ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

LASERÖTESİ TEDAVİ MODELİNDE DETAY ve ÖNERİLER

     Dışkılama ve dışkılama bağımlı makat sorunları yaşayan tüm hastalar, öncelikle Ön Bilgilendirme Formu aracılığıyla sorgulanır. Müteakiben...
1. Form bilgileri eşliğinde hasta hikayesi detaylandırlır ve sonrasında anal muayeneye alınır.
2. Kalın barsak kanseri açısından yapılan risk analizine göre Kolonoskopi /Sigmoidoskopi önerilir.
3. Gerek muayene gerekse dışkılama güçlüğü sorunlarına göre Defekografi, Anal Manometri, 3D Endoanal USG gibi ileri fizyolojik tetkikler önerilir.

     •► Arzu edildiği takdirde Kolonoskopi hariç tüm incelemeler, 3-4 saatlik bir süreçte, kendi bünyemizde gerçekleştirilir. Aynı gün içerisinde alınan sonuçlara göre de bilgilendirme yapılır. Tespit edilen sorun(lar) çerçeversinde son çare olarak cerrahi desteğin gerektiği uygun hastalara Laserötesi Tedavi (Ameliyat) önerilir.

     •► LaserÖtesi Tedavi önerisini kabul eden hastalar, ameliyat öncesi bir takım tahlil ve tetkiklerle Anestezi onayından geçer ve hastaneye yatar.

     •► Hastalar aynı gün, lavman dahi yapılmadan ameliyathaneye alınır. Çoğunlukla spinal (belden aşağı uyuşturma), nadiren de genel anestezi (komple uyutma) uygulanır. Anestezi sonrası yaklaşık 30-50 dk süren bir süreçte gerçekleşir.

     •► Hasta, o geceyi hastanede yatarak geçirir. (Arzu ederse yanına refakatçi alabilir) Ertesi günü sabahı taburcu edilir. Hasta, kendi üstünü giyinir, poposunun üstüne oturabilir veya kendi başına yürüyebilir halde iken taburcu edilir. Hatta aynı gün, 6-8 saatlik yolculuk yapabilir. (İl dışından veya yurtdışından gelen hastalarımızdan biliyoruz)

     •► LaserÖtesi Tedavi Sonrası Beslenme:
LaserÖtesi Tedavinin temelini “Çivi çiviyi söker” mantığı oluşturur. O yüzden az ve sulu/sebze ağırlıklı beslenme önerilmez. Aksine kabız olmayı hedefler tarzda, bol ve katı ağırlıklı beslenme önerilir. Özellikle ekmek, pilav, makarna, kuru fasulye, nohut olmak üzere her şeyden önerilir. Dışkının muz, kıvam ve kalınlığında olması hedeflenir.
Yara iyileşmesinin tamamlanacağı ilk 2-3 aya kadar acılı, ekşili, turşulu yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Çünkü makatta yaralar olduğu için acının toksik etkisi, yanma ve sızlamayı tetikler. Ama ilerleyen aylarda yenebilir.
Beslenmedeki öğün sayısının 2 veya 3 olması, ara öğünlerden kaçınılması ve öğün süresinin gerekirse bir saate çıkarılması önerilir. Bu öğünlerde beslenmeye ilave olarak ilk 15 gün, günde 2-3 adet elma/armut (Kabuğuyla) ile Roka salatası önerilir.
Yine beslenmeye ilave Keten Tohumu önerilir. “Tohum” olarak temin edilir. Elektrikli kahve makinesiyle toz haline getirilir. Akşamları yemekten 1-2 saat sonra, iki çorba kaşığı (tepeleme) kadar (ama taze öğütülmüş) keten tohumu tozu; bir kase yoğurt veya meyva suyu içerisinde tüketilir. Gerekirse kuru üzüm, fındık fıstık ile çeşnilendirilir. İlk 7-10 günden sonra kontrollü olarak azaltılarak kesilir.
İdrar rengi su gibi duru olacak şekilde su/sıvı alımı önerilir.

