ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
ÜCRETSİZ
  Danışma için
  randevu...
0224 235 10 50


Paylaş - Yazdır

HEMOROİD TEKRARLAR MI? NÜKS EDER Mİ?

      Hemen hemen her hastalığın gerek hastaya gerek hekime gerekse uygulanan tedavi şekline bağlı olarak “tekrarlama (nüks)” riski vardır. Buna rağmen Basur tedavisi çok daha fazla endişe ve kaygıya yol açar.

      Basur'da hastaların ortak tedavi beklentisi rahat ve sorunsuz dışkılamadır. Ancak hayallerle gerçekler uyuşmaz. Çünkü hastaların çoğu…

•► Yaşadıklarını gelip geçici olarak düşünür veya önemsemez.
•► Yemesine-içmesine dikkat ettiğinde geçeceğini ve bir daha da oluşmayacağını,
•► Basur'un ot-püsürle, kremle, fitille veya hapla geçeceğini,
•► Yaşadığı sıkıntılara makattaki memelerin yol açtığını, bu memeler indiği veya kaybolduğu takdirde tüm sıkıntıların, hatta kabızlığın bile geçeceğini düşünür. Dolayısıyla erken müdahale şansını yitirir.
Ayrıca bu düşüncelere paralel olarak...
Hastalığın (Basur'un) durumuna göre değil de kendi işine geldiği türde tedavi olmaya çalışır.
İleri evre olsa dahi işine gelmediği zaman cerrahiden kaçınır.
Basur ameliyatına rağmen önemsemediği dışkılama güçlüğü nedeniyle gereksiz ıkınma ve zorlanmalar devam eder.
AnalCerrahi’nin tecrübe ile teknik donanım gerektirdiğini ve sadece muayeneyle ameliyata gidilmeyeceğini bilmek istemez. Zaten işine de gelmez.

       Basur tedavisinde yaşanan tüm bu süreçler, kaçınılmaz olarak tekrarlama riskine katkıda bulunur. En fazla katkıyı ise hastanın yaşadığı ama farkına varmadığı dışkılama güçlüğü yapar.

    Hemoroidal hastalık; sıklıkla dışkılama güçlüğüne yani dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa yol açan hastalıklardan bir veya birden fazlası ile birlikte olur. Dolayısıyla sadece basur tedavisi gören birçok hastanın; “Tekrarladı” diyen veya “Kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın, kabız olursanız (ıkınırsanız) tekrarlar” denilen hastalardan olması kaçınılmaz olur. Nasıl mı?

       Basur ve çatlak gibi makat hastalıkları; kullanıcı hataları nedeniyle oluşmaya başlar. Hatta zamanla kullanıcı hataları temelinde belirginleşen dışkılama güçlüğüyle de tetiklenir. Normal dışkılama, “Mermiyi namluya ver ama namludan sen çıkarma, bırak kendiliğinden çıksın” modeli olarak düşünüldüğünde; “Mermiyi namluya vermekle kalmayıp namludan da çıkarmak veya çıkarmak zorunda kalmak” ise hatalı dışkılamayı oluşturur. Dolayısıyla devam eden kullanıcı hataları, zamanla hatalı dışkılamaya; hatalı dışkılama ise çeşitli seviyelerde hem namluda hem de mekanizmada hasara yol açar. O yüzden Basur, Çatlak gibi makat (namlu) hastalıkları, tek başına olmaz. Sıklıkla dışkılama güçlüğüne yol açan ve mekanizma hasarı (Anismus, Rektal İnternal Prolapsus, Rektosel, Rektal Hiposensitivite, Perineal Descent gibi)  adı verilen Rektum ve Pelvik Taban hastalıklarıyla birlikte olur.

      Sonuç olarak Basur tedavisinde yaşanan “tekrarlar mı?” endişesini azaltan uygun tedaviyi belirleyebilmek için sadece anal muayene ve kolonoskopi yeterli olmaz. O yüzden Basur tedavisine geçmeden önce....

"AnalCerrahi" olarak düşüncemiz...

      Makatta ağrı, şişlik, kanama gibi şikayetlerle gelen hastaların dışkılama güçlüğü açısından da sorgulanması ve gerektiği ölçüde (Ki %99 gerekir) Defekografi, Anal Manometri, 3D Endoanal USG gibi tetkiklerle desteklenmesi yönündedir.

Dolayısıyla...
Ancak bu sayede, basur diye bilinen sorunlarının altında yatan tüm nedenler doğru ve eksiksiz bir şekilde ortaya konabilir.

Ancak bu sayede rahat ve sorunsuz bir dışkılamaya odaklanmak mümkün olur ve sadece Basur tedavisiyle yetinilmez.

Aksi takdirde "tekrarlama" denilen sıkıntılar kaçınılmaz olur.


Güncelleme: Mayıs 2018
« « Cerrahi (Ameliyatlı) Tedaviler Yenilikçi Yaklaşım... LASERÖTESİ TEDAVİ » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.