ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Ben de var mı? Nasıl Anlarım?

Gizli gerçeklerimizle yüzleşelim...
      Hemoroidal hastalıkta (Basurda) farklı şiddet ve sıklıkta sıkıntılar yaşanır. Dolayısıyla  her hasta aynı değildir. Yani hastalık yoktur, hasta vardır.
     Basur'da yaşanan sıkıntılar, Bardağın yavaş yavaş dolması misali yıllar içersinde olgunlaşır ve gelişir. Ama çoğu kişi, bardağın nasıl dolduğundan ziyade taşmasına odaklanır. O yüzden de “ Yaa.. Benim hiçbir sorunum yoktu. İki gün/hafta/ay önce başladı!..” denir.

------ EVRE (I) ------
      Bardak dolmaya başlıyor, zaman zaman da bu dolmalar sırasındaki taşmalar oluyorsa Evre I olarak adlandırılır. Bu evrede, gereksiz ıkınmalarla tetiklenen dışkı tahrişine bağlı olarak kırmızı renkte, tuvalet taşında, klozet içinde, dışkı üzerinde veya tuvalet kâğıdına bulaşmış olarak ağrısız kanama görülür. Ancak şart değildir.
      Zaman zaman dışkının yaratmış olduğu tahrişe bağlı olarak yanma-sızlama ya da tatlıdan tatlıya hafif bir kaşıntı (içerden) hissedilir.
      Bu evrede hemoroid yastıklarındaki büyüme olduğu yerde sınırlıdır ve sarkma işin içine girmez. Dolayısıyla da makat ağzında/dışında ele gelen memeleşme olmaz.
      Çok farkında olunmasa da bu dönemde; dışkılama güçlüğüne ait tam boşalamama/yalancı tuvalet hissi nedeniyle rahatlayabilmek adına tuvalette uzun kalma, tuvalet sayısında artma/azalma ile artan ıkınma ihtiyacı görülür. Ki makatı hor kullanma adına temeller atılmıştır.
NORMAL HALİ   WC'DE IKINMA HALİ
  Ikınmayla ortaya çıkan gizli gerçek... Ama tuvalette bile bunu görme imkanı yoktur.  
------ EVRE (II) ------
      Tuvalette, dışkılama sırasında makatın hemen ağzında ele gelen memeleşme, istirahat halinde ise makat cilt kıvrımlarında artış gözlenir.
      Dışkılama sırasında belirginleşen tahriş nedeniyle bir taraftan kanama sıklaşmaya veya şiddetlenmeye, diğer taraftan ise yanma, sızlama ve acıma tarzında ağrılar oluşmaya başlar.
      Ayrıca Evre I‘dekine nazaran daha belirginleşen yalancı tuvalet hissi (Dışkılama Güçlüğü) nedeniyle (özellikle de cıvık dışkılama dönemlerinde), tuvalette yanma sızlama olarak başlayan ağrılar; 10-15 dk sonrasında zonklayıcı hale dönüşerek bazen saatlerce devam edebilir. Ki bu evrede; belirginleşmeye başlayan dışkılama güçlüğünü yenmek için çoğunlukla günlük dışkılama sayısında artışa gidilir.
      Yine hem belirginleşen dışkılama güçlüğü hem de hemoroidlerdeki büyüme ve sarkma nedeniyle makatın istirahat halindeki conta işlevinde aksamalar olmaya başlar. Ki özellikle yumuşak-cıvık dışkılama günlerinde iç çamaşırda akıntı ve kirlenmeler ile makatta tatlı kaşıntılar oluşur.
      Sorun(lar), sıklıkla dışkılama sonuna doğru belirginleşir ve genellikle de taharetlenme sırasında geçer veya popoda hafif dolgunluk-basınç (memesiz) hissi olarak biraz daha devam eder.
İstirahat halinde makat dış deri kıvrımlarında artışın
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla birlikte aldığı haller(memeleşme)...

------ EVRE (III) ------
      Evre II’ye ilaveten dışkılama sırasında çok daha rahat belirginleşen ele gelen memeleşme olur. Dışkılama sonrası, belirginleşen memeler nedeniyle dolgunluk ve basınç hissi çok daha uzun süre devam eder. Hatta bu nedenle, sıklıkla tuvaletten sonra yatıp-uzanıp bekleme veya parmakla müdahale başlar. Makat dış derisindeki kıvrım artışları nedeniyle dışkılama dışı dönemlerde de makatta ele gelen ufak memeleşme olur. Hatta çoğu kişi bu durumu; “yaaa bende meme var ama çok küçük..” şeklinde tanımlar.
      Artan sarkma ve memeleşmeler; hem ağrıların hem de kanamaların şiddetlenip sıklaşmasına sebep olur. Ki tuvalet, kâbus olmaya başlar.
      Ayrıca taharet temizliğine ne kadar dikkat edilse de “iç çamaşırda akıntı ve kirlenme ile kanama” endişesiyle yaşamak bezdirici bir hal alabilir. (Conta ayarları…)
İstirahat halinde makat dışında "ufak memeleşme" diye tanımlanan cilt kıvrım artışının
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla birlikte aldığı haller (ele gelen memeleşme)...