     •► LaserÖtesi Tedavi Sonrası Dışkılama:
İlk günlerde, ameliyat(lar)a ve artan beslenmeye paralel olarak tuvalete gitme sıklığı artar. Bu süreçte acil sıkışma hissi (altına kaçıracakmış gibi) olur. Ancak bu his; kullanıcı eğitimi desteğiyle birlikte  2-3 haftada azalır.
İyice sıkışmadan tuvalete gidilmemesi, diafram nefes eşliğinde ve gereksiz ıkınmalardan uzak dışkılama önerilir. Özellikle ilk hafta, belirginleşen yalancı tuvalet hissi nedeniyle ayakta kalınmaması ve sırtüstü yatılması önerilir.
Özellikle "yalancı tuvalet hissine aldanıp gereksiz ıkınmayın" diyoruz. Çünkü gereksiz ıkınmalara bağlı olarak özellikle de 6. ve 9. günler arasında kanama olabilir. Böyle bir durumda ilk kanamadan hemen sonra sırt üstü yatılıp tuvalete gidilmemesi, zorunlu ise yatakta yapılması önerilir. Ve mutlaka irtibata geçilmesi gerektiği ifade edilir.
Tedavi sonrası ilk günlerde makat tam olarak kapanamadığından kirlenme ve kaçaklar olabilir. Bu durum 7-10 günden itibaren yavaş yavaş toparlamaya başlar.
İkinci haftadan itibaren makatta tatlı tatlı kaşıntılar başlar. Sanki içeri parmak sokup kaşımak istercesine… Merak etmeyin, bu da geçici bir durumdur.
İlk haftalardan itibaren makat kenarlarında ve ağzında, elinize gelen şişlikler oluşabilir ve sanki tekrarlama gibi düşünülebilir. Ama merak etmeyin, bunlar tedavi sürecinde geçici olarak oluşur ve zamanla küçülüp ufak deri katlantısına dönüşür. Kaybolmazlar ama sıklıkla tekrar cerrahi işlem de gerektirmezler.

     •► LaserÖtesi Tedavi Sonrası Ağrı: Makat ağzında ve kasıklarda dışkılamayla birlikte belirginleşen ağrılar olur. Fıtık, apandisit ameliyatı olan bir kişinin koşmama gibi bir lüksü vardır. Ama makat ameliyatı olan kişinin tuvalete çıkmama gibi bir lüksü yoktur. O yüzden ağrı olması da kaçınılmazdır.
      Ancak erken evre hemoroidlerde bu ağrı daha az iken gecikmiş hemoroidlerde daha fazladır. Ağrıyı azaltmak amacıyla ağrı kesici haplar ve sıcak uygulama kullanılır. WC'den hemen sonra duş fıskiyesi kullanılarak makatın hem sıcak suyla yıkanması hem de gevşemesi sağlanır. Müteakiben sırt üstür yatılarak sıcak torba aracılığıyla sıcak uygulamaya devam edilir (Bknz:Sıcak Uygulama). Tüm bunlara rağmen ağrı azalmıyorsa, günde bir veya iki defa ağrı kesici fitil veya iğne kullanılır. Ağrı; tuvaletle şiddetlenir, tuvalete gidilmediği zamanlarda ise kayda değer olmaz.

     •► LaserÖtesi Tedavi Sonrası İş-Güç Kaybı: Hastaların gerek tuvalet gerekse sıcak uygulamalar nedeniyle ilk 10-15 günü, daha rahat edecekleri evlerinde geçirmeleri gerekir. Ancak evde olmaları demek "evde yatmak zorunda kalmaları" demek değildir. Sıklıkla bakıma ihtiyaçları yoktur. Bu süre hastadan hastaya değişir. İlk bir haftadan sonra azalan tuvalet sayısı ve ağrılara göre günün belirli saatlerini işlerine ayırmaları da mümkün olur.

     •► Reçete edilen ve K vitamini içeren iğneyi ameliyat sonrası 3'üncü (_) ve 6'ıncı(_) günlerde kalçadan yaptırması önerilir.

     •► Hastalara kendi başına bir şey yapmaması gerektiği, aklına takılan en ufak bir şeyde, danışmak için bile olsa Cep Tel ile bize (doktoruna) ulaşması önerilir. AnalCerrahi de servis, yani ameliyat sonrası destek çok önemlidir. ;

Güncelleme; Mayıs 2018
« « LaserÖtesi Tedavi
 

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.