir. Ancak istirahat halinde iken makat %100 kapanmaz. Çünkü makat kasları daireseldir ve daire, ancak sonsuzda sıfır kapanır. O yüzden de makatta 7-8mm lik bir açıklık kalır.
İç Conta İç hemoroid yastıkçıkları ve iç conta benzetmesi Dış hemoroid yastıkçıkları ve dış conta benzetmesi Dış Conta)
      Makat kaslarıyla kapanmayan bu 7-8mm lik açıklık; "musluktaki conta" misali, dışkılama bittikten sonra küçülen hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu katlantılar sayesinde kapatılır. İç hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu mukozal katlantılar iç contayı, dış hemoroid yastıklarının oluşturduğu anoderm katlantıları ise dış contayı oluşturur. Bu iç ve dış contalar sayesinde ince ayar, yani sızdırmazlık sağlanır.

      SONUÇ OLARAK: Dışkılama sırasında, iç ve dış hemoroid yastıkçıklarındaki büyüme ve genişleme sayesinde dışkının, makatı en az tahriş ederek çıkması sağlanır. (Savunma Takviyesi). İstirahat halinde ise küçülen hemoroid yastıkçıklarının oluşturduğu katlantılar sayesinde abdest tutma işlevinin eksik kalan sızdırmazlık takviyesi (conta işlevi) sağlanır.

Güncelleme: Mayıs 2018
« « Hemoroidal Hastalık (Basur)-Giriş Basur Nasıl Oluşur? » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.