ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

KONSERVATİF (Destekleyici) TEDAVİ

Amacınız İdare Etmekse...
      Konservatif tedavinin temelini “Kullanıcı Eğitimi” odaklı öneri ve görüşler oluşturur. Bu kapsamda sunulan öneriler, reçeteye yazılan ilaçlarla da desteklenir. O yüzden medikal veya ilaç tedavisi olarak da bilinir. Hattta bu nedenle çoğu kez “iki ilaç içeyim veya krem süreyim de geçsin” tarzında algılanır. Ama reçeteye yazılan ilaçların asıl amacı; kullanıcı eğitimini desteklemek için var olan makat sıkıntılarını azalmasını sağlamaktır.

Grip ilaçları gibi…
Hastalığı (basuru) yok etmekten ziyade sıkıntıların azalması sağlanır.

      Basur olan birçok hasta; “Kullanıcı Eğitimi” yerine bu ilaçlara veya ot-püsüre güvenip hatalı beslenme, özellikle de hatalı dışkılama alışkanlıklarına aynen devam eder. Sonra da "ilaçların faydası olmadı” veya “geçti ama tekrarladı” tarzında ifadeler kullanır. Halbuki konservatif yaklaşımda asıl olan, ilaçlardan ziyade KULLANICI EĞİTİMİ'dir.

      Kullanıcı Eğitiminde ilk adım, hastanın “doğru” diye bildiği “yanlışlarını” (kullanıcı hatalarını) fark  etmesi ve asıl suçlunun kendisi olduğu gerçeğini kabullenmesidir. Ki bu farkındalık ve kabullenme, hiç de kolay değildir. Hele de “mıçmayı bilmiyorum” diyebilmek... Malum, doğamız gereği kendimize suç bulup savunmasız(?) kalmayı sevmeyiz.

      Sonuç olarak gerek Basur’dan korunmanın gerekse konservatif yaklaşımın temelini Kullanıcı Eğitimi, Kullanıcı Eğitiminin kaynağını ise GERÇEK NORMALLER adı altında anlattığımız “Normal Beslenme”, özellikle de “Normal Dışkılama” işlevi oluşturur.

AVANTAJLARI:
1-) Hastalığın ilerleme hızı azaltılır ve daha kötüye gitme olasılığı düşürülür.
2-) Hastalığı akut alevlenmeler (ağrılı-şişlik ve kanama atakları) göstermesi engellenir.
3-) Hastaların kabızlık (dışkılama güçlüğü), karın şişkinliği, hazımsızlık ve reflü gibi diğer sindirim sistemi sorunlarına yardımcı olunur.
DEZAVANTAJLARI:
 Şikâyetlerin azalmasıyla birlikte birçok hasta; "İmam bildiğini okur" misali, eski hatalı dışkılama alışkanlıklarına geri döner.

Hastanın konservatif tedavideki başarısı; hastalığın(basurun) ilave cerrahi dışı veya cerrahi hekim müdahalesine ihtiyaç duyup duymayacağını da belirler.

      Lif takviyesi ve sinameki otu(yaprağı) içeren Paramedikal (bitkisel) uygulamalar veya sallama poşet çaylar; çoğunlukla kalın bağırsaktaki dışkının yumuşamasına yol açar. Dışkıda oluşan bu yumuşama; ilk etapta ıkınmayı azaltıp makattaki sıkıntılarda geçici bir gerilemeye yol açar. Ancak zamanla bu durum ıkınmayı tetikler ve destek olmaktan ziyade köstek olmaya başlar.

      Ayrıca piyasada çeşitli mecralarda satılan ve basuru tedavi(yok) ettiğini ifade eden ürünlere dikkat etmek gerekir. Çünkü birçoğunda dip not olarak; "hastalık sıkıntılarının azaltılmasında etkilidir" tarzında kafa karıştırıp Basur tedavisi düşündüren ibareler bulunur.

Güncelleme: Mayıs 2018
« « Hemoroid'de Tedavi Mantığı
Cerrahi Dışı (Ameliyatsız) Tedaviler » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.