ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Basur, Nasıl Muayene (Teşhis) Edilir?

      Hemoroidal Hastalıkta en ideal tedavi (çözüm); ancak ve ancak “uygun hastaya uygun tedavi” modeli ile sağlanabilir. Ama bunun için öncelikle “Uygun Hasta (SORUN)” tanımlaması gerekir. Hemoroidal Hastalık'ta kısaca "muayene" olarak bilinen sorun tanımlaması; "Tanı ve Ayırıcı Tanı" adı altında birkaç aşamada gerçekleşir.

      1. Şikayet(lerin) ve Hikayenin Dinlenmesi:
      Hastayla ilk karşılaşma, dolayısıyla da karşılıklı oturup görüşme ve konuşma anıdır. “Malum tabular” nedeniyle hastaların büyük bir kısmı, bu görüşme sırasında dahi tedirgin ve endişeli olur. Bu durum dikkate alınarak hastanın yaşadığı sıkıntılarla bu sıkıntıların gelişim süreci dinlenir.

      Bu süreçte sadece makat sıkıntılarıyla ilgilenilmez. Hastanın Dışkılama (tuvalet) alışkanlıkları da sorgulanır. Hatta yaşanan şikayetlerle dışkılama alışkanlıkları arasındaki ilişki sorgulanır. Çünkü “Kullanıcı Hatası” diye tanımladığımız ve gereksiz ıkınmalarla karakterize hatalı dışkılama alışkanlıkları; Basur başta olmak üzere dışkılama bağımlı çeşitli makat hastalıklarının oluşmasında önemli rol oynar.

      2. Anal Muayene:
      Hastanın üstündeki tedirginliği attığı ve hazır olduğu düşünüldüğünde anal muayeneye geçilir. Çeşitli anal muayene pozisyonları olsa da hastalar,i sol-yan pozisyonda çok daha rahat ederler. Bayan hastalarda, hemşire eşliğinde gerçekleşen hazırlık aşamasını müteakiben anal muayeneye geçilir.
Sol yan pozisyon Diz dirsek pozisyonu
Sol - Yan (Cenin) Pozisyonu Diz-Dirsek Pozisyonu
      Sol-yan pozisyonda; “Cenin” pozisyonu da denir. Hasta muayene masasının üstüne çıkar, iç çamaşırı dizlerine kadar indirir, sol kolunun üstüne yan yatar ve dizlerinin karnına doğru çeker. Bu esnada, delikli bir örtü kullanılır ve hastanın sadece makat bölgesi açıkta kalacak şekilde üzeri örtülür. Bu esnada bayan hastaların kâğıt havlu aracılığıyla edep bölgesi de kapatılır.
      Diz-dirsek pozisyonu; Hastalar için rahat bir pozisyon değildir. Bu amaçla, muayene masaları kullanılabileceği gibi özel geliştirilmiş (proktolojik) masalar da kullanılır. İç çamaşır, dizlere kadar indirildikten sonra “secde” vaziyeti alınır.

      Bir şekilde uygun pozisyon alındıktan sonra göz ve el yardımıyla abdest tutma ve dışkılama işlevinde rol oynayan yapılara yönelik detaylı anorektal muayene yapılır.


"Basur" olduğu düşünülen makattaki olası ele gelen şişlik-meme durumları...
Anal Fissur "yırtık-çatlak" Anal Fissur "yırtık-çatlak" Condyloma Accumunata Sebase Kist
Lipom Rektal Prolapsus Perianal Fistul (Crohn) Anal Kanser

      3. Ek Görüntüleme Yöntemleri ve Fizyolojik Tetkikler;
      Makatta, benzer şikayetlere yol açan birçok hastalık bulunur. Ancak bu hastalıkları, sadece şikayetlerle ve anal muayeneyle değerlendirmek, hele de ayırt etmek mümkün değildir. İşte bu aşamada ek görüntüleme ve fizyolojik tetkiklerden faydalanılır. Bu sayede sorun (uygun hasta) tanımlaması için gerekli veri zenginliği sağlanır.

      3.a-) Endoskopik Görüntüleme: Rektum ile sigmoid kolon başta olmak üzere tüm kalın barsakların özel bir cihaz yardımıyla içeriden ve gözle incelenmesidir. Basuru olan hastalarda, tanıdan ziyade ayırıcı tanı amacıyla kullanılır. Kalın bağırsakta, hayatı tehdit edici kanser veya iltihabi hastalık (crohn, ülseratif kolit) olup olmadığı konusunda yardımcı olur. Yoksa basur var mı? yok mu? ya da basurun derecesi hakkında bilgi vermez.

Farklı Endoskopik Görüntüleme Yöntemleri;
- Anoskopi:10-15 cm'lik bir kısma bakılmasını sağlar.
- Rektoskopi: 15-20 cm'lik bir kısma bakılmasını sağlar.
- Rektosigmoidoskopi: 30-50 cm'lik bir kısma bakılmasını sağlar. (Yeşil)
- Kolonoskopi: Tüm kalın barsaklara bakılmasını sağlar. (Sarı)
      Özellikle ailesinde kalın barsak kanser hikayesi olanlarda veya 50 yaş üstü hastalarda “Eşeği sağlam kazığa bağlamak!..” adına endoskopik muayene (kolonoskopi) faydalıdır. Çünkü içerde barsaklarda yaşamı tehdit eden bir problem varken yaşam kalitesini bozan hemoroid gibi bir hastalıkla uğraşmak hiçbir bir anlam ifade etmez.

      3.b-) İleri Fizyolojik Tetkikler: Makatta kanama, ağrı ve memeleşme dışında tuvalette tam boşalamama ve rahatlayamama, elle müdahale veya dışkı yumuşatıcı zorunluluğu gibi dışkılama güçlüğü sıkıntıları olan hastalarda; Defekografi, Anal Manometri ve 3D Endoanal Ultrason adı verilen ileri tetkiklerden faydalanılır. Bu sayede dışkılama güçlüğüne yol açan ve basur oluşumunu tetikleyen Anismus, Rektosel, Rektal Intussusception gibi hastalıklar da tespit edilmiş olur. Ancak dışkılama güçlüğüne yönelik sıkıntılar; sıklıkla kabızlık adı altında bir iki beslenme önerisi ve ilaçlarla geçiştirilir ve bu incelemelere gerek duyulmaz. O yüzden de sadece hemoroid tedavisi olan hastaların birçoğu kabız kalmamak için ömür boyu dikkat etmeye mahkûm olur. (Bknz: Dışkılama Güçlüğü)


Güncelleme: Mayıs 2018

« « Ben de var mı? Hemoroid'de Tedavi... » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.