------ EVRE (IV) ------
♦ Makattaki deri katlantılarının, istirahat halinde iken bile makatı çepeçevre saracak şekilde belirginleştiği bir dönemdir. Kendinde basur olduğunu kabul eden hastaların çoğu, bu son aşamadadır.
♦ Makattaki memeleşme, dışkılama sırasında komple şişer ve büyür, inmeleri ise ayrı bir derttir.
Bu hastalarımız gerek yeme ve içmelerine çok dikkat edip özen göstererek gerek tuvaletten sonra en az yarım saat yatıp rahatlamaya çalışarak hayatlarını kendilerince idame ettirirler veya ettirdiklerini sanırlar….

Evinden dışarı çıkmayan, yatılı misafirliğe gidemeyen ebeveynlerimizi dikkatle inceleyin.


İstirahat halinde makat dışını çepeçevre saran "memeleşme" diye tanımlanan cilt kıvrım artışının
WC'de dışkılama sırasında ıkınmayla aldığı haller(Yorumsuz)...

HEMOROİDDE AĞRI ve KANAMA Krizleri-Atakları

   1.) AĞRILI-ŞİŞLİK ATAĞI;
    Hemoroidle idare edilir vaziyette yaşanır. Ancak bir gün gelir ve makatta şiddetli bir şişlik ve ağrı olduğu fark edilir.
    Memeleri bırakın içeriye sokmayı, makata dokunulamaz bile...
    İşte size, Evre III-IV hemoroidi olanların zamanla karşılaşabilecekleri ATAK HALİ...
    Dışkılama ve günlük yaşam dahil bütün işler engellenir.
    Otursan oturamazsın, yatsan yatamazsın...
   2.) TROMBOZ ATAĞI;
    Hemoroidle idare edilir vaziyette yaşanır. Ancak kabızlık veya aşırı ıkınma durumunun olduğu bir gün; makat kenarında aniden, mavi-mor renkte, oval şekilde, ağrılı, sert bir şişlik oluştuğu hissedilir. (mercimek, fındık, ceviz büyüklüğü gibi)
    İşte size Evre I-II-III hemoroidi olanların zamanla karşılaşabileceği ATAK HALİ ve çoğu hastanın "bende de hemoroid oluştu ama bir daha olmadı" dedikleri durum...
    Boyutuna göre 7-10 gün içersinde toparlar ve kendiliğinden iner...

   3.) KANAMA ATAĞI;
    Kanamalar zaman zaman olsa da idare edilir. Ancak belirginleşen gereksiz ıkınmalara bağlı olarak Evre II-III-IV hemoroidlerde bu kanamalar şiddetlenir.
    Hatta uzun süren veya sık tekrarlayankanamalar sonucu çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık ve solukluk yani kansızlık(anemi) gelişir.
    Ayrıca dışkılama ile mevcut şikayetlerimizin artması nedeniyle tuvaletten uzak durmaya çalışılır. Bunun sonucunda da zamanla karın ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi Dışkılama Güçlüğü Tipi kabızlık şikayetleri artar.

MAKAT AĞZINDA ELE GELEN MEMELEŞME YOK İKEN DİKKATLİ OLMAK ADINA...(BAY)
      Makat dışında istirahat(1) ve ıkınma(2) durumlarında dahi belirgin memeleşme olmaz iken zaman zaman kanama ve ağrı dönemleri oluyor olabilir. Ki bu sıkıntılar; asıl sorun olan dışkılama güçlüğünün belirginleştiği, yani daha fazla ıkınma ihtiyacı hissedilen tuvaletlerde oluşur. "Hemoroid/Çatlak" diye düşünülen bu sıkıntıların altında sıklıkla ANİSMUS, İNTERNAL MUKOZAL PROLAPSUS (Gizli Makat Sarkması)(3) yatar. Dolayısıyla bu hastaların çoğu yaşadıkları Dışkılama Güçlüğü'nün farkında bile değildir.


MAKAT AĞZINDA ELE GELEN MEMELEŞME YOK İKEN DİKKATLİ OLMAK ADINA...(BAYAN)
      Makat dışında istirahat veya ıkınma durumlarınızda dahi belirgin memeleşme olmaz iken zaman zaman kanama ve ağrı dönemleri oluyor olabilir. Ki bu sıkıntılar; asıl sorun olan dışkılama güçlüğünün, yani daha fazla ıkınma ihtiyacı hissedilen tuvaletlerde oluşur. "Hemoroid/Çatlak" diye düşünülen bu sıkıntıların altında sıklıkla ANİSMUS ve REKTOSEL HASTALIĞI yatabilir. Dolayısıyla bu hastaların çoğu yaşadıkları Dışkılama Güçlüğü'nün farkında bile değildir.Güncelleme: Mayıs 2018
« « Basur Nasıl Oluşur? Nasıl Muayene Edilir?...» »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.